tinaM
18.02.07,20:56
Milí poraďáci, prosím o radu.
Vyplňujem DP typu B, kde FO bola časť roka zamestnancom a časť roka SZČO.
Mám potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti,kde

-V riadku 09 je suma zrazená zamestnancovi 5500 na DDS
-V riadku 10 je suma, ktorú platil zamestnávateľ 4956 na DDS

Môžem do riadku 72 daňového priznania tieto dve sumy spočítať, alebo tam zapíšem len sumu 5500.
tinaM
18.02.07,20:28
Milí poraďáci, prosím o radu.
Vyplňujem DP typu B, kde FO bola časť roka zamestnancom a časť roka SZČO.
Mám potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti,kde

-V riadku 09 je suma zrazená zamestnancovi 5500 na DDS
-V riadku 10 je suma, ktorú platil zamestnávateľ 4956 na DDS

Môžem do riadku 72 daňového priznania tieto dve sumy spočítať, alebo tam zapíšem len sumu 5500.

Chcem len vedieť, či môžem uplatniť zníženie ZD podľa § 11 o príspevky na DDS, ktoré platil zamesnávateľ do DDS za zamestnanca.
andrej_rv
18.02.07,20:36
§ 11 ods. 9 ZoDP znie "Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie...zaplatené daňovníkom", nie "príspevky pripísané v prospech daňovníka". Vychádzajúc zo znenia zákona, ja by som zohľadnil len sumu zrazenú daňovníkovi - 5500,- Sk. Ale veľmi s touto problematikou do styku neprichádzam, mzdári majú možno iný názor či poznatky..
STRELEC
18.02.07,20:41
Aj ja by som uplatnil len sumu uhradenú samotným daňovníkom.
tinaM
18.02.07,20:43
§ 11 ods. 9 ZoDP znie "Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie...zaplatené daňovníkom", nie "príspevky pripísané v prospech daňovníka". Vychádzajúc zo znenia zákona, ja by som zohľadnil len sumu zrazenú daňovníkovi - 5500,- Sk. Ale veľmi s touto problematikou do styku neprichádzami, mzdári majú možno iný názor či poznatky..
Ďakujem za odpoveď.
Tiež som na pochybách práve pre § 11 ako uvádzaš.
andrej_rv
18.02.07,21:15
K daňovým aspektom doplnkového dôchodkového sporenia zverejnilo MF SR opatrenie s názvom "Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane - doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie)" pod č.j.: 2044/2006-721 - nachádza sa na stránke MF SR v časti legislatíva -> Opatrenia a usmernenia..(http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5183.
Ani v tom dokumente sa neuvádza, že aj príspevok zamestnávateľa na DDP by bol súčasťou odpočítateľnej položky zamestnanca od základu dane.
Paula
18.02.07,21:32
Mne táto záležitosť stále "vŕta v hlave"...zamestnávateľ svojím príspevkom v podstate dá (nie celkom zadarmo síce, ale dá) peniaze . Sú jeho, platí z nich daň i ZP. Zamestnanec sa týmto stáva ich vlastníkom a zamestnávateľ ich (zamestnancove peniaze ) už iba poukáže na príslušný účet. Keby mu ich dal do ruky a zamestnanec by ich sám poslal....to by už boli ním zaplatené?
tinaM
18.02.07,21:36
Zastavila som sa pri tom preto, lebo príspevok, ktorý platí zamestnávateľ do DDP za zamestnanca je zdaniteľným príjmom zamestnanca.
V minulosti sa tento príspevok v "Potvrdení o príjmoch FO zo ZV" neuvádzal.
Preto sa mi táto vec javí tak, ako keby ten príspevok zaplatil zamestnanec zo svojich príjmov.

So toho istého názoru ako Paula.
andrej_rv
18.02.07,21:39
Keby mu ich dal do ruky a zamestnanec by ich sám poslal....to by už boli ním zaplatené? Neviem, či sa dá nato takto pozerať. Dôchodkové sporenie je na zmluvnom základe a v zmysle zmluvy (ak sa dobre pamätám) je zamestnávateľ povinný odvádzať zrazené príspevky za zamestnanca i svoj príspevok na účet dôchodkovej poisťovne. Ak by ich vyplácal zamestnancovi, asi by to nebolo v súlade s podmienkami zmluvy. A ani by si ich zamestnávateľ podľa mňa nemohol uplatniť ako nákladovú položku v zmysle § 19 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov (napr. ťažko by asi dokazoval, že zamestnanec tie peniaze naozaj na DDP odviedol).
Paula
18.02.07,21:42
Áno, to chápem....len mi ide o to, čie sú vlastne tie poukázané peniaze, resp., kto ich zaplatil , ak vlastníkom sa stal zamestnanec:)
andrej_rv
18.02.07,21:52
Áno, to chápem....len mi ide o to, čie sú vlastne tie poukázané peniaze, resp., kto ich zaplatil , ak vlastníkom sa stal zamestnanec:) Rozumiem... Ale napr. aj kapitálový výnos z DDP za rok sú peniaze daňovníka, zrejme aj zdanené zrážkovou daňou, a predsa sa na potvrdení z DDS neuvádzali v celkovej sume uhradenej daňovníkom pre účely odpočítania od základu dane.
tinaM
18.02.07,21:59
Rozumiem... Ale napr. aj kapitálový výnos z DDP za rok sú peniaze daňovníka, zrejme aj zdanené zrážkovou daňou, a predsa sa na potvrdení z DDS neuvádzali v celkovej sume uhradenej daňovníkom pre účely odpočítania od základu dane.
Zamestnanec určite doslal od DDP potvrdenie o zaplatených príspevkoch.
Skúsim si ho od neho vypýtať. Som zvedavá či tam budú obe čiastky, alebo len príspevok zamestnanca.
andrej_rv
18.02.07,22:02
No, tak už som niečo konkrétnejšie našiel (aj keď to nie je ministerský výklad). V prílohe PORADCU "Daňové priznania za rok 2006" sa v časti 14.3 Nezdaniteľná časť dane na DDP - na str. 47 (dole nad príkladom) uvádza:
O takýto príspevok zamestnávateľa nemožno znížiť základ dane zamestnanca v rámci nezdaniteľnej časti základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie, pretože nejde o príspevok zaplatený zamestnancom.
V podstate to korešponduje s mojím chápaním uvedeného § 11..
Paula
18.02.07,22:07
Dík Andrej, je to proti mojej vyššie písanej logike (:cool: ), ale musím sa riadiť zákonom.
andrej_rv
18.02.07,22:22
Dík Andrej, je to proti mojej vyššie písanej logike (:cool: ), ale musím sa riadiť zákonom.
Paula, to je len výklad v Poradcovi, to ešte neznamená, že je to "objektívna realita". Ale hádam majú dostatočne erudovaných autorov. A ďakujem za bod ;) .
marcik
19.02.07,05:13
Teda tak toto zaujíma aj mna, lebo práve včera som nad tým polemizovala...a vypĺňala DP..a mám to zle...ach..ten riadok 10 z potvrdenia od zamestnávateľa som tam uplatnila...
enad
20.02.07,07:49
Prosím Vás a z časti, ktorou prispieva zamestnávateľ zamestnancovi na DDS sa platí ZP? a Kolko percent? Platí aj zamestnanec 4% aj zamestnávateľ 10%. Ved to potom zamestnanec z toho veľa nemá...
Paula
20.02.07,07:59
Prosím Vás a z časti, ktorou prispieva zamestnávateľ zamestnancovi na DDS sa platí ZP? a Kolko percent? Platí aj zamestnanec 4% aj zamestnávateľ 10%. Ved to potom zamestnanec z toho veľa nemá...

Z príspevku zamestnávateľa sa odvádza 10% + 4%
garby
20.02.07,13:30
caute!
podla mojich info si tam pises len to, co si odviedla ty. to, co odviedol zamestnavatel, si odratava on sam, zo svojho zakladu dane. teba sa to netyka.