keila
15.02.07,10:33
Osoba mala v minulom roku len prijmy zo zavislej cinnosti a zaroven jeden prilezitostny prijem v sume 12000 Sk nezdaneny. Ma tento prilezitostny prijem zdanit a podat teda danove priznanie? Alebo je tento prilezitostny prijem od dane oslobodeny a teda zamestnavatel mu spravi len rocne zuctovanie? dakujem za odpoved
betka
15.02.07,09:40
Ano je oslobodeny, Zamestnavatel spravi len rocne zuctovanie.
Sari
15.02.07,09:55
Príležitostné príjmy sú za r.2006 oslobodené od dane do výšky 23.650,-Sk.Takže až by mal tento mimoriadny príjem vyšší, potom až by musel podať daň. priznanie.
betka
15.02.07,10:00
k.Takže až by mal tento mimoriadny príjem

A ten mimoriadny prijem je asky?
Ing.Dana
22.02.07,19:03
Ja by som k tejto teme potrebovala zistit, ci ma niekto skusenosti s hodnotenim prilezitostneho prijmu zo strany danoveho uradu. Pocula som, ze sa k nim stavaju velmi negativne a snazia sa ich "nastavit" na typ prijmu zo zavislej cinnosti a teda ze sa musia zdanit. Ake prijmy to boli v tvojom pripade?
V mojom pripade by to boli prijmy za vyhotovenie účtovnej závierky na PC (uzavretie roka) a zhotovenie stránky na internete.
Johanka
22.02.07,19:21
Ja by som k tejto teme potrebovala zistit, ci ma niekto skusenosti s hodnotenim prilezitostneho prijmu zo strany danoveho uradu. Pocula som, ze sa k nim stavaju velmi negativne a snazia sa ich "nastavit" na typ prijmu zo zavislej cinnosti a teda ze sa musia zdanit. Ake prijmy to boli v tvojom pripade?
V mojom pripade by to boli prijmy za vyhotovenie účtovnej závierky na PC (uzavretie roka) a zhotovenie stránky na internete.
Ako môže mať účtovník - živnostník príležitostný príjem za vyhotovenie úžtovnej závierky :eek: ???
saska.uct
23.02.07,07:34
Prosím poraďte mi.Dôchodca príležitostný príjem 46500 Sk. Dala som to do §8 ods.1 písm a) Dám do príjmu celú sumu alebo rozdiel 46500 - 23650= 22850 Sk. A čo výdavky môžem dať nejaké?
Johanka
23.02.07,08:37
Skutočné, preukázateľné.
dudroš
08.03.07,20:37
Ak má príležitostný príjem dôchodca alebo nezamestnaný do sumy 23.650 musía túto sumu priznať ??? dakujem
Jozef Mihál
08.03.07,20:42
Nemusia .
dudroš
08.03.07,20:45
ďakujem pán Mihál
Antonia Jendrišáková
15.03.07,05:53
Perfektná odpoveď. Stručná, výstižná. Nema prolema. Oceňujem
Božena Filipová
15.03.07,06:46
príležitostný príjem § 8 ods. odst.1 - napr. zmluva o dielo si študent daňove priznanie B môže odrátať 23650 a výdaj ma 25% paušál a má nárok na odpoč. položku 90816 Sk.
betka
15.03.07,07:10
príležitostný príjem § 8 ods. odst.1 - napr. zmluva o dielo si študent daňove priznanie B môže odrátať 23650 a výdaj ma 25% paušál a má nárok na odpoč. položku 90816 Sk.

Tento par. čo uvádzate je príjem príležitostný. výdavky vo výške 25% môže použiť pri tomto paragrafe z prílez. píjmu, ak sa jedná o polnoh, lesné a vodné hospod.
Jankaaa
16.03.07,07:41
Známa bola časť roka zamestnaná a časť roka poberala podporu v nezamestnanosti. Popri tom robila aj poistky na auto, začo dostala províziu celkovo cca 10 tis. /nemala živnosť iba ident.číslo/Táto činnosť sa berie ako príležitostná a teda je oslobodená od dane z príjmu? Aké DP má podať A alebo B. Vopred ďakujem.
betka
16.03.07,07:52
Neposudzovala by som túto činnosť ako príležitostnú, ale pokiaľ je to suma do 23650, Sk, je táto suma považovaná za oslobodenú. Nemusíte podaľ DP.
Jankaaa
16.03.07,07:57
Ďakujem. DP ale podať musí, lebo nepožiadala o ročné zúčtovanie. Takže podá DP typ A a tú čiastku /zo sprostredkovania poistenia/ tak neuvádza. Správne? Ešte raz ďakujem.
Jankaaa
16.03.07,12:00
Ďakujem. DP ale podať musí, lebo nepožiadala o ročné zúčtovanie. Takže podá DP typ A a tú čiastku /zo sprostredkovania poistenia/ tak neuvádza. Správne? Ešte raz ďakujem.

Prosím potvrdí mi niekto?
renča1
16.03.07,17:07
Ďakujem. DP ale podať musí, lebo nepožiadala o ročné zúčtovanie. Takže podá DP typ A a tú čiastku /zo sprostredkovania poistenia/ tak neuvádza. Správne? Ešte raz ďakujem.

Poistky jej boli vyplatené na základe akej zmluvy? Pokiaľ na poistky nemala založenú živnosť, ale len podnikala na základe daňového identifikačného čísla, tak jej príjem bude spadať do § 6 ods.2 písm.d) Ak mala celkový príjem (od zamestnávateľa spočítané s dosiahnutým príjmom z poistiek) vyšší ako 50% sumy podľa § 11 ods.1 písm.a) t.j. 45 408,- je povinná podať daňové priznanie typ FO B. V daň.priznaní uvedie príjem od zamestnávateľa a príjem za sprostredkovanie, ktoré sa bude uvádzať do príjmu podľa § 6 ods.2 písm.d) , k príjmu si odpočíta aj výdavky a to buď skutočné alebo paušálne t.j. 40% z príjmu.
Jankaaa
18.03.07,13:33
Poistky jej boli vyplatené na základe akej zmluvy? Pokiaľ na poistky nemala založenú živnosť, ale len podnikala na základe daňového identifikačného čísla, tak jej príjem bude spadať do § 6 ods.2 písm.d) Ak mala celkový príjem (od zamestnávateľa spočítané s dosiahnutým príjmom z poistiek) vyšší ako 50% sumy podľa § 11 ods.1 písm.a) t.j. 45 408,- je povinná podať daňové priznanie typ FO B. V daň.priznaní uvedie príjem od zamestnávateľa a príjem za sprostredkovanie, ktoré sa bude uvádzať do príjmu podľa § 6 ods.2 písm.d) , k príjmu si odpočíta aj výdavky a to buď skutočné alebo paušálne t.j. 40% z príjmu.

Takže to čo písala Betka /dosiahnutý príjem do 23650,-/ sa jej netýka? Čiže uvediem ten príjem /províziu/ z poistiek do r. 8 stl.1/10 tis/ a do r.8 st.2 /4 tis/ t.j.40% z príjmu.
Monikov
18.03.07,14:14
Ja si myslím, že to nie je príležitostná činnosť, keďže má pridelené DIČ. Bude to zdaňovať tak ako to napísala RENČA 1 - v § 6 ods.2 písm. d nie sú oslobodené príjmy do výšky 23650,-- Sk.
Timka1
22.03.07,18:11
Milí poraďaci, prosím o radu. FO na rodičovskej dovolenke počas roka 2006 mala príležitostný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. a, vo výške 98000,-. Viem, že to musí zdaniť a že rodičovský príspevok nepodlieha zdaneniu, ale problém je v tom či musí urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za daný rok a zaplatiť 14 %.
V zdravotnej poisťovni som sa dozvedela, že pokiaľ je to príjem v akéjkoľvek výške podľa uvedeného § 8, nezakladá povinnosť platenia zdravotného poistenia.
Ja zase viem, že poistenci štátu musia podať RZZP ak mali príjmy vyššie ako 41 400,- Sk.
A čo poistenie do SP? Nie je to ohraničené ako napr. u SZČO - 91 200,- Sk?

Ďakujeme za všetky názory a pomoc.
Zoltán Kovács
22.03.07,18:54
Milí poraďaci, prosím o radu. FO na rodičovskej dovolenke počas roka 2006 mala príležitostný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. a, vo výške 98000,-. Viem, že to musí zdaniť a že rodičovský príspevok nepodlieha zdaneniu, ale problém je v tom či musí urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za daný rok a zaplatiť 14 %.
V zdravotnej poisťovni som sa dozvedela, že pokiaľ je to príjem v akéjkoľvek výške podľa uvedeného § 8, nezakladá povinnosť platenia zdravotného poistenia.
Ja zase viem, že poistenci štátu musia podať RZZP ak mali príjmy vyššie ako 41 400,- Sk.
A čo poistenie do SP? Nie je to ohraničené ako napr. u SZČO - 91 200,-Sk? Tá hranica je určená len pre príjmy podľa §6 teda z podnikania.

Ďakujeme za všetky názory a pomoc.


Odpoveď viď červený. Na tú prvu otázku neviem ti odpovedať.
Timka1
22.03.07,19:12
Ďakujem za odpoveď, a čo ostatné FO nie je výška príl. príjmu pre odvody do SP nejako ohraničená?
betka
23.03.07,06:47
Milí poraďaci, prosím o radu. FO na rodičovskej dovolenke počas roka 2006 mala príležitostný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. a, vo výške 98000,-. Viem, že to musí zdaniť a že rodičovský príspevok nepodlieha zdaneniu, ale problém je v tom či musí urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za daný rok a zaplatiť 14 %.
V zdravotnej poisťovni som sa dozvedela, že pokiaľ je to príjem v akéjkoľvek výške podľa uvedeného § 8, nezakladá povinnosť platenia zdravotného poistenia.
Ja zase viem, že poistenci štátu musia podať RZZP ak mali príjmy vyššie ako 41 400,- Sk.
A čo poistenie do SP? Nie je to ohraničené ako napr. u SZČO - 91 200,- Sk?

Ďakujeme za všetky názory a pomoc.

Tiež si myslím, že by nemala robiť ročné zúčtovanie ZP a platiť 14%. Veď to je príležitostný príjem, alebo vlastne príjem podľa par. 8. Predstavte si, že zdedíte dom za 10 mil.sk (v nepriamom rade) a zaplatíte daň z príjmu, prečo by ste mali platiť zdravotné.
betka
23.03.07,06:49
Ešte podotknem zdravotné neplatíte ani keď máte príjem podľa par.6 odst.3 z prenájmu nehnuteľností, aj keď je obsiahnutý v 6 par.
Timka1
23.03.07,10:05
Chcem poďakovať poraďákom a to smith a zvlášť vrele dík betke a pánovi Mihálovi za vyjasnenie môjho problému. Ešte raz ďakujem.
Ing.Dana
24.03.07,20:43
Nemala som na mysli, že ja mám príležitostný príjem za vykonanie účtov.závierky, ale že programátor príde a na PC mi urobí uzatvorenie účtovného roka(lebo mám taký program, že to musí urobiť on) a za tuto pracu dostane peniaze a ešte že mi niekto vyhotoví stránku na nete za peniaze. Hodnotili by ste tieto práce ako príležitostný príjem alebo ako príjem zo závislej činnosti? Musia to títo ľudia zdaniť?
Jozef Mihál
24.03.07,20:53
Ten programátor sa inak živí ako? Ak predajom svojho zaujímavého programu (v ktorom musí on sám osobne robiť uzávierku), tak potom pre neho je to príjem podľa autorského zákona, spadajúci pod § 6.

Tvorba webových stránok je podnikanie a to buď na živnosť alebo - tak ako by to správne malo byť - ide opäť o autorské dielo a teda opäť príjem podľa § 6.

Nevylučujem, že sa Vám (im) podarí okabátiť a ošáliť menej skúseného daňového úradníka zaradením takéhoto príjmu pod § 8...
Rea68
18.04.07,05:13
Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o odpoveď na otázky:

Je povinný si urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia starobný dôchodca, ktorý v roku 2006 pracoval v spoločnosti len na základe dohody o príležitostnom príjme od 1.6.2006 do 31.12.2006(ako rozsah prác má v tejto zmluve uvedené upratovanie pri sťahovaní firmy, inventúra tovaru, úprava okolia firmy) a vyplatená celková odmena je 44500 Sk? Iné príjmy za 2006 okrem dôchodku nemal. Ak áno, aký typ tlačiva má použiť?

Je zo strany zamestnávateľa zvolený správny typ zmluvy?
olio
01.11.07,05:06
Prosím o vysvetlenie:

Ostatné príjmy podľa § 8 ods.1 písm. a) ZoDP príjmy z príležitostných činností....

1. aká je všeobecná (aj keď nepísaná) charakteristika týchto príjmov?

2. akú dohodu (zmluvu) uzatvorím s človekom, ktorému vyplatím odmenu podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZoDP?

3. ako viem, že ten človek má len u mňa príležitostný príjem, alebo môže mať týchto príjmov ohraničených päťnásobkom životného minima aj od viacerých ľudí (nechcem použiť slovo zamestnávateľov)?

4. je nutné takéhoto človeka nahlasovať do SP na účel ÚP a GF, a na DÚ ?

5. na základe čoho nezrazím z odmeny daň?

6. ako sa to premietne v účtovníctve SZČO vo výdavkoch?


Díky moc za každý názor.
Johanka
01.11.07,07:58
gepard
01.11.07,08:51
Ak sa môžem k tejto problematike niečo spýtať tak by ma zaujímalo: Spolu s manželkou sme zamestnaný a máme obaja ptravidelný príjem zo závislej činnosti. V tomto roku som mal doposiaľ príjem z odpredaja dreva z pozemku kde som spoluvlastníkom a ešte odpredaja pracovného stroja vo výške cca 20.000,-Sk . Do akej výšky netreba platiť daň za rok 2007.
emgeton
01.11.07,09:05
Ak sa môžem k tejto problematike niečo spýtať tak by ma zaujímalo: Spolu s manželkou sme zamestnaný a máme obaja ptravidelný príjem zo závislej činnosti. V tomto roku som mal doposiaľ príjem z odpredaja dreva z pozemku kde som spoluvlastníkom a ešte odpredaja pracovného stroja vo výške cca 20.000,-Sk . Do akej výšky netreba platiť daň za rok 2007.

Málo informácií.

Bol stroj zaradený v obch. majetku ? Podnikali ste s ním?

Ak nie, príjem z jeho predaja je od dane oslobodený (§9/1d; zák. 595/2003 Zz).

K drevnej hmote - príležitostný príjem podľa §8/1a; - úhrn príjmov podľa tohoto § do výšky 5*živ.min. je od dane oslobodený. Máte tu takisto možnosť uplatniť si paušálne výdavky 25% (§8/9 zák. 595/2003 Zz ).