marcela76
18.02.07,07:39
Mám prosbu:
SRO, platca DPH nakúpil materiál v zahraničí. Konateľ však bol pre časť tovaru ešte pred vznikom sro a Fa dal vyhotoviť na meno firmy, ale bez IČO IČ DPH - logicky ho vtedy firma ešte nemala. Aby to nebolo jednoduché tak to zaplatil časť zo svojho účtu a časť z firemného. Ako to dať do účtovníctva? Od tejto firmy teraz bráva stále, ale nemám na doklade prehlásenie, že krajina pôvodu je v EU ani nič podobné.
Musí byť na vystavenej faktúre od zahraničného dodávateľa prehlásenie že ide o dodanie tovaru v rámci EU? Rovnako to musím dať na fa ja ked predávam tovar napr. do CR, alebo PL? - ak to tam nie je nemôžem si uplatniť DPH na vstupe, resp. v druhom prípade musím vystaviť faktúru s DPH?
Musím mať k tomu všetkému aj prehlásenie, že ten obchodný partner je platca DPH?
Orsz
18.02.07,08:44
Mám prosbu:
SRO, platca DPH nakúpil materiál v zahraničí. Konateľ však bol pre časť tovaru ešte pred vznikom sro a Fa dal vyhotoviť na meno firmy, ale bez IČO IČ DPH - logicky ho vtedy firma ešte nemala. Aby to nebolo jednoduché tak to zaplatil časť zo svojho účtu a časť z firemného. Ako to dať do účtovníctva? Od tejto firmy teraz bráva stále, ale nemám na doklade prehlásenie, že krajina pôvodu je v EU ani nič podobné.
Musí byť na vystavenej faktúre od zahraničného dodávateľa prehlásenie že ide o dodanie tovaru v rámci EU? Rovnako to musím dať na fa ja ked predávam tovar napr. do CR, alebo PL? - ak to tam nie je nemôžem si uplatniť DPH na vstupe, resp. v druhom prípade musím vystaviť faktúru s DPH?
Musím mať k tomu všetkému aj prehlásenie, že ten obchodný partner je platca DPH?


Upresni, či ta prvá Fa bola účtovaná so zahraničnou DPH, malo by to tak byť, keďže firma z inej krajiny EÚ nemala k dispozícii IČ DPH odberateľa - samozrejme, že tu nie je nárok na odpočet DPH a teda samozdanenie, ale stáva sa to nákladom v celej sume, teda aj s DPH. Na faktúre je dôležitá veta, že ide o oslobodene intrakomunitárne plnenie podľa príslušného paragrafu zákona o DPH tej-ktorej krajiny, ktorá túto faktúru vydáva, a je nevyhnutné uviesť IČ DPH odberateľa i dodávateľa. Prehlásenie o platcovstve DPH nie je potrebné - to si možno overiť na www.drsr.sk - v zozname platcov DPH v EU. Ak vystavuje vaša firma faktúru firme z inej krajiny EU, môžte si overiť v tomto zozname, či naozaj je platcom DPH, ak nie, musíte mu vystaviť faktúru so slovenskou DPH a tá sa odvedie tu v SR.
szonja
12.12.07,20:55
Mám celkom podobný problém.
Zápis sro do OR sa ťahalo 2 mesiace, dôvody v tejto súvislosti nie sú podstatné. Sro nakoniec vznikla 13.11., platiteľom dph sa stala od 19.11. Avšak konateľ "nevydržal" a začal ešte pred zápisom sro obchodovať. Obdržal zálohovú faktúru na tovar z Talianska, zaplatil ju 30.10. z firemného bankového účtu. Talianska firma vystavila ostrú faktúru na tovar 12.11. Na faktúre sú uvedené nasledujúce:
- objednávka z 23.10.
- odvolávka na doklad o preprave z 9.11.
- odvolávka na ich § v zákone o dph, že sa jedná o oslobodenú dodávku, % dph je nula
- a IČ DPH slovenskej sro, ktoré sa neviem akým zázrakom dostalo na faktúru, kedže osvedčenie o registrácii pre dph bolo vydané 16.11. s platnosťou od 19.11.
Prosím Vás, čo s tým celým mám robiť? Jednak z hľadiska účtovníctva a jednak dph?
Dosť mi to súri, musím urobiť za 11/2007 dph. Ďakujem.
KEJKA
12.12.07,21:26
kedže sro vznikla 13.11. DIČ bolo známe a ičDPH je to isté len s prefixom SK, takže Talian ľahko vedele dať na fa ičDPH.
Deklaruje dodanie bez DPH...hm, ale pri zohľadnení všetkých dátumov neoprávnene.
Ak to dodaníš, tak ti to asi DU nevytkne, ale celkom čisté to nie je. Keby Talian aspon vyrobil faktúru s dátumom vystavenia 16.11. - to by sa s ním nedalo dohodnúť?
szonja
12.12.07,21:35
aj osvedčenie o pridelení dič bolo vydané 16.11., takže nemohol mať ani tušenia. áno, ja viem, že on mal fakturovať s dph, ale neurobil tak (pochyujem, že opraví dátum, ale skúsiť môžem). som myslela, že urobím samozdanenie, daň priznám (to bude dú rád) a na odpočítanie dane zo zásob by som pri registrácii tak či onak mala nárok, síce neviem, či je to obhájiteľné pri tejto nesprávne vystavenej faktúre.
ale viac ma trápi to, že dňom 12.11. ešte spoločnosť neexistovala..