Andan
15.02.07,15:55
Na kolko dni dovolenky ma narok pracujuca starobna dochodkyna ak pracuje od januara do augusta a na novu zmluvu od augusta do jonca roka?Pracuje 8 hodin denne.Nemarodovala dlhsie ako 100 dni.Zamestnavatel jej vyratal 20 dni od januara do augusta.Od augusta uz narok na dovolenku neuviedol,nakolko pracuje stale v ich firme a vraj je 20 dni dovolenky za cely kalendarny rok.Je vam to jasne ?lebo ja mam z toho zamestnavatela hokej.
endrju
15.02.07,15:14
Na kolko dni dovolenky ma narok pracujuca starobna dochodkyna ak pracuje od januara do augusta a na novu zmluvu od augusta do jonca roka?Pracuje 8 hodin denne.Nemarodovala dlhsie ako 100 dni.Zamestnavatel jej vyratal 20 dni od januara do augusta.Od augusta uz narok na dovolenku neuviedol,nakolko pracuje stale v ich firme a vraj je 20 dni dovolenky za cely kalendarny rok.Je vam to jasne ?lebo ja mam z toho zamestnavatela hokej.

Ospravedlňujem sa, ale prvý príspevok v téme je sformulovaný tak, že mu rozumiem asi len na 20%.

Zatiaľ sa mi tento príspevok javí ako nesmelý pokus o zrozumiteľné sformulovanie problémov, pri riešení ktorých sa autor témy "zasekol".

Z vlastnej skúsenosti viem, že sformulovanie problému a otázok s ním súvisiacich v podobe, ktorej rýchlo porozumie aj niekto nezainteresovaný, je minimálne polovicou riešenia. ;)

K tomu čo som pochopil:

1. Štatút "starobný dôchodca" nemá významný vplyv na výpočet nároku na dovolenku. Azda iba ten, že u starobného dôchodcu je dosť vysoká pravdepodobnosť, že bude splnená podmienka počtu odpracovaných rokov potrebných na priznanie nároku na 5 týždňov dovolenky.

2. Dĺžka denného alebo týždenného úväzku nemá vplyv na priznanie nároku na dovolenku v kalendárnych týždňoch.

3. Hovoriť o 20 alebo 25 dňoch dovolenky pri prvom kole určovania nároku na dovolenku považujem za dosť nesťastné.
Dovolenka sa zásadne priznáva v kalendárnych týždňoch, resp. jej alikvotné časti v dvanástinách celkového nároku.
Až následne má význam rozmýšľať o prevode 4 alebo 5 kalendárnych týždňov na adekvátny počet pracovných dní.

4. Počet dní práceneschopnosti tiež nemá vplyv na priznávanie celkového nároku na dovolenku. Tento údaj ovplyňuje krátenie priznaného celkového nároku.

.

K ostatným problémom a otázkam si netrúfam sformulovať vyjadrenie preto, že informácie uvedené v prvom príspevku sú útržkovité ... :(
katkaj
15.02.07,15:20
Na kolko dni dovolenky ma narok pracujuca starobna dochodkyna ak pracuje od januara do augusta a na novu zmluvu od augusta do jonca roka?Pracuje 8 hodin denne.Nemarodovala dlhsie ako 100 dni.Zamestnavatel jej vyratal 20 dni od januara do augusta.Od augusta uz narok na dovolenku neuviedol,nakolko pracuje stale v ich firme a vraj je 20 dni dovolenky za cely kalendarny rok.Je vam to jasne ?lebo ja mam z toho zamestnavatela hokej.


Ja som to pochopila tak že zamestnanec bol celý rok u jedného zamestnávateľa a z nejakého dôvodu mal jeden pomer ukončený napr. 31.8. a druhý mal uzatvorený 1.9. V tom prípade treba na to pozerať ako na dva pracovné pomery. Dovolenka by mala byť vyrátaná z prvého pracovného pomeru a pokiaľ nebola vyčerpaná tak mala byť pri ukončení preplatená. A následne sa mala počítať dovolenka z druhého PP.

Ale súhlasím s Andrejom že je otázka položená dosť nejednoznačne a môžeme si len domyslieť čo sa ukrýva za otázkou
liba2
15.02.07,15:22
Na kolko dni dovolenky ma narok pracujuca starobna dochodkyna ak pracuje od januara do augusta a na novu zmluvu od augusta do jonca roka?Pracuje 8 hodin denne.Nemarodovala dlhsie ako 100 dni.Zamestnavatel jej vyratal 20 dni od januara do augusta.Od augusta uz narok na dovolenku neuviedol,nakolko pracuje stale v ich firme a vraj je 20 dni dovolenky za cely kalendarny rok.Je vam to jasne ?lebo ja mam z toho zamestnavatela hokej.
1) predpokladám, že ide o pracovný pomer (nie dohodu);
2) u dôchodkyne sa dá predpokladať, že má nárok na 5 týždňov dovolenky;
3) ide o nárok na dovolenku za kalendárny rok;
4) uvádzaš: do augusta - od augusta; predpokladám že správne je do 31.7. a od 01.8.;
5) za 1. PP má nárok na 14,5 dňa a za 2. PP nárok na 10,5 dňa, teda na 25 dní.
6) Ak zamestnávateľ tvrdí, že má nárok na 20 dní, tak zrejme nepredložila doklady o odpracovanej dobe, t.j. zápočtové listy.
Andan
15.02.07,19:23
tak aby som uviedol na spravnu mieru a za nejasnosti sa ospravedlnujem.Je v TPP.Jedna zmluva zacina od 1.1. a trva do 20.8 a druha zmluva u toho isteho zamestnavatela sa zacina 21.8 a trva do 31.12. Zapoctove listy predlozila.Mne aj nie je jasne ze dovolenku jej udavaju v prvej zmluve 20 dni a v druhej nema uvedene ani jeden den.Uctovnicka tvrdi ze nejde o omyl ale ze ma narok na dovolenku iba tych 20 dni.Co zas nemozem suhlasit.Aj preto som myslel ze u pracujucich dochodcov sa to asi rata inac.A tie praktiky s dvoma zmluvami mi uz jasne nie su vonkoncom ked vedia dopredu ze si ju chcu nechat ako zamestananca cely rok.
endrju
15.02.07,19:29
Hm,neviem,akedovodyTaveduktakejzhustenejformepodav aniainformacii? :eek:
Chobot
16.02.07,07:17
tak aby som uviedol na spravnu mieru a za nejasnosti sa ospravedlnujem.Je v TPP.Jedna zmluva zacina od 1.1. a trva do 20.8 a druha zmluva u toho isteho zamestnavatela sa zacina 21.8 a trva do 31.12. Zapoctove listy predlozila.Mne aj nie je jasne ze dovolenku jej udavaju v prvej zmluve 20 dni a v druhej nema uvedene ani jeden den.Uctovnicka tvrdi ze nejde o omyl ale ze ma narok na dovolenku iba tych 20 dni.Co zas nemozem suhlasit.Aj preto som myslel ze u pracujucich dochodcov sa to asi rata inac.A tie praktiky s dvoma zmluvami mi uz jasne nie su vonkoncom ked vedia dopredu ze si ju chcu nechat ako zamestananca cely rok.

Z toho, čo si tu kondenzovane uviedla, mi vychádza, že skutočne ide o dva pracovné pomery. NEviem, prečo to zamestnávateľ riešil takto, veď mohol jednoducho predĺžiť pracovnú zmluvu dodatkom. Ale budiž.

Ten výpočet - 20 dní je nesprávny či už to považujeme za dva PP alebo jeden. Keby sme uvažovali o skončení jedného PP a začiatku druhého, tak základný nárok by bol 25 dní, teda pri skončení prvého PP by to bolo 7/12 z 25, t.j. 14,5 dňa, a z duhého PP by mala nárok na 4/12 z 25, t.j. 8 resp. 8,5 dňa.

Ak by to bolo považované ako pracovný pomer trvajúci u jedného zamestnávateľa po celý rok, tak by mala nárok na celoročnú výmeru dovolenky, t.j. 25 dní.

Takže neviem, odkiaľ prišli na 20 dní. Nemala náhodou inú dlhodobú neprítomnosť okrem PN?

A v zmluve sa neuvádza, aký má nárok na dovolenku, ale iba základná ročná výmera dovolenky (teda uvedie sa, že základ. výmera je 20 dní a po splnení zák. podmienok 25 dní). Tak či to tam nie je takto nejako uvedené. DObré by bolo, keby si nám odcitovala to ustanovenie. Lebo takéto iformácie "per huba" sú najviac chaotické, najnepresnejšie a zavádzajúce (uvedie sa len text vytrnutý z kontextu).
monikad
20.02.07,14:49
Dufam, ze to nie je mimo temu, ak ano, vopred sa ospravedlnujem..
Potrebovala by som vsak pomoct s ratanim naroku na dovolenku.

1. Ak k nam nastupil zamestnanec 5.12.06 - za rok ´06 ma narok na
dovolenku za odpr. dni, t. j. (do 33 rokov) 1,5 dna dovolenky?
2. Ak nastupil zamestnanec 1.1.´07, hned odo dna nastupu vpisujem
do softweru narok 20 dni (do 33 rokov) ? alebo cakam, az kym
odpracuje 22, prip. 60 dni a az potom mu vpisujem narok na dovolenku,
dovtedy 0.
3. Ak nastupil zamestnanec (do 33 rokov) 10.1.07. Ma narok na 18,5 dni
dovolenky?

Dakujem za odpovede.
Tweety
20.02.07,15:10
Dufam, ze to nie je mimo temu, ak ano, vopred sa ospravedlnujem..
Potrebovala by som vsak pomoct s ratanim naroku na dovolenku.

1. Ak k nam nastupil zamestnanec 5.12.06 - za rok ´06 ma narok na
dovolenku za odpr. dni, t. j. (do 33 rokov) 1,5 dna dovolenky?
2. Ak nastupil zamestnanec 1.1.´07, hned odo dna nastupu vpisujem
do softweru narok 20 dni (do 33 rokov) ? alebo cakam, az kym
odpracuje 22, prip. 60 dni a az potom mu vpisujem narok na dovolenku,
dovtedy 0.
3. Ak nastupil zamestnanec (do 33 rokov) 10.1.07. Ma narok na 18,5 dni
dovolenky?

Dakujem za odpovede.
1. nebude mať žiaden nárok- neodpracoval ani 22 dní.
2. nárok na ročnú dovolenku- 4 týždne, s predpokladom, že odpracuje aspoň 60 dní
3.Tam bude už krátenie, pretože, neodpracoval jeden plný mesiac, PČ, je iba za každý celý mesiac.