marcelaStanakova
13.01.05,11:35
Vedel , by mi niekto povedať aké sú sadzby 1. a 2. piliera v Socialnej poisťovni.
Hľadala som to na stránkach SP a nenašla.
esprit
13.01.05,11:52
1. pilier
zamestnanec: SP 4%, IP 3%,
Zamestnávateľ: SP 14%, IP 3%, RF 4,75%
SZČO: SP 18%, IP 6%, RF 4,75%

2. pilier
zamestnanec: SP 4%, IP 3%
zamestnávateľ: SP 1.pilier 5%, SP 2.pilier 9%, IP 3%, RF 4,75%
SZČO: SP 1.p. 9%, SP2.p 9%, IP 6%, RF 4,75%
adinka55
13.01.05,12:03
Prosim kde najdem zmenu percent na SP a RF, v ktorom zakone?
Dakujem.
Katty
13.01.05,12:05
Má zamestnávateľ povinnosť členiť odvody na starobné poist. zamestnancov ktorí vstupili do 2piliera a ktorí nie?
Nestačí viesť 14% SP z VZ každého zamestnanca?
esprit
13.01.05,12:10
Zamestnávateľ nečlení odvody na 1. a 2. pilier, počíta na SP 14% z VZ a túto sumu aj uvádza do výkazu pre SP. Členenie vykoná SP. Od januára budú nové výkazy pre SP a od 1.2.2005 sa budú odvody pre SP odvádzať na nové č. účtu. Pre Bratislavu je to č.ú. 7000155733/8180.
Katty
13.01.05,12:51
z akého dôvodu potom musia zamestnanci nahlasovať zamestnávateľovi či sú alebo nie su v 2.pilieri....
anka1
14.01.05,07:14
Mesačný výkaz za január 2005 majú všetci zamestnávatelia, zamestnávajúci viac ako 20 zamestnacov, povinnosť posielať mesačné výkazy elektronicky - internetom. Prosím Vás, má niekto s týmto skúsenosti? Ako sa to vybavuje?
adinka55
14.01.05,07:23
Stale tu pisete o odvode na SP - 14%. Na stranke socialnej poistovne je vsak 16%. Bola nejaka novela, ktoru som si nevsimla?
Dakujem.
Indiana
14.01.05,07:38
Stale tu pisete o odvode na SP - 14%. Na stranke socialnej poistovne je vsak 16%. Bola nejaka novela, ktoru som si nevsimla?
Dakujem.
viď Zákon č. 43/2004 - Zákon o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov. článok III.. odst.13.
adinka55
14.01.05,07:53
Dakujem , nemohla som to najst.
hron
14.01.05,08:09
Dakujem , nemohla som to najst.Tie dve percenta sa presunuli do Recyklacneho Fondu.
bea
14.01.05,08:17
Mesačný výkaz za január 2005 majú všetci zamestnávatelia, zamestnávajúci viac ako 20 zamestnacov, povinnosť posielať mesačné výkazy elektronicky - internetom. Prosím Vás, má niekto s týmto skúsenosti? Ako sa to vybavuje?
Podľa akého zákona musia byť výkazy do SP v elektronickej forme ak má zamestnávateľ viac ako 20 zamestnancov? Je to ozaj pravda? A ak áno, týka sa to aj dohodárov?
vladan
14.01.05,08:30
Tie dve percenta sa presunuli do Recyklacneho Fondu.
... žeby nový pojem :D
vladan
14.01.05,08:32
Podľa akého zákona musia byť výkazy do SP v elektronickej forme ak má zamestnávateľ viac ako 20 zamestnancov? Je to ozaj pravda? A ak áno, týka sa to aj dohodárov?
Skús pozrieť do zákona o sociálnom poistení ako je tam definovaný pojem zamestnanec
Bubika
14.01.05,08:50
... žeby nový pojem :D
Recyklačný fond nie je až tak nový pojem, ale pravdou je, že nie je z terminológie Sociálnej poisťovne. Asi bol myslený Rezervný fond - ale nejaký škriatok sa do toho zamachloval:o
bea
14.01.05,08:52
Skús pozrieť do zákona o sociálnom poistení ako je tam definovaný pojem zamestnanec
Tak by to boli aj dohodári. Ale Vladam, prosím Ťa, je to ozaj niekde napísané, že sa výkazy musia podávať v elektronickej podobe? Nič také som zatiaľ nenašla.
Bubika
14.01.05,09:00
Tak by to boli aj dohodári. Ale Vladam, prosím Ťa, je to ozaj niekde napísané, že sa výkazy musia podávať v elektronickej podobe? Nič také som zatiaľ nenašla.
O elektronickom podávaní nám rozprával na školení aj pán Mihál a v jeho materiáloch nachádzam, že je to zákon 721/2004 - §231 ods. 1 ..........
Aňuška
14.01.05,09:21
Mesačný výkaz za január 2005 majú všetci zamestnávatelia, zamestnávajúci viac ako 20 zamestnacov, povinnosť posielať mesačné výkazy elektronicky - internetom. Prosím Vás, má niekto s týmto skúsenosti? Ako sa to vybavuje?
Na stránke SP v časti Formuláre pod 8.2. je tlačivo Vyhlásenie zamestnávateľa o pristúpení na "Podmienky elektronického zasielania údajov na účely soc.poistenia".
Toto tlačivo treba vyplniť a ísť sa zaregistrovať na SP /s výpisom z OR/, kde Vám bude pridelené užívateľské meno a grid karta.
Ja posielam výkazy cez EZU od 5/2004 a je to dobrá vec, pretože sa nemusím triafať do koloniek na originálnych tlačivách.
Bubika
14.01.05,09:39
Zabudla som dodať, že je možné požiadať SP o výnimku - treba odôvodniť (napr. nemáme inet, nemáme PC :O) ... a pod)
bea
14.01.05,09:39
O elektronickom podávaní nám rozprával na školení aj pán Mihál a v jeho materiáloch nachádzam, že je to zákon 721/2004 - §231 ods. 1 ..........
Bubika, ja som bola na smolu na školení p. Mihála ešte v decembri a teraz ľutujem, lebo teraz by som sa bola dozvedela aktuálnejšie informácie.
Inak, ja hľadám v novele v zmene § 231 a ďalších niečo o povinnosti posielania výkazov elektronicky, ale stále tam vidím len možnosť. Už fakt neviem, či som slepá ... Prosím napíš mi presne, kde sa to píše. Je to pre mňa veľmi dôležitá informácia!
vladan
14.01.05,09:40
Zabudla som dodať, že je možné požiadať SP o výnimku - treba odôvodniť (napr. nemáme inet, nemáme PC :O) ... a pod)
ktorá firma, v dnešnej dobe, nemá PC, hm? :D :D až takí tupí ľudia v SP nie sú :D :D :D
Sany
14.01.05,09:49
Bubika, ja som bola na smolu na školení p. Mihála ešte v decembri a teraz ľutujem, lebo teraz by som sa bola dozvedela aktuálnejšie informácie.
Inak, ja hľadám v novele v zmene § 231 a ďalších niečo o povinnosti posielania výkazov elektronicky, ale stále tam vidím len možnosť. Už fakt neviem, či som slepá ... Prosím napíš mi presne, kde sa to píše. Je to pre mňa veľmi dôležitá informácia!
Ja som sa tiež ponáhľala už v decembri a spravila som chybu. Vidím, že tým januárovým sa ušlo viac informácií.
Bubika
14.01.05,10:01
Bubika, ja som bola na smolu na školení p. Mihála ešte v decembri a teraz ľutujem, lebo teraz by som sa bola dozvedela aktuálnejšie informácie.
Inak, ja hľadám v novele v zmene § 231 a ďalších niečo o povinnosti posielania výkazov elektronicky, ale stále tam vidím len možnosť. Už fakt neviem, či som slepá ... Prosím napíš mi presne, kde sa to píše. Je to pre mňa veľmi dôležitá informácia!
V snahe rýchlo odpísať som to nedočítala zodpovedne. V materiáloch od JM v časti zákona 721/2004 je spomínaný par. 231 ... atd a pri ňom je napísané - "Zamestnávateľ bude plniť svoje povinnosti podľa par. 231 ods. 1 písm .... na tlačivách alebo inou formou, ktorých obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovna. Znamená to, že SP okrem tlačív bude môct požadovať plnenie povinností zamestnávateľa - prihlášky, prerušenia ... - napríklad elektronicky, zasielaním príslušnej informácie inetom. Podľa informácií zo Sociálnej poisťovne bude Sociálna poisťovňa požadovať zasielanie mesačných výkazov poistného inetom počnúc mesačným výkazom za január 2005, a to od všetkých zamestnávateľov, zamestnávajúcich viac ako 20 zamestnancov". No a pán Jožko Mihál dodal, že bude možné požiadať o výnimku.

To: vladan - nemám PC bol len vtipný príklad:o
bea
14.01.05,10:04
Ďaakujem, Bubika, takže čakám na to, čo Sociálna poisťovňa. Nejde o požiadanie výnimky, ale o skoré zabezpečenie všetkého, čo k prenosu treba.
Bubika
14.01.05,10:10
Ďaakujem, Bubika, takže čakám na to, čo Sociálna poisťovňa. Nejde o požiadanie výnimky, ale o skoré zabezpečenie všetkého, čo k prenosu treba.
Mám taký tichý pocit, že niektorí účastníci školenia spomínali, že čosi od SP už majú (nie som si však celkom istá, či sa to týkalo tohto bodu školenia - možno to boli takí, ktorí využívajú EZU). Verím však, že ak SP od Vás bude niečo požadovať, tak sa na Vás so svojou žiadosťou určite včas obráti.

Pekný deň.
Indiana
14.01.05,10:21
Priatelia.

Práve som obdržala potešujúcu správu od SP (konkrétne v Žiline), že už majú nové tlačivá "Výkazy poistného". Či sú aj na Inete mi nevedeli povedať,ale dajú sa zobrať priamo na pobočkách.
Len tak mimochodom bude sa tam nachádzať kolonka SP+DSS. Takže celých 14% budeme odvádzať spolu a netreba to rozpisovať do osobitných koloniek.
emily
14.01.05,10:29
Priatelia.

Práve som obdržala potešujúcu správu od SP (konkrétne v Žiline), že už majú nové tlačivá "Výkazy poistného". Či sú aj na Inete mi nevedeli povedať,ale dajú sa zobrať priamo na pobočkách.
Len tak mimochodom bude sa tam nachádzať kolonka SP+DSS. Takže celých 14% budeme odvádzať spolu a netreba to rozpisovať do osobitných koloniek.Práve som prišla zo SP v PO. Nové výkazy majú. Tá spoločná kolonka sa volá SP+SDS.
Indiana
14.01.05,10:38
Ospravedlňujem sa. Bol to moj preklep.
Katty
18.01.05,11:04
z akého dôvodu potom musia zamestnanci nahlasovať zamestnávateľovi či sú alebo nie su v 2.pilieri....

?????????? :confused:
brm
18.01.05,16:45
ach jaj, práve som vyfasovala nové výkazy do sociálky...ach jaj
ik-a
18.01.05,17:07
Su uz aj na webe? Je to az take hrozne?
rene
18.01.05,17:16
Mne sa zdajú ako tie vlaňajšie, len tam miesto SP je SP a SDS a miesto RF PRFS.
Na webe asi ešte nie sú.
Hlinkovx
19.01.05,13:22
Práve som bola na SP v PD...nové výkazy nemajú !!!!!..toto už nechápem..čo sme iná republika ??
adinka55
19.01.05,13:57
Ja som volala na ustredie do SP a povedali mi, ze v priebehu 1-2 dni budu nove vykazy na ich stranke.
Viki
19.01.05,14:30
Predkladanie mesačných výkazov poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie elektronickou poštou






V súlade so zákonom č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení Rada riaditeľov Sociálnej poisťovne rozhodla, že zamestnávateľ, ktorý zamestnáva 20 a viac zamestnancov, je povinný od 1. februára 2005 zasielať príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne mesačné výkazy poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie elektronickou poštou.




To znamená, že vo februári prvýkrát zamestnávatelia povinne zašlú mesačné výkazy poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie elektronickou poštou za mesiac január 2005.

Cieľom tohto opatrenia je minimalizovať riziká časového sklzu doterajšieho manuálneho spracovania výkazov a zabezpečiť včasné a plynulé postúpenie príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v prospech účtov dôchodkových fondov príslušných dôchodkových správcovských spoločností. Ďalej znížiť náklady na tlač a distribúciu výkazov ako aj na ich spracovanie.

Zamestnávateľ môže v odôvodnených prípadoch písomne požiadať príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne o udelenie výnimky z povinnosti predkladať mesačný výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v elektronickej forme.

Zamestnávateľ je aj naďalej povinný predkladať pobočke Sociálnej poisťovne prvú stranu mesačného výkazu poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v papierovej forme. V súčasnosti pobočkám Sociálnej poisťovne predkladá výkazy cca 118 tis. zamestnávateľov, ktoré obsahujú údaje o viac ako 1 mil. 850 tis. poistencoch. Automatizovaným spôsobom, prostredníctvom elektronického zberu údajov, sa už v súčasnosti spracovávajú údaje o cca 65 percent poistencoch. Očakávame, že zavedením tejto povinnosti bude elektronicky predkladaných a následne spracovaných cca 85 percent poistencov.



zo dňa 19.1.2005



Pravidlá zasielania mesačných výkazov poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=278&lang=sk&back=js#frm4)
(viď body 8 - 8.3)


Pekný deň Viki
sylva
20.01.05,10:07
Týka sa to aj dohodárov, pretože aj za dohodárov sa odvádza úrazové poisné. Mám to potvrdené písomne zo sociál.poisťovne od vedúcej oddelenia komunikácie s klientmi.
sylva
20.01.05,10:22
Vladan, to nie je len o tom, či máš PC. To je o peniazoch, t.j. či máš aj programové vybavenie, či Tvoj PC spĺňa minimálne požiadavky operačného systému a internetového prehliadača na to, aby si výkazy mohla vyplniť a odoslať. Ak máš internet. Keďže som v tejto oblasti absolútny samouk /a často aj natvrdlý /, som odkázaná na pomoc iných, čo opätovne treba zaplatiť. Ozaj, vie mi niekto poradiť, či mi stačí WINDOWS 98 ???
vladan
20.01.05,10:59
sylvi, ja viem, že to nie je iba o vlastníctve PC :D ... som zvedavá ako bude SP riešiť žiadosti zamestnávateľov o tom, aby nemuseli posielať výkazy prostredníctvom EZU. Ak chcú "všetko" zelektronizovať, tak predpokladám, že budú pri posudzovaní oprávnenosti žiadostí dosť tvrdí.
Prikladám materiál zaslaný z SP ... veľmi tomu ani ja nerozumiem, takže mi to bude musieť preložiť náš technik :D
Pekný deň
xxUSMEVxx
20.01.05,12:01
Cislo uctu je rovnake pre vsetky pobocky SP, ci ma kazda svoje?
Hlinkovx
20.01.05,12:49
Takže ohľadom tej konfigurácie..malo by to ísť aj pod Windows 98 ..ale podmienkou je update pre IE..na vyššiu verziu..a povolené cookies... a stredná ochrana zabezpečenia
tieto veci nie je problém nastaviť....
pri windows verzii XP ..by to malo šlapať úplne bez problémov..minimálne požiadavky totiž WINXP sĺňa..bez akýchkoľvek updatov
sylva
20.01.05,16:02
Ďakujem Ti Vladan za odpoveď a priložený súbor.Tiež som si to pozerala na www.socpoist.sk a vieš čo mi to pomohlo...Nášho milého programátora som dnes zjavne otravovala so svojou požiadavkou, aby sa mi na to mrkol.Odporučil mi, nech si to pozriem sama,snáď to pôjde.No-urobím čo je v mojich silách.Ešte tak získať overenú plnú moc od zamestnávateľa na zastupovanie a môžem nabehnúť do poisťovne.Treba tam ísť osobne však ?
Vďaka aj Hlinkovx.Veď o to ide, že "nainštalovať MS IE verzia 6 alebo vyššia".Vôbec netuším o čo ide.Takže sa musím zase v niečom zdokonaľovať. A práve teraz,keď naháňame každú hodinu. Obidve Vás pekne pozdravujem a verím, že raz sa budem tešiť,ako EZU dobre funguje. Sylva
Hlinkovx
20.01.05,16:43
Vďaka aj Hlinkovx.Veď o to ide, že "nainštalovať MS IE verzia 6 alebo vyššia".Vôbec netuším o čo ide.Takže sa musím zase v niečom zdokonaľovať. A práve teraz,keď naháňame každú hodinu. Obidve Vás pekne pozdravujem a verím, že raz sa budem tešiť,ako EZU dobre funguje. SylvaNo..predovšetkým si zisti operačný systém win ?? , keď vbehneš do IE ..tak máš hore v ponuke pomocník..a posledná ponuka je " čo je pomocník" ..tam je číslo verzie..keď budeš toto vedieť ..tak približne vieš..čo spĺňaš a čo nie..potom treba vbehnúť na stránku a stiahnuť si update pre IE ...
Nika
10.02.05,14:23
Aké máte skúsenosti s vypĺňaním výkazu do SP cez počítač. Mne nechce mrcha vytlačiť prílohu. Teraz neviem, či oni majú chybný výkaz, alebo ja nemám splnené požiadavky. (podľa ich návodu mám). Máme iba 7 zanmestnacov, takže nmemusím podávať elektronicky.
Jana Motyčková
10.02.05,15:21
?????????? :confused:Už nemusia nahlasovať, zákon bol zmenený k 1.1.2005. Číslo zákona neviem, už dnes nemám čas, ak treba, zajtra pohľadám.
sway
10.02.05,15:29
Aké máte skúsenosti s vypĺňaním výkazu do SP cez počítač. Mne nechce mrcha vytlačiť prílohu. Teraz neviem, či oni majú chybný výkaz, alebo ja nemám splnené požiadavky. (podľa ich návodu mám). Máme iba 7 zanmestnacov, takže nmemusím podávať elektronicky.
Ak posielaš elektronickou formou výkazy, tak ti vatlačí len vrchný list, na ktorom je napísané "akceptovaný" - ten posielaš, alebo odnášaš na SP. Prílohu už netlačí. Ja si prílohu vytlačím zo Sw - mzdového a ten vrchný list čo vytlačím pri posielaní elektronickou poštou na SP si k tomu priložím (tlačím si ho 2x)a dám k ID do dokladov.
jana991
18.02.05,08:26
Ak máme pracovníka na DOVP, tak mu do výkazu v kolonke počet kalendárnych dní mám uviesť aké číslo. Napr. dohoda sa uzavrie 10.01.2005 a práca bude prekračovať do februára, ide len o splnenie nejakej úlohy. napísať tam 31 dní alebo len 21 dní?
stretla som sa aj s tým, že píšu 0. Tak ako?
alica
18.02.05,09:04
ja píšem 0, zatiaľ im to nevadilo
Evaman
18.02.05,09:34
Aj ja som kedysi písala 0, ale potom ma na to upozornila pracovníčka SP, že tam má byť plný počet kalendárnych dní za daný mesiac bez ohľadu na to koľko dohodár odrobí, lebo im to vraj potom počítač neakceptuje ak je tam 0. Tak neviem..
auctovnicka
10.09.06,09:40
Ahojte,
chcem sa spytat na jeden moj problem:v mesiaci máj sme mali zamestnaných 10 zamestnancov v HPP a v mesiaci júl 11 aj s dohodarom. Výkazy do SP zasielam len postou, lebo v inych mesiacoch sme mali 8 zamestnancov v HPP, ako je to s el.zasielaním mesačných výkazov do SP, od akého počtu zamestnancov sa musí táto forma použiť a ked som takto mala postupovat, ako to mam teraz spatne dorobit, alebo to necham tak?
Paula
10.09.06,09:43
Ahojte,
chcem sa spytat na jeden moj problem:v mesiaci máj sme mali zamestnaných 10 zamestnancov v HPP a v mesiaci júl 11 aj s dohodarom. Výkazy do SP zasielam len postou, lebo v inych mesiacoch sme mali 8 zamestnancov v HPP, ako je to s el.zasielaním mesačných výkazov do SP, od akého počtu zamestnancov sa musí táto forma použiť a ked som takto mala postupovat, ako to mam teraz spatne dorobit, alebo to necham tak?

El. si povinná zasielať od 9 zamestnancov (vrátane dohôd) vrátane. Každý mesiac, keď už raz začneš, i keď v niektorých mesiacoch počet kolíše. Ohľadom spätného zaslania by som sa informovala na príslušnej pobočke SP.
auctovnicka
10.09.06,09:56
Ahoj
skusim sa tam osobne zastavit, alebo mozno telefonicky. Je to take zlozitejsie, lebo je to vo firme, ktoru som prebrala a teraz som si to vsimla po prvych vyplatach, ze uz od aprila to malo byt zrejme takouto formou robene - el. Uvidim aku budu mat naladu.
PINA
10.09.06,10:16
Dobry den,
som zaciatocnicka v mzdach a moze mi niekto lopatisticky krok po kroku napisat ako mam postupovat ked mi presiahol pocet zamestnancov nad 8 a musim el.formou zasielat vykazy do SP, sucasne musim ich zasielat potom aj postou?
Vdaka.
Paula
10.09.06,10:23