hellin
16.02.07,11:20
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, že keď živnostník dostal príspevok na začatie podnikania a uplatnil by si paušálne výdavky, bude sa celý tento príspevok považovať za príjem, z ktorého na budúci rok bude platiť odvody do SP?
Ak by viedol JÚ, príjem sa zahrnie do príj.neovplyv. ZD a bude sa do ZD zahŕňať postupne, tak ako sa bude spotrebovávať. Čiže príjem pre účely odvodov v bud. roku by mohol byť evidentne nižší. Ako je to teda prosím pri tých paušálnych výdavkoch s príspevkom? Môže rozhodnutie či viesť UCT alebo si uplatniť paušálne výdavky ovplyvniť v tomto prípade živnostníka natoľko, že by v jednom prípade musel a v druhom nemusel platiť odvody do SP? ... sa mi to nejako nezdá :- (

Ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
16.02.07,10:29
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, že keď živnostník dostal príspevok na začatie podnikania a uplatnil by si paušálne výdavky, bude sa celý tento príspevok považovať za príjem, z ktorého na budúci rok bude platiť odvody do SP?
Ak by viedol JÚ, príjem sa zahrnie do príj.neovplyv. ZD a bude sa do ZD zahŕňať postupne, tak ako sa bude spotrebovávať. Čiže príjem pre účely odvodov v bud. roku by mohol byť evidentne nižší. Ako je to teda prosím pri tých paušálnych výdavkoch s príspevkom? Môže rozhodnutie či viesť UCT alebo si uplatniť paušálne výdavky ovplyvniť v tomto prípade živnostníka natoľko, že by v jednom prípade musel a v druhom nemusel platiť odvody do SP? ... sa mi to nejako nezdá :- (

Ďakujem za odpoveď.

Podľa mňa môže ovplyvniť. Nakoľko, ako píšeš, pri uplatňovaní paušálnych výdavkov celá dotácia ide do zdaniteľných príjmov. Ak napr. dostal SZČO cca.60.000,- dotácia, vlastnou prácou zarobil ďalších 30.000,- už prekročil hranicu 84.200,- 91.200,-(na rok 2006) povinnosti registrovať sa do SP. Ak ale bude viesť účtovníctvo, a z dotácie v tomto roku použije iba 50%, t.j. 30.000,- a sám zarobí tiež 30.000,- potom povinnosť registrácie nemá.

Ospravedlňujem za nesprávne uvedenú sumu,už som to opravil. Ďakujem za upozornenie.
Pepa
16.02.07,10:30
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, že keď živnostník dostal príspevok na začatie podnikania a uplatnil by si paušálne výdavky, bude sa celý tento príspevok považovať za príjem, z ktorého na budúci rok bude platiť odvody do SP?
Ak by viedol JÚ, príjem sa zahrnie do príj.neovplyv. ZD a bude sa do ZD zahŕňať postupne, tak ako sa bude spotrebovávať. Čiže príjem pre účely odvodov v bud. roku by mohol byť evidentne nižší. Ako je to teda prosím pri tých paušálnych výdavkoch s príspevkom? Môže rozhodnutie či viesť UCT alebo si uplatniť paušálne výdavky ovplyvniť v tomto prípade živnostníka natoľko, že by v jednom prípade musel a v druhom nemusel platiť odvody do SP? ... sa mi to nejako nezdá :- (

Ďakujem za odpoveď.
Aj keď sa ti to nezdá - je to tak.:)
hellin
16.02.07,10:47
Tak teda je to naozaj tak, este raz dakujem : - ).
arven
16.02.07,13:21
Podľa mňa môže ovplyvniť. Nakoľko, ako píšeš, pri uplatňovaní paušálnych výdavkov celá dotácia ide do zdaniteľných príjmov. Ak napr. dostal SZČO cca.60.000,- dotácia, vlastnou prácou zarobil ďalších 30.000,- už prekročil hranicu 84.200,- (na rok 2006) povinnosti registrovať sa do SP. Ak ale bude viesť účtovníctvo, a z dotácie v tomto roku použije iba 50%, t.j. 30.000,- a sám zarobí tiež 30.000,- potom povinnosť registrácie nemá.
Chcem sa spýtať, či tá hranica za rok 2006 nie je 91.200,-Sk?
Aby som bola v obraze. Díky.
Antonia1
16.02.07,13:44
Chcem sa spýtať, či tá hranica za rok 2006 nie je 91.200,-Sk?
Aby som bola v obraze. Díky.
Áno za rok 2006 je to 91 200,- Sk
arven
16.02.07,14:01
To mi spadol kameň zo srdca. Už som si myslela, že mi niečo ušlo. Vďaka.