Matúš12
18.02.07,13:53
:mee: Firma A /plátca DPH/ v roku 2006 kúpila súbor nehnuteľností bez DPH. Jednu z nich aj opravila /technické zhodnotenie/. Calkom nanovo sa vybudovala plynová prípojka. Spolu investícia cca 800 tis. Sk.Firma sa teraz rozhodla v roku 2007 tieto nehnuteľnosti predať.
Otázka: Musí firma A firme B predať tieto nehnuteľnosti s DPH?
betka
18.02.07,14:52
Oslobodene od dane je dodania stavby alebo jej casti vratane dodania stavbneho pozemku, na ktorom stavba stoji, aj je dodanie uskutocnene po piatich rokoch od prvej kolaudacie stavby, na zaklade ktorej bolo povolene uzivanie stavby, platitel sa moze rozhodnut, ze dodanie uvedenej nehnutelnosti nebude od dane oslobodene.
Ak stavba bola postavena a skolaudovana v roku januari 2002, vo februari 2007, moze byt od dane oslobodena. Je na rozdodnuti, a hlavne dohode obchodnych partnerov.
Matúš12
18.02.07,15:57
Musí ma zaujímať kedy bola kolaudácia? My sme kúpili stavbu zo 70-tych rokov bez DPH. Ale my sme ju čiastočne opravili, investovali sme a z matieriálu a práce sme si uplatnili DPH. Ja teraz vôbec neviem, či som povinná predať stavbu s DPH alebe bez DPH?
Prosím o vysvetlenie....????:(
Milan Benka
18.02.07,16:08
Musí ma zaujímať kedy bola kolaudácia? My sme kúpili stavbu zo 70-tych rokov bez DPH. Ale my sme ju čiastočne opravili, investovali sme a z matieriálu a práce sme si uplatnili DPH. Ja teraz vôbec neviem, či som povinná predať stavbu s DPH alebe bez DPH?
Prosím o vysvetlenie....????:(


Vysvetlenie nájdeš v § 38 ZDPH.

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.


Z veľkou pravdepodobnosťou, ak je to stavba zo 70-tych rokov, už tých 5 rokov od kolaudácie uplynulo.
Matúš12
18.02.07,16:12
a nevadí to, že my sme do obnovy resp. TZ niečo dali a pri tom sme si odpočítali DPH a teraz sme sa rozhodli stavbu predať, môžeme ju predať ako oslobodené dodanie? A čo keď sa rozhodneme predať budovu s DPH?
Milan Benka
18.02.07,16:25
a nevadí to, že my sme do obnovy resp. TZ niečo dali a pri tom sme si odpočítali DPH a teraz sme sa rozhodli stavbu predať, môžeme ju predať ako oslobodené dodanie?
Čo tak pozrieť §49 Z DPH (ohľadom odpočtu)
A čo keď sa rozhodneme predať budovu s DPH?
Rozhodnete sa využiť §38/1-poslenú vetu. V tomto problém nebude.



zvýraznené
JankaO
18.02.07,16:31
a nevadí to, že my sme do obnovy resp. TZ niečo dali a pri tom sme si odpočítali DPH a teraz sme sa rozhodli stavbu predať, môžeme ju predať ako oslobodené dodanie? A čo keď sa rozhodneme predať budovu s DPH?


Dôležité je, kedy bolo TZ uvedené do používania, nakoľko podľa § 54 Zák. o DPH ak dôjde k zmene účelu použitia investičného majetku, t.j. ak ste si odpčítali DPH a do 10 rokov budovu predáte s oslobodením DPH, musíte podľa uvedeného paragrafu upraviť odpočítanú daň. Ak ste v termíne do 10 rokov a predáte ju s DPH, úpravu robiť nemusíte, nakoľko nedôjde k zmene účelu použitia v zmysle uvedeného zákona o DPH, ale zato odvediete DPH z predaja budovy.
ALBO
19.02.07,09:18
Vratiť pomernú časť DPH z toho TZ budete musieť ak vyžadovalo stavebné povolenie. §54/2/c.
Matúš12
19.02.07,11:26
pomernú časť DPH by sme ale museli vrátiť len vtedy, ak by sme uskutočnili oslobodené zdaniteľné plnenie? nie? Ale ak sa tozhodneme, že nehnuteľnosť predáme s DPH, tak nemusím pomernú časť DPH vracať.
Na ten plynovod bolo určite stavebné povolenie.