Mackovka
14.02.07,13:40
Mám asi 1,5 roka staré okná a počula som, že kovanie na nich treba premazávať, čo nerobím. Máte s tým skúsenosti? Stačí obyčajná vazelína alebo treba nejaký špeciálny olej? Vdaka.
Tweety
14.02.07,12:47
Mám asi 1,5 roka staré okná a počula som, že kovanie na nich treba premazávať, čo nerobím. Máte s tým skúsenosti? Stačí obyčajná vazelína alebo treba nejaký špeciálny olej? Vdaka.
Priznám sa, máme asi 7 r, ale zatiaľ sme nemazali ništ.:cool: Ale sa hovorí, že kto maže, ten jede, tak pošpekulujem.
Chobot
14.02.07,13:58
Mám asi 1,5 roka staré okná a počula som, že kovanie na nich treba premazávať, čo nerobím. Máte s tým skúsenosti? Stačí obyčajná vazelína alebo treba nejaký špeciálny olej? Vdaka.

Ja zhruba 1x za rok zoberiem mazadlo WD40 a sem tam streknem na pohyblivé kovové časti okna. AK sú okná nové, tak aj keby si ich nemazala 4-5 rokov, tak ešte nič nezbadáš. ALe neskôr by sa mohli pomaly opotrebovávať tiahla a okno pôjde ťažšie zatvárať.
chlap
14.02.07,16:03
Ja zhruba 1x za rok zoberiem mazadlo WD40 a sem tam streknem na pohyblivé kovové časti okna. AK sú okná nové, tak aj keby si ich nemazala 4-5 rokov, tak ešte nič nezbadáš. ALe neskôr by sa mohli pomaly opotrebovávať tiahla a okno pôjde ťažšie zatvárať.

Súhlasím a dopĺňam, že presne toto mazadlo (WD40) odporúčajú výrobcovia plastových okien na premazanie pohyblivách častí kovania v okne 1x za 6 mesiacov. Presne takto mi to povedal pri odovzdávaní inštalácie nových okien v mojom byte technik firmy, ktorá mi okná dodala.
adv
14.02.07,19:47
treba to mazat.... najma kovania. najlepsie je WD 40 . taktiez silikovym olejcekom treba natriet gumene tesnenia. famy o tom, ze prvych rokov netreba nic mazat, su usmevne.... ved okno maka kazdy den...
chlap
14.02.07,20:27
.... ved okno maka kazdy den...

No ja som mal v byte aj okno, ktoré som otvoril iba 1x za rok :D (konkrétne okno v kuchyni, a neotváral som ho preto, lebo som používal balkónové dvere vedľa neho) - ale mazal som ho - veď "kto maže ten jede".
Mackovka
15.02.07,13:09
Ďakujem za radu všetkým. Ešte by som rada vedela, kde to čudo WD 40 mám hľadať. Farby-laky? Pekný deň.
Chobot
15.02.07,13:44
Ďakujem za radu všetkým. Ešte by som rada vedela, kde to čudo WD 40 mám hľadať. Farby-laky? Pekný deň.

Je to taký modro-žlto spray s červeným vrchnákom. Budú ho mať v každom hypermarkete, na benznkách, predajni farby-laky a prípadne aj domácich potrebách.

V prílohe máš obrázok.
Mackovka
16.02.07,05:14
Je to taký modro-žlto spray s červeným vrchnákom. Budú ho mať v každom hypermarkete, na benznkách, predajni farby-laky a prípadne aj domácich potrebách.

V prílohe máš obrázok.
Super - srdečná vdaka.
220870
24.02.07,17:40
Wd - 40-ka lepšie ako nič.Ale toto nieje mazadlo ( olej).je používa sa to na rozhýbanie stuhnutých spojov alebo ako krátkodobé mazadlo.Ak chcete premazať kovania okien doporučujem kvapku oleja .Na kovaniach sú malé otvory a sú označené symbolom olejničky.Montážny pracovníci sú pvinný zo zákona pri odovzdávání diela oboznámiť klienta s údržbou a používaním diela.Poskytnúť návod na použitie a zákazník toto oboznámeie musí podpísať. Ak si túto povinnosť nesplnil a vy ste nepodpísali prevzatie tohto návodu a diela, tak o túto dobu sa predlžuje záručná doba diela.
Chobot
26.02.07,08:14
Poskytnúť návod na použitie a zákazník toto oboznámeie musí podpísať. Ak si túto povinnosť nesplnil a vy ste nepodpísali prevzatie tohto návodu a diela, tak o túto dobu sa predlžuje záručná doba diela.

:eek: To je podľa akej právnej normy?
220870
28.02.07,04:59
Ak si ešte namel problém so zákazníkom RYPÁKOM ktorý sa vyzná a vrátiš sa z posledného úradu cez ktorý ťa preženie , tak potom budeš tým zákazníkom dávať podpisovať aj vlstný úmrtný list.Píšem to z vlastnej skúsenosi keď mi jeden .....po týždni reklamoval poškriabané sklo na okne.Samozrejme som mu nedal ( vtedy)podpísať protokol o odovzdaní a prevzatí diela ,kde zákazník podpisuje že tovar jemu dodaný je bez chýb atd.Nakoniec som to sklo musel vymeniť na vlastné náklady , aj keď som si istý že to bolo v poriadku.Ja som neni veľká firma a nemôžem sa si dovoliť vydržiavať drahých právnikov.Radšej 1000 podpísaných papierov, ako ešte jeden takýto problém to mi môžeš veriť aj pre zákazníka aj pre firmu.
aima2
04.03.07,16:28
Je pravda, že raz za čas treba niečo na plastových oknách dotiahnuť? Ja mám okná asi dva roky a mám pocit, že mám doma väčšiu zimu, ako keď boli nové ( akoby úplne netesnili).:confused:
Adkah
04.03.07,17:29
Ja viem od priateľov, že odovzdávacie protokoly sa podpisujú. Ja konkrétne som sa s tým tiež stretla, keď sme kupovali chladničku.
Mackovka
05.03.07,05:38
Je pravda, že raz za čas treba niečo na plastových oknách dotiahnuť? Ja mám okná asi dva roky a mám pocit, že mám doma väčšiu zimu, ako keď boli nové ( akoby úplne netesnili).:confused:

Tak to by som určite reklamovala. Susede namŕzalo na parapete po výmene okien za plastové, tak jej pri reklamácii zistili, že okenný vonkajší parapet bol zle zapracovaný, zvonku nebolo dostatočné ukončenie penou. Po oprave všetko O.K. aj okno cez ktoré ťahalo dostelovali a je pokoj.