monikal
17.02.07,13:26
ahojte
velmi prosim o radu
začala som stavat reštauráciu v roku 2005.
výdavky v roku 2005 :
stavba cca 400.000,-
poplatky cca 5000,-
prekládka elektrického vedenia cca 50.000,-
su toot všetko zriadovacie náklady?? ako ich zaučtujem???

01.03.2006 som si založila živnost s prevádzkou-reštaurácia

čo všetko možem dat do zriadovacích nákladov??? možem tam dat aj phm z roku 2005?? potraviny ktore som kupovala vo februáry možem dat už ako nákup materiálu s dátumom 01.03.2006??? zatial dakujem
Monika Kováčová
17.02.07,12:30
Začala si zle ak si sa chcela vyhnúť problémom, mala si najskôr založiť živnosť a potom začať stavať.
Takže: reštaurácia je skolaudovaná?
Určite si ju do nákladov nemôžeš dať. Môžeš ju zaradiť ako budovu do obchodného majetku a odpisovať v zmysle zákona o dani z príjmu. K zaraďovacej cene budú patriť aj poplatky a cena za prekládku elektrického vedenia. Všetky náklady v súvislosti so stavbou budú tvoriť obstarávaciu cenu nehnuteľnosti.
PHM z roku 2005 určite nemôžeš dať do výdavkov ovplyvňujúcich ZD v r. 2006.
Rovnako je to s potravinami nakúpenými vo februári, pretože predpokladám, že nemajú takú trvanlivosť aby boli vynaložené v súvislosti s príjmami v marci. Ak už si teda mala tržby.
monikal
17.02.07,12:45
prepáč sekla som sa. živnost mám od 01.03.2006 ale reštaurácia je otvorená od augusta 2006. kolaudácia bola v juli. ake staré tam možem dat bločky. cena zaradenia budovy bude cca 455.000,-??? koko rokov ju budem odpisovat???
Monika Kováčová
17.02.07,12:49
Výdavky na potraviny môžeš dať podľa ich charakteru v auguste, koniec júla. Musíš postupovať individuálne napr. chleba nemôže byť z júla, konzervy môžu. Chápeš? Na februárové potraviny zabudni. Cena zaradenia bude cca. 455000,-. Odpisovať budeš 20 rokov.
monikal
17.02.07,12:55
ano je mi všetko jasné.
potraviny budu nákup materiálu
nealko a koláče nákup tovaru
a napr. baliaci materiál - režia???
tržbu musim rozdelit na predaj tovaru a predaj výrobkov a služieb???
čo stavebný materiál nakúpeny v máji tiež pojde do ceny zaradenia

dufam že ta moc neotravujem mojimi otázkami dakujem
monikal
17.02.07,14:06
prosíííímmmmm
Monika Kováčová
17.02.07,14:07
DALA SOM TI PRED HODINOU SÚHLAS. Na otázky je odpoveď áno, okrem poslednej, pretože neotravuješ.
monikal
17.02.07,14:26
aha až teraz som si to všimla dakujem
monikal
17.02.07,14:30
ešte jedna otázka
všetky bločky za stavbu porátam a v den kolaudácie to zaučtujem jedným dokladom ako nákup HM a NHM a budem to odpisovat 20 rokov
monikal
17.02.07,14:39
a patrí do toho aj nákup lopaty, metla....???
Zita5
17.02.07,14:41
a patrí do toho aj nákup lopaty, metla....???


Lopaty a metla - spotreba prevádzková réžia .
monikal
17.02.07,14:48
a drez, WC a umyvadlo???
patrí do ceny aj elektrika, vchodove dvere, okná...
dakujem
monikal
17.02.07,16:07
prosimmmmmm
JankaO
17.02.07,16:16
a drez, WC a umyvadlo???
patrí do ceny aj elektrika, vchodove dvere, okná...
dakujem

Vybavením stavby, ktoré je jej súčasťou a odpisuje sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine, je predovšetkým :
- zdravo-technické inštalácie a zariadenia
– vnútorný rozvod (potrubia a zariadenia na zvyšovanie alebo znižovanie tlaku vody, na akumuláciu vody, úpravu a filtráciu vody, poistné zabezpečovacie zariadenia)
– požiarny vodovod, potrubia, protipožiarne zariadenia, elektrická požiarna signalizácia (hydranty s výzbrojou, stabilné hasiace zariadenia, strojové vybavenie požiarnych čerpacích staníc, sprinklerové a drenšerové zariadenia)
– zariadenia na ohrev, akumuláciu a úpravu pitnej vody (zásobníky, ohrievače, zásobné nádrže, výmenníky, cirkulačné čerpadlá, úpravne vody, poistné a zabezpečovacie zariadenia) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
– plynové ohrevné zariadenia do 50 kW (domový a priemyselný plynovod, ktorý neslúži pre výrobné prevádzky) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
– zostavy zdravo-technických zariaďovacích predmetov (výtokové batérie, zariaďovacie predmety s príslušenstvom)
– vnútorná kanalizácia (potrubia a príslušenstvo, zariadenia proti spätnému prúdeniu odpadovej vody, prečerpávacie zariadenia)
- vykurovanie: rozvody ústredného vykurovania a vykurovacie telesá s príslušenstvom
– zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc (kotly, výmenníky, zásobníky, vyrovnávače tlaku, čerpadlá, kompresory, expanzné nádoby, rozdeľovače a zberače, filtre, poistné a zabezpečovacie zariadenia v obytných domoch a budovách slúžiacich pre administratívu, školstvo atď.) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
- vzduchotechnika: potrubia, distribučné prvky vzduchu, zariadenia pre teplovzdušné vykurovanie, teplovzdušné vetranie, klimatizáciu a odsávanie vzduchu v nevýrobných objektoch (ventilátory, ohrievače a chladiče vzduchu, zariadenia na tlmenie hluku)
- elektrické silové zariadenia a rozvody nízkeho napätia,umelé osvetleniea bleskozvody, okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
- elektrické oznamovacie zariadenia a rozvody (bežné rozvody a príslušenstvo pre telefón, rozhlas po drôte, časové zariadenia, spoločné televízne antény a elektrický vrátnik, zabudované rozvody počítačových sietí) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
- zariadenia na vertikálnu a horizontálnu dopravu osôb a nákladu v nevýrobných objektoch
- rozvody technických a medicínskych plynov, stláčaného vzduchu a technologických vôd v nevýrobných objektoch (napr. rozvod chladiacej vody pre klimatizáciu)
- plynové odberné zariadenia na 50 kW pre zdroje tepla v nevýrobných objektoch (rozvod plynu a regulačné zariadenia pre plynové kotolne)
- potrubia a zariadenia na príjem, dopravu, zhromažďovanie a spracovanie tuhého domového odpadu
- izolácie stavebných konštrukcií, potrubí a technických zariadení všetkého druhu (tepelné, hlukové, hydroizolácie)
- zabudované interiéry vrátane šatňových, špajzových, predsieňových skríň a kuchynských liniek
- konštrukcie na upevnenie reklamných, informačných a propagačných zariadení a pod. zariadení
- zabudované umelecké diela v budovách
- obklady stien a stropov, stavebnicové inštalačné systémy
- okenice, mreže, rolety, žalúzie, markízy, automatické dvere a vráta.
monikal
17.02.07,16:20
dakujemmmmmm
monikal
20.02.07,08:52
ak si dám budovu do obchodnáho majetku musim mat sama zo sebou nejaku zmlovu ako FO a SZČO??? možem si davat každy mesiac do nákladov elektriku a plyn??? dakujem
monikal
20.02.07,12:51
prosimmmmm
Monika Kováčová
20.02.07,13:35
ak si dám budovu do obchodnáho majetku musim mat sama zo sebou nejaku zmlovu ako FO a SZČO??? možem si davat každy mesiac do nákladov elektriku a plyn??? dakujem

Nie zmluvu medzi sebou FO a sebou FO SZČO v žiadnom prípade nerobíš, je to právny nezmysel. Keď si zaradíš budovu do OM, môžeš si dávať energie do nákladov.
monikal
20.02.07,15:21
dakujemmmmm,
máš pravdu, ked má človek teplotu, pracuje a funguje v domácnosti tak mu to sem tam nepáli.
monikal
22.02.07,09:04
prosim ešte o radu
12/2006 som ešte na budove niečo dorábala mám to dat už do réžie alebo do ceny obstarania
a čo doklady za rok 2007 - tiež manšie úpravy na dome a čo plot??? dakujem
monikal
27.02.07,14:09
prosimmmmmmm
monikal
02.03.07,10:33
ak som budovu skolaudovala cca 15..08.2006 a v decembri mi vyfakturovali práce na stavbe dám to ešte do OC alebo už do nákladov????????????,dakujem
Monika Kováčová
03.03.07,18:13
o akej výške prác na stavbe hovoríš? Okrem toho, už by nemalo ísť o práce na stavbe, keď je budova skolaudovaná, nie je to už stavba.
betka
03.03.07,18:43
Do nákladov dávate práce vo forme opráv, napr. Vám zatekala strecha, rozbili sa Vám okná, budovu dakto počmáral, potrebuje nový náter, v reštaurácii začalo horieť, potrebujem to všetko vymeniť, ale s porovnateľnými vlastnosťami..... opravy.
Ak urobíte stavebnú úpravu, chcete urobiť nejaký otvor do steny, a dať tam zárubňu, niečo chcete zamurovať, niečo chcete modernizovať ....... TZ.
Vyjadrite sa bližie, čo ste mali na Fa ako stavebné práce ...
Monika Kováčová
03.03.07,18:46
Do nákladov dávate práce vo forme opráv, napr. Vám zatekala strecha, rozbili sa Vám okná, budovu dakto počmáral, potrebuje nový náter, v reštaurácii začalo horieť, potrebujem to všetko vymeniť, ale s porovnateľnými vlastnosťami..... opravy.
Ak urobíte stavebnú úpravu, chcete urobiť nejaký otvor do steny, a dať tam zárubňu, niečo chcete zamurovať, niečo chcete modernizovať ....... TZ.
Vyjadrite sa bližie, čo ste mali na Fa ako stavebné práce ...

betka, ak bola budova skolaudovaná v 8/06 predpokladám s presnosťou na 99%, že o opravy nepôjde.... Skutočne musí zadávateľka objasniť aké stavebné práce boli v 12/06 vykonané (mám tušenie, že v 12/06 sú vyfakturované práce na stavbe ešte v 8/06...).
betka
03.03.07,19:01
Môže byť, Ermon, tuším nejakú haluz.... Ale aj opraviť sa dá hocičo, a hlavne na konci roka, a keď živnostníci potrebujú aspoň nejaký pr.... Vieme, o čom je reč ...
monikal
05.03.07,18:11
(mám tušenie, že v 12/06 sú vyfakturované práce na stavbe ešte v 8/06...).[/quote]


BINGO, tušiš správne
monikal
05.03.07,18:14
prosim a ked chcem budovu v osobnom vlastnictve ktora služi na podnikanie zaradit do firmy do majetku a odpisovat ako to všetko zaučtujem,
urobim si celkovu tabulku v exceli, do PD dám nákup HM v celej výške a potom cez knihiu HM a budem to 20 rokov odpisovat je to správne dakujem
Monika Kováčová
05.03.07,18:19
prosimmmmmmm


ak som budovu skolaudovala cca 15..08.2006 a v decembri mi vyfakturovali práce na stavbe dám to ešte do OC alebo už do nákladov????????????,dakujem


o akej výške prác na stavbe hovoríš? Okrem toho, už by nemalo ísť o práce na stavbe, keď je budova skolaudovaná, nie je to už stavba.


Do nákladov dávate práce vo forme opráv, napr. Vám zatekala strecha, rozbili sa Vám okná, budovu dakto počmáral, potrebuje nový náter, v reštaurácii začalo horieť, potrebujem to všetko vymeniť, ale s porovnateľnými vlastnosťami..... opravy.
Ak urobíte stavebnú úpravu, chcete urobiť nejaký otvor do steny, a dať tam zárubňu, niečo chcete zamurovať, niečo chcete modernizovať ....... TZ.
Vyjadrite sa bližie, čo ste mali na Fa ako stavebné práce ...


betka, ak bola budova skolaudovaná v 8/06 predpokladám s presnosťou na 99%, že o opravy nepôjde.... Skutočne musí zadávateľka objasniť aké stavebné práce boli v 12/06 vykonané (mám tušenie, že v 12/06 sú vyfakturované práce na stavbe ešte v 8/06...).


Môže byť, Ermon, tuším nejakú haluz.... Ale aj opraviť sa dá hocičo, a hlavne na konci roka, a keď živnostníci potrebujú aspoň nejaký pr.... Vieme, o čom je reč ...


(mám tušenie, že v 12/06 sú vyfakturované práce na stavbe ešte v 8/06...).


BINGO, tušiš správne[/quote]

Milá monikal, ty sa niečo spýtaš, veeeeľmi prosííííš aby sme ti odpovedali, my sa tu s betkou domnievame, čo máš asi na mysli, ty absolútne nereaguješ na naše doplňujúce otázky, len o pár dní sucho skonštatuješ BINGO, tušíš správne.... nehnevaj sa - je to vrchol trápnosti. Nevidím dôvod, prečo by som sa nechovala ako ty. Pozri si Etiketu porady, dnes sú tam krásne príspevky, mala by si si ich vziať k srdcu : http://www.porada.sk/t2886-p25-etiketa-porady.html :mee:
monikal
05.03.07,19:53
nie je to trapne, nemám čas vysedávat cele dni a noci na porade, mám ešte 20 DP , domácnost a 7 mesačne dieta na ktore som sama. tak sa ospravedlnujem, že obtažujem a že tu nie som nonstop diky
Monika Kováčová
06.03.07,07:44
Ja mám ešte 38 DP, domácnosť, 12 mesačné dieťa a snažila som sa ti napriek tomu poradiť. ...
monikal
06.03.07,08:19
ja si všetky rady poradákov cením, ale nezbláznim sa koli tomu že nemám čas každý den sediet na porade, ked mi čas dovolí tak som tu. za rady ti dakujem a vyhlasujem mier lebo ma to už nebyvi sa tu natahovat
monikal
09.03.07,08:06
ahojte
dufem, že mi poradíte aj s týmto problémom,
stavba - reštika o ktorej som v tejto táme písala sa mi skomplikovala, je to stavba v osobnom vlastníctve ktoru chcem zaradit do majetku firmy lebo je tam reštika, zohnala som bločky len za 500.000,- na celú stavbu a zaradila som ju do majetku a dala na odpisy na 20 rokov. tam by bolo všetko v poriadku
včera som však zistila, že dcera majitelky budovy si ide dokončit podkrovie a bude tam bývat, poradite mi ako mám postupovat??? možem vobec takuto budovu zaradit do majetku firmy alebo naozaj iba ohodnotit spodok budovi znalcom a tak to dat na odpisy??? dakujem
monikal
09.03.07,09:30
prosimmmmm
betka
09.03.07,11:22
ahojte
dufem, že mi poradíte aj s týmto problémom,
stavba - reštika o ktorej som v tejto táme písala sa mi skomplikovala, je to stavba v osobnom vlastníctve ktoru chcem zaradit do majetku firmy lebo je tam reštika, zohnala som bločky len za 500.000,- na celú stavbu a zaradila som ju do majetku a dala na odpisy na 20 rokov. tam by bolo všetko v poriadku
včera som však zistila, že dcera majitelky budovy si ide dokončit podkrovie a bude tam bývat, poradite mi ako mám postupovat??? možem vobec takuto budovu zaradit do majetku firmy alebo naozaj iba ohodnotit spodok budovi znalcom a tak to dat na odpisy??? dakujem

Vyňala by som tú časť z podnikania, z OM. Do OM môžete zaradiť tú časť budovy, ktorú používate na podnikanie. Ak Vám prichádzajú FA za energie, VaS, budete robit TZ, tak tá časť, ktorá sa používa na súktomné účely, to budú vaše VNZD. Ešte by som skočila na mestský úrad, ohľadne dani z nehnuteľností, nech mi vyčlenia podkrovie, aby nebolo na podnikateľské účely (vysoké dane) ale na bytové priestory..
Aj na katastri by mali mať inf., že v budove na podnikanie sa robia bytové priestory, ktoré by mali byť vyčlenené...
monikal
09.03.07,13:09
dakujemmmmm
betka
09.03.07,17:36
Niet za čo:) :)