ergo
18.02.07,17:18
poprosim o radu ako mam uctovat ked moja znama ktora pobera rodicovsky prispevok a doteraz popri nom podnikala vydala v 4/2006 na soc. poistovni cestne prehlasenie ze uz nebude vykonavat podnikatelsku cinnost aby nemusela platit odvody do SP. Mam po aprili vsetko davat ako nezdanitelne prijmy a vydaje, vratane platby do fondov ZP a ak jej aj prisla platba za pravne sluzby ako douctovanie roku 2005 po tomto mesiaci?? Priznam sa uctujem len kratucko a toto ma trosku matie.
dakujem vsetkym co mi poradia
Melnick
18.02.07,16:21
poprosim o radu ako mam uctovat ked moja znama ktora pobera rodicovsky prispevok a doteraz popri nom podnikala vydala v 4/2006 na soc. poistovni cestne prehlasenie ze uz nebude vykonavat podnikatelsku cinnost aby nemusela platit odvody do SP. Mam po aprili vsetko davat ako nezdanitelne prijmy a vydaje, vratane platby do fondov ZP a ak jej aj prisla platba za pravne sluzby ako douctovanie roku 2005 po tomto mesiaci?? Priznam sa uctujem len kratucko a toto ma trosku matie.
dakujem vsetkym co mi poradia

Predovšetkým mala mať prerušenú ,alebo ukončenú živnosť. Ja niečo ako "Čestné prehlásenie " v súvislosti s neplatením odvodov do SP,ZP nepoznám.
Takže doplň údaje.
ergo
18.02.07,17:08
dorucila mi spolu s dokladmi doslova "cestne prehlasenie o nevykonávaní podnikatelskej cinnosti spojenej s vykonom jej povolania" poradila jej to vraj nejaka pracovnicka na soc. poistovni aby nemusela platit poistne co aj urobila. Ja som sa s takym niecim este v mojej kratkej praxi nestretla a tak neviem ako mam po 4/2006 uctovat. Ma tam prijmy, ktore su prijmami z jej podnikania dodatocne doplatene za starsie obdobie a aj vydaje ako lizing. poistne do ZP a pod. Tak nad tym sedim a dumem ako to spracovat.
VTerezka
18.02.07,17:15
Tiež zastávam názor, že odvody neplatíš len v prípade pozastavenia alebo ukončenia živnosti. O čestnom prehlásení tam nikde nie je reč. Odvody sa totiž vypočítavajú na základe predchádzajúceho obdobia a platia sa buď do ukončenia / prerušenia alebo podania výpisu z DP. Ja by som ešte raz preverila tú informáciu zo Sociálnej poisťovne. Vieš, ťažko sa potom budeš odvolávať na nejakú pani, čo podala takúto informáciu. Ak ju podala, určite bude aj vedieť nájsť oporu v zákone. A pokiaľ nemá pozastavnú živnosť a má výdaje, ktoré súvisia s podnikaním, nevidím dôvod dávať ich ako nezdaniteľné.

A netráp sa. Každý raz začínal a na tejto stránke nájdeš vždy super rady. Takže hlavu a hore - uvidíš, účto je krásna, zábavná a občas aj vzrušujúca činnosť.
Melnick
18.02.07,17:19
dorucila mi spolu s dokladmi doslova "cestne prehlasenie o nevykonávaní podnikatelskej cinnosti spojenej s vykonom jej povolania" poradila jej to vraj nejaka pracovnicka na soc. poistovni aby nemusela platit poistne co aj urobila. Ja som sa s takym niecim este v mojej kratkej praxi nestretla a tak neviem ako mam po 4/2006 uctovat. Ma tam prijmy, ktore su prijmami z jej podnikania dodatocne doplatene za starsie obdobie a aj vydaje ako lizing. poistne do ZP a pod. Tak nad tym sedim a dumem ako to spracovat.
Ergo ,pre Teba je dôležité,aby si správne účtovala mať : Prerušenie živnosti zo Živ. úradu.,oznámenie D Ú o prerušení ,prípadne pozastavení. Toto sú doklady akceptovateľné. Ostatné nerieš. Čestné prehlásenie je v tomto prípade -no neviem ako to slušne pomenovať- NIČ.
ergo
18.02.07,17:31
dakujem, budem to uctovat ako keby ziadne prehlasenie nebolo a skusim poslat dotaz aj na SP ci mi tuto radu nejako vysvetlia a zdovodnia.
renča1
19.02.07,04:55
"Čestné prehlásenie zo SP" nemá nič spoločné s JÚ. Dôležitý je doklad zo ŽÚ a na základe neho sa postupuje v účtovaní v uznateľnosti, neuznateľnosti daňových dokladov. Nič viac ti momentálne neporadíme.
Pepa
19.02.07,07:17
Predovšetkým mala mať prerušenú ,alebo ukončenú živnosť. Ja niečo ako "Čestné prehlásenie " v súvislosti s neplatením odvodov do SP,ZP nepoznám.
Takže doplň údaje.
Počas poberania rodičovského príspevku SZČO môže prehlásiť, že nevykonáva činnosť /nie je potrebné prerušenie/ a odvody do SP neplatí. SP tvrdí, že v "predpisoch" nie je uvedené prerušenie živnosti, ale nevykonávanie činnosti.
Džudi
19.02.07,16:18
Pri tejto častej téme mi nedá opýtať sa pri pozastavení napr. k 30.6.2006 a prerušenie trvá aj v roku 2007 k datumu 30.6.06 uzavriem účt. knihy. Po tomto dátume mi boli uhradené pohľadávky do 31.12.2006 a aj ja som platila fakt. napr. telefóny atď. Tieto sumy už neuvádzam v denníku ale ich vysporiadam cez DP § 17 , len mi nie je jasné sumy s DPH ? ´Veď DPH som musela odviesť a zas z DF som si uplatnila odpočet.
Melnick
19.02.07,17:10
Počas poberania rodičovského príspevku SZČO môže prehlásiť, že nevykonáva činnosť /nie je potrebné prerušenie/ a odvody do SP neplatí. SP tvrdí, že v "predpisoch" nie je uvedené prerušenie živnosti, ale nevykonávanie činnosti.
Erika , daj nám sem § nech sme múdrejšie.:) Priznám sa ,nevedela som že existuje táto možnosť,ak skutočne existuje.
renča1
19.02.07,17:11
Pri tejto častej téme mi nedá opýtať sa pri pozastavení napr. k 30.6.2006 a prerušenie trvá aj v roku 2007 k datumu 30.6.06 uzavriem účt. knihy. Po tomto dátume mi boli uhradené pohľadávky do 31.12.2006 a aj ja som platila fakt. napr. telefóny atď. Tieto sumy už neuvádzam v denníku ale ich vysporiadam cez DP § 17 , len mi nie je jasné sumy s DPH ? ´Veď DPH som musela odviesť a zas z DF som si uplatnila odpočet.

Základ dane podľa § 17 sa upraví v DP o sumy bez dph a to v tom prípade, ak ide o platiteľa dph. :)