Viera J.
15.02.07,12:22
Dobrý deň prajem!!

Chcem Vás poprosiť o radu - čo je výhodnejšie:
zamestnankyňa študovala na strednej škole - po skončení začala trvalý PP od 08/2006
a popri tom pracovala aj na DOHODU o VP, kde jej bola zrážaná zrážková daň!!
Chcela by som sa opýtať, či je pre ňu výhodnejšie podať si DAŇOVÉ PRIZNANIE, alebo stačí len ROČNÉ ZÚČTOVANIE DAŇE???

Ďakujem!!!
:confused:
anmary
15.02.07,11:27
Dobrý deň prajem!!

Chcem Vás poprosiť o radu - čo je výhodnejšie:
zamestnankyňa študovala na strednej škole - po skončení začala trvalý PP od 08/2006
a popri tom pracovala aj na DOHODU o VP, kde jej bola zrážaná zrážková daň!!
Chcela by som sa opýtať, či je pre ňu výhodnejšie podať si DAŇOVÉ PRIZNANIE, alebo stačí len ROČNÉ ZÚČTOVANIE DAŇE???

Ďakujem!!!
:confused:


Podľa môjho názoru je pre ňu výhodnejšie DP nakoľko v tomto by si vysporiadala aj zrážkovú daň. Predpokladám, že v minulom roku si uplatnila nezdaniteľnú čiastku iba vo výške 37.840,- /5x7.568,-/, takže by jej mal vyjsť preplatok zo zamestnania a mala by jej byť vrátená aj časť /celá/ zrážková daň /v prípade DP/. Všetko však závisí aj od výšky príjmov.
endrju
15.02.07,11:43
Dobrý deň prajem!!

Chcem Vás poprosiť o radu - čo je výhodnejšie:
zamestnankyňa študovala na strednej škole - po skončení začala trvalý PP od 08/2006
a popri tom pracovala aj na DOHODU o VP, kde jej bola zrážaná zrážková daň!!
Chcela by som sa opýtať, či je pre ňu výhodnejšie podať si DAŇOVÉ PRIZNANIE, alebo stačí len ROČNÉ ZÚČTOVANIE DAŇE???

Ďakujem!!!
:confused:

Ak je (čiastkový) základ dane z príjmov zdanených preddavkovou daňou (zdaniteľné príjmy zdanené preddavkovou daňou - povinné poistné zaplatené z príjmov zdanených preddavkovou daňou) vyšší ako úhrn uplatniteľných nezdaniteľných čiastok, z pohľadu výsledného finančného efektu nie je rozdiel medzi ročným zúčtovaním a daňovým priznaním.

Avšak na vyplnenie daňového priznania si asi musí rezervovať viac času (time's money) ako je to v prípade ročného zúčtovania u zamestnávateľa.

Ak je (čiastkový) základ dane nižší ako úhrn uplatniteľných nezdaniteľných častí, má asi význam stratiť chvíľu času pri vyplňovaní daňového priznania. Výsledný finančný efekt bude pre daňovníka v tomto prípade pozitívny.

Avšak asi nemá význam zaoberať sa daňovým przinaním, ak náklady na jeho vyplnenie budú vyššie ako je rozdiel medzi výsledným finančným efektom vyplývajúcim z uplatnenia jedného alebo druhého postupu. :cool:
Viera J.
15.02.07,12:08
takže niečo bližšie!
Príjem z PP - 73 656,- Sk úhrn preddavkov 4 619,-
z dohody 36 675,- SK úhrn preddavkov 6 966,-

Opravujem príjem z dohody bol zrážaný preddavkovov daňov!!!
ČZD z PP -63 834
katkaj
15.02.07,12:10
takže niečo bližšie!
Príjem z PP - 73 656,- Sk úhrn preddavkov 4 619,-
z dohody 36 675,- SK úhrn preddavkov 6 966,-

Opravujem príjem z dohody bol zrážaný preddavkovov daňov!!!
ČZD z PP -63 834


Tak v tom prípade môže kľudne požiadať o RZD
Aleen
15.02.07,12:17
Dobrý deň poraďáci,
som nekúsená začiatočníčka a našla som veľa užitočných rád na stránkach porady. Dúfam, že poradíte aj mne.
Máme pracovníka - absolventa , ktorý promoval začiatkom júla. Do práce nastúpil 1.8.2006. Mám mu robiť ročné zúčtovanie ja, alebo si ho robí sám? Ak ja, ako mám posúdiť čas od skončenia štúdia po nástup do zamestnania?
Dúfam, že som príspevok napísala do správnej kolonky.
Ďakujem.
Aleen
:confused:
anmary
15.02.07,12:19
takže niečo bližšie!
Príjem z PP - 73 656,- Sk úhrn preddavkov 4 619,-
z dohody 36 675,- SK úhrn preddavkov 6 966,-

Opravujem príjem z dohody bol zrážaný preddavkovov daňov!!!
ČZD z PP -63 834


Môj názor je, že výhodnejšie je podať DP a vysporiadať si zrážkovú daň - bude jej vrátený nielen preplatok z preddavkov v plnej výške, ale aj väčšia časť zrážkovej dane. V prípade RZD by jej bol vrátený len celý preddavok dane.:o
katkaj
15.02.07,12:20
Dobrý deň poraďáci,
som nekúsená začiatočníčka a našla som veľa užitočných rád na stránkach porady. Dúfam, že poradíte aj mne.
Máme pracovníka - absolventa , ktorý promoval začiatkom júla. Do práce nastúpil 1.8.2006. Mám mu robiť ročné zúčtovanie ja, alebo si ho robí sám? Ak ja, ako mám posúdiť čas od skončenia štúdia po nástup do zamestnania?
Dúfam, že som príspevok napísala do správnej kolonky.
Ďakujem.
Aleen
:confused:

Ak do 15.2.2007 požiada o vykonanie RZD a prehlási že nemá žiadne príjmy ktoré mu zakladajú povinnosť vykonať DP tak mu ho môžete vykonať. V žiadosti o RZD prehlasuje či mal ešte nejaké iné príjmy.
katkaj
15.02.07,12:23
Môj názor je, že výhodnejšie je podať DP a vysporiadať si zrážkovú daň - bude jej vrátený nielen preplatok z preddavkov v plnej výške, ale aj väčšia časť zrážkovej dane. V prípade RZD by jej bol vrátený len celý preddavok dane.:o


Ale Vierka opravila som príspevok v zmysle že dohoda bola zdanená preddavkovo ;)
anmary
15.02.07,12:25
Ospravedlňujem sa za nevšímavosť. Mala som vsugerovanú zrážkovú daň. V tom prípade môže byť RZD.
Aleen
15.02.07,12:58
Ďakujem.
Aleen
andreav37
15.02.07,13:28
POZORN !!! V súlade s § 43 ods. 7 Zákona č. 595/2003 o dani z príjmov sa zrážková daň považuje za preddavok len v daňovom priznaní. Pre toho ,komu vzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej sumy zo základu dane na daňovníka je výhodné uplatniť si v daňovom priznaní postup definovaný v § 43 ods. 7 Zákona...,t.j. započítať si v daňovom priznaní na konečnú daňovú povinnosť z dosiahnutých príjmov aj zrážkovú daň ako preddavok. Čiže musí si podať daňové priznanie, nemôžeš mu urobiť ročné zúčtovanie dane,ak mal aj zrážkovú daň a chce ju započítať ako preddavok !
katkaj
15.02.07,13:31
POZORN !!! V súlade s § 43 ods. 7 Zákona č. 595/2003 o dani z príjmov sa zrážková daň považuje za preddavok len v daňovom priznaní. Pre toho ,komu vzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej sumy zo základu dane na daňovníka je výhodné uplatniť si v daňovom priznaní postup definovaný v § 43 ods. 7 Zákona...,t.j. započítať si v daňovom priznaní na konečnú daňovú povinnosť z dosiahnutých príjmov aj zrážkovú daň ako preddavok. Čiže musí si podať daňové priznanie, nemôžeš mu urobiť ročné zúčtovanie dane,ak mal aj zrážkovú daň a chce ju započítať ako preddavok !

už tu bolo vysvetlené že zadávateľka otázky sa pomýlila a išlo o preddavkovú daň ;)
Denisa Holla
15.02.07,14:24
Ahojte, vie mi prosím niekto poradit, čo je lepšie pre zamestnanca, ktory časť roka pracoval na DoVP a bola mu zrazana dan, cca 340,-.Potom sa zamestnal na TTP a koncom roka zmenil zamest-ľa. Jeho ročný príjem zo záv. činnosti od oboch zam-ľov je cca 89 tis Sk.Myslíte, ze je lepsie takemu zamestnacovi podať DP,alebo skor sa moze vykaslat na zrazkovú dan a mal by podať žiadosť o RZD terajšieho zam-ľa.V takomto pripade je mozne ze bude mat preplatok?Potrebovala by som súrne. Vdaka
Denisa Holla
15.02.07,14:31
a k tomu ak dovolite este 1 otazocka,ak jej manzel nemal prijmy pocas r. 2006 a od 1,12,sa stal SZCO a mal mes. prijem za 12/2006 30 000,-, moze si na manzela uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane?
katkaj
15.02.07,14:31
Ahojte, vie mi prosím niekto poradit, čo je lepšie pre zamestnanca, ktory časť roka pracoval na DoVP a bola mu zrazana dan, cca 340,-.Potom sa zamestnal na TTP a koncom roka zmenil zamest-ľa. Jeho ročný príjem zo záv. činnosti od oboch zam-ľov je cca 89 tis Sk.Myslíte, ze je lepsie takemu zamestnacovi podať DP,alebo skor sa moze vykaslat na zrazkovú dan a mal by podať žiadosť o RZD terajšieho zam-ľa.V takomto pripade je mozne ze bude mat preplatok?Potrebovala by som súrne. Vdaka

Deniska vidím že sa ti nechce hľadať v poradách :rolleyes:

Pokiaľ mal príjem 89 tisíc ročne tak nech urobí DP, odráta si na seba odpočet 90816 a celá daň sa mu vráti :rolleyes:
katkaj
15.02.07,14:32
a k tomu ak dovolite este 1 otazocka,ak jej manzel nemal prijmy pocas r. 2006 a od 1,12,sa stal SZCO a mal mes. prijem za 12/2006 30 000,-, moze si na manzela uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane?


Pokiaľ mala príjem 89000 ročne tak jej bude stačiť odpočet len na seba ;)
ajobs
15.02.07,14:32
Ahojte, vie mi prosím niekto poradit, čo je lepšie pre zamestnanca, ktory časť roka pracoval na DoVP a bola mu zrazana dan, cca 340,-.Potom sa zamestnal na TTP a koncom roka zmenil zamest-ľa. Jeho ročný príjem zo záv. činnosti od oboch zam-ľov je cca 89 tis Sk.Myslíte, ze je lepsie takemu zamestnacovi podať DP,alebo skor sa moze vykaslat na zrazkovú dan a mal by podať žiadosť o RZD terajšieho zam-ľa.V takomto pripade je mozne ze bude mat preplatok?Potrebovala by som súrne. Vdaka

Ak mal DoVP a 2 zamestnávateľov, môže posledného požiadať o ročné zúčtovanie (do 15.2.2007-to je dodnes). Donesie mu doklady o príjme z DoVP a od 1. zamestnávateľa. Ak zarobil 89.000 Sk a môže si uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku (90.816 SK), t.z. že nebol dôchodca, celá preddavkovo zaplatená daň sa mu vráti.
Denisa Holla
15.02.07,14:39
Ak tomu spravne rozumiem , za mesiace, kedy sa mu zrazala preddavkovo dan, tak by sa mu mala vsetka dan vratit?
katkaj
15.02.07,14:40
Ak tomu spravne rozumiem , za mesiace, kedy sa mu zrazala preddavkovo dan, tak by sa mu mala vsetka dan vratit?

Ak si podá DP tak sa mu vráti aj zrážková daň ;)
Denisa Holla
15.02.07,14:41
Velmi pekne Vám dakujem,pomohli ste mi.
veronikasad
15.02.07,15:25
Tak v tom prípade môže kľudne požiadať o RZD
Prave naopak, v tomto prípade je pre nu výhodné podat daňové priznanie. Ak som dobre rátala, vychádza mi rozdiel v dani 5 125,- sk v prospech DP a to uz stoji za ten cas navyse, príp. ak si s tým nevie dať rady sama zaplatenie nejakeho odbornika.

----------
Veronika
katkaj
15.02.07,15:27
Prave naopak, v tomto prípade je pre nu výhodné podat daňové priznanie. Ak som dobre rátala, vychádza mi rozdiel v dani 5 125,- sk v prospech DP a to uz stoji za ten cas navyse, príp. ak si s tým nevie dať rady sama zaplatenie nejakeho odbornika.

----------
Veronika


veronika a v čom ti vychádza rozdiel keď zamestnanec mal len preddavkovú daň ? :rolleyes:
veronikasad
15.02.07,15:32
Vlastne mas pravdu, moze poziadat o RZD, a obidva prijmy do neho zahnut.Brala som to, že si zahrnula len prijem z prac.pomeru.
Ospravedlnujem sa, musim citat pozornejsie.

--------
Veronika