ingurogi
17.02.07,15:30
Ahojte poradáci! Žiadam Vás o pomoc
Sme firma, zaoberajúca sa s prevádzkovaním autoškoly. Ako mám správne zaúčtovať spotrebu PHM. V techn preukaze jedného mot.vozidla mám sptrebu paliva:mesto, mimo mesto, kombinované.Môžem používať iba mesto, nakoľko jazdy máme vykonané v meste , na AC(autocvičisko) ,aj niečo mimo mesta.V techn.preukaze druhého mot.vozidla máme len jeden údaj na spotrebu paliva.Alebo nevie niekto z Vás o nejakú výnimku na účtovanie PHM v autoškolách?
Monika Kováčová
17.02.07,14:36
Spotrebu mesto, mimo mesto použi podľa knihy jázd : ak bolo vozidlo v meste, tak mesto ak mimo tak mimo mesto.
Pri druhom vozidle máš priemernú spotrebu a rovnako postupuješ podľa knihy jázd s tým, že v meste môže byť vyššia a mimo mesta nižšia, mal by si mať podklad (smernicu) na nejakú orientačnú spotrebu v meste a mimo.
Ide ti o prerátanie, či nebola nadspotreba?
ingurogi
17.02.07,15:16
Ďakujem Ti Ermon za odpoveď. Mám ešte otázky k tomu. Podľa Teba , ak si urobíme nejakú vnútropodnikovú smernicu ( sme s.r.o. ), daňová kontrola by to mala uznať?
Určite budeme mať nadspotrebu. Môžem to takto účtovať: na 112 benzinové bločky, a potom na konci mesiaca preúčtovať na 501 spotrebované množstvo.Je to tak správne,alebo ako to treba robiť?
Danila
17.02.07,15:31
Vnútropodniková smernica pre nadspotrebu musí vychádzať z objektívnych prevádzkových dôvodov. Napríklad dlhodobým sledovaním spotreby vozidla pri zložitom teréne, prípadne potvrdením inštitúcie k tomu určenej. PHM účtuješ priamo do spotreby, s členením na výdavky daňové/ spotreba podľa TP/ a nedaňové / nadspotreba bez náležiteho zdôvodnenia /.