Volvox
13.01.05,01:37
Zdravím chcel by som sa spýtať na taký daniarsky problémik.
Máme vo firme jedno auto, ale občas sa stane že zamestnanec, keď ide niečo vybaviť do mesta, musí použiť taxík (napríklad že to auto mometnálne nie je prítomné ... alebo iné dôvody).
Máte s tým nejaké skúsenosti ako si to dávať do nákladov alebo ako to upraviť aby s tým daniari nerobili problémy?
(možno ani nerobia ja sa len tak prevenívne pýtam :p )
Dík
babenko1
15.01.05,09:49
Podľa toho, na akého kontrolóra natrafíš :-) Ale nemal by byť s tým problém, je to cestovná náhrada spojená s výkonom práce
Yvvetta
15.01.05,14:42
Trebalo už len k tomu vypísať cesťák a ako dopr. prostr. uviesť taxík.
tonkat
05.12.06,23:14
Trebalo už len k tomu vypísať cesťák a ako dopr. prostr. uviesť taxík.
Ja mám tiež tento problém, či dať taxík do nákladov. Kolega musel ostať pre pracovné povinnosti - na požiadanie vedúceho v práci do 22.00 a potom mu už nešiel spoj domov, tak vedúci mu povedal, aby si zobral taxík, že mu to preplatí. Chce to dať do pokladne - N, je to čiastka 1000 Sk, ale cesťák to asi nebude, keďže sa jednalo o cestu domov. Čo by ste radili?
karpis
06.12.06,06:11
Veru do nákladov to ísť nemôže , ale môže mu to vyplatiť formou odmeny.
DušanČ
06.12.06,06:30
Ja si myslím, že použitie taxíka, pokiaľ sa riadne zdôvodní, musí ako daňový náklad uznať každá kontrola. Veď existujú firmy, ktoré majú prenajaté taxíky na dlhšiu dobu. K tým cesťákom pripomínam, že v rámci miesta pracoviska sa nejedná o pracovnú cestu a cesťáky sa nemusia vypisovať. Pracovnou cestou sa rozumie len cesta z miesta pracoviska (resp. bydliska) do miesta pracovného výkonu, čo musia byť dve rôzne obce.
renča1
06.12.06,15:48
pokiaľ ide o cestu z práce domov alebo naopak , tak doklad z taxi služby nie je daňovo uznaný. Ak je doklad z taxi služby ako súčasť SC alebo je preukazaný na zabezpečenie, dosiah.príjmu , tak takýto doklad sa považuje za daňový podľa § 19 ods.2 písm.d)
Marianna01
06.12.06,15:54
.........čo musia byť dve rôzne obce.

Prečo si myslíš, že dve rôzne obce? To si myslíš, že napr. v rámci Bratislavy nemôže použiť taxík, lebo to nie je druhá obec? Alebo ak preváža z pracoviska na miesto výkonu práce prac. materiál o váhe 50 kg, musí ho niesť na pleci, lebo to nie je druhá obec?
Druhá obec vôbec nerozhoduje. Rozhoduje práve to, aby to nebola cesta z/do domu na/z pracoviska, ale práve pracovisko - miesto výkonu práce. Ak vo firme nie je k dispozícii dopravný prostriedok, ktorým by sa dalo dopraviť na miesto výkonu práce, zamestnávateľ alebo zodpovedná osoba môže povoliť využiť na služobnú cestu aj taxík alebo iný dopravný prostriedok, ktorý si zamestnanec vie zabezpečiť. Chce to mať ale cestovný príkaz, kde zodpovedná osoba jasne uvedie a podpíše, že túto cestu povolil. V takomto prípade ide o daňovo uznateľný výdavok.
Marianna01
06.12.06,15:56
pokiaľ ide o cestu z práce domov alebo naopak , tak doklad z taxi služby nie je daňovo uznaný. Ak je doklad z taxi služby ako súčasť SC alebo je preukazaný na zabezpečenie, dosiah.príjmu , tak takýto doklad sa považuje za daňový podľa § 19 ods.2 písm.d)

kým som písala, aj Ty si odpovedala :)
Súhlasím s napísaným
tonkat
06.12.06,17:46
Ďakujem Vám za odpovede. Niektorým ľuďom je ale ťažké vysvetliť, že to nie je daňový náklad, lebo tvrdia, že ona tam zostala preto, aby robila pre firmu. Určité veci sa museli dokončiť, lebo ráno už ich šéf potreboval. Ale na lístku z taxíka je trasa firma - bydlisko zamestnanca. Keby tam aspoň toto nebolo, urobili by sme si z toho čo chceme.