Kattka
15.02.07,21:31
Prosím o poradenie pri zaradení do odpisovej skupiny. Do výrobnej haly boli namontované nové plynové ohrievače. Podľa kópie certifikátu to je teplovzdušný ohrievač vzduchu s výmeníkom tepla na zemný plyn a propán KP:23.72.13 čo je 2.odp. skupina. Už som si našla na porade aj FS 3/1998, ale ani z toho nie som múdrejšia. Prečítala som kopu príspevkov na vzduchotechniku,kotle a pod. Prosím poradte mi či môžem odpisovať v 2.odp. skupine , alebo mám zaradiť do 4.odp. skupiny ako súčasť haly. Hala je v prenájme.Už neviem kde to mám hľadať. Ďakujem
betka
16.02.07,07:53
TZ prenajateho majetku moze odpisovat najomca na zaklade pisomnej zmluvy s vlastnikom, ak vlastnik nezvysiVC HM o tieto vydavky. Ak to splnate, Zaradite TZ do OS, ako iny majetok, rozhodnete sa pre sposob odpisovania.
Tieto plynove kotle by som odpisovala v 4.OS, ako je nehnutelnost, pretoze su spojene s budovou a tvoria jeho sucast. Ine by bolo, keby ste si kupili el. ohrievac, ktory date do zastrcky a mozete ho premiestnovat a pouzivat kde kolvek.
Este sa vyjadrite, ci tieto ohrievace, su spojene s budovou, ci ich mozno premiestnovat. ci sa VAm daju odobrat a pouzivat samostatne i v inej nehnutelnosti. ak ano, tak potom 2.OS.
adato
16.02.07,08:30
Tiež by som to zaradila ako TZ na cudzom majetku. (K plynovým ohrievačom sú potrebné plynové potrubia a tie nie sú až také premiestniteľné - lebo sú robené na mieru do konkrétnej budovy). Zároveň je pre tento prípad potrebné mať povolenie od prenajímateľa. Pre účtovné odpisovanie môžte nastaviť dobu odpisovania podľa nájomnej zmluvy (ak ju máte uzavretú na konkrétnu dobu)
betka
16.02.07,08:58
Tiež by som to zaradila ako TZ na cudzom majetku. (K plynovým ohrievačom sú potrebné plynové potrubia a tie nie sú až také premiestniteľné - lebo sú robené na mieru do konkrétnej budovy). Zároveň je pre tento prípad potrebné mať povolenie od prenajímateľa. Pre účtovné odpisovanie môžte nastaviť dobu odpisovania podľa nájomnej zmluvy (ak ju máte uzavretú na konkrétnu dobu)

Toto TZ zaradide ako INY MAJETOK, co je inym M - ZDP par22 odst. 6.
Ak tam su plynove potrubia, ktore su zabudovane do nehnutelnosti, musite odpisovat v 4.OS, ak Vam to prenajimatel dovoli.- t.j. s pisomnym suhlasom. Nezabudnite na to, ze prenajimatel musi suhlasit. (vid nap. vyssie)
Kattka
16.02.07,09:09
Ďakujem, zaradím to do 4.odp. skupiny