timy
14.02.07,22:11
Stala som sa stvrtrocnym platcom DPH od 16.januara.Poradte mi prosim ci si mozem odpocitat dan aj z fa, ktore mam od 1.1.2007 alebo len z fa od 16.1.2007.
Martin Mocko
14.02.07,22:26
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Ak ide o investičný majetok..možnosť tu je - ale nemôže byť už odpísaný/v nákladoch. Ak ide o zásoby, tak nie. Pri zásobách je možnosť až s dátumom zdan. plnenia od dátumu registrácie.
vikinka
15.02.07,08:46
Odo dňa registrácie-takže až fa.s dátumom dodania od 16.1.2007
Anja111
08.03.07,21:41
Novoregistrovaný platiteľ DPH si chce uplatniť odpočet zo zásob tovaru, pri registrácii.
Inventúrou zistil, že tam má niektoré tovary, nakúpené ešte pred 15 rokmi, (klenoty). 25% DPH, 23% DPH a teraz 19% DPH. (Asi som otvorila nesprávnu igelitku!)
Ako má postupovať? Za aké obdobie dozadu má nárok na vrátenie DPH zo zásob?
Anja111
08.03.07,22:24
Posúvam...
Anja111
09.03.07,10:18
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Ak ide o investičný majetok..možnosť tu je - ale nemôže byť už odpísaný/v nákladoch. Ak ide o zásoby, tak nie. Pri zásobách je možnosť až s dátumom zdan. plnenia od dátumu registrácie.
Asi som už prepracovaná, ale nepochopila som... Môžeš mi to trochu viac objasniť?
Anja111
09.03.07,12:13
Novoregistrovaný platiteľ DPH si chce uplatniť odpočet zo zásob tovaru, pri registrácii.
Inventúrou zistil, že tam má niektoré tovary, nakúpené ešte pred 15 rokmi, (klenoty). 25% DPH, 23% DPH a teraz 19% DPH. (Asi som otvorila nesprávnu igelitku!)
Ako má postupovať? Za aké obdobie dozadu má nárok na vrátenie DPH zo zásob?
Posúvam...
Darincek
09.03.07,12:55
Posúvam...
Neviem, či správne rozumiem tvojej otázke, ale je zrejmé, že tu platí, že čo bolo - bolo a igelitku zrejme bude najlepšie zatvoriť a nechať odpočívať. Zo zákona vyplýva, že naozaj si platca DPH môže uplatniť až od dátumu svojej registrácie a tie jeho zásoby sú staršieho dáta, takže až z novonadobudnutých :mee: :o :o
Anja111
09.03.07,13:08
Neviem, či správne rozumiem tvojej otázke, ale je zrejmé, že tu platí, že čo bolo - bolo a igelitku zrejme bude najlepšie zatvoriť a nechať odpočívať. Zo zákona vyplýva, že naozaj si platca DPH môže uplatniť až od dátumu svojej registrácie a tie jeho zásoby sú staršieho dáta, takže až z novonadobudnutých :mee: :o :o


Hovoríme o tom istom? V pripojenom texte sa dočítate, o čo mi ide....


http://www.porada.sk/t25207-uplatnenie-prava-na-odpoeitanie-dane-pri-registracii-poda-55.html
veronikasad
09.03.07,17:30
Novoregistrovaný platiteľ DPH si chce uplatniť odpočet zo zásob tovaru, pri registrácii.
Inventúrou zistil, že tam má niektoré tovary, nakúpené ešte pred 15 rokmi, (klenoty). 25% DPH, 23% DPH a teraz 19% DPH. (Asi som otvorila nesprávnu igelitku!)
Ako má postupovať? Za aké obdobie dozadu má nárok na vrátenie DPH zo zásob?
K odpoctu DPH zo zásob pri registracii potrebujes okrem inventury aj preukazanie povodnych dokladov. Vlani som mala kontrolu v jednej firme a kontrolovali mi skutocne kazdy doklad - mozno som urobila chybu aj ja, ze som im to dala na tanieri - v inventúre som pri kazdej polozke napisala aj cislo povodneho dokladu v uctovnictve.
Ak vies takto urobit inventuru, nemal by byt problem s odpoctom DPH - ale po 15 rokoch tazko niekto archivuje doklady.

----------
Veronika
Anja111
09.03.07,18:33
K odpoctu DPH zo zásob pri registracii potrebujes okrem inventury aj preukazanie povodnych dokladov. Vlani som mala kontrolu v jednej firme a kontrolovali mi skutocne kazdy doklad - mozno som urobila chybu aj ja, ze som im to dala na tanieri - v inventúre som pri kazdej polozke napisala aj cislo povodneho dokladu v uctovnictve.
Ak vies takto urobit inventuru, nemal by byt problem s odpoctom DPH - ale po 15 rokoch tazko niekto archivuje doklady.

----------
Veronika
Ďakujem Ti veľmi pekne.
Aj ja to zvyknem robiť tak, ako ty, ale doteraz som mala vždy zásoby maximálne rok dozadu...
Klienti by vedeli zdokladovať aj tých 15 rokov, (náhodou majú všetky doklady), ale zaváhali sme, či by to akceptoval DU a či to vôbec povoľuje zákon. Nakoniec sme sa rozhodli, že budeme nárokovať len DPH z posledných piatich rokov. Ale aj tak by ma zaujímalo, či je to nejako obmedzené...
Anja111
10.03.07,10:13
Novoregistrovaný platiteľ DPH si chce uplatniť odpočet zo zásob tovaru, pri registrácii.
Inventúrou zistil, že tam má niektoré tovary, nakúpené ešte pred 15 rokmi, (klenoty). 25% DPH, 23% DPH a teraz 19% DPH. (Asi som otvorila nesprávnu igelitku!)
Ako má postupovať? Za aké obdobie dozadu má nárok na vrátenie DPH zo zásob?

Posúvam...
Kája.
10.03.07,15:45
Aké robíš účtovníctvo JU alebo PU?
Zoltán Kovács
10.03.07,16:18
Ďakujem Ti veľmi pekne.
Aj ja to zvyknem robiť tak, ako ty, ale doteraz som mala vždy zásoby maximálne rok dozadu...
Klienti by vedeli zdokladovať aj tých 15 rokov, (náhodou majú všetky doklady), ale zaváhali sme, či by to akceptoval DU a či to vôbec povoľuje zákon. Nakoniec sme sa rozhodli, že budeme nárokovať len DPH z posledných piatich rokov. Ale aj tak by ma zaujímalo, či je to nejako obmedzené...

Myslím si, že časové obmedzenie tam nie je. Zákon hovorí, že si môžeš uplatniť dph pri registrácii zo zásob, ktoré máš v evidencii - na sklade - ku dňu registrácie. Na základe inventúry si dph nárokuješ.
koňo
10.03.07,19:01
Pre Timy:
Upaltňovať režim DPH môžeš od 16.1., t.j. od termínu registrácie. Podstatný pritom je deň daňovej povninnosti na faktúre.
Anja111
11.03.07,07:39
Aké robíš účtovníctvo JU alebo PU?
Je to v JU, ale to nepovažujem v tomto prípade za podstatné...
Anja111
11.03.07,07:41
Myslím si, že časové obmedzenie tam nie je. Zákon hovorí, že si môžeš uplatniť dph pri registrácii zo zásob, ktoré máš v evidencii - na sklade - ku dňu registrácie. Na základe inventúry si dph nárokuješ.
Ďakujem Ti veľmi pekne. Aj ja dúfam, že je to tak.
Anja111
16.03.07,18:05
SZČO sa stal platiteľom DPH od 1.11.2006.
Za mesiac október zabudol vystaviť faktúru za sprostredkovateľské služby. Vystavil ju až 28.1.2007. Samozrejme, bez DPH. Veď v období vykonania služby ešte nebol platiteľom DPH.
Je to takto v poriadku? Vyjadrite sa, prosím.
Zoltán Kovács
16.03.07,18:08
SZČO sa stal platiteľom DPH od 1.11.2006.
Za mesiac október zabudol vystaviť faktúru za sprostredkovateľské služby. Vystavil ju až 28.1.2007. Samozrejme, bez DPH. Veď v období vykonania služby ešte nebol platiteľom DPH.
Je to takto v poriadku? Vyjadrite sa, prosím.

Myslím si, že je to ok. Ešte by som uviedol na fa, že sa jedná o vykonané služby z 10/2006.
Anja111
16.03.07,18:26
Myslím si, že je to ok. Ešte by som uviedol na fa, že sa jedná o vykonané služby z 10/2006.
Na faktúre je to uvedené, že sa jedná o október 2006. Ale nejako mi to nerezalo medzi tými ostatnými faktúrami (s DPH).
Ďakujem Ti veľmi pekne za to, že si ma ukľudnil.
cloe
16.03.07,19:25
Myslím si, že je to ok. Ešte by som uviedol na fa, že sa jedná o vykonané služby z 10/2006.
Neviem ale našiel by si pre toto tvrdenie oporu v zákone. Nič také tam nevidím, ja by som asi fakturovala s DPH.:confused:
Zoltán Kovács
16.03.07,19:28
Neviem ale našiel by si pre toto tvrdenie oporu v zákone. Nič také tam nevidím, ja by som asi fakturovala s DPH.:confused:

K plneniu došlo v čase keď nebol platiteľom dph, teda nemá právo žiadať od odberateľa dph.
Klára2
17.03.07,09:47
Ktorý § hovorí o odpočítaní DPH pri registrácii zo zásob na sklade? Pomôžte, ďakujem
vikinka
17.03.07,09:49
§ 55 Zák.o DPH odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
Klára2
17.03.07,10:08
Zle chápem formuláciu: okrem zásob?
Klára2
17.03.07,10:11
Znamená to, že môžem odpočítať DPH zo zásob, ktoré boli nakúpené aj skôr ako hovorí § 51 o majetku, alebo že nemôžem odpočítať DPH zo zásob vôbec?
vikinka
17.03.07,10:12
Možeš odpočítať aj zo zásob,to znenie sa týka majetku.
vikinka
17.03.07,10:15
Znamená to, že môžem odpočítať DPH zo zásob, ktoré boli nakúpené aj skôr ako hovorí § 51 o majetku, alebo že nemôžem odpočítať DPH zo zásob vôbec?
Vykonať inventúru zásob-bez ohľadu na dátum obstarania ku dňu registrácie a odpočítať daň zo zásob -všetkých.:rolleyes:
Klára2
17.03.07,10:15
Ďakujem, zasa ma spochybnilo nesprávne pochopenie jednej vety v zákone. Žeby tým, že pracujeme aj v sobotu? Tak teda prajem všetkým sobotne pracujúcim príjemný deň
Klára2
17.03.07,10:17
Ešte jedna otázka, aj keď som ju včera pripojila do podobnej témy. Môžem DPH odpočítať aj z drobného majetku, alebo len z odpisovaného? (pri registrácii)
Anja111
17.03.07,10:37
Ešte jedna otázka, aj keď som ju včera pripojila do podobnej témy. Môžem DPH odpočítať aj z drobného majetku, alebo len z odpisovaného? (pri registrácii)

Preštuduj si toto:
http://www.porada.sk/t25207-uplatnenie-prava-na-odpoeitanie-dane-pri-registracii-poda-55.html
Klára2
17.03.07,11:12
Perfektné, ďakujem, zistila som všetko, v čom nemám jasno. Často sú tu už moje otázky dôkladne zodpovedané, len tie odpovede neviem nájsť.
abel
31.03.07,12:33
Ak si novoregistrovaný platiteľ DPH pri registrácii v roku 2006 odpočítal daň zo zásob podľa § 55, tak teraz musí o výšku tejto dane znížiť výdavky pri výpočte dane z príjmu?
Zoltán Kovács
31.03.07,12:37
Ak si novoregistrovaný platiteľ DPH pri registrácii v roku 2006 odpočítal daň zo zásob podľa § 55, tak teraz musí o výšku tejto dane znížiť výdavky pri výpočte dane z príjmu?

Samozrejme, že áno. Veď od DÚ nárokoval časť nákladov, ktoré po registrácii na platiteľa dph mal vyňať z nákladov.
abel
31.03.07,12:59
Vďaka. Tebe je to samozrejmé, zdá sa mi, že v minulosti som v tom už aj ja niekomu radila, ale keď sa ma to dnes niekto spýta po telefóne, ja mám problém aj stlačiť správne tlačítko na mobile, a nie ešte mať istotu, či správne poradím :mee: Ale porada ma nesklame ;) , ešte raz ďakujem.