jana32
15.02.07,13:21
Bola telefonicky vyzrozumena sudom, aby som dostavila k sudnemu pripadu - ako prisediaca na sude. Ibaze v tomto termine bola v praci uz dopredu avizovana jedna akcia a riaditel trva ze sa jej musia vsetci zucastnit, a teda ma z prace neuvolni. Na sude nahradu - ineho prisediaceho nemaju. Ako postupovat? Ak nepridem na sud, odroci sa pripad ktory sa sud pokusa uzavriet.
jozef21
16.02.07,08:36
Podľa Zákonníka práce:

§ 136
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne
zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

Postup je nasledovny: oznamite nepritomnost podla §136 a nasledne donesiete potvrdenie zo sudu. Pacit sa to vasemu nadriadenemu nemusi (ani mne by sa to nepacilo...) ale nepomoze si. zakon je zakok a existuje nieco ako inšpektorát práce...
j.s
16.02.07,16:22
Nie som odbornik, ale ak ide o povinnu ucast (predvolanie) na sude - obzalovany, navrhovatel, odporca, svedok...
Vtedy nedava sud vyzrozumenie telefonom, ale doporucenou postou do vlastnych ruk.
Neviem, co je podstatou naplne funkcie - prisediaci na sude. Poprosil by som Janu32, aby doplnila moje medzery.
Dakujem
adv
16.02.07,20:36
ale obzalovany bude mat radost, ked neprides.... alebo daj zobrat zatiala sefa do vazby a je pokoj... :D navrhni to predsedovi senatu. alebo urobte iba dvojclenny senat :D