katka775
17.02.07,09:45
Dobry den, chcem sa opytat na platenie dane z prijmov za byt, ktory som mala vo vlastnictve od roku 1999 a v roku 2006 som ho predala. Nemala som v nom trvaly pobyt a nie som si ista, ci stale plati, ze ak som ho vlastnila viac ako 5 rokov, tak dan platit nemusim. Druha cast otazky sa tyka toho, ze momentalne som na rodickovskej dovolenke a poberam rodicovsky prispevok (nejakych 4400 Sk). Za minuly rok som mala prijem (na dohodu o vykonani prace) asi 65000. Ako mam podat danove priznanie (ktory typ tlaciva?) Dakujem.
skaspa
17.02.07,09:35
Dobry den, chcem sa opytat na platenie dane z prijmov za byt, ktory som mala vo vlastnictve od roku 1999 a v roku 2006 som ho predala. Nemala som v nom trvaly pobyt a nie som si ista, ci stale plati, ze ak som ho vlastnila viac ako 5 rokov, tak dan platit nemusim. Druha cast otazky sa tyka toho, ze momentalne som na rodickovskej dovolenke a poberam rodicovsky prispevok (nejakych 4400 Sk). Za minuly rok som mala prijem (na dohodu o vykonani prace) asi 65000. Ako mam podat danove priznanie (ktory typ tlaciva?) Dakujem.
1. príjem z predaja bytu je oslobodený: § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov: Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

2. budeš podávať daňové priznanie pre fyzické osoby typu A