Riky
15.02.07,08:45
Rád by som sa spýtal, ale prosím vás pokiaľ mi budete odpovedať s výsmechom:mee: , tak mi radšej ani neodpovedajte. Nerozumiem dobre § 11 ods.1 písm.e) v zákone o dani z príjmu. Stále platia podmienky pre uplatnenie životného poistenia do výška 12 000.- v DP , že daňovník má uzavretú poistku do dovŕšenia 55 r.veku a druhá podmienka, že 10 ročná lehota platenia.?
Nezmenilo sa nič? Mám szčo , ktorý má uzavreté životné poistenie na dobu 15 rokov s tým, že nesplňať dobu dovršenia 55 veku a neviem či mu ju môžem uplatniť v DP.
endrju
15.02.07,08:54
Rád by som sa spýtal, ale prosím vás pokiaľ mi budete odpovedať s výsmechom:mee: , tak mi radšej ani neodpovedajte. Nerozumiem dobre § 11 ods.1 písm.e) v zákone o dani z príjmu. Stále platia podmienky pre uplatnenie životného poistenia do výška 12 000.- v DP , že daňovník má uzavretú poistku do dovŕšenia 55 r.veku a druhá podmienka, že 10 ročná lehota platenia.?
Nezmenilo sa nič? Mám szčo , ktorý má uzavreté životné poistenie na dobu 15 rokov s tým, že nesplňať dobu dovršenia 55 veku a neviem či mu ju môžem uplatniť v DP.

Novelou 688 / 2006 zákona o dani z príjmu bol §11 prakticky kompletne prepísaný do nového znenia. Jednou zo zmien je aj to, že v aktuálnom znení už §11 ods. 1 nemá písmeno e).
Tebou spomínaná nezdaniteľná čiastka sa "presťahovala" do odseku 4 písmeno c).

Avšak podmienka "10 rokov poistenia a 55 rokov veku" aj v aktuálnom znení zostala zachovaná. Podrobnosti v §11 ods. 11.
Spojka "a" znamená, že obe podmienky musia byť splnené súčasne. Preto si nemôže nezdaniteľnú čiastku 12 000,- uplatniť ten, kto nesplní obe podmienky. :cool:
katkaj
15.02.07,09:05
Rád by som sa spýtal, ale prosím vás pokiaľ mi budete odpovedať s výsmechom:mee: , tak mi radšej ani neodpovedajte.

mimotemy Riky určite tu nikto neodpovedá z výsmechom. Maximálne občas odporučíme prečítať si témy s už odpovedanými otázkami ;)
betka
15.02.07,09:07
Nebude vysmech. Ten prispevok bol velmi mily. Pomoh nam odreagovat sa.
Je ich mozno odpocitat od ZD vo vyske preukazatelne zaplatenej v urne najviac 12 000? Sk. Podmienky:
1.Doba poistenia - min.10 rokov, vyplata bude az po dovyseni 55 rokov alebo
2.ak je doba neurcita, vyplata poistneho bude najneskor po uplynuti doby 10 rokov a najskor, ked dovrsi 55 rokov.

Vasmu SZCO, bude vyplacane az po 55.roku zivota, mozete uplatnit v DP.
Ak by ste porusili podmienky - t.j. budete ziadat vyplatit pred dovrsenim 55, budete zvysovat ZD po dobu 3 zdanovacich obdobi.
Riky
15.02.07,09:15
Asi som nezrozumiteľne napísal svoju otázku. Lebo odpoveď od endrju je odlišna od Betkynej alebo chápem ja zle ?

Môj klient szčo má uzavretú poistku na dobu určitú na 15 rokov. Platí ju už 4 roky. Prvá podmienka je splnená a to že ju bude platiť 10 rokov pokiaľ ju nezruší, ale druhá podmienka si myslím, že nie je splnená pretože keď mu skončí poistka , tak nedovrši jeho vek 55 r. Uvažujem správne?
Môžem mu alebo nemôžem uplatniť odpoč.položku?
Tweety
15.02.07,09:18
Asi som nezrozumiteľne napísal svoju otázku. Lebo odpoveď od endrju je odlišna od Betkynej alebo chápem ja zle ?

Môj klient szčo má uzavretú poistku na dobu určitú na 15 rokov. Platí ju už 4 roky. Prvá podmienka je splnená a to že ju bude platiť 10 rokov pokiaľ ju nezruší, ale druhá podmienka si myslím, že nie je splnená pretože keď mu skončí poistka , tak nedovrši jeho vek 55 r. Uvažujem správne?
Môžem mu alebo nemôžem uplatniť odpoč.položku?
V tomto prípade nie, obe podmienky pri poistení musia byť splnené, teda plnenie najskôr po veku 55 r. a doba poistenia min. 10 r.
Riky
15.02.07,09:21
Všetkým vám pekne ďakujem za odpovede. V mojej druhej zadanej otázke som sa teraz naopak presvedčil o tom, že existujú aj dobrí ľudia na porade, kde mi poradia a nie len vysmejú.
betka
15.02.07,09:37
Pozrite si do zmluvy, kedy VAm budu poistne vyplacat. Ak je to do 55, tak podmienka nie je splnena.
Ak po 55 podmienka je splnena.
Vasa dohodnuta doba je na 15 rokov , pricom SZCO nedovrsi vek za 15 rokov do 55-ky, ale ak bude plnenie pred 55-kou, poistna zmluva zanikne, neuplatnite si nezdanitelnu cast. Ak je plnenie zmluvne dohodnute, ze vyplatenie bude po 55, zmluva je ziva, aj ked nebudete platit 16,17,.... rok, pretoze mate dohodnutu dobu na 15 rokov platenia.Uplatnite si v tomto pripade nezd.cast.
Chobot
15.02.07,10:13
Pozrite si do zmluvy, kedy VAm budu poistne vyplacat. Ak je to do 55, tak podmienka nie je splnena.
Ak po 55 podmienka je splnena.
Vasa dohodnuta doba je na 15 rokov , pricom SZCO nedovrsi vek za 15 rokov do 55-ky, ale ak bude plnenie pred 55-kou, poistna zmluva zanikne, neuplatnite si nezdanitelnu cast. Ak je plnenie zmluvne dohodnute, ze vyplatenie bude po 55, zmluva je ziva, aj ked nebudete platit 16,17,.... rok, pretoze mate dohodnutu dobu na 15 rokov platenia.Uplatnite si v tomto pripade nezd.cast.

Betka, Riky jasne napísal, že podmienku 55 rokov nespĺňa:

"Mám szčo , ktorý má uzavreté životné poistenie na dobu 15 rokov s tým, že nesplňať dobu dovršenia 55 veku a neviem či mu ju môžem uplatniť v DP."

Takže je zbytočné ho miasť rôznymi variáciami. Treba jasnú a krátku odpoveď, akú dala Tweety - teda nemôže. ;)
MIŠO T
15.02.07,10:52
moj syn ma poistenie uzatvorene tak isto s plnením do veku 55 rokov/ to som zistil samozrejme až z poistky/:D . Keď si to chcel uplatniť v DP ,žiadal poisťovňu o zaslanie potvrdenia. Neposlali - vysvetlili, že nesplňa podmienku. Čiže mám taký dojem, že už aj poisťovňa vie, komu zaslať potvrdenie a komu nie . A bez neho sa to uplatniť nedá - treba dokladovať.
Jozef Mihál
15.02.07,11:00
Všetkým vám pekne ďakujem za odpovede. V mojej druhej zadanej otázke som sa teraz naopak presvedčil o tom, že existujú aj dobrí ľudia na porade, kde mi poradia a nie len vysmejú.
Riky, prečítal som si celú tému http://www.porada.sk/t43362-vitaminy-a-ich-uznatelnost.html a myslím, že treba veci brať s nadhľadom. To platí pre jednu, druhú i tretiu stranu.
betka
15.02.07,11:05
Betka, Riky jasne napísal, že podmienku 55 rokov nespĺňa:

"Mám szčo , ktorý má uzavreté životné poistenie na dobu 15 rokov s tým, že nesplňať dobu dovršenia 55 veku a neviem či mu ju môžem uplatniť v DP."

Takže je zbytočné ho miasť rôznymi variáciami. Treba jasnú a krátku odpoveď, akú dala Tweety - teda nemôže. ;)

Ako napisal Ekospod, treba pockat, co zaslu od poistovne.
Jozef Mihál
15.02.07,11:11
betka, keď je raz v zmluve napísané, že vyprší pred dovŕšením 55 roku života, tak takáto životná poistka nespĺňa podmienky na daňové zvýhodnenie. Na Godota čakať netreba.
JDM
15.02.07,13:18
A čo ak zamestnanec prinesie tlačivo z poisťovne na sumu ...., ale na potvrdení poisťovňa tmavým písmom vyznačí,že ...potvrdzujeme, že boli dodržané podmienky stanovené v § 11 zákona o dani z príjmov.... môžeme hneď uplatniť odpočet bez preskúmavania dodržania podmienok?
Tweety
15.02.07,13:34
A čo ak zamestnanec prinesie tlačivo z poisťovne na sumu ...., ale na potvrdení poisťovňa tmavým písmom vyznačí,že ...potvrdzujeme, že boli dodržané podmienky stanovené v § 11 zákona o dani z príjmov.... môžeme hneď uplatniť odpočet bez preskúmavania dodržania podmienok?
A prečo by sme nemohli? Nevidím dôvod, prečo by sme neuznali.:cool:AK to vyznačili, znamená, že zmluva je presne v intenciách § 11 zákona.
Lubica3
21.02.07,12:47
Neviem to narýchlo nájsť, prosím Vás, prikladáte tieto potvrdenia o splnení podmienok na zníženie ZD do príloh aj k DP typu "B"? Ak áno, dávate originály?
Díky za info.
katkaj
22.02.07,08:23
Neviem to narýchlo nájsť, prosím Vás, prikladáte tieto potvrdenia o splnení podmienok na zníženie ZD do príloh aj k DP typu "B"? Ak áno, dávate originály?
Díky za info.


Nedávam to ako prílohu. Nechám si to pri kópii DP pre prípadnú kontrolu
va1ke
26.02.07,10:17
ahojte, môžem si odpočítať od základu dane životné poistenia v plnej sume 12tis. SK aj v tom prípade ak som pracovala len 2 mesiace (január - február, od marca som SZČO a dosiahla som stratu)?
katkaj
26.02.07,10:19
ahojte, môžem si odpočítať od základu dane životné poistenia v plnej sume 12tis. SK aj v tom prípade ak som pracovala len 2 mesiace (január - február, od marca som SZČO a dosiahla som stratu)?

Môžeš,pokiaľ si to skutočne v roku 2006 zaplatila.
vikinka
26.02.07,10:22
Maximálne 12 000,- ak si zaplatila menej tak zaplatenú sumu.
va1ke
26.02.07,10:26
No mám aj potvrdenie od poisťovní. Takže môžem super ďakujem.
Wibko
26.02.07,11:30
Prosím vás pekne ak si SZČO uplatní paušálne výdavky percentom + poistné a príspevky v preukázanej výške,ktoré je povinný platiť, môže si ešte od základu dane odpočítať aj životné poistenie ak splní podmienky, alebo je to už zahrnuté v pau.výdavkoch?
katkaj
26.02.07,11:32
Prosím vás pekne ak si SZČO uplatní paušálne výdavky percentom + poistné a príspevky v preukázanej výške,ktoré je povinný platiť, môže si ešte od základu dane odpočítať aj životné poistenie ak splní podmienky, alebo je to už zahrnuté v pau.výdavkoch?


Životné poistenie v sume maximálne 12.000 si uplatní ako odpočítateľnú položku. Nedáva to do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane