Klemka
18.02.07,23:14
Môže sused stavať dom tak natesno, že úplne odkryje základy môjho domu?

Klemka
Melnick
18.02.07,22:19
Melnick
18.02.07,22:28
(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.
(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
5-ko
18.02.07,23:14
Ak uz odkryl, tak si aspon nafot svoj dom z vnutra aj z vonku pre pripadne riesenie komplikacii ktore by mohol sposobit.
Informuj sa na prislusnom stavebnom urade o jeho uzemnom alebo stavebnom povoleni ak ho vobec ma.
Klemka
19.02.07,09:31
(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.
(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

----------------
Čo to znamená trvalé obmedzenie susedného pozemku?

Sused stavia nákupné stredisko. Domy sú vpredu situované v radovej zástavbe na hlavnej ulici v meste. Tvrdí, že na hlavnej ulici musia byť domy nalepené na sebe. Ale takto sa chce ťahať aj ďalej po hranici pozemku celej záhrady tam, kde už nie je radová zástavba, len hospodárska budova a záhrada.
lubica_02
19.02.07,15:22
(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.
(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
dodržanie 7 m vzdialenosti je len vtedy,ak sa nachadzaju na dotknutej stene okna ,ak je tam kuchyna menšia ako 12 m2, tak nemusi byt tato vzdialenost dodržana. Inak musí byt stavba situovaná minimálne 2 - 2,5 m od hranice pozemku. Takto mi to bolo podané na stavebnom urade, tak neviem.....
mlyn16
26.02.07,07:10
Vie mi niekto poradiť, ako ďaleko od hranice pozemku môžeme umiestniť kurín. Je to v sade, takže žiadne nepríjemnosti z prípadného zápachu nehrozia. Zdá sa mi, že pol metra, ale nie som si istá. A stecha stavby môže siahať po hranicu pozemku?
katkaj
12.09.07,14:06
Mám pozemok široký 15,5 metra. Chcem tam postaviť bungalow široký 11,5 metra čiže na každú stranu budú voľné 2 metre. Na susednej parcele je postavená chata na hranici pozemku a na druhej strane je pozemok využívaný ako záhrada. Pokiaľ nebudem mať na pozemok kde je chata umiestnené okná do izby a sused mi podpíše že súhlasí so vzdialenosťou 2metre, nebude problém že nedodržím zákonom stanovené 4metre ? Alebo bude istejšie vybrať si užší projekt domu ? Aké máte skúsenosti s dodržiavaním zákonom stanovených odstupov ?
Ďakujem za každý názor.
wagner
12.09.07,15:49
Pokiaľ sused súhlasí - tak problém nemusí byť. Ale ja by som zvolila radšej niečo užšie. Vzťahy sa v budúcnosti môžu zmeniť, nerob si budúce problémy. Mám s tým bohaté skúsenosti, kedy sused s pozemkom záhrada povolil výstavbu chaty 1m od hranice a potom keď išiel stavať, tak ten"vďačný" sused trval na dodržaní vzdialenosti.
Kazu
12.09.07,16:06
Vybrala by som si iný projekt. Bungalov od suseda až po suseda nie je práve šťastné riešenie. Ak si ešte aj v susednej záhrade niekto postaví dom, budeš sa cítiť akoby si bola vo výklade. Susedia ti uvidia až do postele. Volila by som niečo, čo mi poskytne aspoň relatívne viac súkromia.
Klemka
12.09.07,16:58
Ak sa dohodnete so susedom,problém nemá prečo byť. Otázkou je ale, či Vám ostanú ešte okná na slnečnej strane.
katkaj
12.09.07,18:06
Viem že s týmto je večný problém. Len ide o to že tá susediaca parcela ktorá je využívaná ako záhrada je z väčšej časti naša len tam ešte nie sú doriešené dedičstvá a podobné "hlúposti". Takže na 99 percent sa tam stavať nebude a len na druhej strane je chata.
Ešte sme na začiatku a projekt nemáme kúpený len sa nám tento "široký" veľmi zapáčil :D tak zisťujem aké sú možnosti.

Ďakujem za vaše reakcie a postrehy
kurizon
24.01.10,19:16
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať či musí byť dodržaná minimálna vzdialenosť podľa zákona, ak mi sused povolí aj menšiu vzdialenosť, aj keď budem mať okná do izieb otočené smerom na jeho dom (on z tej strany okná nemá). Ide o to, že mám pozemok široký asi 8m, z jednej strany už má ten sused postavený dom na hranici pozemku, a medzi domami musí ostať príjazdová cesta do garáže. Ďakujem.
Klemka
24.01.10,21:39
Myslim si, že všetko záleží len od Vás a suseda, teda dohovoru so susedom.
220870
25.01.10,08:54
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať či musí byť dodržaná minimálna vzdialenosť podľa zákona, ak mi sused povolí aj menšiu vzdialenosť, aj keď budem mať okná do izieb otočené smerom na jeho dom (on z tej strany okná nemá). Ide o to, že mám pozemok široký asi 8m, z jednej strany už má ten sused postavený dom na hranici pozemku, a medzi domami musí ostať príjazdová cesta do garáže. Ďakujem.
Pokiaľ vám to sused dovolí tak nieje čo riešiť.Pre istotu by som spísal písomnú zmluvu u notára.