darma
17.02.07,12:48
Dobrý deň,

živnostník mal poistnú udalosť na aute, ktoré má v prenájme od matky (majiteľka vozidla), opravu uhrádzal vo výške 7500,- Sk, následne poisťovňa poukázala na jeho podnikateľský účet sumu vo výške 6950,- Sk.
Prosím o radu ako to zaúčtovať?
Janinkaaa
17.02.07,13:38
Dúfam, že majú medzi sebou spísanú zmluvu o nájme a hlavne tam musí byť uvedené, že v prípade opravy auta bude živnostník znášať všetky náklady.
Potom oprava auta : výdavky ovpl. základ dane - prevádzková réžia
Príjem od poisťovne : príjmy ovpl. zákl. dane - ostatné príjmy
Paula
17.02.07,14:25
Neviem , mne sa to napriek ošetreniu v náj. zmluve nevidí, ak ide o poistnú udalosť......aby jednal s poisťovňou nájomca písomne i finančne.....nemala som taký prípad, len tak uvažujem.
Monika Kováčová
17.02.07,14:32
Neviem , mne sa to napriek ošetreniu v náj. zmluve nevidí, ak ide o poistnú udalosť......aby jednal s poisťovňou nájomca písomne i finančne.....nemala som taký prípad, len tak uvažujem.

Je to na hrane ale: ak sú v zmluve opravy a údržba uvedené ( čo na 99% bývajú), a vznikne poistná udalosť, pri ktorej poisťovňa pošle peniaze na účet podnikateľa, ktorý má vozidlo v prenájme, tak by bolo chybou tieto peniaze nezdaniť... tiež len rozmýšľam.
Paula
17.02.07,14:38
Hej, myslela som tak, že v prípade poistnej udalosti by som od začiatku o nej neúčtovala - teda ani výdaj za opravu......lenže v téme sa "už stalo":)
Monika Kováčová
17.02.07,14:38
Tak, tak...