pekar
15.02.07,16:14
Prosím Vás o radu, SZČO /člen združenia/,vedie účtovníctvo spolu za združenie a okrem toho má nehnuteľnosť - ako fyzická osoba, nie podnikateľ, ktorú prenajíma a vedie si tam príjmy a výdaje. Potom robí spoločne daňové priznanie -% podiel, ktorý má v združení + prenájom nehnuteľností. Ak si ako fyzická osoba nie podnikateľ obstará ďalšiu nehnuteľnosť, ktorú prenajíma, môže si tam uplatniť paušálne výdavky? Ak áno, ako si to uvedie v DP - riadok príjmy z prenájmu a výdavky z prenájmu? Ďakujem Vám za pomoc.
betka
15.02.07,18:11
Prosím Vás o radu, SZČO /člen združenia/,vedie účtovníctvo spolu za združenie a okrem toho má nehnuteľnosť - ako fyzická osoba, nie podnikateľ, ktorú prenajíma a vedie si tam príjmy a výdaje. Potom robí spoločne daňové priznanie -% podiel, ktorý má v združení + prenájom nehnuteľností. Ak si ako fyzická osoba nie podnikateľ obstará ďalšiu nehnuteľnosť, ktorú prenajíma, môže si tam uplatniť paušálne výdavky? Ak áno, ako si to uvedie v DP - riadok príjmy z prenájmu a výdavky z prenájmu? Ďakujem Vám za pomoc.

Ano moze si uplatnit pausalne vydavky vo vysle 40%. Par.6 odst.3. Od prijmov z prenajmu si moze odpocitat vo vyske oslobodenie 5-nas.zivotneho minima. DP str. 3. Je tu uvedeny i priklad akym sposobom sa od prijmu s prenajmu odpocitava cast oslobodenia.
Katarina
15.02.07,19:43
Betka má pravdu pokiaľ sa jená o neplatiteľa DPH. Ak by ako člen združenia bol platiteľom DPH nemôže si uplatniť paušálne výdavky.
betka
15.02.07,20:01
Betka má pravdu pokiaľ sa jená o neplatiteľa DPH. Ak by ako člen združenia bol platiteľom DPH nemôže si uplatniť paušálne výdavky.

Suhlasim, ze Betka ma pravdu, ale nesuhlasim s VAsim komentarom.
Pri zivnosti vedie uctovnictvo, pri prenajme nemusi (par. 6 odst.3) - pausalne vydavky 40% alebo moze si moze uplatnit preukazatelne vydavky podla odst.11 a tym viest evidenciu o prijmoch a vydavkoch ........
Katarina
15.02.07,20:11
Suhlasim, ze Betka ma pravdu, ale nesuhlasim s VAsim komentarom.
Pri zivnosti vedie uctovnictvo, pri prenajme nemusi (par. 6 odst.3) - pausalne vydavky 40% alebo moze si moze uplatnit preukazatelne vydavky podla odst.11 a tym viest evidenciu o prijmoch a vydavkoch ........


Betka prečítajte si § 6 ods. 10. Ak je platiteľom DPH, alebo sa ním stal v priebehu roka nemôže použiť paušálne výdavky. Vedie si účtovníctvo, alebo prenájom zdaní v plnej výške.