anabella
18.02.07,19:44
Ahojte, chcem sa opýtať, účtovníčka čo som mala 2 roky dozadu mi neurobila dobre účtovníctvo, treba tam dať aj ostatné faktúry, rozhodla som sa to urobiť odznova, ale nemám na to toľko času, opravím len rok 2006, mám kúpený aj nový program, možem v roku 2006 začínať od 0, lebo neviem aké sú tam konečné zostatky? Ďakujem
Jana2004
18.02.07,18:58
nie nemôžeš začínať od 0, choď na daňový úrad a požiadaj o vystavenie kópie daňového priznania z roku 2005
anabella
18.02.07,19:00
mám kopiu daňového rpiznania z roku 2005
VTerezka
18.02.07,19:03
Tým,že začneš od 0 v roku 2006 si asi veľmi nepomôžeš. Pretože Ti vyjde určitý výsledok a ten podáš na DP. Ale potom opravíš rok 2005 a jeho konečné zostatky si presunieš do r.2006 a zas si len urobíš prácu naviac, pretože budeš musieť opravovať rok 2006. Skúsila by som ísť a podať žiadosť na DU o odklad daňového priznania do júna 2007,hm?
mysimis
18.02.07,19:03
A nezabudni si vypýtať aj kópiu výkazu o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch.
Maya1
18.02.07,19:06
kópia samotného DP nestačí, musíš mať kópiu výkazu o majetku a záväzkoch 2005, aj keď neviem ako dopasuješ sumy, jednak sa zaokrúhľujú a jednak napr. v záväzkoch sú aj odvody atď. Najlepšia by bola inventarizácia k 31.12.2005. ...Keď nad tým tak rozmýšľam, tak stav bankového účtu máš na výpise, akurát pokladničný stav potrebuješ z konca roku 2005. No a pri vyplňovaní výkazu o MaZ potrebuješ konečné stavy z roku 2005 a tie si doplníš na DÚ (iba ak to nie je niečo náročné) JÚ za rok 2006 by nemal byť problém urobiť.
anabella
18.02.07,19:06
tie roky predtým nebudem opravovať, chcem opraviť len rok 2006, v tom roku som bola platcom Dph, zistím z DP z r.2005 konečné zostatky, ktoré presuniem do roku 2006. Od marca mám založenú s.r.očku, takže dám naporiadok ten rok 2006 a chcem to mať v poriadku
Maya1
18.02.07,19:15
???sro je založená v 3/2006???
anabella
19.02.07,08:53
nie s.r.o. je založená teraz 3/2007
Johanka
19.02.07,19:50
Ahojte, chcem sa opýtať, účtovníčka čo som mala 2 roky dozadu mi neurobila dobre účtovníctvo, treba tam dať aj ostatné faktúry, rozhodla som sa to urobiť odznova, ale nemám na to toľko času, opravím len rok 2006, mám kúpený aj nový program, možem v roku 2006 začínať od 0, lebo neviem aké sú tam konečné zostatky? Ďakujem
Ako vieš, že je účto zlé?
anabella
20.02.07,09:26
nie sú v peňažnom denníku nahádzané všetky faktúry a kopu iných vecí
Zita5
20.02.07,09:31
nie sú v peňažnom denníku nahádzané všetky faktúry a kopu iných vecí

Ono je ťažko posúdiť , či účtovníčka spravila dobre alebo zle účtovníctvo . Otázka je .......či mala k tomu ododvzdané všetky podklady ....napríklad aj došlé faktúry fa ktoré spomínaš .

Ak si za spracovanie účtovníctva zaplatila, a je zrejmé že skutočne by bola ona príčinou , nesprávne spracovaného účtovníctva, tak ju požiadaj aby ho prerobila . Jedine ona sa môže k tomu vyjadriť , či mala všetky podklady alebo nie a poprípade chybu napraviť .

Lebo inak sa možno aj môže zdať , že predmetné fa by boli nájdené po spracovaní účtovníctva a uzatvorení roka .
bambino87
20.02.07,12:26
Mohol by mi niekto poradiť kde by som mohla napísať otazku ktoru sa chcem spýtať? vôbec na to nemôžem prísť. Dúfam že si to niekto všimne a odpíše mi Ďakujem
Anja111
20.02.07,12:33
Mohol by mi niekto poradiť kde by som mohla napísať otazku ktoru sa chcem spýtať? vôbec na to nemôžem prísť. Dúfam že si to niekto všimne a odpíše mi Ďakujem
Na hlavnej stránke Porady máš rozdelenie, napr. Daň z príjmov, JU, PU, DPH,... Vyberieš si, do ktorého okruhu otázka patrí a tam nájdeš šedým napísané "Pridať tému". Klikneš a ďalej Ťa to povedie... Alebo môžeš pridať svoj príspevok aj do už existujúcej príbuznej témy, tak ako si to urobila teraz.
bambino87
20.02.07,12:44
Dakujem. Potom sa chcem spytat, od 1.2. som žvinostník, nie som platcom DPH. Chcem si sama robit uctovnictvo, ake uctovné knihy si musim kupit aby som mohla robit JU? Viem ze knihu došlých a odoslaných faktur, učtovný denník, a potom este ktore potrebujem?Dakujem
Anja111
20.02.07,12:49
Dakujem. Potom sa chcem spytat, od 1.2. som žvinostník, nie som platcom DPH. Chcem si sama robit uctovnictvo, ake uctovné knihy si musim kupit aby som mohla robit JU? Viem ze knihu došlých a odoslaných faktur, učtovný denník, a potom este ktore potrebujem?Dakujem
Pre začiatok si spomenula všetko. Ale ak budeš mať DHM, tak karty DHM, ak budeš mať zásoby, tak skladové karty, ak budeš mať zamestnancov, tak knihu SF, ak budeš mať stravné poukážky, tak knihu cenín...
bambino87
20.02.07,12:55
DAKUJEM ZA POMOC
JaroslavKadle
20.02.07,13:30
Ja by som ešte odporúčala knihu pokladne, knihu jázd (ak používaš auto pre podnikanie).
bambino87
20.02.07,16:03
ja som si chcela dat auto do podnikania, ale mam starsie a bolo mi povedane ze starsie auto ako 10 rokov nemôzem dat so podnikania
Tweety
20.02.07,16:06
ja som si chcela dat auto do podnikania, ale mam starsie a bolo mi povedane ze starsie auto ako 10 rokov nemôzem dat so podnikania
Prečo by si nemohla? Ten, kto to povedal, nehovoril dobre. Aký dôvod pre svoju odpoveď uviedol?
bambino87
20.02.07,16:17
len mi povedal ze viac ako 10-ročne auto nemôzem. mne sa to tiez zdalo cudne. a akym sposobom by som mohla robit cestaky. pocula som ze sa môzu robit dvojakym sposobom. podla toho kolko natankujem /vydokladujem paragonmi/, alebo podla najaydených kilometrov. a budem musiet odvadzat aj cestnu dan?
Tweety
20.02.07,16:19
len mi povedal ze viac ako 10-ročne auto nemôzem. mne sa to tiez zdalo cudne. a akym sposobom by som mohla robit cestaky. pocula som ze sa môzu robit dvojakym sposobom. podla toho kolko natankujem /vydokladujem paragonmi/, alebo podla najaydených kilometrov. a budem musiet odvadzat aj cestnu dan?
Ak ho budeš používať na podnikanie, tak daň z MV musíš mať zaplatenú.
Johanka
20.02.07,16:29
nie sú v peňažnom denníku nahádzané všetky faktúry a kopu iných vecí
Ale faktúry sa do peňažného denníka nehádžu, faktúry sa evidujú do knihy pohľadávok alebo záväzkov ....
Ak môžem poradiť, daj to pozrieť účtovníkovi, nech posúdi, či je účto dobré alebo nie .
Johanka
20.02.07,16:33
len mi povedal ze viac ako 10-ročne auto nemôzem. mne sa to tiez zdalo cudne. a akym sposobom by som mohla robit cestaky. pocula som ze sa môzu robit dvojakym sposobom. podla toho kolko natankujem /vydokladujem paragonmi/, alebo podla najaydených kilometrov. a budem musiet odvadzat aj cestnu dan?
Ak by bolo MV v obchodnom majetku , účtuje sa o nákupe PHL.
Ak nie, tzn., že sa vlastné osobné MV používa na podnikanie, do daň.výdavkov vstupuje náhrada za spotrebované PHL a sadzba základnej náhrady ( 6,20 SK/ km).
Daňová povinnosť k dani z MV vzniká v každom prípade.
bambino87
21.02.07,09:09
DAKUJEM, a ked si kupim knihu jazd bude to stacit ked to budem iba tam vypisovat? ked som robila jazdy druhej firme, musela som vsetko zdokladovat paragonmi, povypisovat pokladnicný doklad..., ale to sa jednalo u platitela DPH. ja ako neplatic dph nemusim zdokladovat paragonmi alebo pokl. dokladmi?
ibiza
21.02.07,09:23
no keď budeš mať auto v obchodnom majetku tak musíš mať paragóny, ak nie tak preukazuješ len cenu PHM - to ti stačia napríklad len nejaké priemerné ceny zo Slovnaftu a budeš robiť klasické vyúčtovnie pracovnej cesty.
JaroslavKadle
21.02.07,09:24
Ako si to predstavuješ, že nebudeš mať paragony. Veď všetko , čo nakupuješ do podnikania musíš mať zdokladované. Ak v hotovosti platíš, urobíš výdavkový z pokladne, ak bankomatovou kartou, budeš mať úhradu na BÚ.
Vianocka
21.02.07,09:28
Pokiaľ budeš viesť účtovníctvo, každá účtovná operácia musí byť podložená účtovným dokladom (faktúrou, pokladničným dokladom, bločkom z ERP, dodacím listom, interným dokladom, atď). Mohla by si uplatňovať aj paušálne výdavky z úhrnu príjmov podľa charakteru činnosti (40%, resp. 60% pri remeselnej živnosti z príjmov + uhradené odvody). V tom prípade by si bola povinná viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach (pozri § 6 zákona o dani z príjmov).
Pokiaľ si chceš viesť účtovníctvo sama a naozaj dlhodobo, potom sa ti oplatí zakúpiť softvér, ktorý obsahuje všetky vyššie spomínané účtovné knihy.
Ak sa ale chceš venovať činnosti, pre ktorú máš zriadenú živnosť, potom prenechaj vedenie účtovníctva odborníkovi, lebo sa zahltíš štúdiom nespočetných zmien zákonov, ktorých neznalosť, ako iste vieš, ťa neospravedlňuje. Aby si raz nezaplatila viac na pokutách, než by ťa vyšiel účtovník.
Johanka
21.02.07,13:52
... od knihy jázd po správne vedenie pokladnice :D