marcela76
17.02.07,18:49
Obraciam sa na skúsenejších s prosbou o pomoc. Ide o takúto situáciu:
Manžel vlastní pracovný stroj - niečo podobné traktoru, má na to aj TP, kde je uvedený ako vlastník. Jeho manželka je živnostníčka. Z toho stroja mali príjem, ktorý bol písaný na ňu, keďže má na to aj živnosť. Ako dostanem ten stroj do jej účtovníctva? Môžem to dať ako zaradenie osobného majetku (bude mať súhlas manžela - samozrejme). Ide mi o ocenenie. Je to pomerne starý stroj, ktorý on pracne opravil. Momentálne má pomerne veľkú trhovú hodnotu - do cca 400 000,- až 450 000,- Sk. Môžem to zaradiť do jej "účtovného" majetku v tejto cene aj bez odborného posudku, napr. na základe ponuky predajcov, alebo rôznych inzerátov? Potom to môžem riadne odpisovať podľa odpisovej skupiny? Trápim sa s tým dosť dlho a mám dosť rozporuplné odpovede. ĎAKUJEM.
Johanka
17.02.07,17:52
§25 Zákona o dani z príjmov
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou;
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
accad
17.02.07,18:36
Otázku vstupnej ceny HIM rieši § 25 ods.1 ZDP.

Stanovená vstupná cena a rok nadobudnutia vlastníctva sú rozhodujúce kritéria pre vznik možnosti uplatňovania daňových odpisov ako výdavku znižujúceho základ dane z príjmov.

Bolo by dobré doplniť akou formou a kedy nadobudol daný pracovný stroj manžel.

Ak má doklad o jeho obstaraní, tak jeho vstupnou hodnotou je obstarávacia cena, za ktorú to manžel obstaral. Odpisy za obdobie pred zaradením do majetku znižia jeho zostatkovú hodnotu a do výdavkou za rok 2006 sa uplatní len výška odpisu pripadajúca na rok 2006. Výdavky spojené s jeho opravou a údržbou, preukázané dokladmi, vynaložené v roku 2006 pôjdu do prevádzkovej réžie.

Ak nemá doklad o obstaraní, možno uvažovať o HM vytvorenom vlastnou činnosťou podľa § 25 ods.4 písm.c) zákona o účtovníctve. Za vlastné náklady sa považujú všetky preukázané priame výdavky (náhradné diely, materiál) vynaložené na jeho výrobu (na uvedenie do stavu použiteľnosti) preukázané dokladmi o obstaraní, prípadne úhrada za prácu zaplatenú iným osobám-napr. do výšky kedy to dané osoby nemusia zdaniť. Na hodnotu vlastnej práce pri majetku vytvorenom vo vlastnej réžii sa neprihliada.

Určite by som nevolila formu jeho ohodnotenia na základe ponúk v inzerátoch.
andrej_rv
17.02.07,19:48
Ide mi o ocenenie. Je to pomerne starý stroj, ktorý on pracne opravil. Momentálne má pomerne veľkú trhovú hodnotu - do cca 400 000,- až 450 000,- Sk. Môžem to zaradiť do jej "účtovného" majetku v tejto cene aj bez odborného posudku, napr. na základe ponuky predajcov, alebo rôznych inzerátov?
Ako vstupná cena pre daňové odpisovanie sa môžu použiť len preukázateľne vynaložené náklady na obstaranie stroja (a prípadne preukázateľne vynaložené náklady na uvedenie stroja do prevádzkyschopného stavu, ak bol zakúpený resp. obstaraný ako nefunkčný). Všetky následné opravy (bez ohľadu na pracnosť, rozsah a sumu vynaložených výdavkov) po zaradení stroja do používania už vstupnú cenu neovplyvňujú.
V prípade, že doklad o obstarávacej cene neexistuje, ocenenie nejakými vlastnými nákladmi sa mi nezdá veľmi schodné. Podľa zadávateľky má stroj technický preukaz. Ak by bol zhotovený vlastnou činnosťou, v TP by musel byť uvedený manžel ako výrobca.
Ak daňovník nemá doklady o obstarávacej cene a výdavkoch vynaložených na prvé uvedenie stroja do prevádzky, majetok sa musí preradiť do podnikania v nulovej vstupnej daňovej cene. Ak doklad o cene existuje, ale doba od obstarania po preradenie do podnikania je dlhšia ako doba odpisovania v zmysle ZoDP, majetok sa zaradí v obstarávacej cene, ale úplne daňovo odpísaný s nulovou daňovou zostatkovou hodnotou. Trhová hodnota nemá žiadny vplyv na vstupnú cenu pre daňové odpisy.
Keďže ide o starší stroj, výpadok nákladov na odpisy sa možno bude dať nahradiť nákladmi na častejšie a drahšie opravy a údržbu...
marcela76
18.02.07,06:16
Vďaka za doterajšie odpovede.
Pre upresnenie uvádzam, že ten pracovný stroj manžel kúpil už s platným TP - no bez akéhokoľvek dokladu o zaplatení. Trvalo mu asi 1,5 roka, kým to dal to terajšieho stavu. Náklady na súčiastky a ostatné veci sa zdokladovať nedajú. Robil to na báze "ja kamarátovi - kamarát mne." No a vlastnú prácu uplatniť nemôžem.
Mohol by jej to predať?
Mňa dosť pomýlil výraz "reprodukčná cena" - čo som pochopila že je to cena za akú by sa tento majetok dal kúpiť keby ho kúpil.(napr. v nejakom bazáre). Čas sa kráti a príjem z toho stroja je celkom slušný, no a samozrejme že to mám zariadiť tak, aby bola čo najmenšia daň. ĎAKUJEM.
andrej_rv
18.02.07,08:03
Pokiaľ manželia nemajú rozdelené BSM a manžel stroj nezískal dedením alebo darom, predaj medzi manželmi za účelom dokladovania vstupnej ceny podľa mňa neprichádza do úvahy.
marcelaStanakova
07.03.08,07:22
Bola výška HIM v roku 2007 do 30.000,- ?
betka
07.03.08,07:46
Bola výška HIM v roku 2007 do 30.000,- ?

Celkom nerozumiem otázke, nie je DHM ako DHM, zrejme myslíte na odpisy:
1. ak sa jedná o samostatné hnuteľné veci (auto, počítač.....), príp. súbory a cena je vyššia ako 30 tis. Sk, DP viac ako 1 rok, majú samostat.tech.ekon. určenie tieto veci, ide o majetok odpisovany.
2. ak sa jedná o nejaké "nehnuteľnosti", drobné stavby, kt. cena by bola menej ako 3O tis. Sk ide vždy o majetok odpisovaný, kt. nemôžem daˇť do "nákladov" jednorazovo. (tento prípad sa snáď ani nevyskytuje, možno len pri nejakých NN prípojkách, kt. je potrebné odpisovať 12 rokov, 3.OS)

Samost. hnuteľnú vec, kt. cena je do 30 tis. Sk je možné dať priamo do nákladov, ak máte na mysli práve toto (počítač, nábytok, ....)
marcelaStanakova
07.03.08,07:50
Áno: Som sa nevyjadrila presne ďakujem za odpoveď
Ivča
16.05.08,08:21
Prosím poradiť - čo sa počíta do obstarávacej ceny. Ideme kúpiť ohrievací pult do školskej jedálne. Jeho cena je asi 28000Sk. Dodávateľ nám oznámil, že musíme mať k tomu urobenú prípojku na elektriku. Toto nám urobí iná firma. Môžeme si náklady na túto prípojku k ohrievaciemu pultu zarátať do obstarávacích nákladov ohrievacieho pultu? V tom prípade by cena sa zvýšila nad 30 000 Sk a išlo by o DHIM nakúpený z kapitálových prostriedkov.
Iwett
27.11.09,17:14
Dobrý večer, chcem si overiť ohľadom horeuvedeného, manžel má v prenájme pozemok od Mesta, na ktorom sa nachádza stánok, ktorý takisto vlastní manžel. Jeho manželka v ňom začala podnikať. Zaradí stánok do podnikania s nulovou hodnotou /lebo je už odpísaný/a môže si uplatniť manželka výdavky za opravu aj keď je majetkom manžela, stačí jeho súhlas. Ale čo s výdavkami za prenájom pozemku, ktoré platí manžel? Sú takisto daňovými výdavkami manželky ? Ďakujem
Iwett
30.11.09,11:33
Dobrý večer, chcem si overiť ohľadom horeuvedeného, manžel má v prenájme pozemok od Mesta, na ktorom sa nachádza stánok, ktorý takisto vlastní manžel. Jeho manželka v ňom začala podnikať. Zaradí stánok do podnikania s nulovou hodnotou /lebo je už odpísaný/a môže si uplatniť manželka výdavky za opravu aj keď je majetkom manžela, stačí jeho súhlas. Ale čo s výdavkami za prenájom pozemku, ktoré platí manžel? Sú takisto daňovými výdavkami manželky ? Ďakujem
Prosím, poradí mi niekto, čo s tými výdavkami za nájom pozemku, keď je na zmluve manžel podnikateľky? Ďakujem
desina
01.04.11,08:27
Dobrý deň chcem sa spýtať spoločník v 01/2011 vložil do majetku s.r.o. auto, ktoré kúpil v 01/2008 za 7 500.- Sk. V akej cene mám toto auto vložiť do majetku? Doklad o kúpe z r. 2008 má. Zaradím to v cene 7500/30,126 = 248,95 to je prerátané obstarávacia cena eurá a odpočítam odpisy za roky 2008-2010 t.j. 248,95/4 = 62,2375*3 = 183,7125 ostane mi zostatková cena 62,2375 eur.
Katarina
01.04.11,10:46
Ano v zostatkovej cene ako píšete, len by som pouvažovala nad tým, či sa vôbec oplatí auto vložiť do podnikania. Je síce pravda, že si môžete dať do nákladov opravy, daň z mot. voz. PHL bločky, ale na druhej strane by bolo možno lepšie uplatňovať si cestovné náhrady, a neplatiť daň, ktorá sa platí pei vyradení majetku z podnikania a to do 5 rokov od jeho vyradenia.
desina
11.04.11,06:13
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Aj keď takto neskôr. To auto už má svoje za sebou. Keď sa bude vyraďovať tak len do šrotu. Dúfam, že vtedy daň platiť netreba keď bude doklad o vyradení z evidencie MV. Ešte sa spýtam ako je to s predajom vozidla zaradeného do majetku a daňou. Lebo SZČO má na leasing auto zaradené v majetku a chce ho predať, doplatiť leasing. Vtedy bude aj príjem z predaja aj náklad (odposiy v zostatkovej cene). Ako je to vtedy s daňou?
janulka
12.04.11,18:46
Dobrý večer prajem, prosila by som o radu skúsenejších:
- szčo sa stala od 01.02.2011 platiteľom dph, nakoľko si chce uplatňovať dph na vstupe i z bločkov za nákup phl a nechce viesť knihu jázd / robí si evidenciu o nákupe phl, a jazdách / prostredníctvom možnosti uplatnenia 80% z hodnoty nakúpených phl - teda osobný automobil je potrebné zaradiť do obchodného majetku a tu nastala otázka, automobil kúpila od kamaráta za povedzme facku, bez kúpno - predajnej zmluvy v roku 2010, ani by mi tak nešlo o daňové odpisy - ako o účtovné v akej cene zaradiť automobil do majetku aby bola splnená podmienka, a tým pádom si môže uplatnovať 80% hodnoty nakúpených phl.

ďakujem za trpezlivosť