Monika68
15.02.07,14:40
Prosím o radu.
V roku 2005 s.r.o. kúpila ojazdený automobil, súčasťou ktorého bolo zariadenie s autorádiom, CD meničom a telefónnou sadou. Automobil sme kúpili od neplátcu DPH, čiže v kúpnej zmluve bola iba jedna suma za celý automobil a tú odpisujem.
Teraz nám auto vykradli poškodili dvere, zámky a ukradli toto zariadenie (alebo ako to mám nazvať). Auto máme poistené, dali sme ho opraviť, mám tri faktúry za:
1.autorádio, CD menič, telefónna sada, spotrebný elektromateriál a zvlášť sumy za montáž každej tej súčasti spoločného zariadenia v celkovej sume cca 48 000,- Sk bez DPH.
2. spínače dverí + výmena
3. výmena zámkov, kódovanie kľúčov a diaľkových ovládačov.

Urobím dobre, ak to všetko budem účtovať ako opravu na 511 a uplatním si aj DPH?
(Trochu som zneistela, lebo všetko je to príslušenstvo automobilu, pri ktorom nie je možné odpočítať DPH :confused: . )
AHA
15.02.07,15:11
faktúru by som zaúčtovala na 511 pri bode 2 a 3 s nárokom na odpočet DPH pri bode jedna by som to účtovala ako KHIM čiže 501AE a DPH na 548
Monika68
15.02.07,15:19
faktúru by som zaúčtovala na 511 pri bode 2 a 3 s nárokom na odpočet DPH pri bode jedna by som to účtovala ako KHIM čiže 501AE a DPH na 548

Je to v ciastke 48 000, takže KHM určite nie a DHM asi tiež nie, keďže je to súčasť automobilu. A technické zhodnotenie automobilu sa mi tiež nezdá, keďže to už v aute pri kúpe bolo. Vyjadrí sa prosím ešte niekto???
Monika68
05.03.07,13:21
Prosím pomôže mi niekto??? :mee:
Monika68
22.03.07,14:58
Prosím ešte raz nejakú múdru radu...už to potrebujem do priznania k DPH.
renča1
22.03.07,15:24
Prosím o radu.
V roku 2005 s.r.o. kúpila ojazdený automobil, súčasťou ktorého bolo zariadenie s autorádiom, CD meničom a telefónnou sadou. Automobil sme kúpili od neplátcu DPH, čiže v kúpnej zmluve bola iba jedna suma za celý automobil a tú odpisujem.
Teraz nám auto vykradli poškodili dvere, zámky a ukradli toto zariadenie (alebo ako to mám nazvať). Auto máme poistené, dali sme ho opraviť, mám tri faktúry za:
1.autorádio, CD menič, telefónna sada, spotrebný elektromateriál a zvlášť sumy za montáž každej tej súčasti spoločného zariadenia v celkovej sume cca 48 000,- Sk bez DPH.
2. spínače dverí + výmena
3. výmena zámkov, kódovanie kľúčov a diaľkových ovládačov.

Urobím dobre, ak to všetko budem účtovať ako opravu na 511 a uplatním si aj DPH?
(Trochu som zneistela, lebo všetko je to príslušenstvo automobilu, pri ktorom nie je možné odpočítať DPH :confused: . )

k dph:
pozri § 49 ods.7 písm.b) v ktorom je uvedené, že:

platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe príslušenstva osob.automobilu vrátane montáže, príslušen.: sa na účely tohto zákona rozumie:
elekt.ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom /MC/CD/, prehrávač MC,CD, reproduktory, anténa, poplašné a zabezpeč.zariadenia,vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblkovacie zaradenie.

Pozri a porovnaj.;)
Monika68
22.03.07,15:56
k dph:
pozri § 49 ods.7 písm.b) v ktorom je uvedené, že:

platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe príslušenstva osob.automobilu vrátane montáže, príslušen.: sa na účely tohto zákona rozumie:
elekt.ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom /MC/CD/, prehrávač MC,CD, reproduktory, anténa, poplašné a zabezpeč.zariadenia,vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblkovacie zaradenie.

Pozri a porovnaj.;)

Renča toto všetko viem ;) , preto som položila aj túto otázku... ale ako som písala vyššie, ono to už všetko bolo pôvodne súčasťou automobilu pri kúpe, je to aj uvedené v kúpnej zmluve. Lenže nám to ukradli....a tak sme to znova kúpili :eek:. Nejde teraz náhodou o opravu s nárokom na odpočet DPH???
renča1
22.03.07,16:03
Ukradnuté príslušenstvo k auto a následne kúpa nového s montážou by som ja osobne nepovažovala za opravu. Pod pojmom oprava rozumiem, keď niečo fyzicky mám a je nefunkčné. Ale to ty určite tiež vieš,:) len som chcela povedať, že neexistuje takáto výnimka v zákone, aby sa nákup príšlušenstva z dôvodu krádeže považovalo za opravu. Aspoň ja o tom neviem, pokiaľ niekto vie, tak sa určite ozve a tým sa rozvíri veľká diskusia.;)
Monika68
22.03.07,16:18
Ukradnuté príslušenstvo k auto a následne kúpa nového s montážou by som ja osobne nepovažovala za opravu. Pod pojmom oprava rozumiem, keď niečo fyzicky mám a je nefunkčné. Ale to ty určite tiež vieš,:) len som chcela povedať, že neexistuje takáto výnimka v zákone, aby sa nákup príšlušenstva z dôvodu krádeže považovalo za opravu. Aspoň ja o tom neviem, pokiaľ niekto vie, tak sa určite ozve a tým sa rozvíri veľká diskusia.;)


Ja tiež o tom neviem :D ale skúšam ;) .
Okrem toho cca polovicu tých vecí nám preplatila poisťovňa v cene bez DPH. Cca druhá polovica nebola poistená :cool:
renča1
22.03.07,16:19
Renča toto všetko viem ;) , preto som položila aj túto otázku... ale ako som písala vyššie, ono to už všetko bolo pôvodne súčasťou automobilu pri kúpe, je to aj uvedené v kúpnej zmluve. Lenže nám to ukradli....a tak sme to znova kúpili :eek:. Nejde teraz náhodou o opravu s nárokom na odpočet DPH???


Monika68 , uveď svoju otázku ešte do sekcie DPH , tam sa ti skôr dostane odpoveď aj od iných členov porady.:)
Monika68
22.03.07,16:23
Monika68 , uveď svoju otázku ešte do sekcie DPH , tam sa ti skôr dostane odpoveď aj od iných členov porady.:)

Keď mňa zaujíma aj účtovanie ;)
Monika68
23.03.07,10:27
Prosíííím poraďáci, nechce sa ešte niekomu nad tým zamyslieť????