edolelkes
15.02.07,12:26
Dobrý deň,

ako začínajúci účt.v JU chcel by som sa opýtať na nasl.otázku:
živnostník na podnikateľskom účte okrem z príjmov z podnikania má evidované aj príjmy zo závislej činnosti (zdanené mzdy od iného zamestnávateľa).
1. Treba ich zaevidovať do účtovníctva? Ak áno pod akou položkou?
2. Ak nie stav na podnikateľskom účte od augusta vykazuje mínusový stav. Môže to ostať v mínuse? Na výpisoch samozrejme nie je mínusový stav.
Za pomoc ďakujem pekne.
S pozdravom
ZuzanaP
15.02.07,11:32
Stav BÚ v účtovníctve musí sedieť so zostatkom uvedenom na výpise. Príjem zo závislej činnosti zaúčtuješ ako príjem neovplyv. základ dane.
mysimis
15.02.07,11:34
Dobrý deň,

ako začínajúci účt.v JU chcel by som sa opýtať na nasl.otázku:
živnostník na podnikateľskom účte okrem z príjmov z podnikania má evidované aj príjmy zo závislej činnosti (zdanené mzdy od iného zamestnávateľa).
1. Treba ich zaevidovať do účtovníctva? Ak áno pod akou položkou? aby Ti sedel výpis z bú tak príjem zo závislej činnosti si eviduj ako príjem neovplyv. ZD.
2. Ak nie stav na podnikateľskom účte od augusta vykazuje mínusový stav. Môže to ostať v mínuse? Na výpisoch samozrejme nie je mínusový stav.
Za pomoc ďakujem pekne.
S pozdravom

Odpoveď máš zvýrarnenú v texte.
ondrejvla
15.02.07,11:38
Dobrý deň,

ako začínajúci účt.v JU chcel by som sa opýtať na nasl.otázku:
živnostník na podnikateľskom účte okrem z príjmov z podnikania má evidované aj príjmy zo závislej činnosti (zdanené mzdy od iného zamestnávateľa).
1. Treba ich zaevidovať do účtovníctva? Ak áno pod akou položkou?
2. Ak nie stav na podnikateľskom účte od augusta vykazuje mínusový stav. Môže to ostať v mínuse? Na výpisoch samozrejme nie je mínusový stav.
Za pomoc ďakujem pekne.
S pozdravom

Príjmy od zamestnávateľa, alebo akékoľvek iné príjmy netýkajúce sa podnikateľskej činnosti sú príjmami neovplyvňujúcimi základ dane. Ak stav na podnikateľskom účte vykazuje mínusový zostatok, pravdepodobne sa jedná o kontokorentý účet, alebo si poplatky za súkromné - nepodnikateľské položky zaúčtoval do výdajov z podnikania. Ak mu príde mzda na účet a banka za túto položku účtuje poplatok, je to výdaj súkromný a nie podnikateľský a taktiež všetky obraty týkajúce sa súkromných pohybov na účte.
ondrejvla
15.02.07,11:39
To sme písali naraz? Ešte som stihla aj telefonát...
edolelkes
15.02.07,11:54
Veľmi pekne Vám ďakujem za rýchlu odpoveď.
S pozdravom