dozer
16.02.07,11:15
Potreboval by som informaciu ohladne nutnosti platenia dane z prijmu, tykajucu sa konkretne mojho pripadu, ktory je uvedeny nasledovne. Som fyzicka osoba, zamestnana. Zaciatkom roka 2004 som nadobudol kupou do spoluvlastnictva rodinny dom za kupnu cenu 300 000,- Sk od znamych, nie vsak rodinnych prislusnikov. V dome som mal plan byvat, avsak potom som ale odisiel do ineho mesta za pracou, ked pracujem az dodnes. Z tohto dovodu mam potrebu zabezpecit si byvanie v mieste, kde pracujem. Na zaklade uvedeneho som preto spominany dom nazad predal znamym, od ktorych som ho v roku 2004 kupil, a to za rovnaku predajnu cenu, t.j. 300 000,- Sk. Predaj sa uskutocnil koncom roka 2006. Nevznikol mi teda ziaden zisk, predal som ho len za sumu, za aku som ho kupil. Nemal som vsak v dome nahlasene trvale ani prechodne bydlisko a vlastnil som ho len 2,5 roka. Rad by som sa teda spytal, ci mi niekto poradi ako to v mojom pripade vlastne je, t.j. ci musim platit daj z prijmu, resp. ci nie som oslobodeny od dane.
Zoltán Kovács
16.02.07,10:23
Potreboval by som informaciu ohladne nutnosti platenia dane z prijmu, tykajucu sa konkretne mojho pripadu, ktory je uvedeny nasledovne. Som fyzicka osoba, zamestnana. Zaciatkom roka 2004 som nadobudol kupou do spoluvlastnictva rodinny dom za kupnu cenu 300 000,- Sk od znamych, nie vsak rodinnych prislusnikov. V dome som mal plan byvat, avsak potom som ale odisiel do ineho mesta za pracou, ked pracujem az dodnes. Z tohto dovodu mam potrebu zabezpecit si byvanie v mieste, kde pracujem. Na zaklade uvedeneho som preto spominany dom nazad predal znamym, od ktorych som ho v roku 2004 kupil, a to za rovnaku predajnu cenu, t.j. 300 000,- Sk. Predaj sa uskutocnil koncom roka 2006. Nevznikol mi teda ziaden zisk, predal som ho len za sumu, za aku som ho kupil. Nemal som vsak v dome nahlasene trvale ani prechodne bydlisko a vlastnil som ho len 2,5 roka. Rad by som sa teda spytal, ci mi niekto poradi ako to v mojom pripade vlastne je, t.j. ci musim platit daj z prijmu, resp. ci nie som oslobodeny od dane.

Daňové priznanie je nutné podávať, nakoľko si mala príjem z predaja nehnuteľnosti, samozrejme okrem príjmu zo závislej činnosti. Daň z predaja nehnuteľnosti sa nebude platiť, nakoľko od predajnej ceny sa odrátava nadobudacia cena. Výsledný efekt je nulovy.

Ročné zúčtovanie sa nemôže urobiť práve z dôvodu predaja domu.
dozer
16.02.07,11:56
to znamena, ze podam danove priznanie a z danoveho uradu mi zaslu nejake vyrozumenie o tom, ze vlastne dan je nulova, a teda nie je co platit alebo ma uz ani viac nekontaktuju?
Zoltán Kovács
16.02.07,14:30
to znamena, ze podam danove priznanie a z danoveho uradu mi zaslu nejake vyrozumenie o tom, ze vlastne dan je nulova, a teda nie je co platit alebo ma uz ani viac nekontaktuju?

Žiadne vyrozumenie nedostaneš. Do toho daňového priznania, typu B, musíš zahrnúť aj príjmy zo zamestnania. Preto musíš si vyžiadať od zamestnávateľa potvrdenie o uhrne príjmov zo závislej činnosti a výške zrazených preddavkov na daň zo závislej činnosti.
Monika Kováčová
16.02.07,15:06
Toto sa mi páči:
1. Vyčerpávajúca otázka, uvedené všetky fakty
2. Vyčerpávajúca odpoveď s konkrétnym riešením

Takto by to malo byť.
dozer
17.02.07,05:11
dakujem za vsetky cenne informacie ;o)

Prezeral som si tlacivo typu B a v 8. oddiely, tabulke c. 3 (prehlad prijmov podla § 8 zakona) je stlpec prijmov a vydavkov. Je mi jasne, ze priznanie podavam len za rok 2006, v com mi zase robi vrasky nasledovne:
znamena to, ze do stlpca "prijmy", riadku c. 2 (z prevodu vlastnictva nehnutelnosti) uvediem predajnu cenu domu 300 000,- Sk z roku 2006 alebo tento prijem hned ponizim o kupnu cenu 300 000,- Sk z roku 2004, a teda do uvedeneho riadku stlpca napisem nulu? Pripadne, do spominaneho riadku napisem 300 000,- Sk (ako prijem z roku 2006) a do rovnakeho riadku stlpca "vydavky" napisem tiez 300 000,- Sk (ako vydavok z roku 2004)?
Danila
17.02.07,12:56
Do stĺpca príjmov napíšeš príjmy, do stĺpca výdavkov napíšeš výdavky.
bulnova
17.02.07,15:41
Správne, v tabuľke č.3 - príjem 300 000, výdaj 300 000.
riadok 13 300 000 300 000
riadok 47 300 000
riadok 48 300 000
riadok 49 základ dane 0
dozer
19.02.07,06:14
dakujem este raz vsetkym za cenne rady
eduard1
05.03.08,19:26
smith prosím ťa a poraď mi čo ak som p=redal byt za vyššiu cenu a môj základ dane zo zamestnania je okolo 434.000.-Sk /podľa potvrdenia/. Bol som na dňovom úrade a tu mi povedli že mám podať daŇOVé PRIZNANIE ale ako sa tu zaráta odpočítateľná položka na daňovníka keď už bola strhnutá a ako sa započíta keď sa zaráta aj ten rozdiel v sume za predaj bytu a potom bude táto odpočítateľná položka ešte nižšia? Je jasné že daňové priznanie podám ale mám požiadať o ročné zúčtovanie daňový úrad?