Miuška
14.02.07,13:21
Zamestnankyňa má okrem príjmov zo zamestnania príjmy za vyučovanie angličtiny v istej firme bez písomnej zmluvy, dohody. Patria tieto príjmy pod §8 odst.1a) ZDP? Uv.príjmy sú vo výške cca 30000,--Sk. Je teda povinná podať DP.
betka
14.02.07,13:56
Prilezitostny prijem je prijem, ktory je najviac jedenkrat za rok. Ak je dva a viac uz ide o opakovany prijem.
Mohli Vam urobit aspon dohodu.
martinez
14.02.07,14:58
Prilezitostny prijem je prijem, ktory je najviac jedenkrat za rok. Ak je dva a viac uz ide o opakovany prijem.
Mohli Vam urobit aspon dohodu.

s takymto nazorom som sa este nestretol... na zaklade coho sa za prilezitostny prijem povazuje prijem, ktory je najviac jedenkrat za rok? kde je to takto podchytene ? to chces tvrdit, ze ked na jar nazbieram snezienky a predam ich a potom o 2 mesiace konvalinky, tak uz de facto vykonavam samostatne zarobkovu cinnost, resp. podnikam ? Dovolim si nesuhlasit..
betka
14.02.07,17:21
s takymto nazorom som sa este nestretol... na zaklade coho sa za prilezitostny prijem povazuje prijem, ktory je najviac jedenkrat za rok? kde je to takto podchytene ? to chces tvrdit, ze ked na jar nazbieram snezienky a predam ich a potom o 2 mesiace konvalinky, tak uz de facto vykonavam samostatne zarobkovu cinnost, resp. podnikam ? Dovolim si nesuhlasit..

Ked nieco vykonam prilezitostne, znamena to, ze to vykonam iba jedenkrat za zdanovacie obdobie. Ak vykonam urcitu, konkretnu cinnost dvakrat, trikrat, ..... znamena to, ze je to opakovane pocas zdanovacieho obdobia. Chcem to vykonavat opakovane, urobim si zivnost.
Zaujimave je, ze kazdi pouziva termin prilezitostny, ale nikto nevysvetli, co to znamena.
betka
14.02.07,18:09
Chcem este nieco dodat Martinez:
Prilezitostne znamena raz, urobim vyucovanie na anglicky jazyk. Ak ho budem vyucovat dvakrat, je to stale prilezitostne? Myslim si, ze je to opakovane, nie je to prvykrat. Tak bud nech dana firma so mnou urobi dohodu o vykonani prace, ktoru moze na toto vyucenie AJ urobit so mnou iba jedenkrat, alebo nech ma zamestna. Alebo moze so mnou na vyucovanie Aj urobit 2 dohody? Nie.
Ked chcem vykonavat vyucovanie AJ dvakrat a viackrat za rok, urobim si na tento typ podnikania zivnost.
Alebo sa mylim????
Monika Kováčová
14.02.07,18:59
príležitostný príjem pozri tu:http://www.porada.sk/t43295-9-odst-h-zakona-dane-z-prijmu.html?highlight=Avon

zadávateľka by mohla objasniť, v akom rozsahu to vyučovanie bolo (celý školský rok??)
betka
15.02.07,07:19
OK.Ermon, Vsetko je jasne.
Ale pokusme sa niekto definovat ten prilezitostny prijem, kolko je to krat. Snazila som sa to vyssie vysvetlit. KAzdy napise prilezitostny, ....ale nikto, kolkokrat za rok. Aspon my to niekto vyvratte, ze to nie je 2 a viackrat.
Rada by som pocut nazory. Viac hlav dokopy viac nazorov. Prideme urcite na spolocnu rec.
skaspa
15.02.07,08:41
Prilezitostny prijem je prijem, ktory je najviac jedenkrat za rok. Ak je dva a viac uz ide o opakovany prijem.
Mohli Vam urobit aspon dohodu.
príležitostný príjem nemusí byť jednorázový príjem, príležitosť sa ti môže naskytnúť aj dvakrát za deň v jednom roku, alebo raz za pol rok - čiže dvakrát do roka

Našiel som niekde vymedzenie pojmu "príležitostný", ale nesúvisí to priamo so zákonom o dani z príjmov, ale so zákon o DPH, konkrétne § 50 ods. 2 písm. c) a d), ale aj tam je tento pojem "príležitostne" zadefinovaný:
Otázka: Čo sa rozumie pod príležitostným prevodom nehnuteľnosti a príležitostným nájmom nehnuteľnosti a finančnými službami poskytnutými príležitostne pri výpočte koeficientu pri pomernom odpočítaní dane?
Odpoveď z drsr:
Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
- nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
- netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
- platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),
a pri ktorých
- platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
- súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.
Uvedené možno viac-menej aplikovať aj na príležitostný príjem.
betka
15.02.07,09:00
Super Skaspa.
Ja som zase cirou nahodou pre zmenu nasla v Dane a uctovnictvo 2/2007 str. 46:
Ciastkovy zaklad dane z ostatnych prijmov par.8:
Do CZD sa zahrnaju prijmy, ktore nepatria do CZD z par, 5,6,7. Ide najma o prijmy z cinnosti, ktore nemaju znaky podnikania a nesuvisia s podnikanim. Vacsinou ide o jednorazove a nie opakujuce sa cinnosti (vynimkou su opakujuce sa dochodky a podobne pozitky).
No a teraz?
skaspa
15.02.07,09:10
Super Skaspa.
Vacsinou ide o jednorazove a nie opakujuce sa cinnosti (vynimkou su opakujuce sa dochodky a podobne pozitky).
No a teraz?
väčšinou ale nie vždy
skúsim na príklade: mám tri deti, ktoré už so mnou nebývajú; keď boli ešte malé (tak do 18 rokov) každému som kúpil drahý bicykel; teraz keď odišli z domu, ostali mi bicykle v garáži; keď som išiel parkovať do garáže auto, všimol si ich sused, ktorý ma požiadal, aby som mu jeden predal, pre jeho syna, že keď už ho nevyužívam, tak mu ho teda predám za 20 000 Sk a ešte mi ostanú dva. Na druhý deň ma stretne druhý sused a situácia sa opakuje - už mám spolu 40 000 Sk. Keď vidím, že o bicykle je záujem, predám posledný o týždeňna inzerát za ďalších 20 000 Sk, spolu mám teda príjem 60 000 Sk a som presvedčený o tom, že tento príjem je príležitostný - nekupoval som tie bicykle za účelom ich ďalšieho predaja, ale keď ich už nemal kto využívať, tak som ich všetky predal a to síce opakovane, ale príležitostne.;)

hádam som si na ten predaj nemal založiť živnosť :D
ilona
15.02.07,09:20
Predsa skaspa to napísal dosť jasne.Záleží na každom jednom ako si to obháji pred ďaňovníkmi,ale určite príležitostný príjem nemá v definícii 1 krát za rok,alebo že sa nesémie opakovať.Ja pri posudzovaní tohoto príjmu beriem do úvahy to,aby to nebola podstatná činnost,akú čiastku to tvorí z jeho príjmu ako často sa to opakuje a pod.Pri určovaní vyučovania je potrebné vedieť hlavne rozsah vyučovania.
betka
15.02.07,09:36
väčšinou ale nie vždy
skúsim na príklade: mám tri deti, ktoré už so mnou nebývajú; keď boli ešte malé (tak do 18 rokov) každému som kúpil drahý bicykel; teraz keď odišli z domu, ostali mi bicykle v garáži; keď som išiel parkovať do garáže auto, všimol si ich sused, ktorý ma požiadal, aby som mu jeden predal, pre jeho syna, že keď už ho nevyužívam, tak mu ho teda predám za 20 000 Sk a ešte mi ostanú dva. Na druhý deň ma stretne druhý sused a situácia sa opakuje - už mám spolu 40 000 Sk. Keď vidím, že o bicykle je záujem, predám posledný o týždeňna inzerát za ďalších 20 000 Sk, spolu mám teda príjem 60 000 Sk a som presvedčený o tom, že tento príjem je príležitostný - nekupoval som tie bicykle za účelom ich ďalšieho predaja, ale keď ich už nemal kto využívať, tak som ich všetky predal a to síce opakovane, ale príležitostne.;)

hádam som si na ten predaj nemal založiť živnosť :D

Tu nejde o prilezitostny prijem podla par.8 odst.1!!!!!!!!!!
Tu ide o prijem oslobodeny od dane!!!!!!
Z predaja hnutelnej veci, ktora nebola zahrnuta do OM.
skaspa
15.02.07,10:55
Tu nejde o prilezitostny prijem podla par.8 odst.1!!!!!!!!!!
Tu ide o prijem oslobodeny od dane!!!!!!
Z predaja hnutelnej veci, ktora nebola zahrnuta do OM.
áno, tento príjem by bol oslobodený od dane, ja som ale vysvetloval princíp príležitosti a nie čo je oslobodené; ak by som bol nezamestnaný a nakupoval by som bicykle hromadne a ďalej by som ich aj predával, tiež by to bolo oslobodené od dane, lebo som ich nezahrnul do majetku; ale keby sa tým začali príslušné inštitúcie zaoberať, tak by zistili, že nejde o príležitosť, ale že ich kupujem za účelom ich ďalšieho predaja a nemám na to živnostenské oprávnenie a teda neoprávnene podnikám;

keď to chceš teda vysvetliť na inom príklade: ak som dobrý v jazykoch a známy ma poprosí, aby som pripravil jeho syna na prijímačky na vysokú školu a ja ho budem doučovať 3 mesiace, tiež to bude príležitostný príjem, lebo som k nemu prišiel náhodou, vykonávam ho aj keď opakovane len určitú dobu (3 mesiace) a potom už takýto príjem nemusím mať aj 10 rokov, alebo už vôbec; po dobu 3 mesiacov som mal príležitostný náhodný príjem z doučovania
(prosim abstrahujme od ostatných skutočností ako je napr. oslobodenie do 5 násobku živ. minima apod., lebo potom sa nikde nedostaneme, myslím, že sa bavíme o tom, čo je príležitosť a nie čo je oslobodené)
Miuška
15.02.07,11:18
Zamestnankyňa má okrem príjmov zo zamestnania príjmy za vyučovanie angličtiny v istej firme bez písomnej zmluvy, dohody. Patria tieto príjmy pod §8 odst.1a) ZDP? Uv.príjmy sú vo výške cca 30000,--Sk. Je teda povinná podať DP.
Pred doplnenie:vyučovanie od júna, ústna dohoda o vyplatení dohodnutej sumy za každých 8 odučených hodín,"učiteľka AJ" má certifikát z AJ, týždenný rozsah: 2 hodiny.Tak teraz prosím poraďte o aký príjem ide a ako mala postupovať a hlavne ako vyjsť z tejto situácie ,tak aby to bolo čo najviac v medziach zákona.Ďakujem
skaspa
15.02.07,11:26
Pred doplnenie:vyučovanie od júna, ústna dohoda o vyplatení dohodnutej sumy za každých 8 odučených hodín,"učiteľka AJ" má certifikát z AJ, týždenný rozsah: 2 hodiny.Tak teraz prosím poraďte o aký príjem ide a ako mala postupovať a hlavne ako vyjsť z tejto situácie ,tak aby to bolo čo najviac v medziach zákona.Ďakujem
toto je len môj názor:
treba skúmať ešte aj ďalšie skutočnosti (hlavne v poslednej dobe pre daňové úrady tak obľúbenú závislú činnosť): či vyučovala vo svojich priestoroch, alebo v priestoroch toho, kto jej vyplatil odmenu, čo všetko jej bolo zabezpečené zo strany pre koho pracovala - teda, či jej oni určili, čo bude vyučovať, či jej určili literatúru, podľa ktorej bude učiť, či jej oni "zohnali" žiakov, ktorých učila, či jej stanovili presné časy, kedy má učiť atď atď, tých možností je veľa, mne to však vychádza skôr na to, že pre nich vykonávala závislú činnosť (príležitostne by mohla iba ak zastupovať pôvodného lektora napr. počas práceneschopnosti, dovolenky... )
betka
15.02.07,13:49
áno, tento príjem by bol oslobodený od dane, ja som ale vysvetloval princíp príležitosti a nie čo je oslobodené; ak by som bol nezamestnaný a nakupoval by som bicykle hromadne a ďalej by som ich aj predával, tiež by to bolo oslobodené od dane, lebo som ich nezahrnul do majetku; ale keby sa tým začali príslušné inštitúcie zaoberať, tak by zistili, že nejde o príležitosť, ale že ich kupujem za účelom ich ďalšieho predaja a nemám na to živnostenské oprávnenie a teda neoprávnene podnikám; a kde je problem, ked vravite, ze by sa tymto pripadom zacali zaujimat institucie, nie je to prilezitost, ale opakovana cinnost. Trosku sa zamotavate.

keď to chceš teda vysvetliť na inom príklade: ak som dobrý v jazykoch a známy ma poprosí, aby som pripravil jeho syna na prijímačky na vysokú školu a ja ho budem doučovať 3 mesiace, tiež to bude príležitostný príjem, lebo som k nemu prišiel náhodou, vykonávam ho aj keď opakovane len určitú dobu (3 mesiace) a potom už takýto príjem nemusím mať aj 10 rokov, alebo už vôbec; po dobu 3 mesiacov som mal príležitostný náhodný príjem z doučovania
(prosim abstrahujme od ostatných skutočností ako je napr. oslobodenie do 5 násobku živ. minima apod., lebo potom sa nikde nedostaneme, myslím, že sa bavíme o tom, čo je príležitosť a nie čo je oslobodené)

Super tema, bolo by fajn, keby sa zapojili aj ostatni. Vsimnite si, ako sa trosku zamotavate. To vsetko opisujete ako ciernu pracu. Tu sa da vyhybat ......
skaspa
15.02.07,14:04
"a kde je problem, ked vravite, ze by sa tymto pripadom zacali zaujimat institucie, nie je to prilezitost, ale opakovana cinnost. Trosku sa zamotavate."

problém je v tom, že ak by som kupoval a predával bicykle vo veľkom a kupoval by som ich za účelom ich ďalšieho predaja a nie využitia pre mňa, išlo by o neoprávnené podnikanie a to je trestný čin
ak ten bicykel (resp. aj tri ako som uviedol v príklade) predám príležitostne, náhodne tak nemôže ísť o podnikanie a vtedy je tento príjem od dane oslobodený; ak by som však kúpil za rok 100 bicyklov ako nezamestnaný a s úmyslom vyhnúť sa všetkým byrokratickým povinnostiam by som sa nikde neregistroval (živnostenský, daňový, sociálka....) a ktorákoľkvek inštitúcia by sa tým začala zaoberať (napr. aj na podnet anonymu) je povinná o tom upovedomiť aj ostatné (napr. na živnostenský úrad dojde anonym, že XY predáva pravidelne bicykle, ale nemá živnosť, tí preveria, či sa jedná o podnikanie, ak zistia, že áno postúpi sa to ďalej a napr. daňový úrad bude riešiť jeho príjem atď atď

A vôbec nevadí ak nejakú činnosť vykonávam opakovane ak je to príležitostne: napr. reklamná agentúra bude mať v januári veľkú zákazku a dá mi rozniesť po schránkach letáky, pričom ma zaviaže napr. cez príkaznú zmluvu, že do 15.1.2007 som povinný rozniesť toľko a toľko letákov, pričom je len na mne, či to urobím do 24 hodín od prevzatia letákov, alebo do 2 dní, dôležité je, aby to bolo urobené do 15.1.2007; taktiež ich nebude zaujímať, či pritom využijem auto, alebo bicykel, kolieskové korčule... v tomto prípade nemožno hovoriť o závislej činnosti;
situácia sa bude opakovať ešte aj v júni a decembri a bude to stále príležitostný príjem - ide v podstate o náhodu, že reklamná agentúra dostala veľkú zákazku, nie je to pravidelné, ani dopredu dohodnuté, závisí od okolnosti, ktorá sa v nedá dopredu predvídať - nikto nevie, aké bude mať zákazky o mesiac, dva.. (nie je tam závislosť, nie je tam podnikanie, je to len príležitosť, ktorá sa mi vyskytla 3krát do roka)
betka
15.02.07,17:58
Zadavatelka otazky –
Ano, tieto prijmy patria do par. 8 odst. 1. pis a. podavate DP, pricom ako oslobodenie od dane odpocitavate 5-nas. Zivotneho minima.

Prispevok c.3: Snezienky a konvalinky.
Firma mi dala vypracovat nejaky projekt na jar a budem mat z neho prijem 300 000, Sk a potom o 2 mesiace neskor mi dala vypracovat dalsii projekt za 200 000, Sk, bude to moj prilezitostny prijem? Urobila som projekt opakovane.....Princip rovnaky, ale su tu uz vysoke sumy.

Prispevok c.8: Skaspa. Co je prilelezitostna transakcia:
Tyka sa to podnikania, ale ja som obcan.
Mozem sa vsak opriet o - ... nevykonava opakovane.....(z definicie, tretia pomlcka)
Ak ja budem mat jedenkrat prijem za vyucovanie anglickeho jazyka, potom jedenkrat prijem z predaja snezienok, jedenkrat prijem z projektu – mala som prijmy z roznorodych cinnosti, ktore boli pre mna prilezitostne. Ale ak budem mat prijem z vyuc.AJ 2,3-krat za rok, prijem z predaja snezienok 2,3- krat za rok, prijem z projektu 2,3-krat. Aj toto je prilezitostny prijem? Alebo neopravnene podnikanie...

Prispevok c.10: bicykle.
Tento prispevok mi uz vobec nedefinuje par.8 odst.1 a., t.j. prilezitostny predaj a ani opakovany predaj. (tu ani nahodou DP, ved ste kupili bicykle pre vasu osobnu spotrebu)

Rozhodla som sa predat moje auto, manzelovo auto, nase bicykle, televizory, elektroniku, vsetko zariadenie v domacnosti, ktore som pouzivala na osobnu spotrebu. Bude mat z tohto predaja prijem 3 mil. Ved tu nemozem rozmyslat ani naznakom o par.8 odst.1 pis.a, a taktiez nie nad DP. Ide tu o oslobodenie z predaja hnutelnej veci.

Prispevok c.13: Skaspa.
Suhlasim s tym nezamestnanym.

Suhlasim aj s vyucovanim AJ po dobu 3mesiacov, ze ide o prilezitostny prijem. Ale ked pojdete ucit AJ ineho kamarata dceru, aj to bude prilezitostny prijem? Ci ide o opakovany. Samozrejme, ze to robi kazdi.............. Zoberme si zakon, tiez neopravnene podnikanie?

Prispevok c.17: Skaspa:
Suhlasim s prvou castou, ale ..... bicykel predam prilezitostne, vyhla by som sa tomuto slovu, lebo tu to vytykam, skor by som povedala nahodne ako uvadzate....

Suhlasim aj s druhou castou, kedze tam ide o nejaku velku zakazku.
atana
15.02.07,18:21
OK.Ermon, Vsetko je jasne.
Ale pokusme sa niekto definovat ten prilezitostny prijem, kolko je to krat. Snazila som sa to vyssie vysvetlit. KAzdy napise prilezitostny, ....ale nikto, kolkokrat za rok. Aspon my to niekto vyvratte, ze to nie je 2 a viackrat.
Rada by som pocut nazory. Viac hlav dokopy viac nazorov. Prideme urcite na spolocnu rec.
Bavíme sa o tom, či je to príležitostný, opakovaný, alebo jednorázový príjem, ale ona sa pýta, či je povinná podať DP na vyuč. angličtiny? Tak musí, alebo
nemusí?
Monika Kováčová
15.02.07,18:26
Bavíme sa o tom, či je to príležitostný, opakovaný, alebo jednorázový príjem, ale ona sa pýta, či je povinná podať DP na vyuč. angličtiny? Tak musí, alebo
nemusí?

Zadávateľka dostala odpoveď v príspevku č. 6:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=390383&postcount=6

Daňové priznanie musí podať.
betka
15.02.07,18:29
Bavíme sa o tom, či je to príležitostný, opakovaný, alebo jednorázový príjem, ale ona sa pýta, či je povinná podať DP na vyuč. angličtiny? Tak musí, alebo
nemusí?

Po precitani prispevkov to zistite. Je to tam napisane. Tema sa trosku rozsiahlejsie analyzovala. (prispevok c. 6 a 18, prvy odsek)
veronikasad
29.05.09,19:11
Ahoj. Nechcem otvarat novu temu. Dnes ma oslovil znamy s tymto: zena nakupila nejaky tovar a predavala ho bez zivnostenskeho opravnenia. Vystavovala prijmovy pokl.doklad. Ako to dodatocne zlegalizovat? Prosim poradte.
O aký tovar sa jedná ? kozmetika ?
nika.sum
29.05.09,19:15
Prepacte ja som tento prispevok vymazala, s tym ze prehodim do inej temy, kde sa mi to zdalo lepsie zaradene (myslela som ze to o tomto case nikto necita).
Takze vraj ide o nejake oblecenie (pravdepodobne pre deti). Ja by som to dala do § 8 kedze je to bez ZL, ale vraj je to asi za 3000 EUR.
veronikasad
29.05.09,19:20
Prepacte ja som tento prispevok vymazala, s tym ze prehodim do inej temy, kde sa mi to zdalo lepsie zaradene (myslela som ze to o tomto case nikto necita).
Takze vraj ide o nejake oblecenie (pravdepodobne pre deti). Ja by som to dala do § 8 kedze je to bez ZL, ale vraj je to asi za 3000 EUR.
Nika, to nepôjde cez § 8. To je neoprávnené podnikanie bez ŽL - predaj tovaru v maloobchode. Kedy boli z toho tovaru tržby? Na faktúru alebo v hotovosti ? Tam je porušenie viacerých zákonov, bude zasi ťažké vyhnúť sa viacerým pokutám za nesplnenie oznamovacej povinnosti
nika.sum
29.05.09,19:24
V priebehu tohto roka a v hotovosti na prijmovy doklad. Aj ja som mu povedala, ze je to neopravnene podnikanie. Len som myslela, na ten paragraf 8 kvoli tomu aby medzi porusenim este nebol aj danovy unik. Co by som mu mala teda odporucit?
veronikasad
29.05.09,19:30
V priebehu tohto roka a v hotovosti na prijmovy doklad. Aj ja som mu povedala, ze je to neopravnene podnikanie. Len som myslela, na ten paragraf 8 kvoli tomu aby medzi porusenim este nebol aj danovy unik. Co by som mu mala teda odporucit?
Príjmy z § 8 vysvetľuje v predch. príspevkoch Betka, musí ísť o jednorázový príjem, v tomto prípade je to príjem opakovaný.Zlegalizovala by som podnikanie vybavením živnosti, s registráciu na daňovom úrade a zdr. poisťovni. Ak nevystavovala fa, musí tržbu evidovať cez ERP, nemôže vystavovať príjmové doklady.
Dala by som to do § 6. Nákup tovaru môže mať pred začiatkom živnosti a príjmy "nahodiť" do ERP po vybavení živnosti.

mimotemyPožiadaj moderátora o presun týchto príspevkov do témy, kde si napísala nový príspevok
nika.sum
29.05.09,19:33
nestihla som ho tam napisat, lebo si mi prave odpovedala, ale idem tak urobit, len ako sa ziada ten presun?
veronikasad
29.05.09,19:35
nestihla som ho tam napisat, lebo si mi prave odpovedala, ale idem tak urobit, len ako sa ziada ten presun?

cez nahlás pri príspevku popros moderátora, aby to presunul do inej témy