Milen
18.02.07,19:33
Podnikateľka učtujúca v JU kúpila na konci roka cenné papiere (bankové)a tvrdí mi, že nákup tohto finančného majetku je priamym nákladom, nezdá sa mi to. Ja by som to zaučtovala ako majetok v knihe DM a pri predaji by som celú čiastku dala do príjmu a do výdavkov práve túto obstarávaciu cenu.Prosím poradte mi, ďakujem
andrej_rv
18.02.07,18:43
Cenné papiere v JÚ sú riešené v § 6 (členenie) a § 13 Postupov JÚ (účtovanie - dosť podrobne).
Pre konkrétnejšiu odpoveď by bolo treba poznať ďalšie informácie (druh CP, obstarávacie náklady, spôsob úročenia...)
Milen
19.02.07,09:55
Ďakujem za radu, som si to prečítala, ale nenašla som tam odpoveď na môj problém. Sú to vlastne peniaze vložené do bankového privátneho korunového fondu s pevným úročením a jedná sa o 4 mil. Sk.Rieši sa tam oceňovanie, ale kam to zaučtovať pri nákupe?
andrej_rv
19.02.07,19:34
Ďakujem za radu, som si to prečítala, ale nenašla som tam odpoveď na môj problém. Sú to vlastne peniaze vložené do bankového privátneho korunového fondu s pevným úročením a jedná sa o 4 mil. Sk.Rieši sa tam oceňovanie, ale kam to zaučtovať pri nákupe?Podľa všetkého ide o dlhové cenné papiere s pevnou úrokovou mierou (§ 6 ods. 1 písm. a) bod 1. Postupov JÚ) s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok, teda o dlhodobý finančný majetok v zmysle § 5 ods. 2 písm. c) Postupov JÚ.
V zmysle § 19 ods. 2 písm. f) ZoDP je daňovým výdavkom úhrn obstarávacích cien cenných papierov až v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k ich predaju.
Kúpna cena a náklady na obstaranie cenného papiera nie sú v zmysle uvedeného paragrafu v čase jeho nákupu (obstarania) výdavkom znižujúcim základ dane. Do peňažného denníka sa pri nákupe CP tieto výdavky zaúčtujú ako výdavky neovplyvňujúce základ dane - nákup dlhodobého majetku.
Milen
20.02.07,09:37
Srdečná vďaka, veľmi ste mi pomohli
Renatka 75
26.02.07,11:54
Podľa všetkého ide o dlhové cenné papiere s pevnou úrokovou mierou (§ 6 ods. 1 písm. a) bod 1. Postupov JÚ) s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok, teda o dlhodobý finančný majetok v zmysle § 5 ods. 2 písm. c) Postupov JÚ.
V zmysle § 19 ods. 2 písm. f) ZoDP je daňovým výdavkom úhrn obstarávacích cien cenných papierov až v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k ich predaju.
Kúpna cena a náklady na obstaranie cenného papiera nie sú v zmysle uvedeného paragrafu v čase jeho nákupu (obstarania) výdavkom znižujúcim základ dane. Do peňažného denníka sa pri nákupe CP tieto výdavky zaúčtujú ako výdavky neovplyvňujúce základ dane - nákup dlhodobého majetku.
Neviete mi poradit, ako zaúčtovat nakup kmeňových akcií a predaj v tej istej sume? Vstupuje to do DPH