T1971
16.02.07,09:42
Viete mi niekto poradiť?
Aký je rozdiel medzi sprostredkovaním obchodu v rozsahu voľnej živnosti a maloobchodom a veľkoobchodom v rozsahu voľných živností.
Ďakujem
Monika Kováčová
16.02.07,08:53
maloobchod : ty kúpiš a predáš konečnému spotrebiteľovi
veľkoobchod: ty kúpiš a predáš podnikateľovi
sprostredkovanie obchodu: vezmeš províziu za predaj, ktorý uskutočnil iný podnikateľ s podnikateľom alebo nepodnikateľom.
mysimis
16.02.07,08:54
Viete mi niekto poradiť?
Aký je rozdiel medzi sprostredkovaním obchodu v rozsahu voľnej živnosti a maloobchodom a veľkoobchodom v rozsahu voľných živností.
Ďakujem

Maloobchod - napr. predajňa potravín
Veľkoobchod - napr. veľkosklad s potravinami
sprostredkovanie obchodu - sprostredkujem Ti napr. nákup potravín do veľkoskladu za veľmi výhodné ceny, ale ja za to chcem napr.....5000,- Sk z každej fa.
Zita5
16.02.07,08:54
Doplním : vybav si ŽL čím skôr , lebo už sa pošepkáva , že za každú činnosť by sa malo platiť 500,- Sk ...je to síce informácia z médií , ale zatiaľ je všetko po starom .
Janka6685
16.02.07,08:58
Doplním : vybav si ŽL čím skôr , lebo už sa pošepkáva , že za každú činnosť by sa malo platiť 500,- Sk ...je to síce informácia z médií , ale zatiaľ je všetko po starom .

Náhodou nevieš odkedy to plánujú zaviesť?
mysimis
16.02.07,09:01
Zatiaľ sa o tom len rokuje a padajú len rôzne návrhy. Je možnosť, že to vôbec neschvália, lebo podnikatelia sa vyjadrujú proti. Lenže človek nikdy nevie.
T1971
16.02.07,09:03
No ano ale pred chvílou ma otočila žo živnostenského že je to to isté.
Tak ako si tam mám napísať aj sprostredkovanie aj maloobchod a veľkoobchod?
mysimis
16.02.07,09:23
Odporučím Ti napísať si tam všetko aj malo aj veľkoobchod aj sprostredkovanie obchodu. Teraz dáš za ŽL 1000,- Sk a čo keď to naozaj bude drahšie a Ty budeš časom prídeš na to, že potrebuješ na svoje podnikanie aj iné živnosti.
Janka6685
16.02.07,09:24
No ano ale pred chvílou ma otočila žo živnostenského že je to to isté.
Tak ako si tam mám napísať aj sprostredkovanie aj maloobchod a veľkoobchod?

V živnostenskom zákone sú vymenované o.i. voľné živnosti....tie si môžeš dať do ŽL koľko chceš, tak si tam daj radšej aj to sprostredkovanie aj maloobchod a veľkoobchod a ešte aj iné veci, ktoré by si v budúcnosti mohol potrebovať (kým sa za to neplatí;)).
Zita5
16.02.07,09:31
No ano ale pred chvílou ma otočila žo živnostenského že je to to isté.
Tak ako si tam mám napísať aj sprostredkovanie aj maloobchod a veľkoobchod?



Sprostredkovanie obchodu, služieb a výroby a okrem toho aj MO a VO .
camelfly
16.02.07,09:32
No ano ale pred chvílou ma otočila žo živnostenského že je to to isté.
Tak ako si tam mám napísať aj sprostredkovanie aj maloobchod a veľkoobchod?

toto aspoň čo sa týka predaja všetkého tovaru:

predmet činnosti:

kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi / maloobchod / v rozsaju voľných živností

kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti / veľkoobchod / v rozsahu voľných živností
T1971
16.02.07,09:59
Čo je považované za služby v rozsahu volných živností??
Zita5
16.02.07,10:01
Čo je považované za služby v rozsahu volných živností??


Doporučujem preštudovať :

http://www.porada.sk/f99-ivnostensky-zakon.html

Tam je všetko .
T1971
16.02.07,11:13
A čo teraz.Bola som ohlásenie živnosti odovzdať a aj tak som to sprostredkovanie obchodu musela škrtnúť.
Ale teraz potrebujem inú radu.
Som zamestnaná a od dnes mám živnosť.Ako najlepšie ukončiť pracovný pomer?K dnešnému dňu, alebo je to jedno(aj k 1.3.) a čo s odvodmy? od kedy mi vyplinie povinnosť platiť ak ukončím PP k 1.3. a živnosť mám od 16.2?
Ďakujem:confused: :confused: :confused:
mysimis
16.02.07,11:26
A čo teraz.Bola som ohlásenie živnosti odovzdať a aj tak som to sprostredkovanie obchodu musela škrtnúť.
Ale teraz potrebujem inú radu.
Som zamestnaná a od dnes mám živnosť.Ako najlepšie ukončiť pracovný pomer?K dnešnému dňu, alebo je to jedno(aj k 1.3.) a čo s odvodmy? od kedy mi vyplinie povinnosť platiť ak ukončím PP k 1.3. a živnosť mám od 16.2?
Ďakujem:confused: :confused: :confused:

Vôbec nechápem prečo si sprostredkovanie obchodu musela škrtnúť?
Keď už živnosť máš musíš sa ísť zaregistrovať na DÚ a ZP. Do SP zo zákona nemusíš nič platiť, ale môžeš si platiť dobrovoľne nemocenské poistenie /čo aj odporúčam/. PP môžeš ukončiť dohodou napr. k 28.02.2006 alebo ako sa dohodneš so zamestnávateľom.
T1971
16.02.07,11:42
Ako je to s platením 2%poistenie v nezamestnanosti.Ak to nebudem platiť a náhodou to nevíde nemám nárok na podporu? A s nemocenskou je to asi tak isto ak neplatím - nemám ak áno mám nárok na PN aj OČR?
mysimis
16.02.07,12:10
Ak si budeš platiť nemocenské dobrovoľne a spĺňaš všetky podmienky na výplatu PN príp. OČR tak ju aj dostaneš. Je to potrebné platiť pravidelne, včas
a to v sume 335,- Sk do 8.-eho v mesiaci.
T1971
19.02.07,09:18
K tomu sprostredkovaniu obchodu len toľko, že podľa § 33 živ. zákona je sprostredkovanie zahrnuté vrámci maloobchodu a veľkoobchodu v rozsahu voľných živností takže by to tam bolo asi fakt duplicitné.
Beata
19.02.07,09:41
K tomu sprostredkovaniu obchodu len toľko, že podľa § 33 živ. zákona je sprostredkovanie zahrnuté vrámci maloobchodu a veľkoobchodu v rozsahu voľných živností takže by to tam bolo asi fakt duplicitné.

Nie je sprostredkovanie ako sprostredkovanie. Ak podnikáš v oblasti sprostredkovania kúpy a predaja tovaru, tak áno, takéto sprostredkovanie spadá pod §33 živnostenského zákona. Tzn, že ak máš v živnostenskom liste maloobchod a veľkoobchod, sprostredkovanie už neuvádzaš.
Ak však podnikáš v oblasti sprostredkovania služieb v rozsahu voľnej živnosti, toto je ďalší bod v Tvojom živnostenskom liste.
To je môj názor.

P.S.: Osobne mám v živnostenskom liste aj sprostredkovanie obchodu, aj sprostredkovanie služieb v rozsahu voľnej živnosti, aj maloobchod, aj veľkoobchod...
T1971
19.02.07,10:14
Ano, tak ako ty to má takmer každý ale podla nejakého nového nariadenia z 18.1. keď som si tam dala služby v rozsahu volnej živnosti tak mi povedala,že to treba vyšpecifikovať o akú konkrétnu činnosť ide.Darmo som jej ukazovala kamarátkinu živnosť ktorú si vybavovala pred 16 dňami v Nitre že to tak má.Majú nové nariadenie a hotovo.
Beata
19.02.07,11:23
Ano, tak ako ty to má takmer každý ale podla nejakého nového nariadenia z 18.1. keď som si tam dala služby v rozsahu volnej živnosti tak mi povedala,že to treba vyšpecifikovať o akú konkrétnu činnosť ide.Darmo som jej ukazovala kamarátkinu živnosť ktorú si vybavovala pred 16 dňami v Nitre že to tak má.Majú nové nariadenie a hotovo.

Vyjadruješ sa dosť nepresne. Neviem či hovoríme o jednom a tom istom. Ja som reagovala na Tvoju sprostredkovateľskú činnosť - sprostredkovanie obchodu a sprostredkovanie služieb v rozsahu voľnej živnosti.
Teraz ale píšeš o službách v rozsahu voľnej živnosti. Samozrejme, že takto sa v živnostenskom liste nedá uviesť Tvoja činnosť. Ak hovoríme o službách, tak musí byť špecifikované o aké služby ide.
T1971
20.02.07,07:49
Ja už v tom začínam mať menej jasno ako na začiatku.
Do tej žiadosti som si napísala "Sprostredkovanie obchodu a služieb v rozsahu voľnej živnosti.":confused:
biaaa
20.02.07,11:53
Nevie niekto kolko stoji teraz pls. pridanie činností do existujúceho ŽL?
mysimis
20.02.07,12:01
Rozšírenie predmetu činnosti v existujúcom ŽL sa nerobí. Musíš si vybaviť novýˇ/ďalší/ ŽL a stojí to 1000,- Sk kolok + 100,- Sk kolok na výpis z registra trestov.
Beata
20.02.07,12:05
Rozšírenie predmetu činnosti v existujúcom ŽL sa nerobí. Musíš si vybaviť novýˇ/ďalší/ ŽL a stojí to 1000,- Sk kolok + 100,- Sk kolok na výpis z registra trestov.

Rozšírenie sa robí, nevybavuje sa nový, ďalší ŽL, ale sa doplnia činnosti o ktoré chceš ŽL rozšíriť. Ak to urobíš aj trikrát napr., tak budeš mať tri ŽL a na každom budú tie nové živnosti. Vo výpise zo živnostenského registra budeš mať všetky tieto činnosti, pekne podľa dátumu ako boli pridané.

Za rozšírenie, priadnie činností do ŽL sa platí zatiaľ 1.000,- Sk kolok.
bepo
20.02.07,12:35
Nedávajú nový ZL ale len prílohy k tomu takže ak si niekto 3 krát rozširuje ZL tak má 1 originál zo založenia a postupne 3 prílohy k tomu kde sú len tie nové živnosti
katkaj
20.02.07,12:48
Nedávajú nový ZL ale len prílohy k tomu takže ak si niekto 3 krát rozširuje ZL tak má 1 originál zo založenia a postupne 3 prílohy k tomu kde sú len tie nové živnosti

A robia to aj pri každej zmene priezviska, prípadne adresy. Takže potom môže mať človek aj 10 "dodatkov" k živnosti. ;)
mysimis
20.02.07,12:49
Ja mám 4 samostatné ŽL.
mysimis
20.02.07,12:50
Ja mám 4 samostatné ŽL.

A nielen ja ich mám samostatne. Bežne sa s tým stretávam aj u klientov.
Beata
20.02.07,20:05
Toto platí!

Ak to urobíš aj trikrát napr., tak budeš mať tri ŽL a na každom budú tie nové živnosti. Vo výpise zo živnostenského registra budeš mať všetky tieto činnosti, pekne podľa dátumu ako boli pridané.




Nedávajú nový ZL ale len prílohy k tomu takže ak si niekto 3 krát rozširuje ZL tak má 1 originál zo založenia a postupne 3 prílohy k tomu kde sú len tie nové živnosti
Peťko, nedostaneš žiadnu prílohu, ale ŽIVNOSTENSKÝ LIST! Nie je to však nový ŽL, ako píše mysimis, sú na ňom len tie činnosti, o ktoré si svoju živnosť rozšíril. Takže budeš vlastníť toľko ŽL, koľkokrát si rozširoval svoju živnosť. Len vo výpise zo ŽR budú všetky tieto činnosti na jednom liste.
bepo
20.02.07,20:32
Ach, zase tá Bratislava :--- Tu nedávajú ŽIVNOSTENSK Ý LIST ale Úradný záznam o zmene /to je mňou myslená príloha/ ktorá dopĺňa ZL ale nie je ním, potom je tebou spommínaný Výpis zo ZR.
Beata
20.02.07,20:37
Ach, zase tá Bratislava :--- Tu nedávajú ŽIVNOSTENSK Ý LIST ale Úradný záznam o zmene /to je mňou myslená príloha/ ktorá dopĺňa ZL ale nie je ním, potom je tebou spommínaný Výpis zo ZR.
A nedávajú ten úradný záznam len pri zmene adresy, alebo zmene názvu? Lebo ja keď som si k menu pridávala skratku, tak vtedy mi vydali tiež len Úradný záznam. Ale keď som rozširovala živnosť, tak som dostala Živnostenský list...
bepo
21.02.07,05:15
Nie,rušil som nejaké živnosti a dali k tomu len Úradný záznam
biaaa
21.02.07,11:52
A ked chcem napr. pridat predmety + zmenu adresy (myslim naraz) je to 1000 alebo 2000 SK???
Beata
21.02.07,11:53
A ked chcem napr. pridat predmety + zmenu adresy (myslim naraz) je to 1000 alebo 2000 SK???
1.000,- Sk