victoria
17.02.07,15:02
Prosím o radu. Prvý krát mám účtovníctvo SZČO, ktorý si uplatňuje v rámci remeselnej živnosti 60% paušálne výdavky. Ako postupovať v ALFE ? Výdavky a príjmy cez pokladňu a banku evidovať ako neovyplavňujúce základ dane a uzávierkovými operáciami cez interný doklad zaúčtovať skutočnú výšku zdanitešných príjmov aj výdavkov ? Alebo príjmy evidovať hned ako zdaniteľné a ibe výdavky nakoniec uplatniť cez interný doklad ? Ako sa mi to odzrkadlí vo výkazoch ? Ďakujem
Johanka
17.02.07,14:07
ALFA je SW na vedenie účtovníctva . Daňovník , ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov nie je povinný viesť účtovníctvo, nie je účtovnou jednotkou. Výkazy, ktoré sú prílohou DP, sú účtovná závierka. To znamená, že daňovník, ktorý si uplatňuje výdavky percentom z príjmov, podáva DP bez týchto príloh.
Vedie iba evidenciu v zmysle §6 ods.10 ZoDP - evidencia príjmov v časovom slede, evidencia zásob a pohľadávok.
victoria
17.02.07,14:13
Po predchádzajúcej účtovníčke tohto daňovníka som zdedila podklady kde sú aj obidva výkazy, ktoré sa podávajú k daňovému priznaniu FO, v kolonke nákup materiálu je presne 60% z čiastky za služby a tiež platby do fondov sú vyčíslené na výkaze a vo výkaze o majetku sú vyčíslené stavy v pokladni a na bankovom účte.
????
Johanka
17.02.07,14:18
§ 17 Zákona o účtovníctve
(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.


Myslím, že citáciou zákona je povedané všetko ;) .
Manual
17.02.07,14:18
Po predchádzajúcej účtovníčke tohto daňovníka som zdedila podklady kde sú aj obidva výkazy, ktoré sa podávajú k daňovému priznaniu FO, v kolonke nákup materiálu je presne 60% z čiastky za služby a tiež platby do fondov sú vyčíslené na výkaze a vo výkaze o majetku sú vyčíslené stavy v pokladni a na bankovom účte.
????
To nebolo dobre, 60% ktoré si dá do výdavkov musí vypočítať z celkových príjmov o ktorých si vedie evidenciu
victoria
17.02.07,14:25
Vďaka Janko :-) aj všetkým ostatným.
Manual
17.02.07,14:26
Vďaka Janko :-) aj všetkým ostatným.
No rado sa stalo:):):)
Zuziana
17.02.07,15:34
Ja paušalistov tiež robím v Alfe. Použijem z toho potom stranu A peňažného deníka má evidenciu príjmov a evidenciu pohľadávok. Z prehľadu príjmov a výdavkov požijem 2 čísla: príjem (z neho si vypočítam paušálne výdavky/ a zaplatené odvody...tie pripočítam k pausálnym výdavkom a mám sumu výdavkov pre DP.
denisadam
02.03.07,19:09
chcem sa spýtať pri vypĺňaní DP v Alfe - uplatňovanie paušálnych výdavkoch - musím ich do DP vpísať, soft ich nehodí automaticky pri zašktrnutí políčka pre uplatnenie paušálnych výdavkov?
Pepa
02.03.07,19:12
chcem sa spýtať pri vypĺňaní DP v Alfe - uplatňovanie paušálnych výdavkoch - musím ich do DP vpísať, soft ich nehodí automaticky pri zašktrnutí políčka pre uplatnenie paušálnych výdavkov?
Nie nehodí.
Zita5
02.03.07,19:12
chcem sa spýtať pri vypĺňaní DP v Alfe - uplatňovanie paušálnych výdavkoch - musím ich do DP vpísať, soft ich nehodí automaticky pri zašktrnutí políčka pre uplatnenie paušálnych výdavkov?


Treba ich vpísať .Výpočet už spraví ALFA.
natkov
07.03.07,12:52
Prosím, ako sa účtujú v alfe napr. úhrady do soc. poisťovne?
Vytvorím si záväzky za každý mesiac, alebo v globáli za celý rok, alebo koľko je uhradená suma na poukážke toľko záväzkovať? Skúste poradiť naj spôsob......
LubenaK
07.03.07,12:57
Záleží na Tebe, ako to chceš evidovať. Môžeš aj celkove za rok, aj po mesiacoch, potom je to prehľadnejšie. Suma na poukážke už je samotná úhrada a tá sa nemusí rovnať skutočnému záväzku, preto potom uvidíš, či je všetko podľa predpisu zaplatené alebo nie.
natkov
07.03.07,13:14
Ďakujem LubenaK
remenka
07.03.07,13:53
Nehodí, ešte tam musíš pripočítať zaplatené odvody a to má každý daňovník iné.
erika_H
14.12.08,16:38
Dobrý večer,ako si prosím Vás v ALFE účtujete paušalistov?
Odberateľské faktúry som si zaúčtovala do evidencie pohľadávok-tie si potom aj vytlačím.
Ich inkasá si urobím cez peňažný denník-vidím tam potom evidenciu príjmov,z toho vypočítam 40% paušálne výdavky.
a kde si evidujete zaplatené odvody?tiež do peňažného denníka?aj do evidencie záväzkov?
Ďakujem moc
erika_H
15.12.08,19:16
Dobrý večer,ako si prosím Vás v ALFE účtujete paušalistov?
Odberateľské faktúry som si zaúčtovala do evidencie pohľadávok-tie si potom aj vytlačím.
Ich inkasá si urobím cez peňažný denník-vidím tam potom evidenciu príjmov,z toho vypočítam 40% paušálne výdavky.
a kde si evidujete zaplatené odvody?tiež do peňažného denníka?aj do evidencie záväzkov?
Ďakujem moc
posuvam
Manual
16.12.08,04:40
Dobrý večer,ako si prosím Vás v ALFE účtujete paušalistov?
Odberateľské faktúry som si zaúčtovala do evidencie pohľadávok-tie si potom aj vytlačím.
Ich inkasá si urobím cez peňažný denník-vidím tam potom evidenciu príjmov,z toho vypočítam 40% paušálne výdavky.
a kde si evidujete zaplatené odvody?tiež do peňažného denníka?aj do evidencie záväzkov?
Ďakujem moc
Pohľadávky vystavujem v programe, zaevidujú sa v KP, ich úhradu tiež robím cez peňažný denník.
Zaplatené odvody si tiež zaevidujem v peňažnom denníku /pre poriadok/, v KZ ich neevidujem.
Potom si vytlačím Prehľad príjmov a výdavkov textovo a tam mám všetky potrebné informácie pre vyplnenie DP. Mám tam aj sumár odvodov do ZP a SP.
Tiež si vytlačím taký mini peňažný denník, kde mám prakticky len úhradu pohľadávok a odvodov /pre poriadok/ nemusím to robiť niekde v exceli.
Môj SZČO zásoby nemá.
Vlado40
28.12.08,19:14
Môže si zvárač pracujúci ako SZČO ,ktorý nie je platca DPH uplatniť paušálne výdavky 40% za rok 2008 ?Ak som správne pochopil , k výdavkom sa ešte pripočíta zaplatené poistné ( odvody ) .Môže sa k výdavkom pripočítať aj odpis IM ,ide o stánok ,ročný odpis za rok 2008 je 5000 Sk. Viete mi poradiť? Kto každý si môže uplatníť výdavky paušálne ?Je potrebné dopredu nahlásiť na DÚ , že si bude uplatňovať výdavky paušálne .
Manual
28.12.08,19:23
Môže si zvárač pracujúci ako SZČO ,ktorý nie je platca DPH uplatniť paušálne výdavky 40% za rok 2008 ano ?Ak som správne pochopil k výdavkom sa ešte pripočíta zaplatené poistné ( odvody ) ano .Môže sa k výdavkom pripočítať aj odpis IM ,ide o stánok ,ročný odpis za rok 2008 je 5000 Sk nie . Viete mi poradiť? Kto každý si môže uplatníť výdavky paušálne ? V podstate každý komu je to výhodnejšie a nie je platca DPH
Viď v texte modro.
V 40% sú obsiahnuté všetky výdavky SZČO to je aj prípadné odpisy.
Vlado40
06.01.09,17:42
Ďakujem za odpoveď
Čo znamená veta:"V podstate každý komu je to výhodnejšie a nie je platca DPH".Paušálne výdavky si môže uplatniť aj niekto iný , ktorý nevykonáva remeselnú činnosť ?