barborka7
16.02.07,11:08
Mám pár otázok ohľadne ročného zúčtovania dane robím to úplne prvý krát, prosím o radu:
1/ Mám zamestnanca, ktorý nastúpil k nám v októbri 2006 a priniesol mi potvrdenie o príjme od bývalého zamestnávateľa, avšak mzda mu v roku 2006, resp. ani doposiaľ nebola vyplatená a ten jeho bývalý zamestnávateľ mu na to potvrdenie rukou dopísal, že mzda mu nebola vyplatená. Mám takéto potvrdenie považovať ako vyplatenú mzdu, alebo nie. Neviem ako mu mohol vydať potvrdenie o zúčtovanom a vyplatenom príjme, keď ho v skutočnosti vyplatený nemal.

2/ Preplatky a nedoplatky z ročného zúčtovania dane zamestnancom, ktorí si robili RZZP sami treba započítať do ročného zúčtovania dane, alebo sa to týka iba tých zamestnancov, ktorým robil RZZP zamestnávateľ?

3/ A čo s preplatkami, ktoré vznikli zamestnancom, ktorí už nie sú u nás v pracovnom pomere, ale robilo sa im ročné zúčtovanie dane. Má sa to nahlásiť daňovému úradu, alebo o sumu preplatku si môžeme znížiť odvody na daniach? Sme štátna organizácia, a neviem, ako to robila mzdárka predo mnou, či to nahlasovala na DÚ, alebo či sa im to vyplácalo cez nás.

Ďakujem.:confused:
jankasm
16.02.07,10:16
Mám pár otázok ohľadne ročného zúčtovania dane robím to úplne prvý krát, prosím o radu:
1/ Mám zamestnanca, ktorý nastúpil k nám v októbri 2006 a priniesol mi potvrdenie o príjme od bývalého zamestnávateľa, avšak mzda mu v roku 2006, resp. ani doposiaľ nebola vyplatená a ten jeho bývalý zamestnávateľ mu na to potvrdenie rukou dopísal, že mzda mu nebola vyplatená. Mám takéto potvrdenie považovať ako vyplatenú mzdu, alebo nie. Neviem ako mu mohol vydať potvrdenie o zúčtovanom a vyplatenom príjme, keď ho v skutočnosti vyplatený nemal.

2/ Preplatky a nedoplatky z ročného zúčtovania dane zamestnancom, ktorí si robili RZZP sami treba započítať do ročného zúčtovania dane, alebo sa to týka iba tých zamestnancov, ktorým robil RZZP zamestnávateľ?

3/ A čo s preplatkami, ktoré vznikli zamestnancom, ktorí už nie sú u nás v pracovnom pomere, ale robilo sa im ročné zúčtovanie dane. Má sa to nahlásiť daňovému úradu, alebo o sumu preplatku si môžeme znížiť odvody na daniach? Sme štátna organizácia, a neviem, ako to robila mzdárka predo mnou, či to nahlasovala na DÚ, alebo či sa im to vyplácalo cez nás.

Ďakujem.:confused:

2. Do RZD treba započítať aj preplatky a nedoplatky z RZZP, ktoré si robili zamestnanci sami. Ak im bol nejaký preplatok vrátený alebo nejaký nedoplatok zaplatili na ZP, tak ti musia doniesť potvrdenie z príslušnej ZP o zaplatení nedoplatku alebo vrátení preplatku. Na školení nám bolo dokonca povedané, že by ti mal doložiť aj potvrdenie o podaní RZZP, na ktorom je vyčíslený výsledok RZZP.
3. Ak ťa požiadali o RZD a ty si im ho vykonala, tak im tie preplatky normálne vyplatíš, aj keď už u teba nepracujú a o preplatky si ponížiš odvod dane na DÚ. Nemusíš DÚ nič oznamovať.
barborka7
16.02.07,10:54
Ďakujem, a ešte keby ste mi mohli prosím Vás poradiť na ten bod 1. Neviem, či mu mám z toho potvrdenia príjem zarátať do ročného zúčtovania dane, alebo nie, keď je tam dopísané perom, že mzda v roku 2006 nebola vyplatená, ale vydali mu potvrdenie o príjme.
Iveta Matlovičová
16.02.07,11:07
[quote=barborka7;392220]Mám pár otázok ohľadne ročného zúčtovania dane robím to úplne prvý krát, prosím o radu:
1/ Mám zamestnanca, ktorý nastúpil k nám v októbri 2006 a priniesol mi potvrdenie o príjme od bývalého zamestnávateľa, avšak mzda mu v roku 2006, resp. ani doposiaľ nebola vyplatená a ten jeho bývalý zamestnávateľ mu na to potvrdenie rukou dopísal, že mzda mu nebola vyplatená. Mám takéto potvrdenie považovať ako vyplatenú mzdu, alebo nie. Neviem ako mu mohol vydať potvrdenie o zúčtovanom a vyplatenom príjme, keď ho v skutočnosti vyplatený nemal.

Podmienkou zahrnutia príjmu do RZD je nielen jeho zúčtovanie, ale aj vyplatenie a to najneskôr do konca januára 2007.Ja by som to neakceptovala.
katka50
16.02.07,12:03
Ja ešte doplním, že preplatky RZ ZP pripočítaš do Úhrnu zúčt. a vypl.príjmov a nedoplatok z RZ ZP pripočítaš k poistnému.
barborka7
16.02.07,12:23
Ďakujem a ešte by som sa chcela opýtať, robím ročné zúčtovanie dane približne 150 zamestnancom ale skoro nikto mi v žiadosti nevyznačil, či bude žiadať potvrdenie o zaplatení dane. Vačšina z nich má preplatok alebo nedoplatok cca do 10,- SK. Podľa zákona viem, že ak je preplatok alebo nedoplatok do 100,- Sk a nežiada o vystavenie potvrdenia a neuplatnil si dodatočne daňový bonus sa nedoplatok nemusí zraziť. Daňové vyrovnanie je vo februárovej výplate. Neviem, čo mám urobiť, s tými, čo majú nedoplatky do 100,- SK, a nemajú v žiadosti vyznačené, či chcú darovať 2 % alebo nie. Ako by to bolo najjednuduchšie dať dokopy, mám im zaškrtnúť v žiadosti, že žiadajú o vystavenie potvrdenia a vysporiadať aj nedoplatky do 100,- Sk. Alebo keď si požiadajú v marci o vystavenie potvrdenia, tak im to mám potom zraziť v marci /čo už budem musieť ručne dohodiť do programu/?
katkaj
16.02.07,12:27
Ďakujem a ešte by som sa chcela opýtať, robím ročné zúčtovanie dane približne 150 zamestnancom ale skoro nikto mi v žiadosti nevyznačil, či bude žiadať potvrdenie o zaplatení dane. Vačšina z nich má preplatok alebo nedoplatok cca do 10,- SK. Podľa zákona viem, že ak je preplatok alebo nedoplatok do 100,- Sk a nežiada o vystavenie potvrdenia a neuplatnil si dodatočne daňový bonus sa nedoplatok nemusí zraziť. Daňové vyrovnanie je vo februárovej výplate. Neviem, čo mám urobiť, s tými, čo majú nedoplatky do 100,- SK, a nemajú v žiadosti vyznačené, či chcú darovať 2 % alebo nie. Ako by to bolo najjednuduchšie dať dokopy, mám im zaškrtnúť v žiadosti, že žiadajú o vystavenie potvrdenia a vysporiadať aj nedoplatky do 100,- Sk. Alebo keď si požiadajú v marci o vystavenie potvrdenia, tak im to mám potom zraziť v marci /čo už budem musieť ručne dohodiť do programu/?

Bolo potrebné skontrolovať tie žiadosti ked ich odovzdávali. Nepredpokladám že teraz budeš u všetkých 150 zamestnancov zisťovať či chcú alebo nechcú darovať 2% z dane.
Pokiaľ je nejaký spôsob že by si prípadne ešte mailom poslala všetkým nech si to prídu doplniť tak to môžeš skúsiť ale ja by som to považovala že nebudú chcieť darovať 2% keď o to nepožiadali
endrju
16.02.07,14:14
... skoro nikto mi v žiadosti nevyznačil, či bude žiadať potvrdenie o zaplatení dane. ... a nemajú v žiadosti vyznačené, či chcú darovať 2 % alebo nie....

Predpokladám, že všetci zamestnanci, ktorí požiadali o ročné zúčtovanie dane, nie su zbavení svojprávnosti. Takže asi im nič ani nebránilo v tom, aby jednoznačne prejavili svoju vôľu.

Mzdárka nie je povinná myslieť za svojprávnych zamestnancov, ale je povinná postupovať podľa príslušných predpisov a podľa predložených dokladov. Myslím si, že je najvyšší čas skončiť s tým, aby mzdárky robili zamestnancom zaopatrovací servis aj pri takých veciach ako je poukazovanie 2% z dane ...

Zákon hovorí jednoznačne o tom, že zamestnanec musí požiadať písomne vo vyhlásení do 15.2. Ak tak zamestnanec chce urobiť po 15.2., mzdárka nie je povinná žiadosti zamestnanca vyhovieť.

Ak máš tak veľa voľného času a zamestnancov más tak neprekonateľne rada, prajem Ti úspešnú naháňačku za nimi za účelom doplnenia údajov, ktoré neráčili sami vyplniť napriek tomu, že je to ich (a nie Tvoja) povinnosť. :)
barborka7
16.02.07,15:17
Ja som to tým, čo mi to doniesli osobne prikázala doznačiť, ale bolo veľa zamestnancov, ktorí keď ma nenašli v kancelárii, tak to hneď nechali inde, aby mi to odovzdali, alebo to poslali po niekom druhom. Na vine je mzdárka predo mnou, ktorá ich rozmaznávala a robila úplne všetko za nich, mali všetko ako na striebornom podnose od nej, ona behala za zamestnancami keď niečo potrebovali, a nie oni chodili za ňou, tak sa mi tu ťažko zavádzajú nové spôsoby. A keďže tento rok robím RZD úplne prvý krát, vlastne aj mzdy robím iba od augusta, tak som poučená do budúcna a budúci rok budem múdrejšia.

ďakujem všetkým za rady.
monikad
23.02.07,10:43
Prosim Vas o radu..
Zamestnanec v marci ukoncil PP u jedneho zamestnavatela, nastupil k nam, no aj u byvaleho zam-ela aj u nas si uplatnil za marec nezdanitelnu cast zakladu dane. Teraz mi to v RZD vychadza, ze za rok 2006 si uplatnil sumu 98386. Ako to mam vyriesit v RZD?

Dakujem.
katkaj
23.02.07,10:59
Prosim Vas o radu..
Zamestnanec v marci ukoncil PP u jedneho zamestnavatela, nastupil k nam, no aj u byvaleho zam-ela aj u nas si uplatnil za marec nezdanitelnu cast zakladu dane. Teraz mi to v RZD vychadza, ze za rok 2006 si uplatnil sumu 98386. Ako to mam vyriesit v RZD?

Dakujem.

treba mu uplatniť len 90.816 a nedoplatok ktorý vznikne mu zraziť vo výplate ;)
monikad
23.02.07,11:04
len neviem, ako to mam zadat do softveru, kedze tie sumy zadavam podla potvrdeni.. mozem si ja sama zadat sumu nizsiu ako je na potvrdeni, co sa tyka tej nezdanitelnej ciastky?
jemu vychadza preplatok viac ako 14 000 kvoli danovemu bonusu..
katkaj
23.02.07,11:06
len neviem, ako to mam zadat do softveru, kedze tie sumy zadavam podla potvrdeni.. mozem si ja sama zadat sumu nizsiu ako je na potvrdeni, co sa tyka tej nezdanitelnej ciastky?
jemu vychadza preplatok viac ako 14 000 kvoli danovemu bonusu..

neviem aký máš softvér ale prípadne ked tam budeš nahadzovať údaje od toho ďaľšieho zamestnávateľa tak tam daj o jeden mesiac nezdaniteľnej čiastky menej.
Nemôže mať väčší odpočet na seba ako 90.816.
jankasm
23.02.07,11:07
len neviem, ako to mam zadat do softveru, kedze tie sumy zadavam podla potvrdeni.. mozem si ja sama zadat sumu nizsiu ako je na potvrdeni, co sa tyka tej nezdanitelnej ciastky?
jemu vychadza preplatok viac ako 14 000 kvoli danovemu bonusu..

Nie môžeš, ale musíš. Odpočítateľná položka za rok 2006 proste môže byť maximálne 90.816,-
monikad
23.02.07,11:13
ok, dakujem
StanislavaF
09.03.07,07:17
Dobrý deň chcem, sa spýtať, pokiaľ ma nikto zo zamestnancov nepožiadal o ročné zúčtovanie dane, čo mám napísať do kolonky hlásenia o vyúčtovaní dane, kde sa píše dátum vykonania RZD. Odovzdám to bez dátumu? ďakujem
katkaj
09.03.07,07:46
Dobrý deň chcem, sa spýtať, pokiaľ ma nikto zo zamestnancov nepožiadal o ročné zúčtovanie dane, čo mám napísať do kolonky hlásenia o vyúčtovaní dane, kde sa píše dátum vykonania RZD. Odovzdám to bez dátumu? ďakujem


Pokiaľ si nerobila za firmu nikomu RZD tak to odovzdáš bez dátumu ;)