jana991
13.01.05,07:48
Do 31.Januára je potrebné predložiť na DÚ oznámenie o nezdanených platbách vyplatených FO za rok 2004 ak súhrn platieb prekročil limit 100.000.

Otázky:

- to znamená, že toto oznámenie musím doručiť DÚ ak nám počas rok 2004 fakturovala FO viac ako 100.000,- ?
- je na toto oznámenie nejaké tlačivo na DÚ, ak ho niekto máte, prosím pošlite

a ešte dotaz

do 25. januára je termín na podanie Súhrnného výkazu za 4Q 2004 pre platiteľov DPH, kt. uskutočňujú interkomukitárne dodávky vrámci EÚ. - to znamená, ak nemáme obchody z EÚ, tak ma to nemusí zaujímať?

Mám trochu chaos z toho, čo, kde a ako. Robím to prvý krát.
barbadoss
13.01.05,07:03
Nie som si celkom istá čo sa týka toho limitu "bonzáckej povinnosti".
Nový zákon o správe daní a poplatkov platí od 1.1.2005 a v záverečných
ustanoveniach som si nevšimla že by sa mal aplikovať aj na povinnosti z
predchádzajúcich rokov. Ide totiž o to že táto hranica bola v roku 2004
10 tis.
misurka
13.01.05,07:38
na www.enoviny.sk (http://www.enoviny.sk) bolo tiez uverejnene, ze tato zmena spodnej hranice z 10000 na 100000 sa tyka uz roku 2004
andreaS
13.01.05,07:43
jana: dolezite je aku sumu v hotovosti ste vyplacali FO.. teda ak to islo cez ucet, tak sa to netyka tejto povinnosti.. LEN HOTOVOST nad 100tis uhrnne za rok 2004
jana991
13.01.05,08:10
Tak to teda všetky platby boli v hotovosti. Už sa teším.

A to tlačivo? Nejaké info?
luebchenko
13.01.05,08:16
Skúsim prilepiťNo neviem, dúfam že som to prilepila, snažila som sa asi 3x http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
luebchenko
13.01.05,08:18
Tož, nevidno to tu, takže to kopírujem do textu :

Oznámenie platieb fyzickým osobám



__________________________________________________ _________________

Názov spoločnosti, sídlo



Doporučene

Daňový úrad

..................................... V ..................., dňa ..................





VEC: Oznámenie platieb fyzickým osobám





Podľa ustanovenia § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov naša spoločnosť ................................................. oznamuje platby vykonané fyzickým osobám za rok 2004.





Meno a priezvisko Trvalý pobyt DIČ Vyplatená suma Deň platby Dôvod platby

............................. ..................... .................... ................. .................. ...................

............................. ..................... .................... ................. .................. ...................

............................. ..................... .................... ................. .................. ...................





Túto skutočnosť sme rovnako oznámili uvedeným fyzickým osobám s tým, že poukázané platby podliehajú zdaneniu v zmysle platných právnych predpisov.







.................................................

konateľ spoločnosti
barbadoss
13.01.05,08:22
E-noviny vydáva Verlag D. a tí robia samé chyby. Odoberala som od nich cca 2 roky viaceré periodiká a častokrát som takmer pri nich prišla o nervy keď tvrdili niečo čo vôbec nebola pravda. E-noviny sú dobré že vás informujú v tom zmysle že vôbec nej. zmena bola, ale to čo je tam napísané je určite nutné si ešte overiť.
Inak obdobné skúsenosti s touto firmou majú viacerí moji známi, ekonómovia i právnici. Preto vám vážne radím NEVERTE IM.
Ale je dosť možné že sa zvýšenie hranice týka aj roku 2004, len to nikde v tom zákone neviem nájsť. Ani čo som čítala DÚPP - komentár v novele - nebolo tam nič také že sa zmena týka i roku 2004.
Neviete kde to môžem v zákone nájsť ?
jana991
13.01.05,08:23
Ja sa priznám, ja som to čítala v TRENDE.
barbadoss
13.01.05,08:27
Skorším predpisom sa upravujú práva a povinnosti vzniknuté počas platnosti skoršieho predpisu a nakoľko bonzácka povinnosť za rok 2004 vznikne až v roku 2005, je potrebné vychádzať zo zákona o správy daní a poplatkov platného od roku 2005.
To je základné pravidlo, ak v prechodných ustanoveniach nie sú nej.výnimky.
Takto mi to práve kolega - advokát vysvetlil, takže máte pravdu limit za rok
2004 je 100 tis., pretože bonzujete do 30.1.2005 - povinnosť vám vznikne v roku 2005.

Čaute
rene
13.01.05,20:09
Skorším predpisom sa upravujú práva a povinnosti vzniknuté počas platnosti skoršieho predpisu a nakoľko bonzácka povinnosť za rok 2004 vznikne až v roku 2005, je potrebné vychádzať zo zákona o správy daní a poplatkov platného od roku 2005.
To je základné pravidlo, ak v prechodných ustanoveniach nie sú nej.výnimky.
Takto mi to práve kolega - advokát vysvetlil, takže máte pravdu limit za rok
2004 je 100 tis., pretože bonzujete do 30.1.2005 - povinnosť vám vznikne v roku 2005.

Čaute
SUPÉÉÉÉÉÉÉR !!!
Koľko mi ušetrili času .
MIRKA
20.01.05,11:56
a sú za to nejaké pokuty? ked nenabonzujem? aké?

ja som to doteraz vôbec nerobila a ani teraz sa moc nechystám. a šéfka súhlasí... :-))
mi lezú na nervy s tými všelijakými povinnosťami...
jeso
22.01.05,14:36
pokuta za nedodržanie termínu nahlášok 2000,- Sk a pozor termín je 30.dní po uplynutí kalendárneho roku v ktorom bola hotovostná platba vykonaná
V prípade nesplnenia oznamovacej povinnosti -sankcia § 35 zákona o správe daní a poplatkov -môže správca dane opakovane uložiť pokutu do výšky 1 miliona Sk
MIRKA
23.01.05,19:52
tak OK, asi to idem pozrieť...

a ešte mám otázky:
1. rátajú sa aj napr. platby, ktoré sú vyplatené cez poštu tej FO (dobierky) a cez kuriérske firmy???
2. vie niekto napísať definitívne stanovisko, do koľko to má byť? 10 alebo 100 tis.? (je tu na porade aj druhá diskusia na túto tému a keď si to dám dokopy, tak je to cca 50:50)

vďaka
faba
23.01.05,20:20
To je zmena do min. roka bola povinnosť nad 10 000 Sk?
faba
23.01.05,20:22
:confused: :) :p ;) :(
renča1
24.01.05,05:31
Aj mi sme volali na daňov.úrad aby nám teda povedali, ako to vlastne je. Naozaj už za r.2004 ohlas.povinnosť nad 100 tis.
MIRKA
24.01.05,10:22
tak aj ja som uz volala DU a povedali nad 100

a vie mi niekto odpovedat na moju 1.otazku?
marianna
24.01.05,11:02
Áno aj takéto platby započítavam pre tieto účely. Platby dobierky poštou alebo kuriérske služby beriem ako platby v hotovosti.
Lucy
27.01.05,14:54
Ak bonzujem na FO nepodnikateľa, je potrebné uviesť jeho rodné číslo? Keďže ako nepodnikateľ DIČ nemá pridelené?
A je potrebné napísať list aj dotyčnej osobe, na ktorú sme bonzovali?
rene
27.01.05,15:56
Obidve odpovede áno.
Lucy
27.01.05,16:03
Rene, a čo tým nešťastníkom mám napísať? A kde sa o tom píše, že im to mám dať vedieť? :-)) S tým rodným číslom som tom už našla. - § 31 odst.11
rene
27.01.05,16:07
My sme im napísali, že sme ich nezdanený príjem nahlásili podľa zákona na DÚ a že si ho musia zdaniť. Paragraf teraz neviem, pohľadám, ale ja si to pamätám z niektorého školenia.
bepo
27.01.05,17:55
Odkiaľ berete info že treba nahlasovať len platby v hotovosti? Na DU aj v zákone hovoria o platbách všeobecne,nielen v hotovosti.
ik-a
27.01.05,18:02
Par.32 odst.5 zakona 511/1992 Zb. Povinnost sa nevztahuje na bezhotovostne platby vykonane prostrednictvom banky alebo za uskutocnene platby prijate v hotovosti na ERP s tlaciarnou.
jeso
27.01.05,18:03
§32 ods.5 zákona č.511/1992 Zb. o spáve daní a poplatkov
bepo
27.01.05,18:14
Mám zlý zákon alebo kde je chyba ?

Znenie aktuálneho § 32 ods5 511/1992 ZZ podľa JASPI:
5) Právnické a fyzické osoby, ktoré vykonávajú platby fyzickým osobám, a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane. V oznámení sa uvedie meno a trvalý pobyt fyzickej osoby, vyplatená suma a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho polroka
To znamená všetky platby.Ako ste vydedukovali platby v hotovosti?
ik-a
27.01.05,18:22
Citovali zakon.
bepo
27.01.05,18:25
Kto citoval zákon?
Mne na DU povedali že oznamovať sa majú všetky platby,nielen hotovostné a vyzerá to že sa majú oznamovať všetky a tu sa píše len o hotovostných platbách.Tak ako to je?
ik-a
27.01.05,18:33
Par.32 odst.5 zakona 511/1992 Zb. Povinnost sa nevztahuje na bezhotovostne platby vykonane prostrednictvom banky alebo za uskutocnene platby prijate v hotovosti na ERP s tlaciarnou.
Ja som citovala. Ak mate uplne znenie, tak tam to je. Bohuzial nemam elektronicku formu, prilepila by som ju.
bepo
27.01.05,18:41
JASPI obsahuje aktualizované verzie zákonov a predpisov v týždňových intervaloch a ja som citoval z JASPI - tam sa nič nepíše že "Povinnost sa nevztahuje na bezhotovostne platby vykonane prostrednictvom banky alebo za uskutocnene platby prijate v hotovosti na ERP s tlaciarnou." + na DU mi výslovne povedali že aj platby bankou sa nahlasujú.
Lucy
28.01.05,06:27
Nenašli ste niekde kde je uvedená povinnosť, že mám napísať aj tomu nešťastníkovi, že som ho nahlásila na DU?
Lucy
28.01.05,06:33
Ozaj, je niekde v zákone uvedený vzor, ako to má byť napísané?
Janna
28.01.05,08:58
K tým platbám - majú sa oznamovať len platby hotovostné. Mne to potvrdili na DU ZA.
Ináč v zbierke zákonov č. 679/2004 je uvedená zmena v §32 odst. 5 a to len suma sa mení z 10.000 na 100.000,- a zmena nastáva v tretej vete slová "priezvisko a trvalý pobyt FO" sa nahrádzajú slovami "priezvisko, trvalý pobyt FO a DIČ, ak jej bolo pridelené".
Nič viac tam nie je uvedené, čiže to čo bolo ostáva v platnosti, že povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby....
j.
ik-a
28.01.05,10:37
JASPI obsahuje aktualizované verzie zákonov a predpisov v týždňových intervaloch a ja som citoval z JASPI - tam sa nič nepíše že "Povinnost sa nevztahuje na bezhotovostne platby vykonane prostrednictvom banky alebo za uskutocnene platby prijate v hotovosti na ERP s tlaciarnou." + na DU mi výslovne povedali že aj platby bankou sa nahlasujú.
Skus www.danovezakony.sk
Lucy
28.01.05,16:15
V zákone som nikde nenašla, že by som okrem oznámenia na DU mala poslať aj Fo list, že som ju bonzla na DU.
babenko1
28.01.05,16:36
JASPI obsahuje aktualizované verzie zákonov a predpisov v týždňových intervaloch a ja som citoval z JASPI - tam sa nič nepíše že "Povinnost sa nevztahuje na bezhotovostne platby vykonane prostrednictvom banky alebo za uskutocnene platby prijate v hotovosti na ERP s tlaciarnou." + na DU mi výslovne povedali že aj platby bankou sa nahlasujú.bepo... tá vetička je tuším v predposlednej novele zakotvená, nie v poslednej...
Dedo_Mraz
05.10.05,19:22
Mal by som otázku k tejto téme z opačného konca: môžete mi potvrdiť, že fyzická osoba, ktorej som ja (živnostník) platil v hotovosti, má si priznať svoj príjem, až keď je tento príjem vyšší ako 100 000,- Sk?

V praxi mi ide o to, že som odkúpil od fyzickej osoby počítač v hodnote 17000,- Sk a predpokladám a dúfam, že daná osoba si to nebude musieť uvádzať do daňového priznania.
ajobs
05.10.05,21:13
Tu platí zákon o dani z príjmu, ktorý presne špecifikuje, čo je predmetom zdanenia. V zásade každý, kto má zdaniteľné príjmy podáva daňové priznanie, príp. ak je zamestnancom, vykonáva mu ročné zúčtovanie dane zamestnávateľ.
uzivatel2
06.10.05,08:27
Pozri § 9 zákona o dani z príjmov - Príjmy oslobodené od dane. Ods.1 písm d/ od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci, okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného mejetku............
Velettka
06.10.05,09:12
konkrétne tento príklad .... ten človek čo vám predal svoju osobnú vec, ktorú si sám nadobudol nepodáva daňové priznanie, lebo tento príjem sa nezahŕňa do príjmov, kôli ktorým by mal daňové priznanie podať - (úplne laicky povedané) :-)




Mal by som otázku k tejto téme z opačného konca: môžete mi potvrdiť, že fyzická osoba, ktorej som ja (živnostník) platil v hotovosti, má si priznať svoj príjem, až keď je tento príjem vyšší ako 100 000,- Sk?

V praxi mi ide o to, že som odkúpil od fyzickej osoby počítač v hodnote 17000,- Sk a predpokladám a dúfam, že daná osoba si to nebude musieť uvádzať do daňového priznania.
Nadena
06.10.05,09:52
Obraciam sa s prosbou. Ja, ako občan som si objednala u s.r.o. práce týkajúce sa montáže kúrenia v RD. Práce včetne materiálu predstavovali sumu bez DPH /na základe faktúr od s.r.o./ 150 tis. Sk. Platby boli realizované na tri splátky v hotovosti.
Mám povinnosť nahlásiť na daňový úrad podľa sídla s.r.o. túto skutočnosť? :confused: Dakujem
Boneta
06.10.05,10:30
Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane....
ALE: Ty si fyzická osoba, a platila si s.r.o., tak sa Ťa to netýka
ajobs
06.10.05,19:01
Presne tak, v Tvojom prípade je to v obrátenom poradí.
Velettka
17.01.07,07:55
Konatel dostal v 06/2006 cez bankovy ucet vyplateny zisk po zdaneni za rok 2005. Nic sme mu s toho nezrazili, pretoze on je povinny si zrazit s toho dan (aspon myslim, ze to tak bolo,nie? - dufam, ze to mam spravne). Hlasit aj takuto platbu (myslim bonzacku povinnost do 30.01.2007)? (ked to nie je v hotovosti?)

Dik

Len sa chcem uistit, ze nie je potrebne zasielat na DU oznamenie o platbe fyzickej osobe....
Tweety
17.01.07,07:57
Konatel dostal v 06/2006 cez bankovy ucet vyplateny zisk po zdaneni za rok 2005. Nic sme mu s toho nezrazili, pretoze on je povinny si zrazit s toho dan (aspon myslim, ze to tak bolo,nie? - dufam, ze to mam spravne). Hlasit aj takuto platbu (myslim bonzacku povinnost do 30.01.2007)? (ked to nie je v hotovosti?)

Dik

Len sa chcem uistit, ze nie je potrebne zasielat na DU oznamenie o platbe fyzickej osobe....
NIe je potrebné bonzovať.
evina
17.01.07,08:03
Konatel dostal v 06/2006 cez bankovy ucet vyplateny zisk po zdaneni za rok 2005. Nic sme mu s toho nezrazili, pretoze on je povinny si zrazit s toho dan (aspon myslim, ze to tak bolo,nie? - dufam, ze to mam spravne). Hlasit aj takuto platbu (myslim bonzacku povinnost do 30.01.2007)? (ked to nie je v hotovosti?)

Dik

Len sa chcem uistit, ze nie je potrebne zasielat na DU oznamenie o platbe fyzickej osobe....

Podiel na zisku nie je podľa §12 odst. 7 zákona o DzP predmetom dane, takže nemá zdaňovať ani on, ani Vy ani nič oznamovať....
Velettka
17.01.07,08:09
dik baby :)