McMarti
11.06.04,12:12
Prosim o pomoc, potrebujem presne percenta pri zahraničnej ceste.Dakujem


Doplnujem jedna sa mi narok na ranajky, obed, večeru.
Daniela
11.06.04,10:19
máme interný predpis, kde GR má 40 % vreckového, vedúci pracovník má 15 % a radoví zamestnanci 5%... Všetko ostatné je podľa zákona.
Luboš
11.06.04,10:24
Obdobne mame interny predpis na vrcholovy manazment 100%, ostatni 5%
Daniela
11.06.04,10:51
ste skvelí, vážite si vrchol. manažment. Či si to navrhovli sami???
Peťo
11.06.04,12:04
McMarti - predpokladám, že otázka bola cielená na % -ntá stravného pri zahr.prac.ceste mimo územia SR. Podľa § 13 ods. 4 zákona , zamestn. patrí stravné vo výške :
a/ základnej sadzby stravného, ak zahr.prac. cesta mimo SR trvala v rámci kalendár.dňa nad 12 hod,

b/ 50 % zo základ.sadzby stravného, ak takáto cesta trvala od 6 do 12 hod. vrátane,

c/ 25 % zo základ.sadzby stravného , ak takáto cesta mimo územia SR trvala v rámci kalendarného dňa do 6 hod. vrátane.

O vreckovom hovorí § 14 zákona, ktoré sa poskytuje popri náhrade preukáz.potrebných vedľajších výdavkov / § 4 ods. 1 písm. d/ a to v zahraničnej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného / ustanoveného v § 13 ods. 4/ , čo môžete bližšie špecifikovať v internej smernici. Pekný deň.
Luboš
11.06.04,12:21
Obdobne mame interny predpis na vrcholovy manazment 100%, ostatni 5%To vies, navrhy v tomto garde idu zhora.....
McMarti
11.06.04,12:52
Peťo dakujem presne toto som chcela vedieť asik som sa zle vyjadrila na začiatku.. mala som ten zakon ale niekde mi zmizol :))
Viera
22.06.04,06:29
Mal živnostník v roku 2003 nárok na stravné pri zahraničných pracovných cestách ?
vladan
22.06.04,06:41
nie, ani pri slovenských prac. cestách.
Luboš
22.06.04,07:24
Zákon o cestovných náhradách v §1 vymedzuje okruh osôb ktorým môžu byť tieto poskytnuté, živnostník medzi nich nepatrí ale mám informáciu že by mohlo dôjsť v tomto smere k zmene, vraj to bolo do parlamentu preložené..........
marek
23.06.04,06:36
Vie niekto, ako sa postupuje pri cestovnych nahradach zahr.sl.cesty, ak v ramci jednoho dna prechadzal pracovnik viacerymi statmi? Napr. vysiel z SK o 6 hod, bol 5 hodin v Cesku, 7 hodin cestoval cez Nemecko a do polnoci, teda dalsich 6 hodin v Rakusku. Ma teda narok na 25% CZK, 50% EUR (Nemecko) a 25% EUR (Rakusko)?
Ak to je riesene niekde v opatreni ministerstva, prosim o identifikaciu.
Dakujem.
tibor
23.06.04,06:56
neviem, možno to je riešené niekde osobitným opatrením - ale ja to dávam vždy podľa cieľovej stanice - teda podľa miesta jednania. do úvahy beriem čas prechodu cez slovenské hranice ta a späť, čiže v Tvojom prípade by som mu dal cestovné na deň podľa cieľa - čiže asi Nemecko - teda 42EUR stravné a 16,80 vreckové. to, že tam šiel cez čechy a mal tam nejaké stretko - je v pohode...v podstate preplácame všetky náklady popri SC - daň. uznanie je iná vec.
Luboš
23.06.04,07:32
Ak zamestnanec ma v rozvrhu pracovnej cesty pocas prechodu tymito statmi i pracovné povinnosti tak je to riesene nahradami ako pises. Ak vsak to je len tranzit, (co sa mi zda menej pravdepodobne ze by cestoval do ciela do Rakuska tolko hodin) tak mu prinalezi podla zakona o cest.nahradach plna dieta nad 12 hodin t.j. 45 EUR +5% vreckove
tibor
23.06.04,07:49
Luboš - ako si prišiel na tú cieľovú stanicu Rakúsko a na to vreckové 5%?
Luboš
23.06.04,08:01
Cielova stanica mi vyplyva z marekovho popisu ze konci v Rakusku, teda som identifikoval diety Rakusko 45 EUR. Co sa tyka 5% vreckoveho pozri si zakon c.283 Z.z. z roku 2002 o cest.nahradach §14
tibor
23.06.04,08:33
Luboš...to som ani nevedel, že vreckové je od 5-40 %...vždy som si všímal len tú hornú hranicu pre daňové účely...

cieľová stanica isto nemôže byť Rakúsko...predsa by tam nešiel cez CZE a GER...ale vlastne ako mu to niekto môže vytknúť...(:
a ZSC sa vždy končí v SR...teda aspoň si myslím, keď nie je dohodnuté v cestovnom príkaze inak...
Nika
12.07.04,13:08
Prosím poradiť. Pracovník mal zálohu na ZSC v USD. Časť dolárov má vrátiť. Z predchádzajúcich SC sme mu ešte nevyplatili CZK a EUR. Môžem mu ich vyplatiť z dolárovej pokladne? Kurzy by som použila vyhlásené v deň vyplatenia.
Aňa
13.07.04,04:35
Ja si myslím, že áno pokiaľ to bude v súlade so zákonom a kurzom v daný deň, keď sa mu bude vyplácať cestovné.
betty
13.10.04,12:17
Môžem vyplatiť zamestnancovi stravné aj v inej mene ako je to určené v opatrení? Zamestnanec (konateľ) ide do Poľska a nechce EUR ale PLN. Je to možné?

Ďakujem za pomoc.
betty
15.10.04,11:32
Vie mi niekto poradiť?
vladan
15.10.04,11:57
betty, zákon o cestovných náhradách v § 36 ods. 2 ti hovorí, že: zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v inej ako slovenskej mene. čiže PLN je iná ako slovenská mena, ale myslím, že to nie je nevyhnutné. Ak nemáš valutovú pokladňu PLN, ale EUR (šak sme už v EÚ :-), tak ja by som mu dala preddavok v EUR. Veď predsa teraz nepobežím do banky a nebudem kupovať PLN, veď ani v každej banke ich nemajú (či hej?). Ak mu dáš preddavok v EUR neporušíš tým zákon a on si tie EUR predsa pri prechode hraníc môže zmeniť :-)
Pekný víkend
betty
19.10.04,06:57
To máš pravdu. Bola by som rada, keby som mu mohla poskytnúť stravné podľa opatrenia, ale keď mi konateľ povie, že chce PLN, tak chce PLN. A neviem, či to takto môžem prerátať z EUR cez PLN na SKK.Ďakujem a prajem pekný deň.
vladan
19.10.04,07:01
To máš pravdu. Bola by som rada, keby som mu mohla poskytnúť stravné podľa opatrenia, ale keď mi konateľ povie, že chce PLN, tak chce PLN. A neviem, či to takto môžem prerátať z EUR cez PLN na SKK.Ďakujem a prajem pekný deň.
Betty, ale šak stravné pri pobyte v Poľsku je v EUR!!! Halóóó, ten tvoj konateľ na PLN ako prišiel, há? Chytro mu ukáž opatrenie č. 565 MF SR zo dňa 9.12.2003, čiastka 231, že aké stravné pri zahraničných pracovných cestách platia od 1.1.2004 :-)))
valeriam
19.10.04,07:09
Stravné je síce v EUR, ale on chce PLN asi na iné výdavky, na benzín, kúpu čojaviemčoho a tak... Inak môžeš mu dať v PLN aj stravné. Pozri si kurzy NB a preratúvaj a počítaj- prerátaj koľko SK je príslušná výška EUR, potom tie Sk prerátaj kurzom z toho istého dňa na PLN no a máš to!
vladan
19.10.04,07:36
on si predsa nemôže vyberať v akej mene chce zálohu, ak je v danej krajine stanovené stravné v mene EUR, tak mu dám zálohu v EUR. Nech si to chlapec zmení a tak nech nakupuje :-)
A to stravné v PLN... no čo ja viem? Ak by to bolo pri vyúčtovaní tak nič nepoviem (aj keď pochybujem, je niekto má vytvorenú valutovú pokladňu v PLN - okrem tých, ktorí tam pravidelne chodia), ale nárok na stravné jednoznačne určuje opatrenie MF a to pre Poľsko platí mena EUR. Zákon o cestovných náhradách hovorí o dohode meny, v ktorej bude cesťák vyplatený, až pri vyúčtovaní, čiže aj tak musíš vypočítať celý nárok stravného v mene, ktorú ti určuje MF, a až konečnú sumu budeš prepočítavať kurzom NBS. Na školení padol dátum prepočítania - dátum predloženia cestovného príkazu.
Pekný deň
bepo
19.10.04,07:37
Prečo si mysliš že stravné sa môže vyplácať aj v inej mene ako je uvedené?Konateľovi nech dá stravné v EUR a konateľ si to môže zameniť za PLN v Poľsku.
NickName
11.11.04,13:49
Mam otazku suvisiacu s dlzkou zahranicnej cesty. Je tu nejake 'horne' obmedzenie, co sa tyka doby trvania zahranicnej cesty s vyplacanim diet a vreckoveho?
Povedzme zahranicna cesta trva dva mesiace, ma zamestnanec okrem platu narok na diety+vreckove pocas celych dvoch mesiacov?
Vopred dakujem za odpoved.
Paula
12.11.04,07:01
Betty, vladan, valeriam.... mne to "nástojenie" na PLN pripadá čudné a tým aj pracovná cesta len ako nejaký krycí manéver....
valeriam
12.11.04,07:11
Paula, mala som presne také isté požiadavky od šéfa, ako betty. Zhodou okolností tiež to bolo do Polska. Direktívny príkaz, že chce PLN, že on nebude šaškovať v zmenárňach, sa dosť ťažko dá obísť. Tak som to riešila tak, ako som napísala hore. Mám sa stresovať ja? Nákladovo to aj tak vyjde rovnako, tak čo! Myslíš, myslíte, že je to neobhájiteľné?:confused:
betty
12.11.04,07:57
Nakoniec som to vyriešila tak, že dostal aj PLN aj EUR. EUR dostal ako stravné a vreckové. PLN na vedľajšie výdavky. Niekoľko PLN však použil aj na osobnú spotrebu, tak som to účtovala nasledovne:

- poskytnutý preddavok: 2 000 PLN = 20 000 SKK (355/211)
- vyúčt.vedľajšie výdavky: 1 500 PLN = 15 000 SKK (512/355)
- vrátený preddavok v SKK do SKK pokl.: 5 000 SKK (211/355).

500 PLN mi nevrátil - vrátil mi 5 000 SKK. Je to správne?

Ďakujem a prajem pekný deň.
valeriam
12.11.04,17:52
Trušku tam mám z tohto príkladu dopletenú analytiku pokladníc. Zvlášť musíš účtovať pokladňu PLN a zvlášť SK. Tvojim spôsobom by mi chýbalo v PLN tých 500. Alebo si to schválne nerozpisovala? Lebo v podstate je to OK.
betty
15.11.04,07:41
Čo sa týka pokladne:
- výber z SKK BÚ: 2 000 PLN = 20 000 SKK (261/221)
- vklad do PLN pokl.: 2 000 PLN = 20 000 SKK (211a/261)
- poskytnutý preddavok: 2 000 PLN = 20 000 SKK (355/211a)
- vrátený preddavok v SKK do SKK pokl.: 5 000 SKK (211b/355)

V PLN pokladni to mám týmto spôsobom vyrovnané. Môže tam vzniknúť kurzový rozdiel, ktorý riešim ku koncu roka.

Pekný deň
Majka
11.01.05,12:09
prosim vie mi niekto napisat uplny odkaz na zakon 283/2002 o cest.nahradach?
urgentne ho potrebujem vytlacit.dakujem.
jarkra
11.01.05,12:29
hanab
11.01.05,12:43
je mi jasný celý zákon o cestovných náhradách, len neviem, či mám aktuálne Opatrenia k tomuto zákonu. Vie mi niekto povedať aktuálne Opatrenia na stravné v tuzemsku, v zahraničí a na náhrady za použ. motor. vozidla? (mali by to byť tieto: 712/04, 467/03 a 260/04) Sú aj nejaké novšie?
Ďakujem.
jarkra
11.01.05,12:49
Nie, zatiaľ nie.
Daša
11.01.05,13:57
Je pravda, že do 1.5.2004 vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste 5% je nákladom organizácie /to mi je jasné/, ale vreckové od 6%- 40% je tiež nákladom organizácie, ale zároveň aj zdaniteľným príjmom zamestnanca? Od 1.5.2004 to už neplatí?
jarkra
11.01.05,14:06
Vreckové je podľa mňa súčasťou cestovných náhrad vyplácaných v súlade so Zákonom o cestovných náhradách. No a cestovné náhrady poskytované v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú má zamestnanec nárok podľa zákona o cest.náhradách patrili od podľa §5, ods. 5. písm. a) k príjmom, ktoré neboli ani do 1.5.2004 predmetom dane zo závislej činnosti.
Ak sa mýlim, tak ma opravte. :o
Daša
11.01.05,14:16
V poblikácii Účtovníctvo, auditorstvo, daňovníctvo č.12/2004 na str. 404 je v bode 2 písm. 2 uvedený takýto výklad, tak som si to len chcela overiť, či tomu dobre rozumiem. Je tu niekto, kto si to môže v uvedenej publikácii prečítať a potvrdiť?
vladan
11.01.05,14:33
ja síce uvedenú publikáciu nemám, ale mám rovnaký výklad ako jarkra v príspevku č. 38

... a zároveň si dovoľujem tvrdiť :D, že aj vreckové vo výške od 6-40% je nákladom organizácie, to čo je nad 40% už nákladom nie je :D
Daša
11.01.05,14:39
Nákladom organizácie jasné, ale ten zdaniteľný príjem ma máta.
vladan
11.01.05,14:42
kľudne spi, zatiaľ nič také sa nedeje ... a nechápem prečo práve od 1.5.2004, vtedy bola novela zákona o dani z príjmu, ale myslím len ohľadom vstupu do EÚ. Žiadne veľké zmeny :D
accad
11.01.05,16:39
V poblikácii Účtovníctvo, auditorstvo, daňovníctvo č.12/2004 na str. 404 je v bode 2 písm. 2 uvedený takýto výklad, tak som si to len chcela overiť, či tomu dobre rozumiem. Je tu niekto, kto si to môže v uvedenej publikácii prečítať a potvrdiť?Kto je vydavateľom tejto publikácie?
Daša
12.01.05,10:45
Kto je vydavateľom tejto publikácie?
Vydavateľom je Slovenská komora certifikovaných účtovníkov,...., ale objednávame to cez SÚVAHA spol.s.r.o, Prievozská 14/A, Bratislava. Veľmi dobrá literatúra a písaná väčšinou "po lopate".
Daša
12.01.05,10:57
Od 1.5.2004 preto, lebo bola novela zákona o daniach z príjmov a bol doplnený § 5 ods. 5 písm.a, podľa ktorého predmetom dane zo závislej činnosti nie je ani vreckové poskytované pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40% nároku na stravné.
Evanka
12.01.05,11:30
Tak to su mi novinky. Podla mna prijate cestovne nahrady, ktore nie su nad ramec vymedzeny v zakone o cestovnych nahradach nie su zdanitelne. Takze pri zahranicnych cestach do 40% vreckoveho - nezdanitelne.
Katty
07.06.05,10:39
Ahojte mám otázočku na krátenie stravného pri zahr.ceste. Nikde som to tu nenašla tak to zadám sem.
Zamestnanec (riaditeľ) bol celý deň v ČR takže by mu mala patriť náhrada 840Kč (600+40%) aaaale doniesol mi aj blok z reštiky že sa veľmi slušne navečeral. Môžem mu krátiť stravné za večeru ak áno tak o koľko??
Katty
07.06.05,11:07
nikto neporadíííí akurát mu robím vyúčtovanie
Chobot
07.06.05,11:30
Dúfam, ze este nie je neskoro, tak ti poradím:

Základ je 840 CZK znízené o zabezpecenú stravu - veceru, co je podla zákona 35% zo 600 = 210. Nárok má teda 390 (stravné) + 240 (vreckové), spolu 630 CZK. Ale len za predpokladu, ze máte stanovené najvyssie vreckové tých 40 %.
Katty
07.06.05,11:58
nie je neskoro dííík a ešte mi prezraď v ktorom § sa to píše lebo tu listujem hore dole a nikde to neviem nááááájsť
Chobot
07.06.05,12:03
nie je neskoro dííík a ešte mi prezraď v ktorom § sa to píše lebo tu listujem hore dole a nikde to neviem nááááájsť
Problém bude asi v tom, ze nemás novelu c. 81/2005 zákona 283/2002. Táto novela pridáva v § 13 za odsek 6 nový odsek 7, ktorý to definuje.
Katty
07.06.05,12:12
woooow ty si pokladík

som pozerala do Zákonov a nevšimla som si že už mám aj uplne znenie aktualizáciu 1/2 kde to presne je. Super ďakujem a pozerám že platnosť od 1.4.05 takže na máj to už môžem aplikovať. A ešte jednu otázočku, čo sa rozumie pod preukázaním zabezpečenia stravovania v plnom rozsahu. Ide totiž o to, že naša materská firma robí z času na čas školenia v ČR a aj naši zamestnanci tam majú zabezpečený obed na náklady mat.firmy. Ale ja o tom nemám žiadny doklad ani nič podobné. Mne len vypíšu cesťák a čakajú náhradu, doprava je na fir.autách. Z tohoto mi vychádza že ak vyrazia napr. o 7hod tak raňajkujú doma, obed majú a povedzme že okolo 20hod sú späť a večeru si urobia doma....tak by som im nemala nič preplácať podľa tohoto odseku, že?
Chobot
07.06.05,12:33
Okolo tohoto som sa tiez dost napátral, lebo ja som typ, co sa neuspokoji s odpovedou "ano" alebo "nie", musím vediet "preco".

Takze preukazatelne zabezpecena strava znamena, ze ty ako zamestnavatel musis vediet preukazatelne dokázat (lebo dôkazné bremeno je na zamestnávatelovi), ze si zabezpecila pre zamestnanca stravu. Najlepsie to pochopis na priklade:

Zamestnanec ide na sluzobku. Zahranicný partner ho pozve na obed. Ty mozno aj tusis, ze ho pozval na obed, ale ak on uvedie v cestaku, ze nemal zabezpecenú stravu (pravdou je, za od zamestnavatela ani nemal zabezpecenu, ten, kto ho vyslal, to nezabezpecil ani neplatil), tak mu patri stravne.

Ak napr. ide na seminár a vo faktúre je uvedené, ze cena za seminár je xxx korún a zahrna skolné, ucebnicu, obcerstvenie a obed, tak je to preukázatelné, ze obed mal zabezpecený.

V prípade toho séfa, ked priniesol úctenku z restaurácie je to tiez preukázatelné, ze dna xxxx mal firmou uhradenú veceru, preto sa mu stravné kráti.

S tou materskou firmou je to podobné. Ak im tam z dobrej vôle zabezpecia obed, zamestnanec to nemusí v cestáku priznat, lebo ste mu to nezabezpecili vy a patrí mu náhrada. Ak vsak nahlásite pocet osôb, ktoré vysielate na sluzobku a materská firma vám potvrdí, ze im dajú obed, to uz je preukázatelné, ze mali obed.

Taktiez ak zamestnanec uvedie v zúctovaní, ze mu tam dali obed, tak mu to krátis, lebo on to priznal a tým pádom by si s ním nebola v spore. Ja som poradil kolegom - cetovatelom aj kolegyni, ktorá robí zúctovanie, aby si v takých prípadoch (ked sú pozvaní na obed partnerom) uviedli, ze nemali zabezpecenú stravu. Firmu tých pár EUR nezabije a ludom sa to zíde.

Este doplním k tvojmu príkladu: nárok má zamestnanec podla poctu hodín. Teda 7 - 20 hod. = 13 hodín na sluzobke = plné stravné. Krátit môzes len o to, co vies preukázat, ako som uviedol hore. Ak v programe skolenia je, ze majú zabezpecený obed, tak môzes krátit, ale len obed. Ak je tam uvedené, ze je obedná prestávka, z toho nevies, ci si ho neplatia sami. Tiez ta nemusí zaujímat, ci ranajkoval alebo veceral doma alebo na ceste alebo ci mal so sebou pol kila klobásy a dve flase minerálky, ktoré mal ako celodennú stravu.

Ak si na pochybách, predstav si situáciu, ze príde audítor a bude chciet od teba preukázat, ze si mu zabezpecila stravu. Ak más hodnoverný doklad, ktorý to preukázes, tak stravné krát, ak nemás a zamestnanec to neprizná vo vyúctovaní, tak mu to vyplat. Preukázaním zaezpecenia nie je to, ze zavolás zahranicnému partnerovi aby si sa ho opýtala, ci mu zaplatil obed.
Katty
07.06.05,12:42
dík za vysvetlenie, v mojich prípadom je viac ako 1000% že stravu neuvedenie ani raz lebo chce z toho čo najviac vyprofitovať a to už je na úkor firmy (lebo v reále je to takto: skús si napočítať 840kč x dvakrát do týždňa x celý mesiac) a keďže nie som majiteľkou firmy tak ani nemôžem zakročiť. Jediný spôsob je dať si od materskej firmy písomne potvrdiť že na tých školeniach zabezpečí našim zamestnancom aj stravovanie :d. A ešte k tým pozvaniam na obed. Zamestnanec-riaditeľ pozve obch.partnera na obed, pritom sa naje aj on, predloží blok na 500Sk, zaúčtujem na 513. Ale mal by dostať za ten deň aj gastráč??? Veď obedoval za firemné podľa mňa nie.
Chobot
07.06.05,13:34
Toto je zase z iného súdka. Stravovanie zamestnancov (obedy) upravuje zákonník práce. ZP vsak neumoznuje krátenie stravovania, ustanovuje len, ze zamestnanec má nárok na jedno jedlo za odpracovanú zmenu. Zmenou sa rozumie odpracovanie min. 4 hodín z pracovného dna.

ZP neriesi situáciu, ak je zamestnanec na pracovnom obede. Ak to nemá ani ako sluzobku s náhradou strvného, tak mu patrí ten gastro lístok. Bohuzial je to tak, musís mu ten lístok dat.
Katty
08.06.05,09:54
hmm zaujímavá odpoveď, ale podľa zákonníka práce máme zamestnancovi zabezpečiť jedno teplé jedlo denne, ktoré v tomto prípade dostal, zaplatila to firma a je o tom doklad. Tak prečo by mal dostať ešte aj gastráč navyše????????
Chobot
08.06.05,10:06
Ved som písal, ze takéto situácie ZP priamo neupravuje. Preto moj výklad bol jednou z mozností riesenia. Ak sú tie obedy pravidelné a casté, tak si to môzte interne upravit. V bývalej robote sme casto chodili na pracovné obedy, raz to platil rokovací partner, raz to bolo hradené z násho repre fondu. Ale nikdy kvôli tomu nestrhávali z nároku na obedové lístky.

Predsa by som tu vsak jeden rozdiel videl. Ak uz si sa odvolala, ze ste zabezpecili obed podla ZP, tak mu to nemôzete celé uhradit. Museli by ste tú úctenku rozúctovat tak, ze zamestnávatel uhradí max. 44 Sk (55% zo stravného 80sk) + nieco zo soc. fondu a ostatné by si musel zamestnanec uhradit sám. Alebo ak to uhradil zamestnávatel, tak by ste mu ten rozdiel museli dodanit, lebo podla zák. práce to mal zdanitelný príjem. Ak to takto urobíte, nabudúce asi pôjde s tým obch. partnerom iba na kávu a obed si kúpi v bufete, aby neplatil na dani navyse nejakých 30 sk.

Je to jednoduchsie zaplatit ten obed z repre fondu a dat mu jeden gastro lístok, nez vykazovat, ze tú stravu mal zabezpecenú v restaurácii a rozúctovávat úctenku z obeda na kopec podúctov. Co ty na to?
Katty
08.06.05,10:30
ale ja som písala že aj tak ten obed ide na 513 celá čiastka takže by som z toho nič nedávala na 527 soc fond a tak dalej ani žiadne dodaňovanie, ja by som to chápala takto: mal si obed? mal... platil si si ho zo svojho? neplatil... tak prečo by si mal dostať za ten deň gastráč? nič nedostaneš :) a vlastne by daňováci ani nikto nemohli do toho vrtať, lebo zamestnanec obed mal,nedávam do daňových nákladov nič navyše (všetko je nedaňové 513 takže žiadne rozúčtovávačky). Len som sa chcela poradiť či je niečo také možné.
Chobot
08.06.05,12:14
Tak trochu to prezeniem, ale predstav si situáciu, ze by vsetci zamestnanci chodili do restiky na obed a úcty by hradila firma. Nedostávali by lístky na obed (to je jasné), ale ako by ste to úctovali? Bolo by to v súlade so ZP, ktorý limituje príspevok zamestnávatela? V podstate áno, ak by ten rozdiel navyse bol nedanovým výdavkom u zamestnávatela a dodanovaný u zamestnancov (lebo pre nich by to bol navyse príjem). Pripocítala si mu ten rozdiel k základu dani?

Je mi jasné, ze logicky by nemal nárok na gastro lístok, len to neviem podlozit zákonnými ustanoveniami. Ani neviem, kto by okrem danovej kontroly mohol namietat. Zamestnanec nie, lebo obed mal.

Nech na to pozerám z ktorejkolvek strany, nezdá sa mi to úplne kóser. Ako by si preukázala, ze ten zamestnanec mal v ten den zabezpecený obed? Predlozís úctenku z restaurácie? Ako preukázes, ze práve on bol v tej restike, ked v ten den bol v práci? V prípade sluzobky je to jednoznacné: dostane diéty, má to v cestáku ze bol mimo pracoviska a nemá gastrác. Ale takto?

Ono sú to malichernosti, netreba sa nad tým tolko pozastavovat a filozovat. Ak nie si majitel firmy a majitel (alebo konatel) to vyslovene nenariadil, a rozhodnutie je len na Teba, tak by som to nekomplikoval a ten lístok mu dal (firmu by to aj tak stálo len nejakých 44 korún). Ak mu to nechcú dat, tak nech mu ten lístok nedajú, aj tak sa kvôli lístku súdit nebude, ani s tým nepobezí na inspektorát práce.

Alebo si ten typ referentky, ze "ked nemám ja, nebudes mat ani Ty"?
petra:-)
19.12.05,08:22
Vyšlo Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú na rok 2006 základné sadzby stravného v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách
DanielaSL
19.12.05,08:40
Ďakujem Petra , že si nám to tu priložila. :)
Anonymka
02.02.06,11:25
Chcem sa spýtať, či je povinnosť vyplatiť stravné zamestnancovi, ak ten o to nemá záujem. Jedná sa o šéfa, ktorý bol na SC a ide mu len o to, aby sa mu preplatili vedľajšie výdavky. ??????:confused:

Dík.
Tweety
02.02.06,11:31
Chcem sa spýtať, či je povinnosť vyplatiť stravné zamestnancovi, ak ten o to nemá záujem. Jedná sa o šéfa, ktorý bol na SC a ide mu len o to, aby sa mu preplatili vedľajšie výdavky. ??????:confused:
Dík.
Ak nezúčtuje cesťák, tak potom aké vedľajšie výdavky na SC? Buď bola SC a teda ju zúčtujeme, spolu aj vedľajšie výdavky, alebo nebola a potom nie je možné ani vedľajšie výdavky k SC.;)
Jozef
27.02.06,13:21
Prosim vas, menila sa sadzba stravneho v cudzej mene pre rok 2006?
Vdaka?
Jozef
Chobot
27.02.06,13:29
Prosim vas, menila sa sadzba stravneho v cudzej mene pre rok 2006?
Vdaka?
Jozef

Ako na ktoré krajiny. Opatrením MF SR č. 582/2005 boli stanovené sadzby stravného pre ZSC na rok 2006. Niektoré sadzby sa menili, niektoré zostali v pôvodnej výške.
Jozef
27.02.06,13:37
Vdaka Chobot,
si promptny.
kampari
28.02.13,11:22
Ahojte,
môže si spoločnosť v internej smernici stanoviť, že cestovné náhrady na pracov. cestu do Maďarska, ktorá trvá vždy iba deň-je to vlastne cesta po tovar- že vyúčtovanie cestovných náhrad bude iba v EUR (pre Maďarsko je základný nárok 39,00 eur), a vyplatené náhrady budú tiež v EUR...?...pričom nikdy sa mu preddavky neposkytnú vopred . Väčšinou chodí jeden zo spoločníkov, ktorý je zároveň aj zamestnancom.
Ďakujem.