fileva
18.02.07,11:30
Prajem všetkým pekný deň.
Mám niekoľko otázok, ktorými sa chcem uistiť, či som postupovala správne.
1. Príspevok od UP pri zápise do účtovania v PD som dala PNZD v druhom členení - iný.
2. Výdaj z neho ako VNZD v druhom členení - prevádzková réžia.
3. Čerpanie tohto výdavku cez uzávierkový ID som preúčtovala do POZD - dotácia.
4. ALE. V prehľade PaV sa mi tento príjem z bodu 3) objavil duplicitne, lebo je tam uvedené: v riadku iný nezdaniteľný príjem 66 588,- (príspevok od UP) v riadku iný zdaniteľný príjem 26 000,-, ktorý je vlastne z toho iného nezdaniteľného príjmu. Je to tak správne? Ak nie, ako to opraviť?
Ďakujem vopred za všetky odpovede na moje otázky.
Zita5
18.02.07,10:47
Ešte Ti tam chýba postup na odkaz :
Postupy JÚ
§ 10b
Účtovanie dotácií
Na začiatok (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uetovania-jednoduche-uetovnictvo-od-112006.html#hore)


(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora14d) (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.


(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky
Zita5
18.02.07,10:51
[quote=fileva;393519]Prajem všetkým pekný deň.
Mám niekoľko otázok, ktorými sa chcem uistiť, či som postupovala správne.
1. Príspevok od UP pri zápise do účtovania v PD som dala PNZD v druhom členení - iný.
2. Výdaj z neho ako VNZD v druhom členení - prevádzková réžia.
3. Čerpanie tohto výdavku cez uzávierkový ID som preúčtovala do POZD - dotácia.
4. ALE. V prehľade PaV sa mi tento príjem z bodu 3) objavil duplicitne, lebo je tam uvedené: v riadku iný nezdaniteľný príjem 66 588,- (príspevok od UP) v riadku iný zdaniteľný príjem 26 000,-, ktorý je vlastne z toho iného nezdaniteľného príjmu. Je to tak správne? Ak nie, ako to opraviť?

To sa jedná len o prehľad P a V , kde Ti berie aj položky príjmu neovplyňujúce ZD.To je v poriadku .Čiže nedaňový príjem a daňový príjem .
Do výkazu o Príjmoch a výdavkoch sa započíta v správnej výške POVZ.

Prepáč že píšem červenou , ale nejde mi to prehodiť na čiernu farbu .
fileva
18.02.07,11:51
Zitka, ďakujem za pomoc. V knihe záväzkov to má zaevidované. Poprosila by som ešte o pomoc v týchto dvoch otázočkách.
1) Vklad podnikateľa je PNZD a výdaj z neho je VOZD v druhom členení - réžia. Postupovala som tak isto, cez uzávierkový ID som do POZD preúčtovala výdavok čerpaný z vkladu podnikateľa, lebo iný príjem som nemala. Je to správne?
2) Vo Výkaze o PaV mám v riadku 11 hodnotu 2 (to je kreditný úrok z BU za mesiac 12/06). Má to byť tak, alebo to mám nejakou operáciou opraviť.
Ďakujem za pomoc, ale som začínajúca a nechcem začínať s omylmi a chybami.
Zita5
18.02.07,12:30
Zitka, ďakujem za pomoc. V knihe záväzkov to má zaevidované. Poprosila by som ešte o pomoc v týchto dvoch otázočkách.
1) Vklad podnikateľa je PNZD - osobný vklad podnikateľa

výdaj z neho je VOZD v druhom členení - réžia. Nie!!!!!!!!!!!!!!
je to nedaňový výdavok ...pozor na to , dúfam že obe hovoríme o výbere finančných prostriedkov podnikateľa na osobnú spotrebu.

Ak máš na mysli výber pre osobnú spotrebu , tento výber účtuješ výdaj pokladňa - VNZD - iný

Postupovala som tak isto, cez uzávierkový ID som do POZD preúčtovala výdavok čerpaný z vkladu podnikateľa, lebo iný príjem som nemala. Je to správne? Tomuto nerozumiem
2) Vo Výkaze o PaV mám v riadku 11 hodnotu 2 (to je kreditný úrok z BU za mesiac 12/06). Má to byť tak, alebo to mám nejakou operáciou opraviť.
Ďakujem za pomoc, ale som začínajúca a nechcem začínať s omylmi a
chybami.
Pripísaný úrok na bežný účet účtuješ - príjem OVZD iný, čiže nám zvyšuje základ dane .Vo výkaze o príjmoch a výdavkoch sa zohľadní v riadku 03 - Ostatné príjmy



Odpoveď červenou .
fileva
18.02.07,13:07
Odpoveď červenou .
Zitka, asi som sa nie presne vyjadrila, tak to skúsim zvova.
1) Áno myslela som osobný vklad podnikateľa na začiatok podnikania, keďže som nemala iný príjem, ešte ani príspevok od UP.
Z osobného vkladu podnikateľa som v PD učtovala zriaďovacie výdavky (kolky, kopírovanie a úradné overovanie dokladov, ale aj nákup kancelárskych potrieb a odbornú literatúru) tieto výdavky som v druhom členení účtovala do prevádzkovej réžie. Neviem, urobila som dobre?
A k druhej časti prvej otázky - keďže osobný vklad podnikateľa je PNZD, uzávierkovou operáciou cez ID som výšku čerpaných výdavkov z PNZD vklad ... preúčtovala na POZD, lebo vo Výkaze o PaV som mala takú istú sumu ako už spomínané výdavky ale mínusom. Ak je to zle, poraď ako to opraviť.
Ešte raz ďakujem veľmi pekne.
Zita5
18.02.07,13:23
Zitka, asi som sa nie presne vyjadrila, tak to skúsim zvova.
1) Áno myslela som osobný vklad podnikateľa na začiatok podnikania, keďže som nemala iný príjem, ešte ani príspevok od UP.

.....................................

Z osobného vkladu podnikateľa som v PD učtovala zriaďovacie výdavky (kolky, kopírovanie a úradné overovanie dokladov, ale aj nákup kancelárskych potrieb a odbornú literatúru) tieto výdavky som v druhom členení účtovala do prevádzkovej réžie.

Správne , pokiaľ by zriaďovacie výdavky boli nad 50 000 Sk tak by si ich odpisovala , ale ak u SZČO nepresiahli uvedenú sumu , tak sa účtujú do prevádzkovej réžie
Neviem, urobila som dobre?
.................................................. ................................................
?????A k druhej časti prvej otázky - keďže osobný vklad podnikateľa je PNZD, uzávierkovou operáciou cez ID som výšku čerpaných výdavkov z PNZD vklad ... preúčtovala na POZD, lebo vo Výkaze o PaV som mala takú istú sumu ako už spomínané výdavky ale mínusom. Ak je to zle, poraď ako to opraviť.

Toto prosím ŤA napíš ešte raz , lebo neviem o čom sa bavíme , či o čerpaní dotácie , alebo o zriaďovacích výdavkoch , alebo o akom čerpani podnikateľkého vkladu .......???????????????????????:confused:
Ešte raz ďakujem veľmi pekne.
.....................
oluska_1
18.02.07,13:47
Osobný vklad podnikateľa nikdy nie je POZD. VOZD za zriaďovacie výdavky máš jednoducho stratu, pokiaľ nedostaneš prvý POZD z podnikania.
pribko
19.02.07,15:23
Ak môžem môj skromný názor
ja mam taku skusenost, ze dotacia z UP sa zauctuje ako ostatne zdan. pr.
a nasledne vydavky z tohto sa uctuju ako prev. rez., nakup tovaru atd, cize VOZD
V konecnom dosledku to bude 0, ak mina tie penieze podla podnikatel. zameru.
A mozno nie...:)