alia
14.02.07,14:54
Ahojte Poraďáci,
potrebovala by som poradiť , či je možné postúpiť 75% pohľadávky
Príklad : Naša spoločnosť má pohladavku ( 1 faktúra )vo výške 1 000 000
Postúpili sme 75% z pohľadávky - 750 000 a 25% z pohľadávky nám ostalo evidovaných v účtovníctve.
AHA
14.02.07,14:00
Áno môžte.
Janinkaaa
10.05.07,07:59
Postúpenie pohľadávky : Predáva sa celá pohľadávka aj s DPH ?

Postúpujeme pohľadávku (JU) - neuhradené faktúry z r.2006.
Suma bez DPH : 100tis.
DPH : 19tis.
Spolu :119tis.

Penále k neuhradenej faktúre : 10tis.

Postúpujeme za nominálnu hodnotu. Takže postúpenie pohľadávky je v celkovej sume 129 tis. ? (119+10)

Poradíte mi ?
Ďakujem
Danila
10.05.07,08:29
Postúpenie pohľadávky nie je predmetom DPH. Podkaldom k účtovaniu je zmluva o postúpení pohľadávky s dohodnutou výškou odplaty.
Janinkaaa
10.05.07,08:33
Ďakujem Danilka.
A prosím ťa, nevieš mi poradiť, suma mojej postúpenej pohľadávky je celá aj s DPH ?

Ak v zmluve bude uvedené, že postupujeme pohľadávku za cenu istiny, teda len za 119tis.
Penále ( 10tis.) nikdy nedostaneme späť. Tie penále akokeby bola odmena z postúpenia, ktorú si uplatní postupník od firmy, ktorá nám dlží.

Z tých 10 tis. tiež nebudeme odvádzať DPH ?
Ešte raz ďakujem.
Danila
10.05.07,09:36
Suma Tvojej postúpenej pohľadávky je z účtu 311, teda vrátane DPH a máš nárok aj na príslušenstvo k pohľadávke. Takáto je potrebná konštrukcia odplaty za postúpenú pohľadávku, čo je závislé na dohode oboch strán. Vzhľadom k možnosti disponovať s peniazmi čo najskôr, je aj menší príjem za pohľadávku z hľadiska trhovej ceny často prínosom.
betka
10.05.07,18:33
Ďakujem Danilka.
A prosím ťa, nevieš mi poradiť, suma mojej postúpenej pohľadávky je celá aj s DPH ?

Ak v zmluve bude uvedené, že postupujeme pohľadávku za cenu istiny, teda len za 119tis.
Penále ( 10tis.) nikdy nedostaneme späť. Tie penále akokeby bola odmena z postúpenia, ktorú si uplatní postupník od firmy, ktorá nám dlží.

Z tých 10 tis. tiež nebudeme odvádzať DPH ?
Ešte raz ďakujem.

Pri postúpení pohľadávky z postupcu na postupníka neprechádza naňho právo na odpočítanie DPH. Právo na odpočítanie DPH mal postupca, kt. prijal tovar alebo službu Pri postúpení pohľadávky platiteľ dane neposkytuje službu inému platiteľovi.
Príjem, kt. dostal platiteľ za postúpenie pohľadávky podľa par.10 predmetom dane, a hodnotu prijatej platby za postúpenie pohľadávky sa v DP DPH neuvádza
Par.10/2:
Za dodanie služby sa nepovažuje:
a- emisia CP emitentom
b- postúpenie pohľadávky
c- dosiahnutie úroku ....

Pri postúpení pohľadávky musí mať zmluva písomnú formu, postúpenie môže byť bez súhlasu dlžníka, pohľadávka sa môže postúpiť odplatne, alebo bezodplatne (má harakter daru).

Ak je pri odplatnom postúpení prijatá úhrad z postúpenia nižšia ako OC pohľadávky, do dańových výdavkov nemožno uznať celú výšku.
Stratu z postúpenia je možné uznať do daňových výdavkov len ak ide op predaj pohľadávky voči dlžníkom v konkurze alebo vyrovnaní, pričom musela byť vytvorená OP, ďalej ide o predaj, kt. splna podmienky pre tvorbu OP (100% OP a od spatnosti uplynulo viac ako 12 mes).

Daňovým výdavkom je podľa 19/3/p-odplaty za vymáhanie pohľadávky najviac do výšky vymoženej pohľadávky. Ak je zaúčtovaná provízia vyššia ako vymožená ohľadávka, rozdiel je položka zvyšujúca výsledok hospodárenia.

Ak sa na základe písomnej zmluvy postupca s postupníkom dohodnú o postúpení pohľ., postupca tu stráca postavenie majiteľa pohľadávky
Ak je v zmluve dohodnuté, že náklady spojené s vymáhaním kupujúci vyfakturuje predávajúcemu, túto dohodnutú odmenu nie je možné považovať za dańový výdavok u postupcu., pretože nemá postavenie veriteľa.
cloe
10.05.07,19:13
Betka, prosím ťa, môžeš mi poradiť?
Firma X má záväzok voči firme Y. Firma Z má pohľadávku voči firme Y. Firma Z postúpi pohľadávku firme X. Firma X si započíta postúpenú pohľadávku so svojím záväzkom voči firme Y. Teraz otázka: Pohľadávka bola postúpená odplatne za 10 % hodnoty. Tých 90% hodnoty pohľadávky je pre firmu X získ? Už som akási domotaná:) Vopred ďakujem.
betka
11.05.07,06:37
Postúpenie pohľadávky z firmy Z (postupca, už nie je nadalej oprávnený pohľadávku vymáhať a prijímať od dlžníka plnenie) na firmu X (postupník), kt. je novým veriteľom pohľadávky, nadobúda pohľadávku aj s príslušentvom a všetkými právami, kt. sú s ňou spojené.
Pri postúpení pohľadávky sa nevyžaduje súhlas dlžníka firmy Y, musí byť vyrozumený, že doslo k postúpenie pohľadávky postupcom, firmou Z.

Firma X oceňuje pohľadávku nie v menovitej hodnote, ale v cene, kt. vyplýva zo zmluvy.
Učtovanie u postupcu:
1. splnenie dodávky, vznik pohľadávky: 311/604
2.deň postúpenia pohľadávky, za dohodnutú cenu: 315/646 (postupník 315/325)
3. deň postúpenia podľa zmluvy, odpis post.pohľ v menovitej hodnote: 546/311 (postupník: sledujeme na podsúvahových účtoch)
4. rozdiel menovitej hodnoty oproto OC: (sleduje postupník v podsúvahovej evidencii)
5. platby, úhrada za postúpenie: 221/315 (postupník: 325/221)

Daňovým výdavkom je hodnota pohľadávky pri jej postúpení do výšky príjmu z postúpenia a OC do výšky príjmuz prijatej úhrady.
Pri odplatnom postúpení pohľadávky je prijatá úhrada nižšia ako hodnota pohľ. alebo OC, do daňových výdavkov nemožno uznať plnú výšku pohľadávky.

Daňovým výdavkom (19/3/p) je odplata za vymáhanie pohľadávky. Ak je provízia vyššia, zozdiel zvyšuje výsledok hospodárenia.

NA vysporiadaní súčasných pohľadávok (kt. vznikli postúpením) a závazkov medzi firmou X a Y, by som teraz vysporiadala zmluvou o započítaní pohľadávok (firma X už má pohľadávku i závazok voči Y)
Janinkaaa
06.06.07,14:05
Dovolím si zopakovať moju otázku.

Postúpujeme pohľadávku (JU) - neuhradené faktúry z r.2006.
Suma bez DPH : 100tis.
DPH : 19tis.
Spolu :119tis.

Postúpená pohľadávka za 90tis.a už nám aj uhradili 90tis.
Moja strata z postúpenia pohľ. je koľko ?
1. (100 - 90) = 10 tis. alebo
2. (119 - 90 ) = 29 tis.

Poradíte mi ?
Janinkaaa
07.06.07,08:02
Neporadíte mi ?
(Viď. otázka č.10)
koňo
07.06.07,08:17
Pri postupovaní pohľadávok sa nehrajte s DPH. Postúpenie pohľadávky nie je plnenie s DPH na výstupe. Postupuje sa nominál pohľadávky, ktorý je účtovaný na účte 311 (nie je podstatné, že sa táto čiastka skladá zo základu a DPH). Účtuje sa 546/311 a súčasne 315/646 (Dph na výstupe nie je). Daňovo sa rozdiel posudzuje individuálne (na to sa nedá odpovedať bez ďalších informácií), treba pozrieť § 19 ods. 3 písm. h) zákona.
Janinkaaa
07.06.07,08:19
Ďakujem za odpoveď. V PU mi je to jasné, ale mne ide o jed. účtov.
koňo
07.06.07,10:07
Pre Janinkaaa-u
Postupuješ pohľadávku v cene 119 za 90, strata je teda 29.
Daňovo platí to, čo som napísal. skôr.
Janinkaaa
07.06.07,10:18
Ďakujem veľmi pekne Koňo, to som potrebovala počuť.
MYQ
11.09.09,07:24
Zdravím Vás poraďáci. Momentálne riešim obdobný problém, samozrejme firma v podvojnom účtovníctve zaúčtovala predaj pohľadávky bez DPH, ale postupník od zmluvy o postúpení pohľadávky odstúpil v tom istom účtovnom období a postupca zaúčtoval jednak príjem aj výdaj odplaty ako aj v prípade výdaju odplaty, po odstúpení, aj DPH. Jedná sa o minulé (2008) účtovné obdobie (odstúpenie 4Q 2008). Jedná sa o 10MIO odplaty a s tejto sumy priznaná DPH. Ako túto záležitosť opraviť? Poraďte.