majkla
15.02.07,11:13
Minulý rok sme kupili od SZČO auto ako tovar.Zaplatili sme zakonne poistne.Zaučtovala som to cez 568/221.Auto sme nepouživali.Nasledne sme ho dali ako akontaciu na kupu noveho auta na firmu-predali sme ho ako tovar.V tomto roku mi prišla vratena poistka za auto-neviem ako to zaučtujem?
Martinella
15.02.07,10:16
Minulý rok sme kupili od SZČO auto ako tovar.Zaplatili sme zakonne poistne.Zaučtovala som to cez 568/221.Auto sme nepouživali.Nasledne sme ho dali ako akontaciu na kupu noveho auta na firmu-predali sme ho ako tovar.V tomto roku mi prišla vratena poistka za auto-neviem ako to zaučtujem?

Malo by to byť zaúčtované ako úbytok nákladov z účtu 568 a to v minulom roku voči pohľadávke od poisťovne.
Paula
15.02.07,10:18
Minulý rok sme kupili od SZČO auto ako tovar.Zaplatili sme zakonne poistne.Zaučtovala som to cez 568/221.Auto sme nepouživali.Nasledne sme ho dali ako akontaciu na kupu noveho auta na firmu-predali sme ho ako tovar.V tomto roku mi prišla vratena poistka za auto-neviem ako to zaučtujem?

Kedy vám prišiel predpis z poisťovne o vrátení preplatku?
majkla
15.02.07,11:14
v novom roku v januari,lebo ta kupa apredaj boli okolo 15.decembra
mudroš
15.02.07,14:34
Malo by to byť zaúčtované ako úbytok nákladov z účtu 568 a to v minulom roku voči pohľadávke od poisťovne.
Súlasím s tým, kedy to malo byť zaúčtované.
Mám však výhradu voči použitiu účtu 568. To sú finančné náklady. Poistenie majetku je náklad na hospodársku činnosť.
Na účte 568 sa účtujú:
... náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné,, náklady súvisiace so získavaním bankových záruk, ...
ak si poistím finančné transakcie, tak to budem účtovať tu.
Ale náklady na poistenie majetku sú nákladom ktorý súvisí s hospodárskou činnosťou (§9 ods. 5) postupov účtovania. Účtujú sa na účte 548.
majkla
15.02.07,14:42
To nebol majetok ale tovar.