anka
13.01.05,13:55
Ak dostatne polnohospodar neinvesticnu dotaciu 28.12.2004 musi ju zdanit v r. 2004, alebo ma postupovať podla § 18 ods. m -t.z. že ak pouzijeme na nakup materialu v r.2005 tak sa to zdani v r.2005? Alebo to plati iba v PU?
Katarina
13.01.05,17:07
Platí to aj v JU. V roku 2004 sa zdaní len tá výška prijatej dotácie, ktorá sa aj preinvestuje a zaúčtuje do nákladov. Na daňový základ to má nulový efekt.
Nike
14.01.05,07:21
V roku 2004 sa štátne dotácie zdaňujú v akomkoľvek účtovníctve. Oslobodené sú až od roku 2005.

Obávam sa, že na dotáciu sa nedá pozerať ako na zálohu.
esprit
14.01.05,08:48
V súvislosti s dotáciou v JU odporúčam pozrieť §17 ods.3 písm. h zákona o dani z príjmov
janaa
14.01.05,09:35
Spôsob účtovania nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva je upravený Opatrením Ministerstva financií SR č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určných z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení Opatrenia MFSR č. 25167/2003-92.
Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov.
V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku, sa pri uzatváraní peňažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadäznosti na § 17 ods. 3 písm h) zákona č. 595/2003 Z. o dani z príjmov
Danka Kosibová
07.03.05,08:44
a ako to je prosim vas u danovníka-nepodnikatela, ma on povinnost zdanit takuto polnohosp. dotaciu??? podla akeho paragrafu???
učty
09.03.05,12:47
Pôdohospodárska platobná agentúra poskytla podporu na :
jednotná platba na plochu, podpora plodín na ornej pôde a vyrovnávací príspevok na znevýhodnené oblasti.
Nemám k dispozícii žiadosť, len jej schválenie a na tom nie sú uvedené žiadne " podmienky čerpania " Prosím poraďte na čo SZČo môže túto podporu použiť ?
Ala
09.03.05,12:59
Môj klient použil to na nákup chémie, sadzby a na nákup zvierat. Ja som zaúčtovala túto podporu ako daňový náklad a zároveň výdavky ako ovplyvňujúce základ dane.
učty
09.03.05,14:04
Vďaka za odpoveď, zaúčtovať viem, ešte prosím:
1. Sú pri tej podpore nejaké podmienky, alebo nie?
2. Jazdí na otcovom traktore, môžem účtovať náklady, ak urobím zmluvu o
bezplatnom prenájme?
3. Dúfam, že sa na traktor v roku 2004 neplatila cestná daň?
4. Máte prosím niekto zmluvu o prenájme pôdy?
kukučka
19.03.05,17:53
Prosím prvýkrát robím SHR prosím poradiť. Budem veľmi veľmi vďačná za rýchlokurz gazdu. Čo keď príde kontrola? Súúúrne!
Katarina
20.03.05,14:31
Napíš v čom konkrétne poradiť, ak viem rada pomôžem.
kukučka
20.03.05,17:53
vhupla som do toho rovnými nohami, že " ja tam toho veľa nemám " a teraz
zisťujem, že síce viem ako sa účtuje dotácia, ale to je tak všetko. Zadarmo ju predsa nikto nedá. Nemá skoro žiadne doklady. Ani majetok, len starý dávno odpísaný traktor. Musím ho vložiť do firmy, ak chcem účtovať PHM? Čosi predsa sadil a žal. Akú minimálnu evidenciu treba?
kukučka
20.03.05,17:56
Ozaj by sa nenašla nejaká zmluva na prenájom pôdy???

Stačí keď napíšem osoby, výmeru a cenu ?