vladoo
18.02.07,09:10
Môže mi niekto poradiť kde by som si mohol stiahnuť STN EN normy č.300418 a 300419? Vďaka.
andrej_rv
18.02.07,08:14
Môže mi niekto poradiť kde by som si mohol stiahnuť STN EN normy č.300418 a 300419? Vďaka.
Všetky normy sú tu: http://www.sutn.gov.sk/
Ale tu nedajú sa sťahovať zadara, len kúpiť cez elektronickú virtuálnu predajňu.
Zita5
18.02.07,08:14
vladoo
24.02.07,18:07
dík,to som našiel aj ja.
stavar
24.02.07,18:10
Žiaľ, rozširovanie ( kopírovanie ) noriem je trestné. Takže využi kolegovu radu
MOLDAVSKO
31.05.08,03:32
Je to smutné,že ľudia,ktorých činnosť (nečinnosť )si platíme z našich daní nám spoplatňujú to čo za naše dane vyprodukujú - všetky normy by mali byť prístupné pre občanov tohto štátu zadarmo.
anonym222
02.06.08,18:52
Je to smutné,že ľudia,ktorých činnosť (nečinnosť )si platíme z našich daní nám spoplatňujú to čo za naše dane vyprodukujú - všetky normy by mali byť prístupné pre občanov tohto štátu zadarmo.
Aj ja by som bol rád, ak by boli normy zadarmo, ale musím povedať, že sa mýliš. Normy sa nerobia z našich daní! Je to komerčná činnosť.
Modroocko
03.06.08,09:43
Aj ja by som bol rád, ak by boli normy zadarmo, ale musím povedať, že sa mýliš. Normy sa nerobia z našich daní! Je to komerčná činnosť.

Komerčná, či nie. Ako si bez jej poznania môžeš skontrolovať postup firmy, ktorá ti zatepľuje barák, há? Výsledkom sú potom zjavné vankúšové efekty, či dokonca až popadané zatepľovacie hmoty. Tu už ide o život, kdesi v Martine to spadlo na okoloidúceho človeka.
petmar
03.06.08,18:49
Každá (väčšia) stavba má stavbyvedúceho zo strany dodávateľa a technický dozor zo strany odberateľa, ktorí majú mať príslušné vzdelanie a ovládať technické normy. Technický dozor sa dá objednať aj dodávateľsky.
A nakoniec, ešte som nepočul o norme STN či EN, ktorá by riešila postup práce napr. pri ukladaní zatepľovacích súčastí, skôr riešia materiály - hlavne normy slov. vydavateľa sú veľmi nekompletné. nech ma niekto opraví, ak to tak nie je. Ďakujem.
Horšie je to pri malých dodávkach, kde napr. majiteľ domu odkázaný na milosť dodávateľovi. Zostáva mu len študovať a veľa sa pýtať.
zihos
15.09.10,08:37
Lenze ja napr ako elektrotechnik mam po revizakovi odstranit zavady a on sa tam tam odvola na nejaku tu STNku a ja si ju nemam odkial vycucat. Podnik taketo veci nema v povinnosti vlastnit alebo ano?
ciners
15.09.10,09:39
Lenze ja napr ako elektrotechnik mam po revizakovi odstranit zavady a on sa tam tam odvola na nejaku tu STNku a ja si ju nemam odkial vycucat. Podnik taketo veci nema v povinnosti vlastnit alebo ano?
No mas si ju kupit, co myslis, ze aj ked som isiel decka cvicit pruznost som si to odkial cucal, kupil som knihy...len v tvojom pripade,asi si zamestnanec, tak tu normu musis pytat od niekoho,kto je ta zodpovedny a ten ju musi kupit, ak chce vykonavat cinnost v sulade s danou normou
majkii
15.09.10,09:56
No mas si ju kupit, co myslis, ze aj ked som isiel decka cvicit pruznost som si to odkial cucal, kupil som knihy...len v tvojom pripade,asi si zamestnanec, tak tu normu musis pytat od niekoho,kto je ta zodpovedny a ten ju musi kupit, ak chce vykonavat cinnost v sulade s danou normou

Ide o to, či sú STN alebo EN normu právne záväzné, ak áno, mali by byť bezplatne verejne prístupné, tak ako je to v prípade platnej legislatívy.
ciners
15.09.10,10:11
nie su zavazne....a to,ci by mali byt zadarmo je uplne jedno, lebo realne zadarmo nie su, cize musis to riesit bud kupou alebo smola. Tu si nevyberies, o tom,co by ako malo byt mozeme diskutovat do vecera, ked aj tak o tom nerozhodujeme.
canbo
15.09.10,10:23
Lenze ja napr ako elektrotechnik mam po revizakovi odstranit zavady a on sa tam tam odvola na nejaku tu STNku a ja si ju nemam odkial vycucat. Podnik taketo veci nema v povinnosti vlastnit alebo ano?

Ani podnik nemusí vlastniť normy( zmena za druhej Dzurindovej vlády, zrušili povinnosť podnikom vlastniť normy a zabezpečiť zamestnancom prístup k normám, taktiež zrušili povinnosť vlastniť normy zváračom)
, ale zamestnanec vykonávajúci v podniku údržbu ich musí mať v prípade kontroly predložiť, pod hrozbou pokuty z IBP. Pokutovaný nie je podnik , ale zamestnanec.
Zvrátenosť ,no je to tak. Od roku 1989 a rozdelení Československa pri preberaní EU noriem a vytváraní STN noriem boli najprv upravované ,potom prečíslované,opäť zmenené na STN EN - niektoré sú iba preložené z anglického/nemeckého originálu (často s chybami) a niekoľko krát pozmenené.NPR : STN EN 33 2000 6-61 z 1995, - 1254SK
STN EN 33 2000 6-61 z 2004, 1154 SK
STN EN 33 2000 6 z 2009 1120SK
Jedná sa o tú istu normu s maličkými zmenami , ale jedná ruší druhú a zakúpiť si musíte vždy novú.
V Čechách zaviedli prístup k normám cez internet cca: 1000ČK iba na čítanie na celý rok až 2500ČK s možnosťou tlače. Jedná sa o všetky normy nielen elektro.
Na slovensku sa o takejto možnosti ani neuvažuje. A načo aj .
Postup podľa noriem vyžadujú štátne úrady,požiarnici, odvolávajú sa na ne vyhlášky a nariadenia vlády, ale prístup k nariadeniu vlády iba za peniaze.
Luky89
15.09.10,10:38
Technické normy nie sú právne závezne ale keď sa niečo pokazí čo je spravené podľa normy ti sa môžeš ohradiť čo pri výrobku bez normy nie je možne pôjdu tebe po krku. A to že nič neobsahujú tak neviem či s tým môžem súhlasiť aspoň pri elektrotechnických lebo v minulom semestry som mal elektrotechnický predmet a skrypta boli robené podľa noriem a keď aj normy sú tak robené tak potom je v nich skoro všetko.
canbo
15.09.10,11:08
Technické normy nie sú právne závezne ale keď sa niečo pokazí čo je spravené podľa normy ti sa môžeš ohradiť čo pri výrobku bez normy nie je možne pôjdu tebe po krku. A to že nič neobsahujú tak neviem či s tým môžem súhlasiť aspoň pri elektrotechnických lebo v minulom semestry som mal elektrotechnický predmet a skrypta boli robené podľa noriem a keď aj normy sú tak robené tak potom je v nich skoro všetko.

Technické normy nie sú právne záväzné , ALE npr .: nariadenie vlády o požiarnej bezpečnosti - odvolávka na STN EN (elektro a stavbárska)- " zabezpečiť bezpečnosť podla normy tej a tej."
- Vyhlásenie zhody - povinnosť dodržať, odvolávka na normy.

Tak moja otázka kedy sú a kedy nie sú záväzné.
marleau
15.09.10,12:19
Aj ja by som bol rád, ak by boli normy zadarmo, ale musím povedať, že sa mýliš. Normy sa nerobia z našich daní! Je to komerčná činnosť.
Hlavne,že neznalosť zákona (normy) neospravedlňuje.
Harris
15.09.10,12:19
S tými normami je to tak, že čo človek, to názor. Chcelo by to nejakého fundovaného právnika, ktorý v tejto oblasti právne funguje. Čo ja o tom viem, normy nie sú právne závazné. Ale mám pocit, že je to len taká slovná hračka aby sa zdôvodnilo, prečo sa za ne musí platit. Ako tu už bolo spomenuté, ak by boli závazné, museli by byť k dispozícií zadarmo. Takto nemusia. Lenže? Len prípad zo statiky. Používam tzv eurokody tj normy STN EN 1990 až STN EN 1998. Právne nie som nimi závazny. Ale ak niečo "spadne" a začnú ma vyšetrovať, tak prvé čo spravia je, že vezmú konštrukciu a overia, či nemám v projekte niečo, čo nie je v súlade s vyššie menovanými normami. Takže, oficialne sa nimi riadiť nemusím, prakticky však ano.
Vyjadrím sa ešte k jednemu príspevku, kde sa píše, že je to čiste komerčná činnosť a preto sa za normy platí. Ano, keby sme neboli na Slovensku, tak poviem že ok. Ale toto platí maximalne tak na tie nové eurokody, ktoré museli preložiť z eng. Ale čo to kvantum starých STNiek? Tam majú aký náklad?
Ale aby som nebol len kritický. Pre projektantkú obec existujú už rozne typy spolupráce, kde viac menej za akceptovatelný poplatok, si projektant može prezerať všetky normy zo svojho oboru.
Samozrejme, obyčajní ludia, ktorí si chcú len nejakú drobnosť overiť (napr za účelom kontroly bud projektanta alebo dodavatela stav. prác), utrú hubu, lebo komerčné ceny tých noriem, pri predaji kusovo, sú scifi.
andiablo
15.09.10,14:06
Takže s praxe:
Norma je vtedy záväzná ak sa na ňu odkazuje zákon alebo iný právny predpis, alebo keď sa zmluvné strany dohodnú na tom v zmluve. Inak sú normy dobrovoľné.
A ktomu, že zadarmo. Tak na to treba zabudnúť lebo to má na starosti nejaký úrad pre normalizáciu a ten predal licencie firmám tak jedine kúpiť alebo od známeho okopčiť.
Harris
15.09.10,14:33
..tak jedine kúpiť alebo od známeho okopčiť.
No a to druhé je samozrejme nelegálne ale účel to splní.
spider.hst
15.09.10,16:18
Kopa veci je nelegalnych... cez hudbu na nete, filmy, programy.... no co, mozno sa dockame aj noriem, mozno neake forum venujuce sa normam a mozno sa najdu ludia, ktory ich niekde uploadnu a zverejnia link...... to je tiez pomoc ludom...

na nic nenavadzam, len tak konstatujem.
petmar
15.09.10,17:07
Lenze ja napr ako elektrotechnik mam po revizakovi odstranit zavady a on sa tam tam odvola na nejaku tu STNku a ja si ju nemam odkial vycucat. Podnik taketo veci nema v povinnosti vlastnit alebo ano?
A čo takto požiadať revízneho technika, aby slovne uviedol, v čom je el. zariadenie odlišné od príslušného článku normy, alebo aj môže napísať návrh opatrenia, ako sa to má odstrániť. Ja som to riešil aj tak. Je ich dosť, nabudúce môže revíziu robiť konkurent.
ciners
15.09.10,17:09
S tými normami je to tak, že čo človek, to názor. Chcelo by to nejakého fundovaného právnika, ktorý v tejto oblasti právne funguje. Čo ja o tom viem, normy nie sú právne závazné. Ale mám pocit, že je to len taká slovná hračka aby sa zdôvodnilo, prečo sa za ne musí platit. Ako tu už bolo spomenuté, ak by boli závazné, museli by byť k dispozícií zadarmo. Takto nemusia. Lenže? Len prípad zo statiky. Používam tzv eurokody tj normy STN EN 1990 až STN EN 1998. Právne nie som nimi závazny. Ale ak niečo "spadne" a začnú ma vyšetrovať, tak prvé čo spravia je, že vezmú konštrukciu a overia, či nemám v projekte niečo, čo nie je v súlade s vyššie menovanými normami. Takže, oficialne sa nimi riadiť nemusím, prakticky však ano.
Vyjadrím sa ešte k jednemu príspevku, kde sa píše, že je to čiste komerčná činnosť a preto sa za normy platí. Ano, keby sme neboli na Slovensku, tak poviem že ok. Ale toto platí maximalne tak na tie nové eurokody, ktoré museli preložiť z eng. Ale čo to kvantum starých STNiek? Tam majú aký náklad?
Ale aby som nebol len kritický. Pre projektantkú obec existujú už rozne typy spolupráce, kde viac menej za akceptovatelný poplatok, si projektant može prezerať všetky normy zo svojho oboru.
Samozrejme, obyčajní ludia, ktorí si chcú len nejakú drobnosť overiť (napr za účelom kontroly bud projektanta alebo dodavatela stav. prác), utrú hubu, lebo komerčné ceny tých noriem, pri predaji kusovo, sú scifi.

mne sa zda, ze dakedy tie normy zavazne boli, ale nie som si isty.
preco je to platene mi dakedy vysvetloval Nic, vies kto to je :D, ale zabudol som...malo to dovod, ale fakt si nepamatam
Laco-monter
15.09.10,17:15
Pozor, niektorí majú dobrý biznis z toho, že existujú normy.

Napr. ja som certifikovaný zvárač podľa STN-EN 287-1 ,
preskúšanie je každé 2 roky + vydanie nového certifikátu

Každý jeden certifikat á 220-270 € podĺa toho na ktorý sposob zvárania a na akú skupinu materialov je cert.vydávaný.

Ak chcem byť konkurencieschopný,tak musím ovládať min. 3 sposoby zvárania a mať celkom 4-5 CERTIFIKATOV,

Tak si to spočítajte, koĺko ma stojí kvalifikacia.
ciners
15.09.10,17:25
Laci, aj uradnikov treba z niecoho zivit :D inak by sme im museli davat socialne davky
Laco-monter
15.09.10,17:29
Laci, aj uradnikov treba z niecoho zivit :D inak by sme im museli davat socialne davky

Aj uradnikov,lenže ja hovorím o majiteľoch zváračských škol,ktorí sú konateĺmi svojich s.r.o
a to už nie je voľný trh, na voĺnej báze.
ciners
15.09.10,17:43
To je ako nasa komora. Ludia nadavaju, ze projektanti su zgrupeni v komore, no je to akurat tak, ze dostanes opravnenie a potom uz len platis poplatky. A tito stari paprdovia ucia na skole a tam si tiez svoju kavicku prihrievaju, no nebudem osocovat, ale chapem ta. V USA maju FEMA, nieco ako nasa SKSI, lenze ta im na kazdu hovadinu vyda 1000stranovu knihu, ktoru si este aj na slovensku vies stiahnut.
Laco-monter
15.09.10,17:48
ciners,FEMA v USA je niečo iné,

FEMA je federálny urad pre riešenie krízových situacií,

niečo ako ministerstvo pre mimoriadne situacie v Moskve
ciners
15.09.10,17:53
Si si isty? Ja od nich nejake knizky mam ohladom navrhovania konstrukcii. Mozno som poplietol ten nazov, nemozem teraz najst nejaku knihu, ale vydavaju ich.
Laco-monter
15.09.10,17:56
.myslím, že FEMA je Federal Emergency Management Agency
ciners
15.09.10,17:56
Jejdo sorry, ASCE to je
zihos
16.09.10,16:02
Nemate niekto normu STN 33 2000-5-54:2008 Diky