maow
13.01.05,12:32
Dobrý deň, mám problém z platbami od klientov ktorý mám platia a denne máme niekoľko neidentifikovateľných platieb. Účtujem to na 325. No niekedy sa nám podarí identifikovať platbu až za niekoľko mesiacov neskôr. Neviem či je k tomu nejaké usmernenie. Môj problém je že neviem či mám podávať dodatočné daňové - no v tom prídeme mi vznikajú samé opravné alebo aký je postup. Ďakujem
ZuzanaA
13.01.05,12:04
Tí klienti Vám platia na základeho niečoho, nie? Asi faktúry. Takže máš určite zaúčtovanú vystavenú faktúru, teda aj ju máš v príjmoch aj ti ide do DPH. Dobre tomu nerozumiem, prečo neviete platby identifikovať? Alebo vám platia len nejaké zálohy? Napíš prosím ťa bližšie info.
ZuzanaA
13.01.05,12:06
Jáj, až teraz som si všimla nadpis témy - zálohové platby. Takže vám platia zálohy,áno? Teda ešte raz sa pýtam, ako je možné že ich neviete identifikovať. A keď sa vám to podarí až za pár mesiacov, zákazníkovi nevadí, že nemá ten tovar alebo službu, alebo čo to robíte, za ktorú zaplatil zálohu? Ináč do 15 dní od úhrady zálohy si povinná vystaviť buď doklad pre DPH alebo ostrú fa a DPH zo zálohy aj odviesť. Skús byť konkrétnejšia.
maow
13.01.05,12:34
ono by to bolo jednoduché pri malom počte vystavených faktúr. No my vystavujeme hrozne veľké množstvo zálohových faktúr a nie vždy je to správne odkontrované, lebo klient dá úplne neznámi VS.
ZuzanaA
13.01.05,13:05
No neviem, máš to blbé. Jednoznačne by som sa snažila každú platbu identifikovať čo najskôr, lebo ako som už písala musíš z nej odviesť DPH, pravdaže ak ste vôbec platcami. A kedy teda vystavuješ ostrú faktúru, až po nejakých napr. troch mesiacoch, keď identifikuješ platbu? A ak sa ti to podarí za taký dlhý čas, nebolo by ľahšie spárovať ju hneď? Podľa mňa to takto nie je veľmi dobrý spôsob.
maow
13.01.05,13:18
no viem, že by to bolo ľahšie no nieje to také jednoduché ako to vyzerá....aj tak ďakujem za záujem
accad
14.01.05,06:11
Podľa mňa ak príjmete platbu, o ktorej v čase pripísania na účet neviete presne určiť o akú platbu ide a určíte ju ako príjem preddavku až v období po riadnom podaní daňového priznania k DPH, pravdepodobne by som to riešila dodatočným daňovým priznaním. Bohužiaľ je povinnosť na vašej strane vystaviť k prijatej platbe (preddavku) riadny daňový doklad. To, že vaši klienti nedodržia postup pri úhrade a vám skomplikujú život asi by neobstálo. Opravné ako uvádzaš v prvom príspevku môžeš použiť iba ak túto prijatú platbu rozlúštiš do dátumu podania daňového priznania, t.j. 25 a stihneš zahrnúť túto novú platbu do opravného daňového priznania. Verím, že to je o nervy spárovať jednotlivé platby a život dokáže skomplikovať aj ak to uhradia poštou a platba príde znížená o poštový poplatok. Takže len trpezlivosť.
babenko1
14.01.05,07:20
Dobrý deň, mám problém z platbami od klientov ktorý mám platia a denne máme niekoľko neidentifikovateľných platieb. Účtujem to na 325. No niekedy sa nám podarí identifikovať platbu až za niekoľko mesiacov neskôr. Neviem či je k tomu nejaké usmernenie. Môj problém je že neviem či mám podávať dodatočné daňové - no v tom prídeme mi vznikajú samé opravné alebo aký je postup. Ďakujem
Jedna vec by sa s tým dala urobiť, ale je to mravenčia robota. Nahádzať si klientove čísla bankových účtov a podľa toho tie platby identifikovať. Ja to tak robím, je s tým robota, ale mám to všetko vysporiadané.
accad
14.01.05,07:41
Áno, je to jedna z možností. Ja to tiež používam, pri klientoch o ktorých mám už údaje aj s bankovým číslom v číselníku firiem . Z bankového výpisu si zadám banku, z ktorej platba prišla a počítač mi vyhľadá firmu. Pri firmách, kde nemám údaj o banke, je to ale problém.
babenko1
14.01.05,07:55
Len škoda, že maow nenapísala, že za čo sú to tie zálohové platby. Možno by sa jej vedelo potom ľahšie poradiť.
Mickya
14.01.05,09:03
Ak mne príde takáto neidentifikovateľná platba, čakám 15 dní a ak sa mi dovtedy nik neozve, vrátim ju na účet z ktorého prišla. Je pravda, že nie vždy sa to dá takto riešiť najmä ak bola úhrada vložením hotovosti na účet.
maow
14.01.05,11:19
Dakujem všetkým za vaše príspevky.....ste super. Ináč su to fa služby alebo tovar.
ZuzanaA
14.01.05,11:42
No a vybrala si si nejakú radu? :p