chylova
15.02.07,14:07
Prosím o radu. Zamestnanec poberá starobný dôchodok celý rok 2006. Priložil k žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania " Potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane FO podľa § 11 ods. 1 písm. c/ - zaplatené finančné prostriedky na životné poistenie .
Môže si aj poberateľ starobného dôchodku uplatniť tieto nezdaniteľné časti základu dane ?
AHA
15.02.07,14:10
Áno môže k tomuto § nemúš sledovať výšku dôchodku alebo či sa jedná o dôchodcu
Chobot
15.02.07,14:52
Áno môže k tomuto § nemúš sledovať výšku dôchodku alebo či sa jedná o dôchodcu

Musí byť splnená len podmienka, že živ. poistenie musí trvať minimálne 10 rok. Druhá podmienka - vek 55 rokov - je samozrejmá, veď už neomladne.:D
AHA
15.02.07,15:24
Musí byť splnená len podmienka, že živ. poistenie musí trvať minimálne 10 rok. Druhá podmienka - vek 55 rokov - je samozrejmá, veď už neomladne.:D
Ale ten vek 55 rokov, je podmienka pri životnej poistke aby sa uznala
je dĺžka sporenia minimálne 10 rokov a čerpanie je až po 55 roku života ale nikde nie je, že životnú poistku pre odpočítanie dane nemôžem použiť aj pre starobného dôchodcu ak ju naďalej plati. (možno som to zle pochopila ak áno oprav ma.)
Chobot
15.02.07,15:33
Ale ten vek 55 rokov, je podmienka pri životnej poistke aby sa uznala
je dĺžka sporenia minimálne 10 rokov a čerpanie je až po 55 roku života ale nikde nie je, že životnú poistku pre odpočítanie dane nemôžem použiť aj pre starobného dôchodcu ak ju naďalej plati. (možno som to zle pochopila ak áno oprav ma.)

Ale áno, chápeme sa rovnako. Len dom chcel povedať, že ak je už starobný dôchodca, tak má určite viac ako 55 rokov, takže k výplate živ. poistky pred 55. rokom života nemôže dôjsť.

Jasné, že musia byť splnené obe podmienky (akurát, že tá jedna už je splnená). A môže si to aj dôchodca odpočítať, žiadny zákon mu to nezakazuje.