LIZINKA
14.02.07,19:42
Poradíte mi prosím, kam mám zaradiť podnikanie v chove rýb? Patrí to do kategórie poľnohospodárstvo? Inam mi to v živnostenskom zákone nepasuje. Ešte možno podnikanie v oblasti chovu, spracovania a obchodovania s chránenými živočíchmi (ale sú ryby chránené? myslím kapre.) Ďakujem.
j.s
14.02.07,18:46
Kapre sú chránené? To hadam nie. Mozno sa mylim, ale dovolim si tvrdit, ze kapre chranene nie su.
Monika Kováčová
14.02.07,18:47
to by bolo pokút na Vianoce :D :D :D

LIZINKA myslíš to ako nový predmet živnosti chov rýb?
LIZINKA
14.02.07,18:52
Ja viem že nie sú chránené ;) . Klient si vymyslel, že chce podnikať v chove rýb. A ja neviem čo s tým...nikam mi to nepasuje. :rolleyes:
Monika Kováčová
14.02.07,18:54
on môže byť aj ako samostatne hospodáriaci neviem čo. to sa registruje na štatistickom úrade a obecnom (mestskom) úrade. Volajú ich po novom FARMÁRI. Viac neviem, žiaľ.
vikinka
14.02.07,18:54
Tak nech ide na Živnostenský úrad a spýta sa tam do akej živnosti sa to dá zaradiť.:rolleyes:
LIZINKA
14.02.07,18:59
on môže byť aj ako samostatne hospodáriaci neviem čo. to sa registruje na štatistickom úrade a obecnom (mestskom) úrade. Volajú ich po novom FARMÁRI. Viac neviem, žiaľ.
Viem ten "samostatne hospodáriaci neviem čo" pokračuje roľník. Zato mi to tam nepasuje že sú to všetko činnosti také...."suché". Okolo vody to ani neišlo. :D
Monika Kováčová
14.02.07,19:01
Ale pod roľníkov patria aj chovatelia, teraz sú už všetko FARMÁRI. Popýtaj sa na tej štatistike či čo to je oni prideľujú týmto farmárom aj IČO.
LIZINKA
14.02.07,19:05
Ďakujem všetkým za rady, skúsim ešte zajtra kompetentné úrady. ;)
Johanka
14.02.07,19:05
§ 6 Zákona o dani z príjmov
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
(1) Príjmami z podnikania sú
a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
odkaz 24 je na § 12a zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení zákona č. 219/1991
;)
j.s
14.02.07,20:45
Kedysi bola živnosť s názvom: výkon chovu rýb v rozsahu oprávnenia
Neviem, či dnes existuje, ale poznám spoločnosti, čo sa tým zaoberajú a majú v predmete činnosti MO, VO, sprostredkovanie...skrátka nič, čo by sa slovne týkalo chovu rýb
LIZINKA
14.02.07,20:55
V živnostenskom zákone som to nenašla. Ďakujem.
Marianna01
14.02.07,20:58
§ 6 Zákona o dani z príjmov
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
(1) Príjmami z podnikania sú
a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
odkaz 24 je na § 12a zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení zákona č. 219/1991
;)


Presne! SHR (samostatne hospodáriaci neviemčo :D) určite nie, je to roľník. Nuž a roľník obrába role a nie kapre...

A bez srandy - roľníkom, SHRkárom sa rozumie FO, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť na zákl. pridelenia IČA zo štat. úradu, jeho činnosťou je poľnohospodárska prvovýroba, ale nie živočíšna, iba rastlinná.
j.s
14.02.07,20:59
Ak to patri pod volne živnosti, tak to tam urcite nenajdes. Ale sprav taku vec, ze si najdes cez internet. vyhladavac firmy, co to robia a potom si ich pozries na orsr. Alebo, ako bolo spomenute - zivn.urad ti poradi
LIZINKA
14.02.07,21:01
Ak to patri pod volne živnosti, tak to tam urcite nenajdes. Ale sprav taku vec, ze si najdes cez internet. vyhladavac firmy, co to robia a potom ci ich pozries na orsr. Alebo, ako bolo spomenute - zivn.urad ti poradi
To je dobrý nápad.Ďakujem. :)
andrej_rv
14.02.07,21:25
Poradíte mi prosím, kam mám zaradiť podnikanie v chove rýb? Patrí to do kategórie poľnohospodárstvo? Inam mi to v živnostenskom zákone nepasuje. Ešte možno podnikanie v oblasti chovu, spracovania a obchodovania s chránenými živočíchmi (ale sú ryby chránené? myslím kapre.) Ďakujem.
Z hľadiska štatistickej klasifikácie OKEČ rybárstvo nie je odvetvím poľnohospodárskej výroby (sekcia A), ale patrí do samostatnej sekcie B - RYBOLOV, CHOV RÝB. Kód OKEČ pre chov rýb je 05.02.Pre záujemcov o chov rýb platia osobitné podmienky, sú obsiahnuté v § 31 zákona č. 139/2002 Z.z. o rybárstve:


Hospodársky chov rýb
§ 31


(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba vykonávajúca hospodársky chov rýb (ďalej len "chovateľ") v rybníkoch, rybochovných zariadeniach a malých vodných nádržiach osobitne vhodných na chov rýb zabezpečuje chov trhových rýb, generačných rýb a chov rybích násad.
(2) Malou vodnou nádržou osobitne vhodnou na chov rýb sa rozumie ovládateľná vodná nádrž s pravidelnou možnosťou úplného vypustenia a zlovenia rýb, s výškou telesa hrádze do 10 m a s celkovým objemom do 2 mil. m3, ktorá pôvodne mohla slúžiť inému účelu.
(3) Na hospodársky chov rýb chovateľ alebo ním poverená osoba musí mať odborné vzdelanie; túto podmienku musí spĺňať počas celého hospodárskeho chovu rýb.
(4) Odborným vzdelaním sa rozumie absolvovanie poľnohospodárskej vysokej školy študijného odboru zootechnického, univerzity veterinárskeho lekárstva, strednej poľnohospodárskej školy odboru rybárskeho alebo zootechnického, alebo poľnohospodárskeho odborného učilišťa odboru rybárskeho.
(5) Chov trhových, generačných rýb a chov rybích násad musí osvedčiť ministerstvo.12) Chovateľ musí používať rybie násady len z chovov, ktoré ministerstvo osvedčilo.
(6) Na hospodársky chov rýb sa nevzťahujú ustanovenia § 5 až 17 a § 21 až 30. V rybníku, rybochovnom zariadení a malej vodnej nádrži osobitne vhodnej na chov rýb popri hospodárskom chove rýb možno vykonávať na základe povolenia chovateľa aj lov rýb udicou (ďalej len "rozšírená činnosť") podľa osobitného režimu (§ 35 ods. 2).
(7) Chovateľ je povinný rozšírenú činnosť využívania rybníka, rybochovného zariadenia a malej vodnej nádrže osobitne vhodnej na chov rýb na príslušný rok písomne oznámiť ministerstvu najneskôr do 31. januára príslušného roka.
(8) Ministerstvo vedie evidenciu rybníkov, rybochovných zariadení a malých vodných nádrží osobitne vhodných na chov rýb, v ktorých sa vykonáva hospodársky chov rýb, prípadne kombinácia s lovom rýb udicou.
(9) Ak tento zákon neustanovuje inak, na hospodársky chov rýb sa vzťahujú osobitné predpisy.22)
LIZINKA
14.02.07,21:33
Ďakujem andrej_rv, práve toto som potrebovala.