Aisha
18.02.07,12:08
Ahojte Poraďáci, obraciam sa na Vás o radu s nasledujúcim problémom:
V decembri sme vystavili penalizačnú fa odberateľovi na základe zmluvy za oneskorené úhrady faktúr, ja som to zaúčtovala na 311/644, oni nám tú fa vrátili v januári s tým, že ju neevidujú a nesúhlasia s tým...my to dávame však na súd kde si budeme vymáhať zmluvné pokuty....chcem sa opýtať ako mám ďalej postupovať, tú fa nechať zaúčtovanú tak ako je a suma pôjde v daň.priznaní na r. 260 ako položka znižujúca ZD alebo mám zrušiť to účtovanie a len evidovať fa, keďže oni tú fa vrátili, a keď vyhráme súd a nám to zaplatia tak to pôjde do ZD a zaúčtujem 221/644? Vôbec neviem čo s tým mám robiť, prosím poraďte aby mi nevznikli problémy keď podám DP...Ďakujem
bv_alexandra
18.02.07,11:15
nezaplatená pokuta neznižuje/nezvyšuje ZD kým nie je uhradena

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

Mala by si ju ponechať v evidencii vydaných faktúr, ked sa idete súdiť, s tým že ti táto fa nevstupuje do zd kedže,je to fa pokutová
Aisha
19.02.07,06:03
Jasné, do daňového ZD to nevstupuje ale do účtovného ZD to ide, do výnosov, teda to ponechať tak že sa zvýši účt.VH ale daňový sa zníži?
Ďakujem
JDM
19.02.07,06:30
Ak som pochopila správne, penalizačné fa za oneskorené úhrady vstupujú do ZD až po uhradení, ale keď čerpám debetný úver z účtu, na ktorý mi chodia vysoké úroky z omeškaniaz dôvodu neuhradenia dlžnej sumy banke do stanového termínu, tak tieto môžem ponechať v účtovníctve v nákladoch na 544. Odobríte? Ďakujem.
Aisha
19.02.07,06:43
Ďakujem bv_alexandra...
Marianna01
19.02.07,06:44
Ak som pochopila správne, penalizačné fa za oneskorené úhrady vstupujú do ZD až po uhradení, ale keď čerpám debetný úver z účtu, na ktorý mi chodia vysoké úroky z omeškaniaz dôvodu neuhradenia dlžnej sumy banke do stanového termínu, tak tieto môžem ponechať v účtovníctve v nákladoch na 544. Odobríte? Ďakujem.
z nedovoleného debetného zostatku nezahrňuje. Ak máš normálny debet a nesplácaš ho a to i penalizujú, to je zmluvná pokuta zahrňovaná.
JDM
19.02.07,06:56
Mám tam si 3 mesiace dlh vyše 650.000,-- ako nepovolený debetný zostatok, k tomu pár výziev na uhradenie. Na účte nám však banka nechalanulu, tento nepovolený zostatok previedla na iný účet, ku ktorému chodia mesačné výpisy a suma sa navyšuje o úrok takmer 30000,-- mesačne. Je takýto úrok zmluvný, a v triede 5 sa účtuje ako 568, alebo 544? A je to teda položka zvyšujúca ZD na konci roka? )Dakujem.
Marianna01
19.02.07,07:00
Mám tam si 3 mesiace dlh vyše 650.000,-- ako nepovolený debetný zostatok, k tomu pár výziev na uhradenie. Na účte nám však banka nechalanulu, tento nepovolený zostatok previedla na iný účet, ku ktorému chodia mesačné výpisy a suma sa navyšuje o úrok takmer 30000,-- mesačne. Je takýto úrok zmluvný, a v triede 5 sa účtuje ako 568, alebo 544? A je to teda položka zvyšujúca ZD na konci roka? )Dakujem.

Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

tak ešte raz citácia - je to nepovolený debetný zostatok na bežnom účte? To je dôležité - alebo o úroky z úverového účtu? Keď Ti to banka previedla na iný účet, museli ste obdržať nejaký sprievodný list, alebo podpisovať súhlas s úrokmi - či už pri prvom alebo druhom účte. Prečítaj si zmluvu o založení účtu - z nej vyplynie, či ide o zmluvné úroky alebo penalizačné.
JDM
19.02.07,07:39
Je to nepovolený debetný zostatok, lebo sme mali povolený 750.000,--, potom nám banka povolila na základe kontroly účtovnej uzávierky len 600.000,-- /to po roku, kedy bol prvý debetný úver splatný/. Lenže sme po polroku nesplnili jednu zo základných podmienok, čo bol žiadny kreditný obrat na účte, banka sa dožadovala splatenie celého kontokorentného úveru. Po mesiaci neuposlúchnutia a neodpovedania na výzvy nám vynulovala bežný účet tým, že mínusový zostatok previedla na bankový úverový účet, ale na ňom mesačne banka vyčísluje úrok z omeškania. Sú to vysoké čiastky. Celý ten mínusový zostatok beriem ako nepovolený debet+ úrok z omeškania splatenia úveru. Ďakujem.
sara-ke
08.09.11,11:38
Dobry den,

potrebovala by som poradit s tymto problemom.

Objednali sme si prepravu u dopravcu na zaklade objednavky (zmluvy) sme si dohodli cenu 1.150,- eur, dopravca nam vsak poslal pozadovane dokumenty ako CMR, DL a FA az po 2 mesiacoch, v podstate ide o to, ze porusil tym nase zmluvne podmienky, kde mame uvedene v takomto pripade kratenie dohodnutej ceny do vysky 30%.

chcem sa opytat, ci mozem tuto prepravu zauctovat rovno na krátenu sumu 1150-30% t.j. 805,-eur ?? /aj ked mam fa od odpravcu na sumu 1150/ ??
alebo to mam uctovat cez ucet 644?
musim vystavit FA-na pokutu?
ake by bolo potom spravne uctovanie?

518/321 ............... 1150,-
311/644 ............... 345,-
321/221 ............... 805,-

neviem ako potom vyrovnam 321?? ked mi mu zaplatime iba 805,- ?

a mam este jednu otazku je to zahranicny dopravca, co so samozdanenim?

dakujem
Adiks
08.09.11,21:13
Máš dve možnosti, buď vrátiť faktúru dopravcovi s tým ,aby faktúru vystavil v čiastke o 30% nižšej, t.j. v čiastke 805 EUR alebo vystaviť faktúru na zmluvnú pokutu v čiastke 345 EUR. V tomto druhom prípade účet 321 vyrovnáš tak, že pohľadávku zo zmluvnej pokuty v čiastke 345 EUR započítaš s časťou faktúry od dopravcu v čiastke 345 EUR. Účtuješ 321/311 345 EUR.
KEJKA
09.09.11,04:32
k súhlasu dodám, že samozdanenie - ak ti neopraví faktúru - sa bude týkať celej sumy 1150 EUR.
sara-ke
09.09.11,06:26
hm dakujem vam velmi, no lepsie by bolo keby poslal tu nizsiu fakturu, skusim to.

este sa chcem spytat ak urobim fa na tu pokutu pre zahranic.klienta, to davam bez dane a uvadza sa to do suhrnneho vykazu? odla mna nie, ci....?


este raz dakujem
KEJKA
09.09.11,07:53
nie, nedáva, pokuta nie je dodanie v zmysle DPH.