Janka6685
16.02.07,16:53
SZČO si prvý rok nemusí povinne platiť odvody a ani vtedy ak nedosiahne určitý príjem. Mne ale bolo povedané, že si SZČO musí začať povinne platiť odvody niekoľko konkrétnych rokov pred dôchodkom. Je to pravda? Nikde som to nenašla.
endrju
16.02.07,17:50
SZČO si prvý rok nemusí povinne platiť odvody a ani vtedy ak nedosiahne určitý príjem. Mne ale bolo povedané, že si SZČO musí začať povinne platiť odvody niekoľko konkrétnych rokov pred dôchodkom. Je to pravda? Nikde som to nenašla.

"Bolo mi povedané" ? To je nejaký nový druh odvodov? :eek:

Čo všetko už nebolo povedané! Fám kdejakých koluje na Slovensku tak akurát dosť. Toto bude asi jedna z nich. "Milujem" správy vydávané agentúrami JPP (Jedna Pani Povedala) :mad:

Patrilo by sa, aby ten, čo hovoril o spomínaných odvodoch, doplnil svoje výroky aj odkazmi na príslušné zákony.

Povinnosti platiť odvody:
- na zdravotné poistenie sú sformulované v zákone o zdravotnom poistení (v súčasnosti zákon 580/2004)
- na sociálne poistenie (NP, DP, IP, PvN, PdRFS, GP, ÚP) sú sformulované v zákone o sociálnom poistení (v súčasnosti zákon 461/2003).

Nie je mi známe nič o existencii iných odovodov ktoré sa platia iba preto, že "bolo povedané" :cool:

Nevylučujem však, že sa nájde niekto, kto pozná nejaký predpis, na základe ktorého sa platia aj odvody "bolo mi povedané" spomenuté v prvom príspevku.
Fany
16.02.07,18:37
No hlavne ak chces dostávať dôchodok, mal-a by si mať odrobených aspoň 10 rokov a z posledných 10 odrobených rokov sa potom počíta aj výška dôchodku. Preto, ak tvoje príjmy boli v prvých rokoch malé a teraz sú slušné, doporučovala by som odvody platiť, zvýšiš si tak výšku dôchodku. Ak ale sú teraz príjmy malé alebo by si mala odvádzať iba minimálne odvody, skôr si pokazíš dôchodok. Záleží ešte od toho, koľko rokov máš do dôchodku. Ale tiež neviem o tom, že by niekde bolo formulované "mala by si". Jediné povinné čo je, sú odvody do ZP a to platíš alebo ako zamestnanec, alebo ako SZČO, alebo za teba odvádza štát. To jediné je povinné. Ostatné odvody záležia od výšky príjmu...
ajobs
16.02.07,18:45
No hlavne ak chces dostávať dôchodok, mal-a by si mať odrobených aspoň 10 rokov a z posledných 10 odrobených rokov sa potom počíta aj výška dôchodku. Preto, ak tvoje príjmy boli v prvých rokoch malé a teraz sú slušné, doporučovala by som odvody platiť, zvýšiš si tak výšku dôchodku. Ak ale sú teraz príjmy malé alebo by si mala odvádzať iba minimálne odvody, skôr si pokazíš dôchodok. Záleží ešte od toho, koľko rokov máš do dôchodku. Ale tiež neviem o tom, že by niekde bolo formulované "mala by si". Jediné povinné čo je, sú odvody do ZP a to platíš alebo ako zamestnanec, alebo ako SZČO, alebo za teba odvádza štát. To jediné je povinné. Ostatné odvody záležia od výšky príjmu...

Fany, tento tvoj názor musím poopraviť. Na získanie dôchodku sú 2 nutné podmienky: získať 10 rokov dôchodkového poistenia (započítavajú sa do tohto aj náhradné doby-štúdium, materská dovolenka, apod. dosiahnuté po 1.9. toho roku, v ktorom dovŕšil poistenec povinnú školskú dochádzku-čiže ľudovo povedané od 15.-16.rokov veku), a dovŕšenie dôchodkového veku.
Výpočet dôchodku: počíta sa z celoživotného zárobku od roku 1984 až do roku, ktorý predchádza roku odchodu do dôchodku tak, aby v ňom bolo aspoň 22 rokov s vygenerovaným osobným mzdovým bodom. Ak niekto nemá 22 rokov, potom sa predlžuje pred rok 1984, prípadne sa vypočíta z menšieho počtu rokov.
Takže NIE posledných 10 rokov.
Janka6685
17.02.07,12:43
Andrej, prepáč, že ťa moja otázka rozčúlila. Zákony mám prečítané a nikdy predtým som o tom nepočula. Jedna pani si chce založiť živnosť a iná SZČO (jej známa) ju presviedča o tom, že už by mala povinnosť platiť si odvody hneď od začiatku pretože už má málo rokov do dôchodku. Ja som jej samozrejme oponovala, ale slovo 21 ročného dievčaťa zrejme nemá veľkú váhu.

Aj keď som to hľada a nenašla som, to ešte neznamená, že to nemohla byť pravda. Mohla som to prehliadnuť a preto som sa PRE ISTOTU opýtala na porade....

Btw, pri reakciách tohoto typu (od Andreja) mám pocit, že som nesprávne pochopila, na čo je porada....
Monika Kováčová
17.02.07,12:46
Janka ľahko ju presvedčíš o opaku. Pozri čo ti radí ajobs. Pani už určite má výpis z SP z individuálneho účtu. Keď jej ukážeš koľko má osobný mzdový bod za socializmu a koľko má teraz - aj pár rokov dozadu, veľmi rýchlo pochopí, že najlepšie urobí, ak nebude do dôchodku už platiť nič. A potom uvidíš ako ťa vychváli, že si šikovná dyfčica...
Janka6685
17.02.07,13:07
Fany, tento tvoj názor musím poopraviť. Na získanie dôchodku sú 2 nutné podmienky: získať 10 rokov dôchodkového poistenia (započítavajú sa do tohto aj náhradné doby-štúdium, materská dovolenka, apod. dosiahnuté po 1.9. toho roku, v ktorom dovŕšil poistenec povinnú školskú dochádzku-čiže ľudovo povedané od 15.-16.rokov veku), a dovŕšenie dôchodkového veku.
Výpočet dôchodku: počíta sa z celoživotného zárobku od roku 1984 až do roku, ktorý predchádza roku odchodu do dôchodku tak, aby v ňom bolo aspoň 22 rokov s vygenerovaným osobným mzdovým bodom. Ak niekto nemá 22 rokov, potom sa predlžuje pred rok 1984, prípadne sa vypočíta z menšieho počtu rokov.
Takže NIE posledných 10 rokov.


Janka ľahko ju presvedčíš o opaku. Pozri čo ti radí ajobs. Pani už určite má výpis z SP z individuálneho účtu. Keď jej ukážeš koľko má osobný mzdový bod za socializmu a koľko má teraz - aj pár rokov dozadu, veľmi rýchlo pochopí, že najlepšie urobí, ak nebude do dôchodku už platiť nič. A potom uvidíš ako ťa vychváli, že si šikovná dyfčica...

Ďakujem:) :) :) . Porozprávam sa z ňou, pozrieme sa na ten jej výpis a uvidíme.:rolleyes:
endrju
17.02.07,13:59
... Mne ale bolo povedané, že si SZČO musí začať povinne platiť odvody niekoľko konkrétnych rokov pred dôchodkom...




...Jedna pani si chce založiť živnosť a iná SZČO (jej známa) ju presviedča o tom, že už by mala povinnosť platiť si odvody hneď od začiatku pretože už má málo rokov do dôchodku....



Myslím si, že medzi vyššie citovanými vyjadreniami je dosť podstatný rozdiel.



V Ústave SR je napísané, že povinnosti je možné ukladať iba zákonom alebo na základe zákona.



Po mnohých negatívnych skúsenostiach s podobnými tvrdeniami nedokážem zostať kľudný, ak pôvodca informácie nedokáže svoje tvrdenia typu "musí povinne" zdôvodniť aj poukázaním na príslušné ustanovenia zákona.




... pri reakciách tohoto typu (od Andreja) mám pocit, že som nesprávne pochopila, na čo je porada....



Bohužiaľ, akosi nerozumiem tomuto vyjadreniu. :(


Reakcia nevzniká sama od seba, ale na základe podnetu ...



Moje vyjadrenia sa snažím formulovať tak, aby sa nikto nemusel cítiť nimi osobne dotknutý.

Ak sa mi to napriek tomu niekedy nepodarí, ospravedlňujem sa. :)
Janka6685
17.02.07,19:29
Myslím si, že medzi vyššie citovanými vyjadreniami je dosť podstatný rozdiel.



V Ústave SR je napísané, že povinnosti je možné ukladať iba zákonom alebo na základe zákona.



Po mnohých negatívnych skúsenostiach s podobnými tvrdeniami nedokážem zostať kľudný, ak pôvodca informácie nedokáže svoje tvrdenia typu "musí povinne" zdôvodniť aj poukázaním na príslušné ustanovenia zákona.







Bohužiaľ, akosi nerozumiem tomuto vyjadreniu. :(


Reakcia nevzniká sama od seba, ale na základe podnetu ...



Moje vyjadrenia sa snažím formulovať tak, aby sa nikto nemusel cítiť nimi osobne dotknutý.

Ak sa mi to napriek tomu niekedy nepodarí, ospravedlňujem sa. :)

Asi si to príliš komplikujeme...zrejme som sa len zle vyjadrila. Čím viac to budem vysvetľovať, tým viac sa zamotám...

Skúsim ale...
Jednoducho ide o to, že dotyčnú pani jej známa presviedčala, že určitý počet rokov pred dôchodkom je povinná platiť si odvody bez ohľadu na to, či podniká prvý rok, alebo má malé príjmy (aj keď ja som jej hovorila, že prvý rok nebude musieť platiť a ani potom, ak by mala malé príjmy). Rozprávali sa o tom ako kamarátky, preto v rozhovore nepadol žiaden paragraf. Mne o tom povedala a videla som na nej, že kamarátke verí viac. Ľuďom, čo sa ani trochu nerozumejú do tejto problematiky (navyše nemajú ani maturitu) a naozaj fungujú na princípe JPP bude ťažko mladý človek vyvraciať ich názor.

Viem, čo ťa rozčúlilo. Dokonca ti aj rozumiem, ale uvedom si, že ak niekto začína, môže kopec vecí prehliadnuť. Ja si to uvedomujem, preto sa pýtam. A tiež, zákony sa menia každú chvíľu...(stále si neverím a radšej si pochybnosti overím)

Btw, radšej budem na porade vyzerať ako idiot z blbou otázkou, ako by som potom mala zlou radou niekomu "zničiť" život.

A ešte btw, to, že sa vyjadruješ tak, aby sa nikto necítil dotknutý a aj tak sa to niekoho nakoniec dotkne, tak to je tá zlá stránka písomnej komunikácie. Niektoré veci sa nedajú vyjadriť rovnako písomne aj ústne.:)

K tomu, čo si nepochopil: Porada by mala byť o radení. Ak si myslíš, že otázka je totálne hlúpa, tak buď to prehltneš a odpovieš bez toho, aby si to tak dal najavo, alebo sa na to vykašleš.

Ale samozrejme ti ďakujem za odpoveď:)