Magda
14.02.07,20:07
SZČO má faktúru od T-mobilu na sumu 1.250,- Sk, úhradu zaúčtujem do réžie, podľa mňa je to správne. Ale bolo mi povedané že správne má byť 25% z celkovej ceny zaúčtované ako osobná spotreba t.j. neznižujúca základ dane a 75% zaúčtované ako réžia. Ktoré účtovanie je správne, ďakujem za odpoveď Magda
Manual
14.02.07,19:12
SZČO má faktúru od T-mobilu na sumu 1.250,- Sk, úhradu zaúčtujem do réžie, podľa mňa je to správne. Ale bolo mi povedané že správne má byť 25% z celkovej ceny zaúčtované ako osobná spotreba t.j. neznižujúca základ dane a 75% zaúčtované ako réžia. Ktoré účtovanie je správne, ďakujem za odpoveď Magda
Prvú variantu účtuje takmer 100% firiem. Až ťa trápi svedomie, tak použi druhú variantu ak si dosť telefonoval súkromne.
Johanka
14.02.07,19:20
Magduška , kto Ti nadiktoval takýto pomer? Oporu v zákone nemá. Neúčtuj na základe " jedna baba povedala" ;) .
accad
14.02.07,19:24
Podľa vašej otázky SZČO používa mobilný telefón na súkromné hovory a na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Na to, aby z daňového hľadiska vyčíslil správne daňové výdavky použije podrobný výpis k účtu. Podľa tohto výpisu si vypočíta koľko z výšky faktúry použil na zabezpečenie príjmu a koľko na súkromné účely.
Pri účtovaní vidím nasledujúce možnosti:
1. pri úhrade zaúčtovať čiastku v plnej výške ako výdavok neovplyvňujúci ZD a na konci zdaňovacieho obdobia spočítať všetky výdavky za používanie mobilného telefónu na dosiahnutie zdaniteľného príjmu a dať ich cez uzavierkové operácie ako zvýšenie daňových výdavkov
alebo opačne
2. pri úhrade zaúčtovať čiastku v plnej výške ako výdavok ovplyvňujúci ZD a na konci zdaňovacieho obdobia spočítať všetky výdavky za použitie mobilného telefónu na súkromné účely a dať ich cez uzavierkové operácie ako zníženie daňových výdavkov

Na to aby si SZČO mohla určiť v % vyjadrení koľko si bude uplatňovať z celkovej úrady za použitie mobilného telefónu ako daňový výdavok a koľko ako výdavok neovplyvňujúci základ dane si musí v smernici presne určiť ako k tomu % pomeru prišiel.
Zita5
14.02.07,19:25
SZČO má faktúru od T-mobilu na sumu 1.250,- Sk, úhradu zaúčtujem do réžie, podľa mňa je to správne. Ale bolo mi povedané že správne má byť 25% z celkovej ceny zaúčtované ako osobná spotreba t.j. neznižujúca základ dane a 75% zaúčtované ako réžia. Ktoré účtovanie je správne, ďakujem za odpoveď Magda


Asi nie je otázka kompletná .Určite v rozhovore s Tvojim radcom ohľadom úhrady faktúry sa možno niečo spomínalo aj z dôvodu , využívania mobilu na súkromné hovory..Ak to tak bolo , tak si dostala odpoveď správnu .

Ak si presvedčená Ty , že mobil sa nevyužíva na súkromné účely , tak máš pravdu Ty ...VOZD - prevádzková réžia v plnej čiastke .
Magda
15.02.07,05:48
Všetkým Vám ďakujem za odpovede a prosím Vás mám takýto prípad: odpisy HIM - odpis za rok 2006 je 12.850,- sk zaúčtujem to na konci roka interným dokladom do kolonky režia ako výdavky odpočitateľné od základu dane. Je to správne? Vopred ďakujem za odpoveď Magda
renča1
15.02.07,05:51
Všetkým Vám ďakujem za odpovede a prosím Vás mám takýto prípad: odpisy HIM - odpis za rok 2006 je 12.850,- sk zaúčtujem to na konci roka interným dokladom do kolonky režia ako výdavky odpočitateľné od základu dane. Je to správne? Vopred ďakujem za odpoveď Magda

áno je to správne.:)
karpis
15.02.07,05:53
Magda je to správne odpis sa účtuje na konci roka VOZD v členení prevádzková réžia
Martin Mocko
15.02.07,06:06
Pracoval som kedysi ako daňový kontrolór a na školení nás raz učili, že "do nákladov si firma alebo SZČO môže dať všetko, čo si dokáže pred kontrolou obhájiť".
To znamená, že ak si pred kontrolou dokáže SZČO obhájiť 100%...zaúčtuj mu 100%. Je to vlastne na ňom. Ja sa štandardne na takét otázky pýtam - či si "tento výdavok" dokáže obhájiť pred kontrolou - alebo iba pomernú časť. Treba mu to takto vysvetliť a nech sa rozhodne sám.
ekopo
15.02.07,06:43
Ja som tu už raz niekde spomenul, že nie som zástancom nejakého percentuálneho rozdelenia na VOZD a VNZD, hlavne vtedy, keď sa dá podľa výpisu hovorov určiť či sa jedná o VOZD alebo nie. Kde je zaručené, že keď si stanovím nejaké %, tak o dva mesiace bude ako tak reálne. A ešte na záver:
Ak mám paušál ako SZČO a neprekračujem paušál, alebo ho prekračujem len minimálne, tak nie je absolútne dôvod deliť niečo na percentá.
Magda
15.02.07,10:45
Ďakujem Vám všetkým za dobré rady a pomoc v učtovaní Magda
Magda
16.02.07,10:49
Prajem Vám všetkým pekný deň, musím sa všetkým ešte raz poďakovať za pomoc s dobrými radami v účtovníctve. Ešte raz zo srdca ďakujem Magda