VTerezka
18.02.07,18:35
Dobrý večer, mám na Vás prosbu. Zamestnankyňa dostiahla vek a požiadala si o starobný dôchodok. Vzhľadom k tomu, že jej na Sociálnej poisťovni povedali, že jej dieťa umrelo vo veku jedného roka, uznali jej do dôchodkového veku iba dve deti. Chcem sa spýtať, čo presne sa rozumie tým : "žena vychovala dve deti"... koľko rokov sa musia dožiť? Kde presne a v ako zákone túto podmienku nájdem? Ďakujem veľmi pekne.
Tweety
18.02.07,17:42
Dobrý večer, mám na Vás prosbu. Zamestnankyňa dostiahla vek a požiadala si o starobný dôchodok. Vzhľadom k tomu, že jej na Sociálnej poisťovni povedali, že jej dieťa umrelo vo veku jedného roka, uznali jej do dôchodkového veku iba dve deti. Chcem sa spýtať, čo presne sa rozumie tým : "žena vychovala dve deti"... koľko rokov sa musia dožiť? Kde presne a v ako zákone túto podmienku nájdem? Ďakujem veľmi pekne.

Je to Zákon o Sociálnom poisteni.
VTerezka
18.02.07,17:49
Ďakujem, viem,že je to zákon o sociálnom poistení, mala som na mysli niečo presnejšie, §, ak vieš, prosím.
endrju
18.02.07,20:48
Rozhodne sa nedá považovať za vychované dieťa, ktoré sa dožilo jedného roku.


Vek, ktorého sa dieťa musí dožiť, aby mohlo byť považované za vychované pri posudzovaní dôchodkového veku ženy, nie je v zákone o sociálnom poistení presne stanovený.


Avšak podľa "konštrukcie" viacerých ustanovení zákona mi to vychádza tak, že pre účely určenia dôchodkového veku ženy za vychované sa považuje také dieťa, ktoré už nespĺňa podmienky nezaopatrenosti podľa § 9 zákona o sociálnom poistení.


Asi pri ďalšom hľadaní odpovede na otázku ohľadom veku vychovaného dieťaťa má význam chvíľu sa "pohrabať" aj v zákone o rodine.


Pre prípad pokusu o rozvinutie diskusie na túto tému vopred upozorňujem, že nie som odborníkom na rodinné právo a preto sa nedokážem k ďalším otázkam osobne vyjadriť.


Možno stránku porada.sk navštevuje aj nejaký odborník na rodinné právo, ktorý dokáže pri hľadaní odpovede na túto otázku poradiť lepšie ako ja. ;)
endrju
18.02.07,21:02
Ešte som sa chvíľu "hrabal" v zákone o sociálnom poistení. Do pozornosti odporúčam §258 zákona o sociálnom poistení:

"§ 258
Výchova dieťaťa na určenie dôchodkového veku žien
v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2014
(http://www.porada.sk/t28046-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01082006.html#hore)
Poistenkyni, ktorá v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2014 dovŕši dôchodkový vek podľa § 65 ods. 4 až 8, sa výchova dieťaťa posudzuje podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004."
Jana Motyčková
19.02.07,07:25
V starých zákonoch (pred 1.1.2004) bola podmienka dožitia jedného roku dieťaťa aby sa dieťa započítalo do počtu detí pre skorší odchod do dôchodku.