buba28
15.02.07,09:03
Dobry den,

kedze prave riesim problem zakladania sro-cky inou sro-ckou ako jedinym zakladatelom a vec mi velmi suri, tak by som bola vdacna komukolvek za akukolvek radu ako postupovat.
Je to klasicky postup ako pri zakladani sro-cky s jedinym spolocnikom -fyzickou osobou?
Moja situacia je mierne komplikovana i tym, ze ta zakladajuca, uz existujuca srocka bola srockou o jednom spolocnikovi, co chceme zmenit a pribrat druheho spolocnika a az s takto upravenou starou srockou zalozit uplne novu srocku...
Vzhladom na to, ze to chcem tak rychlo ako sa len da...tak som v uzkych, lebo som z tych postupov strasne zmatena a cas leti...
ak mi moze niekto akokolvek pomoct, tak mu budem prenesmierne stastna...

Dakujem vsetkym vopred za radu
ibiza
15.02.07,08:13
No mohla by si dať konkrétnu otázku, ja pracujem v advokátskej kancelárii a bežne zakladáme s.r.o. Síce takú, kde by bola jediný spoločníkom s.r.o. som ešte nezakladala, ale možno ti nejaké moje skúsenosti pomôžu.

Čo sa týka pribratia toho druhého spoločníka do tej prvej s.r.o.. Je potrebné najprv urobiť kvázi valné zhromaždenie, kde ten jeden spoločník rozhodne, že priberá spoločníka, resp. teraz si niesom istá či to nemá byť predaj časti obchodného podielu, napr. vo výške 50 % (skôr asi takto). No, následne sa urobí úplné znenie spoločenskej zmluvy, vypíšu sa prehlásenia a vypýše sa návrh do OR (všetky podpisy okrem návrhu na OR a úplné znenie SZ sa overia u notára) a ide to na obchodný register príslušného súdu. Potom si musíte počkať na nový výpis z OR a až tak môžete zakladať novú s.r.o.
buba28
15.02.07,08:54
Dakujem krasne, tiez som pravnicka, ale pracujem cerstvo v poistovnictve, a s obchodnym pravom nemam absolutne ziadne skusenosti, da sa to samozrejme zvladnut, kedze som zakladala prvy krat v zivote tu prvu sro-cku, vtedy to pre mna bola fuska, prvy krat...bez pomoci...kedze preslo uz tristvrte roka odvtedy, som toho vela pozabudala :)

Takze ak spravne rozumiem:

1. urobi sa valne zhromazdenie, nejaky ten vzor zapisnice z VZ som si nasla tu na stranke, to si vyplni, podpise oboma spolocnikmi, novym i starym a da sa to overit u notara. (keby si nahodou mala vzor tak by mi to veeeelmi pomohlo)

2. Urobim uplne znenie spolocenskej zmluvy, teraz ale neviem, lebo kym bol jeden zakladatel, tak sa robi zakladatelska listina, ta sa musi premenovat na spolocensku zmluvu, urobim uplne znenie uz rovno spolocenskej zmluvy? alebo treba niekde uvadzat ze zakladatelska listina sa premenovava na spolocensku zmluvu??

3. vypisu sa prehlasenia?? to prehlasenia o splateni vkladu??

toto je prve kolo ktore suvisi so starou srockou...

po tom, ako nam bude doruceny vypis z OR so zmenenymi udajmi zacne proces zakladania novej srocky, kde bude jeden jediny spolocnik, pravnicka osoba - ta srocka, pri ktorej sme robili tie vsetky zmeny..

Tak treba postupovat ako? vo formulari (navrh na zapis spolocnosti do OR) sa zapisuje predsa meno a priezvisko spolocnika a ked je zakladatelom PO tak sa tam da co????tento postup ako pokracovat pri zakladani novej srocky, kde nebude jedinym zakladatelom FO ale PO....je taky isty ako pri FO??? teda zakladatelska listina???? a tak dalej??

Ospravedlnujem sa za otravovanie, ale som velmi stastna ze sa nasiel niekto kto mi s tym pomoze..mozno iba usmerni....ludia, ktori s tym bezne robia to uz pokladaju zrejme za rutinu, ale ja som v strese, lebo su to pre mna nerutinne veci... :(
buba28
15.02.07,09:32
Mozem sa na nieco opytat??verim ze mi poradite, asi teda nebudeme zakladat novu sro kde bude jedinym spolocnikom stara sro, rozhodnutie na poslednu chvilu a pre mna prijatelnejsie, ale iba zmenime nazov starej sro a pridame noveho spolocnika...tieto 2 zmeny urobime......mozem poprosit o radu v takomto pripade?? ako je to so zmenou nazvu sro, co so zivnostou na stary nazov a to vsetko...ved je to zrejme velmi komplikovane....

zrejme valne zhromazdenie spise zapisnicu, nemate nahodou vzor takej zapisnice z VZ kde sa riesi zmena nazvu a pribratie noveho spolocnika s 50 % nym podielom??

dakujem velmi pekne
ibiza
16.02.07,09:02
Ahojík, mám veľa práce tak sa ozývam až teraz. Tak ideme na to. S čím môžem, pomôžem.

Takze ak spravne rozumiem:

1. urobi sa valne zhromazdenie, nejaky ten vzor zapisnice z VZ som si nasla tu na stranke, to si vyplni, podpise oboma spolocnikmi, novym i starym a da sa to overit u notara. (keby si nahodou mala vzor tak by mi to veeeelmi pomohlo)

vzor ti môžem poslať, ale daj mi tvoju e-mailovú adresu. nechcem to takto zverejňovať. pre istotu. rada pomôžem, ale nerada by som si narobila nejaké problémy.

Ešte aby som nezabudla, ak sa jedná teda o prevod napríklad 50 % podielu vo firme, musí sa urobiť zmluva o prevode obchodného podielu a následne aj dodatok č. 1 k zakladateľskej listine, až na základe toho robíš úplné znenie. zmluva aj dodatok sa overujú u notára.

2. Urobim uplne znenie spolocenskej zmluvy, teraz ale neviem, lebo kym bol jeden zakladatel, tak sa robi zakladatelska listina, ta sa musi premenovat na spolocensku zmluvu, urobim uplne znenie uz rovno spolocenskej zmluvy? alebo treba niekde uvadzat ze zakladatelska listina sa premenovava na spolocensku zmluvu??

úplné znenie sa bude aj naďalej volať zakladateľská listina, pretože pôvodne to bola zakladateľská listina. Tak to aspoň robíme my. Ale myslím, že by nemal byť problém aj keď to nazveš spoločenská zmluva. Toto sa podpisuje a dáva tiež do OR, ale netreba overovať u notára.


3. vypisu sa prehlasenia?? to prehlasenia o splateni vkladu??

jedná sa o tieto prehlásenia - ale myslím, že ich už bude podpisovať len ten nový spoločník: vyhlásenie podľa § 105a ods. 1 Obchodného zákonníka, že spoločník nie je spoločníkom vo viac ako dvoch obchodných spoločnostiach, pokiaľ je konateľ tak vyhlásenie o podpisovom vzore, vyhlásenie podľa § 105a ods. 2 Obchodného zákonníka, že spoločník nebol jediným spoločníkov spoločnosti na ktorú bol vyhlásený konkurz a vyhlásenie o rozsahu splatenia vkladu. Všetky vyhlásenia sa overujú u notára.

Následne všetko ide do OR. Aby si mala istotu, kľudne choď osobne na súd a všetko si to tam odkonzultuj. Určite ti aj poradia.

toto je prve kolo ktore suvisi so starou srockou...

po tom, ako nam bude doruceny vypis z OR so zmenenymi udajmi zacne proces zakladania novej srocky, kde bude jeden jediny spolocnik, pravnicka osoba - ta srocka, pri ktorej sme robili tie vsetky zmeny..

Tak treba postupovat ako? vo formulari (navrh na zapis spolocnosti do OR) sa zapisuje predsa meno a priezvisko spolocnika a ked je zakladatelom PO tak sa tam da co????tento postup ako pokracovat pri zakladani novej srocky, kde nebude jedinym zakladatelom FO ale PO....je taky isty ako pri FO??? teda zakladatelska listina???? a tak dalej??

podľa mňa nebude žiadny veľký rozdiel pri postupe v zkladaní spoločnosti s.r.o., možno existuje aj nejaký špeciálny formulár pre takýto prípad. ale toto fakt netuším... over si to napríklad telefonicky alebo osobne na súde.

A nemusíš sa ospravedlňovať... na to tu tento portál existuje. :)

to čo je hrubím som písala ja a tenkým citujem teba, no inak som to nevedela..
ibiza
16.02.07,09:09
božíčku ja som si až teraz prečítala tvoj druhý príspevok, vieš čo daj mi tvoj e-mail cez súkromnú poštu a ja ti to podrobne napíšem a pošlem aj nejaké vzory.... neboj, vôbec to nie je také zložité... len treba vedieť ako na to..
buba28
19.02.07,11:51
Mila Ibiza,

dakujem ze si sa tak detailne zaoberala mojim e-mailom a prepac za ten zmatok, nakoniec je situacia druha, kde menime iba obchodne meno a pristupenie spolocnika.

Nieco som si uz na internete pozistovala, takze zhrniem to co viem a ty mi prip. na e-mail svojpomocna@azet.sk prosim napis odobrenie, prip. dodatocne info. Dakujem

1. urobila som zmluvu o prevode obchodneho podielu (tu mam trochu maly problem s tym, ze neviem ako sa vysporaduvaju predchadzajuce vztahy, zistky a majetok spolocnosti, ktora doteraz existovala, novy spolocnik predsa nemoze hned vhupnut do zabehnuteho vlaku iba splatenim 100.000Sk vkladu, ked hodnota majetku a pod. spolocnosti je viac....pise sa aj na toto nejaka specialna zmluva??alebo klauzula?? alebo ako toto osetrit?? cim?? lebo myslim ze zmluva o prevode obch. podielu toto nema riesit....!)

2. Ďalej som vypracovala uplne znenie spolocenskej zmluvy - s tym, ze navrch tej zmluvy som napisala udaje o zmenach a na zaklade coho sa robi toto uplne znenie a preco.....( na tejto stranke som sa docitala ze treba aj uplne znenie zmluvy aj dodatok, nemoze to byt ten dodatok akysi predodsek tej zmluvy??)

3. Vypracovala som i rozhodnutie jedineho spolocnika, ktore podpise ten prvy spolocnik. Rozhodnutie o zmene obch. mena a o pristupeni spolocnika.

4. vyplnila som navrh na zmenu do OR.

5. Ty si aj pisala o vyhlaseni splateni vkladu, to treba tiez??? Kedze nebude konatelom tak vyhlasenie o podpisovom vzore nebudem robit...

Teraz by som len potrebovala vediet, kolko coho mam dat na OR a co teda presne v bodoch. Trapim sa s tym a najlepsie je, ze na bud. tyzden mam rigo skusku, tak je uplne super ked ma zavaluju niecim takymto, s cim nerobim a teda logicky mi to zaberie kopec casu...este ze existuju taky ustretovi ludia ako ty...

vopred dakujem.....
adozo
23.08.07,09:39
Ahojte,
Hľadám informácie o tom o čom sa píše v názve témy : zalozenie sro - jediny zakladatel ina sro.
Chcel by som sa vrátiť k tej téme ak môžem:) .

Mám nasledovné otázky:

pri založený novej sro čo budeme potrebovať od spoločníka-sro ? (vyhlásenie konateľa spoločnosti, že spoločnosť má viac ako 1 spoločníka, spoločenskú zmluvu, ??? ). Budeme potrebovať aj rozhodnutie valného zhromaždenia, že zakladajú novú spoločnosť? Ak áno ako to má vyzerať, potreboval by som vzor.
vyhlásenie správcu vkladu - kto môže byť v tomto prípade správcom (okrem bánk)?
Ešte sa majú poslať do OR: zakladateľská listina, živnostenský list, podpisový vzor konateľa, nájomnú zmluvu. Niečo som vynechal?
Za skorú odpoveď ďakujem.
jana&magda
22.08.12,11:57
Dobry den,
prosim o radu pri zakladani spolocnosti, kde jedinym spolocnikom je ina sro. (nenasla som odpoved na otazku od adozo)
- nemate prosim vzor spolocenskej zmluvy pre sro, kde spolocnik je sro? konatel je automaticky je ten kto je konatel v sro ktora ju zaklada? (ked vsade sa uvadzaju mena a podpisy)
- vyhlasenie spravcu vkladu - je spolocnost sro, zastupena konatelom? tak?
dakujem velmi pekne za rady...
sroservis
22.08.12,19:01
Čo sa týka konateľa - neplatí to, čo píšete, je potrebné ho štandardne určiť v zakl. listine.
Ak bude správcom vkladu jediný spoločník (s.r.o.) vyhlásenie o splatení vkladu vykoná daná s.r.o. zastúpená svojim konateľom.
Pekný deň.
jana&magda
22.08.12,19:27
dakujem velmi pekne sroservis, velmi ste mi pomohli,
pekny vecer
sroservis
23.08.12,05:52
NZČ :-)
Mirka.V
26.02.13,14:14
a čo sa týka účtovníctva. ak s.r.o. SR .... má jediného spoločníka s.r.o. ČR ... potrebuje niečo účtovať z ČR? alebo rieši sa niečo vôbec?
oni uhradili ZI v plnej výške. to je 211/353
a iné? Ďakujem pekne.
závisí, či je s.r.o.ČR v zisku, alebo strate? niečo také sa má doúčtovať do SR s.r.o,?