Laura30
17.02.07,15:18
Prosím Vás mohol by mi niekto vysvetliť aké sú to fixné náklady na UK a TUV?
svojar
17.02.07,16:31
Cena tepla sa delí na dve zložky, variabilnú a fixnú. Fixné náklady sú pevné náklady na1GJ tepelnej energie spotrebovanej na kúrenie a ohrev vody. S dodávateľom tepla máte uzatvorenú zmluvu napr. na 1000 GJ, fIxné náklady teda aj pri nižšom odbere zaplatíte za 1000 GJ. Variabilné náklady zaplatíte iba za skutočme odobraté teplo, napr. 900 GJ.
Uvediem príklad : Cena tepla - var. zložka - 300,- Sk
fix. zložka - 150,- Sk
Zmluva je uzatvorená na 1000 GJ a skutočná spoteba bola 900 Gj.
Za VZ teda bude ..... 900 x 300 = 270 000
za FZ ......1000 x 150 = 150 000
Preto je treba zmluvám s dodávateľli venovať pozornosť a pri každom vylepšení domu /zateplenie, regulácia/ znižovať množstvo požadovaného tepla. Dodávateľovi to oznámiť tak do konca septembra, nakoľko aj on musí uzatvárať zmluvy napr. s SPP na dodávku množstva plynu
Inak tie fixné náklady platí domácnosť aj za plyn i el. energiu, sú tzv. stále platby.
Halli
17.02.07,17:21
v skratke povedané, fixne náklady su tie, ktoré potrebuje dodavateľ napr. aj na svoje fungovanie- režia, platy, neplaty, doplaty...:rolleyes: už vieš čo? ;)... u tepla sa stanovuje vopred ako písal svojar a vo fakture ti počítaju každý mesiac 1/12inu z roka.
GabiZ
17.02.07,17:53
Súhlasím so Svojar a príspevku, kde popísal fixnú a variabilnú zložku. Slávica dodala to, čo je tam v skutočnosti započítané (v mnohých prípadoch sú to aj náklady, ktoré majú niektorí dodávatelia prehnané). Ale to je iná téma. Ja by som Vám dala na zváženie jeden prípad, ktorý sa mi práve stal a zaujímalo by ma, ako by ste to kolegovia moji riešili.
Dodávateľovi tepla sme dali výpoveď k 30.6.2007 (bola dodržaná výpovedná lehota 6 mesiacov). Výpoveď sme dali zo zákona, nakoľko neboli splnené mnohé podmienky zákona o tepelnej energetike ale to je skôr právna záležitosť. Mne sa jedná o to, že na rok 2007 sme objednali 452 GJ na ÚK (od 1.1.2007 do 30.6.2007) a na TÚV 152 GJ. Nakoľko dodávateľ tepla nám písomne oznámil, že s odpojením sa od CTZ nesúhlasí, poslal nám faktúru za obdobie január, kde FZ je 1/12 z 904 GJ na ÚK a 1/12 z 204 GJ na TÚV (čiže raz toľko, ako sme si objednali), to znamená, že nepočíta s nami objednaným množstvom tepla na polrok, ale na rok. Nakoľko nám mesto robí neopísateľné problémy s vydaním súhlasov na vybudovanie kotolne, môže sa stať, že nestihneme kotolňu do 30.6. zrealizovať a museli by sme požiadať o ďalšiu dodávku tepla. Takže ak zaplatíme faktúru, ktorú nám poslali čiže 1/12 z objednaného množstva na rok, ako nám oni predpísali, dáme tým tichý súhlas k tomu, že ich nesúhlas k odpojeniu sa akceptujeme a ak sa nám kotolňa podarí zrealizovať, môže sa nám stať, že po 30.6. budú od nás vymáhať ďalších 6 mesiacov z fixnej zložky. Ja mám v pláne zaplatiť len 1/6 z nami objednaného množstva + samozrejme to, čo sme spotrebovali. Samozrejme, že dodávateľ sa bude brániť a nechcem sa dožiť, aby sme ich po 30.6. museli žiadať o ďalšiu dodávku tepla. Samozrejme, že situácia okolo mesta sa zatiaľ rieši (máme už ústny prísľub, že potrebné súhlasy dostaneme), ale akoby ste riešili zaplatenie takejto faktúry. To je hlavolam, čo? No ak sa nájde niekto, kto by sa tým chcel zaoberať, rada príjmem váš názor.
Halli
17.02.07,19:09
Gabi tak to je dosť zložité, ale ak máš doklad o tom, že ste si objednali toľko tepla ako vravíš asi by som im to nedarovala. Nieje nič horšie ako keď začnú robiť dodavatelia prieky, snaď by bolo dobre zajsť si u Vás na URSO a poradiť sa, viem dobre že ťažko sa niečim ohanať, keď druhá strana vie, že im beriete "kšeft"...horšie je , že neviete či to stihnete do pol roka a tak su "oni na koni", viem že u nás jednemu panelaku odpojili dva mesiace vopred dodávku teplej vody, keď sa odpájali...čo by u Vás znamenalo asi to isté, kedže kuriť v lete nebudete...to by sa možno ešte dalo prežiť...aj keď je to dosť tvrdé. no a pokúsiť sa poradiť aj s právnikom, ale viem si predstaviť, ake su to nervy...tak sa drž, ja sa skusím tiež ešte popýtať.
GabiZ
17.02.07,19:11
ÚRSO určite nie, viem prečo to hovorím, mnohí budú tiež vedieť, je to zbytočné. V ostatnom súhlasím, asi to treba fakt dobre overiť z právneho hľadiska. Ďakujem zatiaľ.
Halli
17.02.07,19:20
Viem na čo narážaš, hoci mne tam kedysi jeden pán dobre poradil, ale neviem či tam ešte je... asi už nie :(
Orim
17.02.07,21:27
Vieš čo nerob si s tým hlavu aj tak to teraz nevyriešiš. Vy ste im dali výpoveď a vôbec vás nemusí zaujímať, že s tým oni nesúhlasia ak nemajú nejaké dosť silné argumenty, dôvody vám nejaké dali zvážte ich ale nepotvrdte im. Môže sa však stať, že vám napíšu že ak nepotvrdíte tak s tým súhlasíte, na to pozor v tom prípade to treba znovu zamietnuť.
Treba si zistiť ako ďaleko ste so stavebným povolením, nie ústny príslub (aj keď aspoň niečo) ale papier nepustí. To že ste dostali faktúru na január 1/12 z celkového množstva na rok je podľa mňa vcelku normálne. Tá 1/12 by sa mala rovnať vašej 1/6 ak ste si naplánovali polovicu.
Neviem či podľa zákona znamená že keď to zaplatíte, že súhlasíte.

Ja by som zatial platil, ale maximálne do hodnoty objednaného množstva tepla. Do tej doby než skončí výpoveď sa to snad vykryštalizuje.
Treba mať všetky súhlasy a potvrdenia aby nebol dôvod to (vydanie stavebného povolenia) zdržovať alebo odďalovať a tým to hneď neschváliť.

Je jasné že budú robiť všetko aby to zastavili. Mne jeden známy hovoril, že k nim prišli z firmy dodávajúcej teplo presviedčali ludí aby to nechceli, údajne už majú kotolňu hotovú ale dodávka tepla im ešte ide od dodavateľa. A dodávateľ povedal, že celú kotolňu od nich kúpi aj s robotou, a presťahuje to niekde inde. Je to na hlavu. Toho dodávateľa určite poznáš.
:)
Jumil
18.02.07,09:46
Nie celkom súhlasím s vysvetlením, ktoré napísal Svojar k danej téme. Podľa toho čo napísal, stačilo by objednať množstvo tepla hlboko poddimenzované a naše platby za teplo by sa rapídne znížili. Pravda je to čiastočná, pretože to platí pre daný mesiac za ktorý platíme a zaplatíme tak ako to vysvetlil Svojar. Neplatí to po celoročnom vyúčtovaní za teplo.
GabiZ
18.02.07,11:07
Orim ďakujem za odpoveď viacmenej som toho istého názoru. Čo sa týka tých súhlasov, viem dobre, že čo nie je na papieri, ako by ani nebolo. Viacmenej však očakávam, že to stavebné povolenie nakoniec prejde, nie je tam žiadny dôvod, aby nebolo vydané, len ide o čas, ktorý je nám momentálne veľmi drahý. S mestom bojujeme od novembra 2006 a je naozaj smutné, že človek musí ísť až na súd, aby si vymohol svoje právo, hoci dobre vedia, že porušujú zákon, ale tí, ktorí nemajú dostatočné právne vedomie sa vzdajú a život ide ďalej. Na Slovensku je to tak, viem aj o iných mestách. Ale o tomto probléme už vieme všetci. Čo sa týka našej odpovede, samozrejme, že sme hneď reagovali a potvrdili sme opätovne našu výpoveď s tým, že na nej trváme. Tento doklad máme. Viem aj to, že ak by som to zaplatila a budem platiť len do 30.6. tak zaplatím aj tak len 1/6-tinu. Len ako hovoríš, u nás je dodávateľ taký vychytralý, že nemôžeš vedieť, čo máš od nich čakať. Asi to preverím s právnikom. Viem dobre o kom hovoríš, viem aj kde sa to presne stalo a viem aj kto za tým stojí. Mali sme v pláne urobiť ďalšie kroky, ale nikto si nechce špiniť ruky, ešte stále majú dominantné postavenie (bohužiaľ). Málokto má odvahu proti nim zasiahnuť, to sme asi len my takí neodbytní a o to je ten boj tvrdší. Vždy platilo, že jednotlivec moc toho nezmôže, ale väčšina by dokázala prelomiť ľady. Chýba už len iniciátor, ktorý by to zorganizoval. Čo už, ešte stále je tu väčšina, ktorá radšej ohne chrbát a nechá sa bičovať. A je to na škodu nás všetkých.
svojar
18.02.07,12:28
Odpovedám Jumil
Poddimenzované množstvo by Ti dodávateľ nemal zobrať pretože by sa mal brať priemer za posledné 3 roky. Tak je to u nás. Možno by dodávateľ súhlasil aj s menšou objednávkou. Ale asi by si platil velké sankcie za prekročenie objednaného množstva pri tzv. poddimenzovanej objednávke. A prečo sa v Tvojom príspevku hovorí o mesiaci. Teplo sa vždy zúčtováva za rok.
Laura30
18.02.07,13:56
Ďakujem za odpovede
Jumil
18.02.07,14:40
Znovu sa pripájam do diskusie na tému fixné a variabilné náklady za teplo. Obidve ceny stanovuje výrobca alebo dodávateľ tepla ešte pred kalendárnym rokom. Pred tým si zabezpečí objednanie množstva tepla v GJ od jednotlivých subjektov, ktorým dodáva teplo. Tieto objednávky zosumarizuje. Na základe množstva objednaného tepla prepočíta svoje fixné náklady na 1 GJ (popísala slavica). Koncový užívateľ (obytný dom) platí dodávateľovi mesačne variabilnú zložku podľa skutočne spotrebovaného tepla (GJxVZ) a fixnú zložku (objednané GJ na jednotlivý mesiac x FZ). Po ukončení kalendárneho roka dodávateľ prepočíta množstvo dodaného tepla a ak je spotreba tepla oproti objednanému fixnému množstvu väčšia dochádza k prepočitavaciemu koeficientu a má hodnotu <1 ak je spotreba menšia ako objednaná je koeficient >1. A preto, keď dodávateľ určí cenu za 1GJ, po ukončení roka táto cena môže byť väčšia alebo menšia.
svojar
18.02.07,15:30
Dodávatel tepla mesačne fakturuje var. náklady podla skutočne spotrebovaného množstva GJ a fixné vo výške 1/12 nákladov podla objednaného množstva na rok. Keď sa dohodnuté teplo neodoberie, tak výsledná cena za GJ je skutočne vyššia ako prostý súčet stanovenej ceny variabilnej a fixnej zložky.
Orim
19.02.07,00:34
Príloha č. 1
k vyhláške č. 630/2005 Z. z

Pomerné množstvá z celoročného dodaného tepla podľa mesiacov

Mesiac ----- Vykurovanie ------------ Vykurovanie ------- Teplá úžitková voda
------------ a teplá úžitková voda
január ----- 17,60% ------------------19% ------------------ 9%
február ---- 14,50% ------------------ 16% ----------------- 9%
marec ----- 14% --------------------- 15% ----------------- 8%
apríl ------- 9% ---------------------- 9% ------------------ 8%
máj -------- 2% ---------------------- 1% ------------------ 8%
jún -------- 1,60% -------------------- 0% ----------------- 8%
júl --------- 1,60% -------------------- 0% ----------------- 8%
august ----- 1,60% -------------------- 0% ----------------- 8%
september -- 2% ---------------------- 1% ----------------- 8%
október ----- 8% ---------------------- 8% ----------------- 8%
november -- 12% --------------------- 14% ----------------- 9%
december -- 16,10% ------------------ 17% ----------------- 9%
Juraj xyz
19.02.07,17:36
Orim ďakujem za odpoveď viacmenej som toho istého názoru. Čo sa týka tých súhlasov, viem dobre, že čo nie je na papieri, ako by ani nebolo. Viacmenej však očakávam, že to stavebné povolenie nakoniec prejde, nie je tam žiadny dôvod, aby nebolo vydané, len ide o čas, ktorý je nám momentálne veľmi drahý. S mestom bojujeme od novembra 2006 a je naozaj smutné, že človek musí ísť až na súd, aby si vymohol svoje právo, hoci dobre vedia, že porušujú zákon, ale tí, ktorí nemajú dostatočné právne vedomie sa vzdajú a život ide ďalej. Na Slovensku je to tak, viem aj o iných mestách. Ale o tomto probléme už vieme všetci. Čo sa týka našej odpovede, samozrejme, že sme hneď reagovali a potvrdili sme opätovne našu výpoveď s tým, že na nej trváme. Tento doklad máme. Viem aj to, že ak by som to zaplatila a budem platiť len do 30.6. tak zaplatím aj tak len 1/6-tinu. Len ako hovoríš, u nás je dodávateľ taký vychytralý, že nemôžeš vedieť, čo máš od nich čakať. Asi to preverím s právnikom. Viem dobre o kom hovoríš, viem aj kde sa to presne stalo a viem aj kto za tým stojí. Mali sme v pláne urobiť ďalšie kroky, ale nikto si nechce špiniť ruky, ešte stále majú dominantné postavenie (bohužiaľ). Málokto má odvahu proti nim zasiahnuť, to sme asi len my takí neodbytní a o to je ten boj tvrdší. Vždy platilo, že jednotlivec moc toho nezmôže, ale väčšina by dokázala prelomiť ľady. Chýba už len iniciátor, ktorý by to zorganizoval. Čo už, ešte stále je tu väčšina, ktorá radšej ohne chrbát a nechá sa bičovať. A je to na škodu nás všetkých.


Gabi jedna vec je mat cosi na papieri ina vec je stanovisko stavebneho uradu - bohuzial zatial je legislativa postavena tak ze ucastnikom konania je aj zo zakona dodavatel tepla , a ak zacne robit obstrukcie / cize nebude suhlasit s vasim odpojenim/ tak stavebny urad nemoze vydat suhlasne stanovisko a mozete sa dostat do patovej situacie ze vas bude dodavatel tepla blokovat aj za cenu sudneho sporu , v com mu nedokazete zabranit. Je to proste hra nervov ,kde staci napadnut niektoru cast z technickej dokumentacie na novu kotolnu - aj ked budete mat najnovsiu technologiu , napr. vplyv na znecistovanie ovzdusia a bude to okamzite tvrdenie proti tvrdeniu , co moze rozlusknut iba obratenie sa na súd - a uz si v sieti byrokratickej justicie. A pokial to bude na sude, ziadne stanovisko zo stavebneho uradu neuvidis.........Takze je to ako zacarovaný kruh.
Ja som zmenil strategiu - nebojujem s cent. dod. tepla , ale snazim sa komunikovat a prinasa to riesenia....
peton
19.02.07,17:53
Juraj, tu nikto nebojuje, len sa snažíme dovolať sa svojich práv, ale radi sa necháme strategicky poučiť, tak pošli návod. Možno tam u vás sa dá dohovoriť s dodávateľmi, ale nie všade sú ústretoví, ba povedal by som, že v komunikácii je to skôr v štýle Ty mne, ja Tebe niekde aj v tom najhoršom zmysle slova resp. čo vôbec chceš buď rád, že si rád. Takže každá rada je vítaná Juraj a tešíme sa na Tvoje príspevky. Určite mnohým z nás pomôžu, ak máš chuť sa podeliť so svojimi skúsenosťami. Ako sa vraví viac hláv, viac kapusty. Páni to bude energie... :-)
GabiZ
19.02.07,18:39
Súhlasím aj s Jurajom aj s Petonom, je to začarovaný kruh a len silné argumenty dokážu prelomiť túto nespravodlivosť. Pretože je úplne jasné, že dodávatelia tepla sa budú zubami nechtami držať svojich zámerov, hoci mnohí porušujú všetky možné pravidlá, aké sa len dajú a to im nikto nedokáže zatrhnúť. V našom prípade sa nedá s nimi jednať, pretože to, čo sa tu robí je neskutočné, stále sa tvária, že nad nich nie je a akosi im to stále prechádza. Je nespravodlivé, že dodávateľ, ktorý mal neskutočné zisky a každý vie, že nie čistou cestou sa má vyjadrovať k slobodnému rozhodnutiu vlastníkov bytov, ktorí majú tejto nespravodlivosti plné zuby. Nehovorím, že vždy je vlastná kotolňa tým najvhodnejším riešením, ale v našom prípade jediným výhodným. Sme jediní, ktorí zostali napojení na veľkú kotolňu a všetky náklady s ňou spojené si zúčtujú od nás. Kde boli všetci vtedy, keď sa odpájalo 6 subjektov a nikto sa nepozeral na to, či budú ostatní odberatelia poškodení? Prečo by sme mali jediný živiť kotolňu, ktorá je už teraz zanedbaná? Všetko okolo je už odpojené a má svoje vlastné kotolne, naše náklady na vykurovanie sú neúnosné a budú stále vyššie, ak s tým niečo neurobíme. Áno, oni by možno súhlasili, aby sme dali zrekonštruovať zariadenia, potom by sa možno cena zmenšila, ale o tom silne pochybujem. Poviem jeden jediný príklad za všetky. Minulý rok v októbri bolo schválené zvýšenie ceny plynu a to pre domácnosti. Už v auguste mal dodávateľ schválenú zvýšenú cenu tepla. Vtedy sa len šuškalo o tom, že sa možno cena zvýši. Ja sa pýtam, z akého dôvodu nám zvýšil túto cenu, keď legislatívne nebolo ešte zvýšenie ceny plynu schválené? A to je len zlomok z toho, čo majú u nás na rováši. Takže budeme musieť vynaložiť veľa síl, aby sme si presadili svoje a ja len dúfam, že máme dostatočné argumenty. A okrem iného stavebný úrad prehodnocuje námietky účastníkov konania a len v prípade, že sú opodstatnené, nevydá stavebné povolenie, prípadne stanovuje, za akých podmienok môže byť stavba zrealizovaná. Som teda veľmi zvedavá, v čom budú ich námietky spočívať, lebo počítam s tým, že sa určite odvolajú. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ďalej. Ďakujem za názory.
Orim
20.02.07,16:02
Ja keď som dal žiadosť na stavebný úrad trvalo to dosť dlho skoro 3 mesiace než to vybavili. Na začiatku mi povedali, že asi mi budú robiť problémy na životnom prostredí (údajne že sú tam napojení na firmu dodávajúcu teplo), ale tam to prebehlo v pohode. Do týždňa som mal vyjadrenia a to aj s cestou. Na stavebnom chceli rozne blbosti len aby zdržovali. Nepovedali naraz čo chcú doplniť. Na všetko som musel prísť sám. Chceli veci ktoré tam vôbec nemuseli byť. Chodil som tam skoro každý týždeň. Všade mali čas na vyjadrenie, niekde i to pripadalo tak, že chcú nejaký urýchlovací príplatok (všimné) aby to bolo skôr, (pretože hovorili my máme mesiac na vyjadrenie)

edit: To vyjadrenie stavebného úradu trvalo 3 mesiace a 2 dni.
Juraj xyz
07.03.07,18:06
Ja keď som dal žiadosť na stavebný úrad trvalo to dosť dlho skoro 3 mesiace než to vybavili. Na začiatku mi povedali, že asi mi budú robiť problémy na životnom prostredí (údajne že sú tam napojení na firmu dodávajúcu teplo), ale tam to prebehlo v pohode. Do týždňa som mal vyjadrenia a to aj s cestou. Na stavebnom chceli rozne blbosti len aby zdržovali. Nepovedali naraz čo chcú doplniť. Na všetko som musel prísť sám. Chceli veci ktoré tam vôbec nemuseli byť. Chodil som tam skoro každý týždeň. Všade mali čas na vyjadrenie, niekde i to pripadalo tak, že chcú nejaký urýchlovací príplatok (všimné) aby to bolo skôr, (pretože hovorili my máme mesiac na vyjadrenie)

edit: To vyjadrenie stavebného úradu trvalo 3 mesiace a 2 dni.

ORIM - tiez som to cele zazil na vlastnej koži - je to fakt neskutočné ako sa statny uradnici platený z nasich daní takto správajú a natahuju veci neskutocne dlho aj ked by mohli veci /obcas/ poriesit smahom ruky..
Este jeden postreh - dokonca sa ohanaju usmernením z Min. hospodarstva kde legislatíva im umoznuje nedat suhlasne stanovisko alebo vyjadrenie k vlastnej kotolni napriek tomu ze splnate vsetky poziadavky. Staci akykolvek *demagogicky* argument cent.dodavateľa tepla a ste na súde ......
Nejednoznacna legislatíva to je to co odradzuje postup viacerých spolocenstiev zriadit si vlastnu kotolnu. Demagogia vyhrava nad racionalitou - a efektivnejsim vykurovaním - na skodu nasich penazeniek......
svojar
07.03.07,18:15
Myslím si, že téma fixných nákladov sa "zvrtla " na budovanie vlastných kotolní a problémy s tým.
empaty
15.03.07,21:21
Súhlasím so Svojar a príspevku, kde popísal fixnú a variabilnú zložku. Slávica dodala to, čo je tam v skutočnosti započítané (v mnohých prípadoch sú to aj náklady, ktoré majú niektorí dodávatelia prehnané). Ale to je iná téma. Ja by som Vám dala na zváženie jeden prípad, ktorý sa mi práve stal a zaujímalo by ma, ako by ste to kolegovia moji riešili.
Dodávateľovi tepla sme dali výpoveď k 30.6.2007 (bola dodržaná výpovedná lehota 6 mesiacov). Výpoveď sme dali zo zákona, nakoľko neboli splnené mnohé podmienky zákona o tepelnej energetike ale to je skôr právna záležitosť. Mne sa jedná o to, že na rok 2007 sme objednali 452 GJ na ÚK (od 1.1.2007 do 30.6.2007) a na TÚV 152 GJ. Nakoľko dodávateľ tepla nám písomne oznámil, že s odpojením sa od CTZ nesúhlasí, poslal nám faktúru za obdobie január, kde FZ je 1/12 z 904 GJ na ÚK a 1/12 z 204 GJ na TÚV (čiže raz toľko, ako sme si objednali), to znamená, že nepočíta s nami objednaným množstvom tepla na polrok, ale na rok. Nakoľko nám mesto robí neopísateľné problémy s vydaním súhlasov na vybudovanie kotolne, môže sa stať, že nestihneme kotolňu do 30.6. zrealizovať a museli by sme požiadať o ďalšiu dodávku tepla. Takže ak zaplatíme faktúru, ktorú nám poslali čiže 1/12 z objednaného množstva na rok, ako nám oni predpísali, dáme tým tichý súhlas k tomu, že ich nesúhlas k odpojeniu sa akceptujeme a ak sa nám kotolňa podarí zrealizovať, môže sa nám stať, že po 30.6. budú od nás vymáhať ďalších 6 mesiacov z fixnej zložky. Ja mám v pláne zaplatiť len 1/6 z nami objednaného množstva + samozrejme to, čo sme spotrebovali. Samozrejme, že dodávateľ sa bude brániť a nechcem sa dožiť, aby sme ich po 30.6. museli žiadať o ďalšiu dodávku tepla. Samozrejme, že situácia okolo mesta sa zatiaľ rieši (máme už ústny prísľub, že potrebné súhlasy dostaneme), ale akoby ste riešili zaplatenie takejto faktúry. To je hlavolam, čo? No ak sa nájde niekto, kto by sa tým chcel zaoberať, rada príjmem váš názor.

K tvojmu problému: vo faktúre za teplo platíte buď preddavky (ktoré sa neskôr vyúčtujú) alebo ostré faktúry za skutočnú spotrebu v mesiaci. Z tvojho clanku vyplýva, že 1/12 z 904 GJ je približne rovnaká suma ako 1/6 z Vami objednaného množstva 452 GJ. Fakturovať Vám mozu len spotrebované množstvo za VZ a objednané množstvo za FZ.

Ak dodávateľ nesúhlasil z vami objednaným množstvom tepla na nasledujúci rok, mal možnosť nepodpísať zmluvu o dodávke tepla (resp. dodatok na rok 2007) a obrátit sa na URSO, ktoré je zo zákona v takýchto prípadoch oprávnené rozhodnúť. Ak tak dodávatel neurobil, budete platit fraktúry za mesiace pocas prvého polroka a potom ak nestihnete realizáciu aj dalej, ale tu má právo dodávateľ účtovať zmluvnú pokutu za precerpanie dohodnutého objednaného množstva tepla! Jedn mesiac alebo dva to prežijete. Podstatné je, že dalšie mesiace ak nezaplatíte za to čo ste nespotrebovali, ani si neobjednali, to od Vás dodávateľ tepla nevymôže.
Doporučujem normálne platit a pracovat na skorom zriadení vasej kotolne.
P.S.: zaplatenie faktúry dodávateľa za skutočne odobraté spotrebované teplo neznamená odsúhlasenie ich tvrdenia, že ste si objednali teplo na celý rok...Ten hlavolam sa mi nezdá az taký hlavolamný..:-)
GabiZ
16.03.07,06:01
Áno Empaty, presne takto postupujem, platím mesačné faktúry, kde vlastne ak sa to podarí zaplatím 6 mesiacov FZ, čiže len to, čo som objednala a spotrebované množstvo platím vo VZ. Nič také ako dodatok k zmluve prípadne rozhodnutie ÚRSO dodávateľ nepredložil, takže je to jasné. Napriek tomu ďakujem za názor a ešte jedna vec, s Mestom sme už vďaka prokuratúre pohli, takže dúfam, že čoskoro už budeme mať potrebné povolenia a môžeme ísť na to. Horšie to bude pri odpájaní sa, ale aj tu máme nejaké esá v rukáve, takže dúfam, že to všetko dobre dopadne. Prajem príjemný deň.
empaty
16.03.07,10:53
Gratulujem k úspechu. Málokto z vlastníkov vie oceniť kolko úsilia treba na zariadenie takejto záležitosti. Zaujímalo by ma ako ste dopadli nakoniec.... Držím palce.
Polis
16.03.07,12:06
Ako dobre že naše spoločenstvo netrápia také termíny ako fixné náklady na Uk a TÚV. Máme vlastnú zrekonštruovanú kotolňu. Poznám len údaje o spotrebe plynu, vody, elektrickej energie, o sume ktorú platíme kotolníkovi a sume na opravu a údržbu kotolne, povinné revízie ... Nie je nad vlastnú kotolňu ! Cena za Gj je u nás len oriantačný údaj !(v roku 2005 - 450 Sk/Gj. Ako som sa dozvedel, že v Prievidzi je to z centr.zdroja 606,-sk/Gj. To je hrozné !
GabiZ
16.03.07,13:33
Ako dobre že naše spoločenstvo netrápia také termíny ako fixné náklady na Uk a TÚV. Máme vlastnú zrekonštruovanú kotolňu. Poznám len údaje o spotrebe plynu, vody, elektrickej energie, o sume ktorú platíme kotolníkovi a sume na opravu a údržbu kotolne, povinné revízie ... Nie je nad vlastnú kotolňu ! Cena za Gj je u nás len oriantačný údaj !(v roku 2005 - 450 Sk/Gj. Ako som sa dozvedel, že v Prievidzi je to z centr.zdroja 606,-sk/Gj. To je hrozné !

A u nás momentálne 690 Sk/GJ. Preto sa snažíme o kotolňu, dúfam, že to bude k spokojnosti všetkých. Potom sa ozvem, ako to celé dopadlo.
Orim
16.03.07,19:24
A u nás momentálne 690 Sk/GJ. Preto sa snažíme o kotolňu, dúfam, že to bude k spokojnosti všetkých. Potom sa ozvem, ako to celé dopadlo.

Držím palce a rád sa na ňu prídem pozrieť ak ma pozvete.
josy
18.03.07,19:24
Tiez som sa o fixne naklady trochu zaujimal. Na jesen sme totiz zateplili dom z 3 stran (S,V,Z) tento rok sa bude pokracovat s juznou stranou. Drviva vacsina bytov si dala namontovat plastove okna. Preto sme na neaseho vyrobca tepla vyrukovali s poziadavkou na znizenu objednavku tepla o predpokladane uspory. Vyrobca s nasou poziadavkou nesuhlasil a "ponukol" riesenie podla nejakeho paragrafu, ze v pripade nedohody objednavatela a dodavatela tepla plati objednavka tepla, ktora sa rovna priemeru spotreby tepla za posledne 3 roky. Vtedy sme si pripadali ako v tom vtipe: bod 1: velitel ma vzdy pravdu. bod 2: ak velitel nema pravdu plati bod cislo 1. Bohuzial kurenarska loby je velmi silna. No nic ked sa trochu pozviechame zo zateplovania vyzera to ze dodavatel tepla pride o dalsieho odberatela. Dufam ze zatial nebude platit zakon, ze ked si raz pripojeny na hromadneho dodavatela tepla, nemozes sa nasledujucich 20 rokov odpojit :rolleyes:
svojar
19.03.07,05:46
O to priemere za predcházajúce 3 roky dakde bude písané, neviem síce kde, ale aj ja som o tom počul a my podľa toho postupujeme i s naším dodávateľom tepla.
Elena Navrátilová
19.03.07,06:02
Tiez som sa o fixne naklady trochu zaujimal. Na jesen sme totiz zateplili dom z 3 stran (S,V,Z) tento rok sa bude pokracovat s juznou stranou. Drviva vacsina bytov si dala namontovat plastove okna. Preto sme na neaseho vyrobca tepla vyrukovali s poziadavkou na znizenu objednavku tepla o predpokladane uspory. Vyrobca s nasou poziadavkou nesuhlasil a "ponukol" riesenie podla nejakeho paragrafu, ze v pripade nedohody objednavatela a dodavatela tepla plati objednavka tepla, ktora sa rovna priemeru spotreby tepla za posledne 3 roky. Vtedy sme si pripadali ako v tom vtipe: bod 1: velitel ma vzdy pravdu. bod 2: ak velitel nema pravdu plati bod cislo 1. Bohuzial kurenarska loby je velmi silna. No nic ked sa trochu pozviechame zo zateplovania vyzera to ze dodavatel tepla pride o dalsieho odberatela. Dufam ze zatial nebude platit zakon, ze ked si raz pripojeny na hromadneho dodavatela tepla, nemozes sa nasledujucich 20 rokov odpojit :rolleyes:
Jéjdanenky nestraš... už ma v rámci nadmonopolnej moci asi toho veľa neprekvapí. Ale je to veľmi blízko pravdy.
GabiZ
19.03.07,06:49
....... No nic ked sa trochu pozviechame zo zateplovania vyzera to ze dodavatel tepla pride o dalsieho odberatela. Dufam ze zatial nebude platit zakon, ze ked si raz pripojeny na hromadneho dodavatela tepla, nemozes sa nasledujucich 20 rokov odpojit :rolleyes:[/quote]

Zatiaľ taký zákon nie je, ale ak si prečítaš novelu zákona o tepelnej energetike, hlavné slovo v tomto všetkom bude mať samospráva (obce a mestá). Podľa novely zákona musia vypracovať koncepciu mesta, ktorá bude v súlade s ich územným plánom. Ani nechci vedieť, čo bolo v navrhovanej koncepcii nášho mesta. Ide sa síce celá prerábať, ale myslím si, že tu začína prvý krok k tomu, že vybudovanie vlastnej kotolne bude naozaj vážny problém. Stretla som sa s tým teraz, ako vybavujeme vlastnú kotolňu a len získanie stanovísk jednotlivých oddelení mesta je niekedy ohromný problém. Nám sa to zatiaľ podarilo vyriešiť, ale záväzné stanovisko mesta, ktoré bude potrebné pri každom povolovaní vlastných lokálnych kotolní, bude mnohým zväzovať ruky. Hoci niektoré mestá majú tendenciu vytvoriť taký priestor, aby to bolo pre ľudí výhodné, keď budú napojené na centrálne zdroje, ale tu sa zas niekde začína to lobby, ktoré si už spomenul.
Elena Navrátilová
19.03.07,06:54
Samozrejme že to bude problém. Veď každé mesto má v s.r.o., ktoré sú CDT majoritné podiely.
Orim
20.03.07,17:41
Koncepcia výroby tepla v meste sa silno odvíja od toho, či sú funkcionári mesta spolupodielnici výrobcov tepla.
:(
Laura30
02.04.07,14:22
Pre všetkých ktorých zaujima aké variabilne a fixné náklady si dal výrobca tepla v ich okoli ponúkam stránku. http://www.urso.gov.sk/phpRozhodnutia/RU_teplo.php
Juraj ŠLI
03.04.07,14:16
Cena tepla sa delí na dve zložky, variabilnú a fixnú. Fixné náklady sú pevné náklady na1GJ tepelnej energie spotrebovanej na kúrenie a ohrev vody. S dodávateľom tepla máte uzatvorenú zmluvu napr. na 1000 GJ, fIxné náklady teda aj pri nižšom odbere zaplatíte za 1000 GJ. Variabilné náklady zaplatíte iba za skutočme odobraté teplo, napr. 900 GJ.
Uvediem príklad : Cena tepla - var. zložka - 300,- Sk
fix. zložka - 150,- Sk
Zmluva je uzatvorená na 1000 GJ a skutočná spoteba bola 900 Gj.
Za VZ teda bude ..... 900 x 300 = 270 000
za FZ ......1000 x 150 = 150 000
Preto je treba zmluvám s dodávateľli venovať pozornosť a pri každom vylepšení domu /zateplenie, regulácia/ znižovať množstvo požadovaného tepla. Dodávateľovi to oznámiť tak do konca septembra, nakoľko aj on musí uzatvárať zmluvy napr. s SPP na dodávku množstva plynu
Inak tie fixné náklady platí domácnosť aj za plyn i el. energiu, sú tzv. stále platby.


Nie celkom súhlasím, toto je len ideálny stav, kedy objednané teplo je aj potrebované. Ak je rozdiel medzi objednaným a skutočne spotrebovaným teplom potom nastáva situácia, ktorá túto verziu vyvracia. Fixnú zložku dodávateľ tepla prerozdelí pre všetkých odberteľov a tá môže narásť až o 50,-Sk voči pôvodne stanovenej ceny z URSO a to je hlavne v tom prípade keď sa ušetrí. Nám to urobil pri ročnom zúčtovaní a má na to smernicu. Rád by som vedel ako sa proti tomuto bániť? Mal som za to že súčet variabilnej zložky + fixná zložka tvoria konečnú cenu pre odberateľa ale to nie je pravda. Ako postupovať pri ďalšej objednávke a hlavne ako vypracovať zálohové platby od majiteľov bytov aby nevznikali nedoplatky za dodané teplo.:mee:
Orim
03.04.07,21:37
Áno je to spolu variabilná + fixná zložka. Ale tu treba ešte doplniť, že variabilná zložka je zo spotrebovaného tepla a fixná zložka je podľa objednaného množstva tepla takže sa môže meniť. Potom to býva ešte tak, že ak sa spotrebuje teplo v množstve + - 7% počíta sa to ako že sa spotrebovalo objednané množstvo tepla ale to je podľa zmluvy ako je postavená, vtedy sa fixná zložka nemení.
Elena Navrátilová
16.04.07,15:34
ÚRSO schváli fixnú zložku do výšky akú si dokáže CDT obhájiť. Bez problémov. Náš CDT mal schválenú zvýšenú fixnú zložku od 1. 10. 2006 už v 8/2006 nezávisle na tom či cena za plyn pôjde hore alebo nie. Nie je sa čo diviť. Vo fixnej zložke sú zahrnuté náklady na réžiu, platy, telefón, poistky, pohonných hmôt,... K tomu aj úver na modernizáciu kotolne. No kto má takéto vymoženosti okrem monopolov elektrární, plynární,...
Jozef I
17.04.07,05:44
No ja by som mal na vas tiež jednu otázku. Dodávateľ tepla si vyžiadal predpokladaný objem odobraného tepla, ktorý mu bol aj poslaný. Lenže stalo sa, že jemu sa objednané množstvo nepáči a rozhodol sa, že teplo bude fakturovať podľa odobratého množstva z pred 2 rokov, kedy bola zrovna silná zima. Neakceptuje žiadne výhrady ani odvolania. Tvrdí že objednané množstvo je malé a podhodnotené a tak pristupuje k prepočtu podla min. rokov. Dá sa s tým niečo robiť?
GabiZ
17.04.07,05:56
Ak chcete objednať menšie množstvo tepla, musíte zdokladovať pomocou tepelno-technického prepočtu, na základe čoho objednávate menšie množstvo tepla. Napríklad urobili ste nejaké úsporné opatrenia na základe ktorých si objednávate množstvo tepla, vtedy to dodávateľ musí akceptovať. V opačnom prípade ak ste objednávali množstvo tepla na rok 2007, berie sa do úvahy množstvo tepla spotrebované v roku 2005, nakoľko sa objednávalo k septembru 2006 a vtedy sa nevedela celková spotreba za rok 2006. Dúfam, že som to vysvetlila pochopiteľne.
Jozef I
17.04.07,06:05
ďakujem za odpoveď. Ale nechápem prečo si mám objednávať teplo, keď si dodávateľ aj tak povie, že je mu to jedno a bude nám dodávať úplne podľa niečoho iného?
GabiZ
17.04.07,06:47
Je to zo zákona, ak máš uzavretú zmluvu s dodávateľom, ktorú si pozri, malo by tam byť. Podľa § 19 zákona č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike je v odstavci 2 uvedené, čo musí obsahovať zmluva o dodávke tepla a medzi iným je v bode c) napísané, že musí obsahovať aj objednané množstvo tepla na príslušný kalendárny rok. Ak máte zmluvu v zmysle tohto zákona (dúfam), tak to tam máte uvedené. Býva to zvyčajne robené prílohou, ktorú každý rok dodávateľ posiela odberateľovi, aby si ju doplnil a oni to kontrolujú podľa toho, ako som popísala vyššie. My sme tento rok znižovali objednané množstvo tepla, lebo sme predložili tepelno-technický prepočet, ktorý ráta s úsporami a preto dodávateľ je povinný to akceptovať. Tiež je to v zákone, ktorý som tu niekde v niektorom príspevku prilepila aj s novelou. A ešte niečo, dodávateľ Vám tiež nemôže vypočítať výšku objednaného množstva len tak haj buj, pretože je to tak, ako som už písala a tiež je to v zákone, ako sa postupuje pri objednávaní množstva tepla.
Elena Navrátilová
18.04.07,04:49
ďakujem za odpoveď. Ale nechápem prečo si mám objednávať teplo, keď si dodávateľ aj tak povie, že je mu to jedno a bude nám dodávať úplne podľa niečoho iného?
Objednať musíš, záleží od množstva. Na tom je dôležité sa s dodávateľom dohodnúť. Diskusiou sa dopracovať k prijateľnému číselku fixných nákladov. Aj Ty môžeš nesúhlasiť so všetkým čo Ti podsunú. Základ je dohoda na základe konštruktívnej diskusie. Ja som objednávala na základe tepelného prepočtu. Za rok 2005 sme na ÚK mali spotrebu okolo 1800 GJ /zhruba/ tak by sa mala fixná objednať. Ale na základe prepočtu k obnove.... som objednala na ÚK len 774 GJ. K tomu na TÚV... Takže len treba správne argumentovať a konštruktívne,
aj písomne diskutovať.
svojar
18.04.07,08:52
Tak presne ste to vyrátali? 774 ?
Elena Navrátilová
18.04.07,14:17
Tak presne ste to vyrátali? 774 ?
Ja nie, ale ten čo to rátal. Ja som ten prepočet na úsporách do projektu nerobila.
duves
08.06.09,11:49
Cena tepla sa delí na dve zložky, variabilnú a fixnú. Fixné náklady sú pevné náklady na1GJ tepelnej energie spotrebovanej na kúrenie a ohrev vody. S dodávateľom tepla máte uzatvorenú zmluvu napr. na 1000 GJ, fIxné náklady teda aj pri nižšom odbere zaplatíte za 1000 GJ. Variabilné náklady zaplatíte iba za skutočme odobraté teplo, napr. 900 GJ.
Uvediem príklad : Cena tepla - var. zložka - 300,- Sk
fix. zložka - 150,- Sk
Zmluva je uzatvorená na 1000 GJ a skutočná spoteba bola 900 Gj.
Za VZ teda bude ..... 900 x 300 = 270 000
za FZ ......1000 x 150 = 150 000
Preto je treba zmluvám s dodávateľli venovať pozornosť a pri každom vylepšení domu /zateplenie, regulácia/ znižovať množstvo požadovaného tepla. Dodávateľovi to oznámiť tak do konca septembra, nakoľko aj on musí uzatvárať zmluvy napr. s SPP na dodávku množstva plynu
Inak tie fixné náklady platí domácnosť aj za plyn i el. energiu, sú tzv. stále platby.
Mám takéto otázky:
1. Môžeme objednať miesto 1000 GJ iba 10 GJ? Dosiahlo by sa tak zníženie konečnej ceny za účet tepla. Ak nie, prečo nie? Je to riešené legislatívne?
2. Nedochádza "náhodou" pri účtovaní variabilnej zložky k duplicitnému účtovaniu. Vie niekto citát zákona, ktorý určuje účtovanie tepla?
svojar
08.06.09,18:18
Reaguješ už na neexistujúcu vec. Teplo sa už neobjednáva v GJ, ale MWh a je v podstate jedno koľko ho objednáš- ide už len o Tvoj seriózny prístup k dodávateľovi. Viď Výnos ÚRSO 06/2008.
Julian
08.06.09,18:45
Mám takéto otázky:
1. Môžeme objednať miesto 1000 GJ iba 10 GJ? Dosiahlo by sa tak zníženie konečnej ceny za účet tepla. Ak nie, prečo nie? Je to riešené legislatívne?


Môžte objednať aj 10GJ (2777,7 kWh), ale ak spotrebujete viac, tak budete platiť penále za prekročenie (v opačnom prípade neodobratie) objednaného množstva tepla. Je tam nejaká tolerancia.
Takže zniženie ceny asi nedosiahnete.

Podobne postupuje aj SPP v kategórii "veľkoodber" voči svojim odberateľom.
rada
25.09.10,07:55
Prajem peknú sobotu. Chcem Vás poprosiť o názor. O cene za teplo a jej zložení na dve zložky, a to variabilnú a fixnú ako aj o tom čo ktorá zložka zahrňuje je tu dosť popísané. Podľa zákona o tepelnej energetike § 26 ods.1 písm. e) môže dodávateľ odberateľovi prerušiť dodávku tepla ak je odberateľ v omeškaní s platbou za dodané teplo, so zaplatením zmluvne dohodnutej zálohovej platby alebo so zaplatením nedoplatku vyplývajúceho zo zúčtovania za dodávku tepla a ak odberateľ platbu alebo zálohovú platbu, alebo nedoplatok neuhradí ani po uplynutí lehoty, ktorú mu vo výzve určil dodávateľ. Táto lehota nemôže byť kratšia ako 15 dní odo dňa doručenia výzvy; túto výzvu odberateľovi dodávateľ oznámi miestne obvyklým spôsobom aj konečným spotrebiteľom. Odberateľ nezaplatil za dodané teplo, preto vzniká dodávateľovi právo na platbu. Za dodržania zákonom predpísaných povinností pri prerušení dodávky tepla ostáva mi však nedoriešené čo za čas prerušenia dodávky tepelnej energie. Keďže teplo nebolo dodané neprichádza do úvahy platba za variabilnú zložku. Čo ale s fixnou zložkou. V zákone o teple sa hovorí o cene ako takej, teda nerozlišuje dve zložky. Výnos ÚRSO o tom síce hovorí, ale stále je to jedna cena za teplo. Môj názor teda je, že počas prerušenia ak v zmluve o dodávke nie je výslovne riešená táto situácia nevzniká dodávateľovi právo na fixnú zložku vlastne za nedodané teplo keďže dodávka bola prerušená. Máte na to iný názor?
sito
25.09.10,09:41
Prajem peknú sobotu. Chcem Vás poprosiť o názor. O cene za teplo a jej zložení na dve zložky, a to variabilnú a fixnú ako aj o tom čo ktorá zložka zahrňuje je tu dosť popísané. Podľa zákona o tepelnej energetike § 26 ods.1 písm. e) môže dodávateľ odberateľovi prerušiť dodávku tepla ak je odberateľ v omeškaní s platbou za dodané teplo, so zaplatením zmluvne dohodnutej zálohovej platby alebo so zaplatením nedoplatku vyplývajúceho zo zúčtovania za dodávku tepla a ak odberateľ platbu alebo zálohovú platbu, alebo nedoplatok neuhradí ani po uplynutí lehoty, ktorú mu vo výzve určil dodávateľ. Táto lehota nemôže byť kratšia ako 15 dní odo dňa doručenia výzvy; túto výzvu odberateľovi dodávateľ oznámi miestne obvyklým spôsobom aj konečným spotrebiteľom. Odberateľ nezaplatil za dodané teplo, preto vzniká dodávateľovi právo na platbu. Za dodržania zákonom predpísaných povinností pri prerušení dodávky tepla ostáva mi však nedoriešené čo za čas prerušenia dodávky tepelnej energie. Keďže teplo nebolo dodané neprichádza do úvahy platba za variabilnú zložku. Čo ale s fixnou zložkou. V zákone o teple sa hovorí o cene ako takej, teda nerozlišuje dve zložky. Výnos ÚRSO o tom síce hovorí, ale stále je to jedna cena za teplo. Môj názor teda je, že počas prerušenia ak v zmluve o dodávke nie je výslovne riešená táto situácia nevzniká dodávateľovi právo na fixnú zložku vlastne za nedodané teplo keďže dodávka bola prerušená. Máte na to iný názor?

Rada, dobrá rada, zaplať groš. Na porade nemusíš, nájdeš ich tu dosť. Len zvažovať treba, nikde skutočne nedostaneš zadarmo chleba. Pre ten sa zohnúť treba, nepadne Ti z neba.

Predstav si, že každý deň Ti chleba treba. A však, ak obchod zavrú Ti, kde si, v ..... Nič to, ideš o krok ďalej, chleba, možno kúpiš. Obchodov je cela alej. Kotolňu len jednu máš a je s toho guľáš. Každý chce poriadny oldomáš, a ty posledný hovno s toho máš. Každému čo pýta, dáš. Inak exekútora na krku máš.

Neviem a neuviedla si prečo ste neplatili? Ak by boli vzťahy, keď nastali medzi vami také ťahy.

Ale bolo, dodávateľ kúril a ľudia platili. Dobré bolo! Potom platil dom, čo minul som. A však prišiel niekto na to, objednaj si teplo, zaplatíš si za to. Uhel v pivnici zostane, nič sa mu k roku nestane. A však centrálny zdroj, nečakaj ty od nás, hoj. Na URSO sa za hlavu chytili, chybu výnosom 6/2008 napravili, do roku 2011. Čo bude potom, neviem znať, kto koho je mať a kto koho bude koho zať. Možno bude treba ťať. A ľud náš milý, všetci z vrchu sa naň vy .....
Kvaka
25.09.10,11:50
Prajem peknú sobotu. Chcem Vás poprosiť o názor. O cene za teplo a jej zložení na dve zložky, a to variabilnú a fixnú ako aj o tom čo ktorá zložka zahrňuje je tu dosť popísané. Podľa zákona o tepelnej energetike § 26 ods.1 písm. e) môže dodávateľ odberateľovi prerušiť dodávku tepla ak je odberateľ v omeškaní s platbou za dodané teplo, so zaplatením zmluvne dohodnutej zálohovej platby alebo so zaplatením nedoplatku vyplývajúceho zo zúčtovania za dodávku tepla a ak odberateľ platbu alebo zálohovú platbu, alebo nedoplatok neuhradí ani po uplynutí lehoty, ktorú mu vo výzve určil dodávateľ. Táto lehota nemôže byť kratšia ako 15 dní odo dňa doručenia výzvy; túto výzvu odberateľovi dodávateľ oznámi miestne obvyklým spôsobom aj konečným spotrebiteľom. Odberateľ nezaplatil za dodané teplo, preto vzniká dodávateľovi právo na platbu. Za dodržania zákonom predpísaných povinností pri prerušení dodávky tepla ostáva mi však nedoriešené čo za čas prerušenia dodávky tepelnej energie. Keďže teplo nebolo dodané neprichádza do úvahy platba za variabilnú zložku. Čo ale s fixnou zložkou. V zákone o teple sa hovorí o cene ako takej, teda nerozlišuje dve zložky. Výnos ÚRSO o tom síce hovorí, ale stále je to jedna cena za teplo. Môj názor teda je, že počas prerušenia ak v zmluve o dodávke nie je výslovne riešená táto situácia nevzniká dodávateľovi právo na fixnú zložku vlastne za nedodané teplo keďže dodávka bola prerušená. Máte na to iný názor?
Cena tepla je dvojzložková. Skladá sa z fixnej zložky maximálnej ceny tepla a variabilnej zložky maximálnej ceny tepla. Fixná zložka maximálnej ceny tepla sa odvodzuje od regulačného príkonu, ktorým je podiel aritmetického priemeru množstva tepla dodaného na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v rokoch 2005-2007 v kWh do odberného miesta a počtu hodín 5300 (5300 h určil ÚRSO ako záväzné číslo).
Výška regulačného príkonu ovplyvňuje aj platby fixnej zložky ceny tepla, ktorá predstavuje regulačný príkon (v kW) x jednotková cena fixnej zložky za kW.

Počas prerušenia dodávky neodoberáte teplo, čo sa premietne len v nákladoch na teplo, odpovedajúcich variabilnej zložke ceny tepla. Výrobca tepla fakturuje variabilnú zložku ceny len na základe skutočne odobratého tepla, ktoré sa zistí odpisom určených meradiel. Variabilná zložka predstavuje skutočne odobraté teplo (v kWh) x jednotková cena variabilnej zložky za kWh stanovená ÚRSO.
Gapo
25.09.10,13:01
Bez toho, aby som sa oháňal zákonmi a vyhláškami, po sedliacky by to mohlo byť takto, teplo treba objednať pretože ako bolo povedané či napísané, dodávateľ musí tiež urobiť kalkulácie čo bude potrebovať. Platí ale, nie vždy sa dá trafiť do správneho množstva, ovplyvňuje to pani zima, nespráva sa podľa nás. A tak ak objednáme málo, zaplatíme za dodatočné viac a tak isto obrátene, neodoberieme objednané, tiež to nebude zadarmo. Takto som to niekde čítal.:cool:
Takže treba byť aj dobrý prognostik a meteorológ.;)
Kvaka
25.09.10,14:07
Odpovedala som na príspevok 48, ako je to s fixnou zložkou ceny tepla, ak dodávka tepla bola prerušená z dôvodu neuhradenia platby za dodané teplo. To, čo si napísal, je pravda, len ja som otázku pochopila inak.
sito
25.09.10,14:10
Gapo, ahoj.

Máš pravdu, sedliak nepotrebuje zákon, vyhlášky. Potrebuje drevo uhlie a to si musí kúpiť, zaplatiť.

Keď príde sedliak do Bratislavy a v byte nevidí pec, stratí reč. Kto kúriť mu bude v tej búde?

Vieš, každý dodávateľ tepla, ktorý sa spolieha na objednávku od vlastníkov, by nemal mať licenciu na výrobu tepla. Predsa sa rozhodol tým živiť a štát mu garantuje primeraný zisk. Ak si vedie záznamy z predošlých rokov, tak to palivo si musí, mal by si vedieť objednať sám.

Pred rokom 2008 sa teplo objednávalo, ten dom, ktorý si objednal viac tepla ako minul, prispieval viac na chod kotolne. Mal vyššiu reálnu cenu za jeden Gj. ako určil URSO. Od roku 2009 je to priemer za roky 2005 až 2007.

Ten kto mal v rokoch 2005 až 2007 menšie skutočné náklady, má na roky 2009 až 2011 menší priemer, teda aj príkon, prispieva menej na chod kotolne v rokoch 2009 až 2011. A opačne.

Nikde v Bratislave, a nie len v Bratislave za teplo nekasíruje sedliak, ale v konečnom dôsledku výrobca tepla a vždy so ziskom. My, štát mu to garantujeme, aby sme nepomrzli.
svojar
25.09.10,14:58
Sitko, jeden papier nás nezabije, my máme dobré vzťahy, tak keď to chcú tak im to dám, lepšie povedané už som im to odniesol.
Aj keď to je o ničom.
rada
25.09.10,15:07
Ďakujem za Vaše zapojenie sa k môjmu príspevku. Čo sú variabilné a fixné náklady trocha ovládam, rovnako čo to k regulačnému príkonu ako aj to, že teplo sa objednáva dopredu a ak sa z určitých dôvodov dodávateľom neodoberie vzniká dodávateľovi ktorý s tým má určité náklady problém. Je pravdou, že skôr to poznaám z teoretickej - legislatívnej stránky ako z praxe. Ovšem zdá sa, že moja otázka resp. môj názor ostal nepovšimnutý, pretože ani jeden z príspevkov ho neobsahuje. Aj ja sa občas riadim zdravým sedliackym rozumom, pretože zákony sú skutočne nejasné v mnohých prípadoch a neraz ich nevie vysvetliť ani sám predkladateľ. Ale v tomto prípade sa jednoducho sedliacky rozum použiť nedá, pretože ako som už písala v pôvodnom príspevku právo nás jednoducho nepustí. Ak predsa nemám niečo dojednané v zmluve a právny predpis vyššej právnej sily mi to neupravuje tak mi sedliacky rozum nemôže stačiť. Preto prosím ešte raz:
1. dodávateľ a odberateľ majú dojednanú zmluvu o dodávke tepla na rok napr. 2010
2. dodávateľ dodáva teplo odberateľ neplatí za dodané teplo
3. dodávateľ podľa zákona o teple preruší dodávku, nakoľko odberateľ nezaplatí sumu ani na výzvu dodávateľa a nakoniec dôjde k skončeniu zmluvného vzťahu
4. dodávateľ má právo vymáhať si na súde dlžnú - nezaplatenú sumu spolu s úrokami za dodané teplo
5. v čase prerušenia dodávky nebolo dodávané odberateľovi žiadne teplo, preto dodávateľovi nepatrí z ceny variabilná zložka
6. je možné, aby dodávateľ vymáhal od odberateľa cenu resp. fixnú zložku samostatne? - stále sa jedná o čas prerušenia dodávky
sito
25.09.10,15:14
Sitko, jeden papier nás nezabije, my máme dobré vzťahy, tak keď to chcú tak im to dám, lepšie povedané už som im to odniesol.
Aj keď to je o ničom.

Jaroslav, pri dobrých vzťahoch nie, nikoho to nezabije. Ale ako vidíš, vyššie u nich sa o dobré vzťahy nejedná.

To, čo by rada, rada zákon nerieši. Tak, ak sa nedohodnú požiadajú súd, súdy a oni rozhodnú.
Kvaka
25.09.10,15:52
Rozumiem tomu, čo sa pýtate, ale stále si myslím, že fix sa platí. Na rok 2010 bol určený na odberné miesto nejaký regulačný príkon, a jeho výška ovplyvňuje platby fixnej zložky ceny tepla. V sumáre sa platí len za odobraté teplo, preto prerušenie dodávky ovplyvní len náklady podľa skutočnej spotreby tepla. Myslím, že dodávateľ tepla plánoval vyrobiť teplo na základe regulačného príkonu, resp. objednaného množstva tepla. Nepredpokladal prerušenie dodávky tepla.Môj názor podporuje aj táto citácia z odkazu, ktorý som teraz našla.

Platba za fixnú zložku ceny je obdobou platby za veľkosť ističa pri odbere elektrickej energie. Tiež ide o platbu, ktorá vychádza z veľkosti odberu. Rovnako ako pri platbe podľa veľkosti ističa, ani táto platba za fixnú zložku ceny tepla nie je závislá na reálnom odbere v danom roku. Inými slovami, ak je rok teplejší a odberateľ spotrebuje menej tepla, za fixnú zložku ceny tepla platí stále rovnako. Platí to samozrejme aj naopak. Ak odoberie viac tepla, pretože je tuhšia zima, tiež sa to na platbe za fixnú zložku ceny tepla neprejaví.
Platí sa istič v prípade odpojenia od elektriny? Priznám sa, že neviem.
rada
25.09.10,16:21
Ak by som mala použiť logiku či zdravý sedliacky rozum bolo by to jednoduché a úplne súhlasím, že by bolo treba z ceny v čase prerušenia fixnú zložku uhradiť. Ale ak idem podľa platnej legislatívy tak:
1. zákon o teple neupravuje ako platiť v čase prerušenia dodávky, stále hovorí o cene ako takej
2. výnos ÚRSO to tak isto nerieši
3. nevyplýva to ani z rozhodnutia o schválení ceny ÚRSO-m
4. táto situácia nie je riešená ani v zmluve medzi dodávateľom a odberateľom.
Takže. Tak ako je to v príspevku 56, ostane to nakoniec na rozhodnutí súdu.
Apropó, vec sa netýka mňa, ale nemenovanej teplárenskej spoločnosti a mojej známej. Keďže ma do toho zainteresovala veľmi ma zaujíma ako to dopadne resp. či buď si budem musieť poopraviť svoj názor resp. sa môj názor potvrdí. Sem som vložila tento príspevok, nakoľko po prečítaní si mnohých odpovedí vidím, že sa sem zapája veľa ľudí s odbornými znalosťami, najmä z praxe ochotných podeliť sa so svojimi vedomosťami s inými.
Kvaka
25.09.10,16:45
Ak by som mala použiť logiku či zdravý sedliacky rozum bolo by to jednoduché a úplne súhlasím, že by bolo treba z ceny v čase prerušenia fixnú zložku uhradiť. Ale ak idem podľa platnej legislatívy tak:
1. zákon o teple neupravuje ako platiť v čase prerušenia dodávky, stále hovorí o cene ako takej
2. výnos ÚRSO to tak isto nerieši
3. nevyplýva to ani z rozhodnutia o schválení ceny ÚRSO-m
4. táto situácia nie je riešená ani v zmluve medzi dodávateľom a odberateľom.
Takže. Tak ako je to v príspevku 56, ostane to nakoniec na rozhodnutí súdu.
Apropó, vec sa netýka mňa, ale nemenovanej teplárenskej spoločnosti a mojej známej. Keďže ma do toho zainteresovala veľmi ma zaujíma ako to dopadne resp. či buď si budem musieť poopraviť svoj názor resp. sa môj názor potvrdí. Sem som vložila tento príspevok, nakoľko po prečítaní si mnohých odpovedí vidím, že sa sem zapája veľa ľudí s odbornými znalosťami, najmä z praxe ochotných podeliť sa so svojimi vedomosťami s inými.
Možno vám pomôže aj táto vyhláška, kde je zdôvodnená platba fixnej zložky po odpojení odberateľa
http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/vyhl_505-2006.pdf
no a keďže je v nej aj chyba, tu je oprava
http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/vyhl_505-2006_oprava.pdf
Netýka sa to vášho prípadu, ale zdôvodňuje, prečo vyžadujú doplatiť fixnú zložku aj po odpojení.
rada
26.09.10,06:42
Ano uvedená vyhláška skutočne hovorila o pomernej časti fixnej zložky (mimochodom už bola zrušená a nahradená novou č. 283/2010 Z. z.), ale je to upravené a tak sa to urobiť dá. Možno do toho veľmi vŕtam, ale myslím si, že v prípade, ktorý som opisovala nevznikne právo na pomernú časť fixnej zložky pretože to neupravuje žiadny predpis či zmluva. Som toho názoru, že v zmluvách sa má dojednať postup v prípade prerušenia dodávky tepla z dôvodu neplatenia platieb zo strany odberateľa napr. aj cez zmluvnú pokutu. Ale to je môj subjektívny názor.
sito
26.09.10,07:29
Ano uvedená vyhláška skutočne hovorila o pomernej časti fixnej zložky (mimochodom už bola zrušená a nahradená novou č. 283/2010 Z. z.), ale je to upravené a tak sa to urobiť dá. Možno do toho veľmi vŕtam, ale myslím si, že v prípade, ktorý som opisovala nevznikne právo na pomernú časť fixnej zložky pretože to neupravuje žiadny predpis či zmluva. Som toho názoru, že v zmluvách sa má dojednať postup v prípade prerušenia dodávky tepla z dôvodu neplatenia platieb zo strany odberateľa napr. aj cez zmluvnú pokutu. Ale to je môj subjektívny názor.

Prečo vás odstavili vieme. Neplatili ste za dodané teplo.

Nevieme dôvod prečo ste neplatili, zlé kúrili? Alebo .... čo ?

Príkon sa napočítal podľa využívania kotolne vami v rokoch 2005 až 2007. Podľa toho má kotolňa napočítaný aj primeraný zisk na roky 2009 až 2011.

Ak sa bude ďalej pokračovať v troj ročnom cykle, tak to budete mať zohľadnené v nasledujúcom cykle. Za rok v ktorom vám nedodávali teplo bude menší príkon na roky 2012 až 2014. Podotýkam, ak sa bude pokračovať v cykle. Možno vymyslia niečo iné. Oni to neplatia.

Asi len ten súd. Ale nedávam vám nejakú nádej. Vy ste im, nielen, že nezaplatil napočítaný primeraný zisk, ale ani za energiu a ostatné vecj súvisiace s kúrením, dodávkou tepla.

Dodávateľ vám už dodáva teplo, alebo, stále ste napojený na ten zdroj tepla?
Kvaka
26.09.10,07:29
Nevšimla som si tú novú vyhlášku, ale podstata je rovnaká, vyhláška upravuje ekonomicky oprávnené náklady vyvolané odpojením sa odberateľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa, týkajú sa len tých odberateľov, ktorí v danom roku ukončili odber tepla dohodou. V tomto prípade končí zmluva.
V prípade prerušenia dodávky tepla pre neplatenie zo strany odberateľa však zmluva nie je ukončená, zmluvný vzťah naďalej trvá, preto aj zálohové platby za dodávku tepla sa majú naďalej uskutočňovať tak, ako bolo v zmluve dohodnuté. Celkový odber tepla za rok sa prejaví v konečnom ročnom vyúčtovaní. Nevidím dôvod na nijakú legislatívnu úpravu.