miran
15.02.07,12:37
Prosim Vas o radu. Uctujem taxikara. Problem mam v tom ze neviem co by som mu mohla dat do nakladov. Pytala som sa na danovom urade, potom dalsich co uctoju taxikarov a poviem vam co clovek to iny nazor. Ja uz fakt neviem. Zhodnete sa a poradite mi aspon vy poradaci?!

1) Mam starsie auto ,kt.nemam zaradene v majetku.
Do Nakladov davam: cestnu dan, 6,2 na prejazd.km+spotreba Phm, pomernu cast zakonnej poistky, poistenie zodpoved.za skodu.Je to OK?

Dnes som sedela s jedním z dalsich uctovnikov a ten mi hovoril ze nemozem si uplatnovat 6,2 u taxikarov ze auto je jeho vyrobny prostriedok a nejaka vyhlaska k cestnej dani to neumoznuje. Tiez mi povedal ze auto starsie ako 4 roky nemozem dan do obchodneho majetku a potom si davat do nakladov blocky za opravy atd. TAK POTOM CO MOZEM SI DAVAT DO NAKLADOV? Velmi vam dakujem za odpovede.
miran
15.02.07,11:47
zabudla som dodat ze to taxikara robi popri zamestnani takze 90tis odpoc.polozka na danovnika s tym uz nemozem ratat
Johanka
15.02.07,12:01
No, nevychádzam z údivu .
Ako účtovník by si mohla vedieť, že máme aj zákony .
- Zákon o dani z príjmov § 19 ods. 2 písm. e/, nadväzne Zákon o cestovných náhradách (dozvieš sa napr. to, že v sume 6,20 Sk/km sú všetky "vedľajšie " náklady na prevádzku MV, aj poistenia),
- Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku - jeho súčasťou je aj daň z motorových vozidiel - skús tam nájsť niečo obmedzujúce pre taxikárov( nič nenájdeš),
- Zákon o dani z príjmov § 25 Vstupná cena hmotného majetku pri preradení z osobného užívania - tu sa dozvieš to, že vložiť auto do majetku môžeš kedykoľvek, ale nie vždy je to pre daňovníka výhodné.

Tie zákony som vypísala, aby si mala predstavu, akú strááášne širokú otázku si zadala. Tak si trocha počítaj a pýtaj sa ďalej .
Zákony sú tu:
http://www.porada.sk/f89-zakony.html
miran
15.02.07,12:37
Tiez mi to bolo divne ze auto nemozem zaradit do obchodneho majetku ked je starsie ako 4 roky...ten clovek co mi to hovoril sa "dušoval" ze je to tak. ja som mu hovorila ze som sa s tam nestretla. Ostatne zakony poznam a viem ze je toho strasne vela. Je mi jasne ze ked davam 6,2 nemozem nic ostatne dat do nakladov. Ale bolo mi povedane ze auto ako vyrobny prostriedok(taxikar) nemoze tuto nahradu vyuzivat. johanka mi sme si aj kedysi pisali. Asi som zle polozila otazku. Nie je mi jasne ci moze taxikar vyuzivat nahradu 6,2 na km+spotr.PHM . A ked nemozem tuto nahradu vyuzit mam zaradit auto do obch.majetku a do nakladov davat opravy + ostatne veci(poistky atd).ja uz fakt neviem
renča1
16.02.07,05:55
Tiez mi to bolo divne ze auto nemozem zaradit do obchodneho majetku ked je starsie ako 4 roky...ten clovek co mi to hovoril sa "dušoval" ze je to tak. ja som mu hovorila ze som sa s tam nestretla. Ostatne zakony poznam a viem ze je toho strasne vela. Je mi jasne ze ked davam 6,2 nemozem nic ostatne dat do nakladov. Ale bolo mi povedane ze auto ako vyrobny prostriedok(taxikar) nemoze tuto nahradu vyuzivat. johanka mi sme si aj kedysi pisali. Asi som zle polozila otazku. Nie je mi jasne ci moze taxikar vyuzivat nahradu 6,2 na km+spotr.PHM . A ked nemozem tuto nahradu vyuzit mam zaradit auto do obch.majetku a do nakladov davat opravy + ostatne veci(poistky atd).ja uz fakt neviem

Taxikár si môže uplatniť náhradu 6,2 na km, ak splňa podmienku, teda ak os.automobil má vo vlastníctve. Nie je tam žiadne obmedzenie pre taxikárov. Treba si prepočítať čo je výhodnejšie. Pokiaľ sú opravy vyššie za celý rok, ako výpočet PHM s kilometrovou náhradou 6,20, tak sa oplatí vložiť os.automobil do majetku, ale nárok na odpisy by už nemal, pretože os.automobil je starší ako 4 roky. Netreba však zabudnúť, že ak by ho neskôr vyradil z majetku do os.užívania a predal ho do 5 rokov od vyradenia, tak by sa na neho vzťahovala daň z príjmu z predaja. Rozhodnutie je na taxikárovi, treba ho upozorniť na všetky "za a proti" a to už je na tebe.
evina
16.02.07,06:01
zabudla som dodat ze to taxikara robi popri zamestnani takze 90tis odpoc.polozka na danovnika s tym uz nemozem ratat
Neviem ako si presne myslela tento príspevok, ale uvedený taxikár si bude sám podávať DP typu B a bez ohľadu, že je súčasne aj zamestnaný si bude v tomto DP odpočítavať NČ v hodnote 90 816...a odpočíta si preddavky na daň uhradené v zmysle §35...
Sany
16.02.07,06:38
ale nárok na odpisy by už nemal, pretože os.automobil je starší ako 4 roky. Ja sa len chcem opýtať, aj keď sa ma táto téma vôbec netýka ale ma to zaujalo....ak je automobil starší ako 4 roky, nemôže si uplatniť odpisy? podľa čoho? ak by si niekto dal znalecky posúdiť ZC a bola by napríklad pol milióna.....
evina
16.02.07,06:41
Ja sa len chcem opýtať, aj keď sa ma táto téma vôbec netýka ale ma to zaujalo....ak je automobil starší ako 4 roky, nemôže si uplatniť odpisy? podľa čoho? ak by si niekto dal znalecky posúdiť ZC a bola by napríklad pol milióna.....

Tak zaradíš auto v cene znaleckého posudku a budeš štyri roky odppisovať:)

P.s. auto môžeš kúpiť napr. aj v bazáre...
Sany
16.02.07,06:43
Tak zaradíš auto v cene znaleckého posudku a budeš štyri roky odppisovať:)
tak dík...sa mi nezdalo, že by vôbec nemohol....len preto, že je staršie ako štyri roky...ale zase ani to by ma až tak neprekvapilo...
Johanka
02.03.07,20:24
Ja sa len chcem opýtať, aj keď sa ma táto téma vôbec netýka ale ma to zaujalo....ak je automobil starší ako 4 roky, nemôže si uplatniť odpisy? podľa čoho? ak by si niekto dal znalecky posúdiť ZC a bola by napríklad pol milióna.....


Tak zaradíš auto v cene znaleckého posudku a budeš štyri roky odppisovať:)

P.s. auto môžeš kúpiť napr. aj v bazáre...

§ 25 Zákona o dani z príjmov

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou;
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,

Z uvedeného vyplýva, že ak máš v osobnom užívaní automobil a preradíš ho do obch.majetku po viac ako štyroch rokoch od jeho nadobudnutia, nie je už nárok na žiadne odpisy. Nepomôže žiadny znalecký posudok ;) .
Melnick
02.03.07,20:30
Z uvedeného vyplýva, že ak máš v osobnom užívaní automobil a preradíš ho do obch.majetku po viac ako štyroch rokoch od jeho nadobudnutia, nie je už nárok na žiadne odpisy. Nepomôže žiadny znalecký posudok ;) .

Dík Johanka ,už som myslela,že budem mať zlú noc,lebo som neuplatnila odpisy z auta ,ktoré bolo vložené do majetku po 4 rokoch užívania.:)
Melnick
02.03.07,20:38
Tak zaradíš auto v cene znaleckého posudku a budeš štyri roky odppisovať:)

P.s. auto môžeš kúpiť napr. aj v bazáre...

V prípade,že auto kúpiš,môžeš odpisovať z nadobúdacej ceny aj keď je 7 ročné prípadne staršie ,ale ak ho preradíš z osobného vlastníctva do podnikania napr. po 4 rokoch,odpisy už neuplatňuješ.
evina
02.03.07,21:03
Z uvedeného vyplýva, že ak máš v osobnom užívaní automobil a preradíš ho do obch.majetku po viac ako štyroch rokoch od jeho nadobudnutia, nie je už nárok na žiadne odpisy. Nepomôže žiadny znalecký posudok ;) .

Čo sa týka moje reakcie, tak som reagovala na to, že môže niekto kúpiť auto aj 4 roky staré a uplatňovať odpisy -v otázke Sany nebolo nič o osobnom užívaní a preradení:)
Melnick
02.03.07,21:06
Mám otázku k téme :Účto taxikára,
riešim taxikára,ktorý má 1/2 kg bločkov o nákupe PHL, príjmový doklad ani na 1 Sk.- DzMV neuhradenú ,auto na lízing ako súkromná osoba od r. 2005, taxameter sa pri oprave vynuloval.
Chcem urobiť paušálne výdavky-príjmy priznať aspoň 90000.-/6 mesiacov/
Povedzte ,že to tak môžem urobiť .:) :) :) DzMV uhradíme v pondelok.
evina
02.03.07,21:08
V prípade,že auto kúpiš,môžeš odpisovať z nadobúdacej ceny aj keď je 7 ročné prípadne staršie ,ale ak ho preradíš z osobného vlastníctva do podnikania napr. po 4 rokoch,odpisy už neuplatňuješ.

To viem, a preto som tak odpovedala, Sany neuviedla, že by preraďovala z osobného vlastníctva :)
Melnick
02.03.07,21:12
Tiež som pochopilaSany tak ako Johanka ,že auto v os. užívaní chce dať ohodnotiť znalcom a následne po zaradení do majetku takto ocenené odpisovať.
PS : A o tvojich kvalitách Evina,som doposiaľ ,čo som na porade nezapochybovala ani na minútu,ver mi.
jamis
02.03.07,21:15
Mám otázku k téme :Účto taxikára,
riešim taxikára,ktorý má 1/2 kg bločkov o nákupe PHL, príjmový doklad ani na 1 Sk.- DzMV neuhradenú ,auto na lízing ako súkromná osoba od r. 2005, taxameter sa pri oprave vynuloval.
Chcem urobiť paušálne výdavky-príjmy priznať aspoň 90000.-/6 mesiacov/
Povedzte ,že to tak môžem urobiť .:) :) :) DzMV uhradíme v pondelok.

To vozil klientov zadarmo ?.....Pošikujte mi takého až budem potrebovať taxi.
Melnick
02.03.07,21:27
hmm:eek: :eek: :eek: asi si usadil klientov na kolená a preto im neúčtoval cestu. Koľkokrát si dostala od taxikára potvrdenku?:---
evina
02.03.07,21:30
T.
PS : A o tvojich kvalitách Evina,som doposiaľ ,čo som na porade nezapochybovala ani na minútu,ver mi.

:) Nie preto som to napísala, len ma najprv prekvapilo, prečo ja tam to prevedenie z osobného užívania nevidím:), tak som to nepochopila :)
jamis
02.03.07,21:32
hmm:eek: :eek: :eek: asi si usadil klientov na kolená a preto im neúčtoval cestu. Koľkokrát si dostala od taxikára potvrdenku?:---

ja chodím pešo, na bycikli, alebo svojím autom....taxík u nás je niečo ako prepych. Sme malé mestečko.
evina
02.03.07,21:34
Mám otázku k téme :Účto taxikára,
riešim taxikára,ktorý má 1/2 kg bločkov o nákupe PHL, príjmový doklad ani na 1 Sk.- DzMV neuhradenú ,auto na lízing ako súkromná osoba od r. 2005, taxameter sa pri oprave vynuloval.
Chcem urobiť paušálne výdavky-príjmy priznať aspoň 90000.-/6 mesiacov/
Povedzte ,že to tak môžem urobiť .:) :) :) DzMV uhradíme v pondelok.

No...hm, ak by som mu to urobila, určite by som sa nikde nepodpísala.. Vychádza mu to 15 000 na mesiac povedzme cca 50-70 /jázd za mesiac /. Možno by som na jeho mieste vzhľadom k chýbajúcim blokom trošku na príjmoch pridala....No, ale v konečnom dôsledku je to jeho zodpovednosť:)
Melnick
02.03.07,21:38
Keby záležalo odo mňa,príjmy poriadne navýšim,ale on sa bráni , aby neplatil odvody.:cool:
Na druhej strane,kým opisoval taxameter ,tak mi tam za 4 mesiace vyšiel priemer 8000.- Sk ,takže aj to som zdvojnásobila.:cool: No neviem,neviem ...
evina
02.03.07,21:42
Keby záležalo odo mňa,príjmy poriadne navýšim,ale on sa bráni , aby neplatil odvody.:cool:
Na druhej strane,kým opisoval taxameter ,tak mi tam za 4 mesiace vyšiel priemer 8000.- Sk ,takže aj to som zdvojnásobila.:cool: No neviem,neviem ...

Možno robí v malom mestečku a narobí 300 jázd mesačne za 50 SK, tak sa chudák narobí:D:D
Melnick
02.03.07,21:44
Už ma z týchto neporiadnikov bolí hlava. Ja sa ani nečudujem daňovákom,že niekedy sú takí akí sú.:) Veď toto sú vyslovené osemsmerovky: iba dopĺňam údaje .:mad:
Melnick
02.03.07,21:46
Možno robí v malom mestečku a narobí 300 jázd mesačne za 50 SK, tak sa chudák narobí:D:D
A vieš Evina,že nie si ďaleko od pravdy.U nás platím maximálne 40,-60Sk.-
To u Vás som zacvakala aj 400.-
evina
02.03.07,21:50
A vieš Evina,že nie si ďaleko od pravdy.U nás platím maximálne 40,-60Sk.-
To u Vás som zacvakala aj 400.-
No veď preto ma to napadlo, lebo u nás nie je 400- 500 SK za taxi nič prevratné, takže treba prihliadnuť asi aj na to, kde chodí s tým taxi. Ale vravím za DP si je zodpovedný sám, výkazy nebude prikladať a on musí vedieť, kde tie jeho príjmy cca boli...., aby nebol prekvapený keď mu ich odhadne DÚ.
Melnick
03.03.07,08:33
mimotemy tieto ocenenia!!! Neviem či je dobré vidieť ich,pretože napr. rozoberáme problém a ja pridelím bod po jeho doriešení,ale obsah posledného príspevku,kde je ocenenie zobrazené vôbec nemusí nasvedčovať,že je pridelený za odbornú pomoc a tiež čas,ktorý venoval ocenený poraďák jeho konečnému vyriešeniu. Nechcem vôbec znova otvoriť tému oceňovania bodmi,ale sama mám niekedy dojem že bod bol získaný len tak-dovtedy kým si nepozriem,že mnohí riešili problém aj pol dňa a to dôležité sa prebralo v predchádzajúcich súvisiacich príspevkoch .
ekopo
03.03.07,09:20
Práve som urobil igelitkového taxikára. Bola to malá igelitka. Len úhrada ZP a SP. Používa súkromné vozidlo. Urobil som si malú pomôcku aby som si nemusel veľmi hlavu lámať. Prilepím sem.
Melnick
05.03.07,23:17
Musím Vám povedať: dnes ma navštíl môj taxikár ,nešiel ani ďalej,lebo mi prišiel len niečo povedať. A viete čo ?????:eek: Skoro som odpadla -bez nadsadzovania-fakt.
Citujem:
"Prišiel som Vám len povedať,ževraj mi to treba aj voľáky peňažný denník,či čo .Kamarát mi teraz povedal. Vy to viete??? Voľáke dva papiere ,že mu to jeho učtovníčka vytlačila"
No posúďte sami priatelia: viem to? :eek:

No tvárila som sa ,že mi povedal novinku. "Vážne? Bože ,ešteže ste mi to povedali,to by mi nenapadlo,že aj to treba. Dobre ,pokúsim sa vytlačiť ho na troch papieroch."
Ešteže nevedel , aký papier mám na mysli. :D
wicolka
14.03.07,09:35
Zdravím všetky hlavičky na Porade, potrebovala by som poradiť.Klient taxikár si chce od kamaráta prenajať jeho os.vozidlo/ešte trvá leasing/ a chce, aby mu v ňom robil vodiča.Môže si na to založiť živnosť alebo musí konces.?Môže sa to vôbec takto robiť?Ďakujem
ekopo
14.03.07,09:58
Zdravím všetky hlavičky na Porade, potrebovala by som poradiť.Klient taxikár si chce od kamaráta prenajať jeho os.vozidlo/ešte trvá leasing/ a chce, aby mu v ňom robil vodiča.Môže si na to založiť živnosť alebo musí konces.?Môže sa to vôbec takto robiť?Ďakujem


A čo tak dohoda o VP, pracovná zmluva, príkazná zmluva a pod.
wicolka
14.03.07,10:05
Radila som mu to, ale nepresvedčila.Chce, aby si založil živnosť. Keď si v ŽL napíše osobná a nákladná doprava, môže pre ňho jazdiť ako šofér? A ten taxikár si to prenajaté voz. bude účtovať ako?
ekopo
14.03.07,10:14
Taxi = koncesia. V takto položenej otázke to má nádych pracovnej zmluvy.
wicolka
14.03.07,10:17
Takže mu zavolám, že to takto nejde.Ďakujem za odpovede.