5-ko
19.02.07,00:38
Co sa oplati viac? alebo je to jedno :) /SZCO/

1. Doplatit si SP-dochodkove za obdobie studia?

alebo

2. Zvysit si vymeriavci zaklad SP-dochodkove pre toto obdobie?

Co s toho viac ovplyvnuje buduci dochodok, vacsia doba poistenia alebo vyssie odvody v niektorom roku pri mensej dobe poistenia?
Znizenie zakladu dane samozrejme zarucia obydva sposoby.

Dakujem :rolleyes:
Pezuma
19.02.07,05:42
Ak máš ešte niekoľko rokov do dôchodku, určite by som nedoplácala dobu štúdia, ale zvýšila VZ, budeš mať vyšší koeficient a keby si aj ochorela, máš vyššie nemocenské dávky. Aj sa ti zníži daňový základ, keď budeš mať vyššie odvody. Snaž sa mať, čo najvyšší koeficient.
5-ko
19.02.07,09:20
Ak máš ešte niekoľko rokov do dôchodku, určite by som nedoplácala dobu štúdia, ale zvýšila VZ, budeš mať vyšší koeficient a keby si aj ochorela, máš vyššie nemocenské dávky. Aj sa ti zníži daňový základ, keď budeš mať vyššie odvody. Snaž sa mať, čo najvyšší koeficient.

5-ko = Peter :)

No do dochodku mam este hodne daleko, takto by som si chcel znizit dan za tento rok. Vymeriavaci zaklad chcem zvysit len pre dochodkove poistenie /starobne+invalidne/.
V globale si vsak neviem predstavit co s tych dvoch bodov je pre mna vyhodnejsie v SP....alebo je to jedno takto skoro pred dochodkom?

Dakujem moc
Jana Motyčková
19.02.07,10:56
Keďže do dôchodku pôjdeš najskôr asi tak za 40 rokov, tak Ti teraz asi nikto nepovie, čo bude výhodnejšie pre štátny dôchodok z hľadiska zákonov, ktoré budú o 40 rokov platiť.
5-ko
19.02.07,11:36
OK rozumiem

Aby som s tych penazi dostal nieco aj do druheho piliera tak je asi rozumnejsie zvysit si vymeriavaci zaklad? :)

Dakujem
Jana Motyčková
19.02.07,13:08
Ja si myslím že áno, ale neručím za to.
ajobs
19.02.07,19:27
Ja osobne, ak by som mal dobré podnikanie by som hľadal také alternatívy riešenia, ktoré nebudú do dôchodkových fondov SP generovať ŽIADNE odvody. Čiže podnikať na Slovensku napr. v rámci s.r.o. a podľa možnosti odkladať iba peniaze z podielov na zisku (tie sa nezdaňujú , a nie sú ani VZ pre sociálne poistenie).
Radšej platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a vo vhodnom čase ho využiť.
Martin Mocko
19.02.07,19:42
Neviem odhadnúť, koľko máš asi rokov...ale. Ako tu bolo už spomínané, dôchodkový vek pre mužov je podľa dnešných zákonov 65 rokov. Ak máš 25rokov...vystrieda sa ešte minimálne 10 vlád a parlamentov, kým budeš mať nárok na dôchodok. Takže teraz ti určite nikto nepovie, čo bude potom. A môj predpoklad je taký, že spoliehať sa na sociálnu poisťovňu, alebo nejaký Xtý pilier..pochybujem. Za tých 40 rokov sa veľa zmení a skôr sa prikláňam k myšlienke "Čo si sám neušetríš..nebudeš mať"
ezimova
19.02.07,19:47
ja by som platila do SP čo najmenej a keď mi zvyši nejaka tá korunka dám si radšej doplnkové dôchodkové poistenie, lebo keď pôjdem ja do dôchodku neviem či mi z neho vyjde na okuliare a palicu
Pezuma
20.02.07,05:49
Neviem odhadnúť, koľko máš asi rokov...ale. Ako tu bolo už spomínané, dôchodkový vek pre mužov je podľa dnešných zákonov 65 rokov. Ak máš 25rokov...vystrieda sa ešte minimálne 10 vlád a parlamentov, kým budeš mať nárok na dôchodok. Takže teraz ti určite nikto nepovie, čo bude potom. A môj predpoklad je taký, že spoliehať sa na sociálnu poisťovňu, alebo nejaký Xtý pilier..pochybujem. Za tých 40 rokov sa veľa zmení a skôr sa prikláňam k myšlienke "Čo si sám neušetríš..nebudeš mať"
Prosím nezavádzať!!!! Dôchodkový vek je ešte stále 62 !!!!! rokov pre mužov aj ženy jednotný.
Martin Mocko
20.02.07,05:55
Prosím nezavádzať!!!! Dôchodkový vek je ešte stále 62 !!!!! rokov pre mužov aj ženy jednotný.

Ospravedlňujem sa za zavádzanie.... Ešte nie som taký starý, aby sa ma to bytostne týkalo :D
5-ko
20.02.07,06:37
Dakujem

Aj ja som nazoru ze co si neusetrim nebudem mat ale momentalne si nechcem komplikovat zivot ani s.r.o ani uctovnictvom :D. Preto ma napadlo ze racej davat penize na dochodok ako na dan! :cool:
/a potom ved druhy pilier....to su moje peniaz :D :D :D /