petacuckova
19.02.07,06:45
Prosím Vás, ak mal niekto nedoplatok či preplatok z RZ ZP do 100 Sk vraj sa to neplatilo ? Tým pádom to nemusím zahrnúť do RZ dane ? A môžem ?
Ďakujem.
vikinka
19.02.07,06:07
(10) Poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca podľa odseku 2, je povinný písomne oznámiť ostatným platiteľom poistného za poistenca výšku ich nedoplatku alebo preplatku do konca apríla kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva; toto neplatí, ak výška nedoplatku alebo preplatku nedosiahne najmenej 100 Sk. zákon o zdravotnom poistení
Denisa Holla
19.02.07,08:48
Ahojte,
tento rok robim RZ dane prvy krat,preto Vas prosim o radu. Po vykonani RZdane neviem presne aka je postupnost.Mam doklad o RZ dane dat zamestnancovi, ktory ma o RZ poziadal?A dalsi zalozit medzi svoje doklady?Dalej vysporiadat dan mam cez vyplatnu pasku kazdemu zamestnacovi a to bude pre neho ako doklad o vysporiadani dane pre neho??a na DU neposielam nic?Aky dkolad mam poslat na DU na vratenie dane, ktoru zaplatil zamestnavatel za zamestnanca?
K ziadosti o RZ mi niektori zamestnanci dali kopie dokladov napr. o ziv. poisteni, je to spravne? Nemusi byt original dokladu??
A este 1 vec, ak mame preptaky a nedoplatky u 1 zamestnanca z RZZP napr. nedoplatok mal zamestnanec napr 100,- a zamestnavatel u toho isteho zamestnanca ma preplatok 200,- ako to mam brat do RZdane??
moja predchodkyna to vysporiadala cez vyplatnu pasku.
Velmi pekne Vam dakujem za pomoc...
jankasm
19.02.07,08:51
Prosím Vás, ak mal niekto nedoplatok či preplatok z RZ ZP do 100 Sk vraj sa to neplatilo ? Tým pádom to nemusím zahrnúť do RZ dane ? A môžem ?
Ďakujem.

Žiadne môžem v tomto prípade neexistuje.
Ak nedoplatok/preplatok zaplatil, alebo mu bol vrátený, aj keď bol do 100,-Sk, tak ho musíš zahrnúť. Ak však nebol zaplatený ani vrátený, nikde sa zahŕňať nebude.
;)
jankasm
19.02.07,08:58
Ahojte,
tento rok robim RZ dane prvy krat,preto Vas prosim o radu. Po vykonani RZdane neviem presne aka je postupnost.Mam doklad o RZ dane dat zamestnancovi, ktory ma o RZ poziadal?A dalsi zalozit medzi svoje doklady?Dalej vysporiadat dan mam cez vyplatnu pasku kazdemu zamestnacovi a to bude pre neho ako doklad o vysporiadani dane pre neho??a na DU neposielam nic?Aky dkolad mam poslat na DU na vratenie dane, ktoru zaplatil zamestnavatel za zamestnanca?
K ziadosti o RZ mi niektori zamestnanci dali kopie dokladov napr. o ziv. poisteni, je to spravne? Nemusi byt original dokladu??
A este 1 vec, ak mame preptaky a nedoplatky u 1 zamestnanca z RZZP napr. nedoplatok mal zamestnanec napr 100,- a zamestnavatel u toho isteho zamestnanca ma preplatok 200,- ako to mam brat do RZdane??
moja predchodkyna to vysporiadala cez vyplatnu pasku.
Velmi pekne Vam dakujem za pomoc...

Na DÚ neposielaš nič, zamestnancom vydáš jedno RZD, ktorého prevzatie ti podpíšu na zadnej strane vyhlásenia, druhé RZD si založíš medzi svoje doklady.
Nedoplatky/preplatky dane im vysporiadaš cez výplatné pásky.
Preplatky/nedoplatky z RZZP, ktoré zamestnanci zaplatili alebo im boli vrátené, zahrnieš rovnako do RZD.
Ak zamestnávateľ zaplatiť zamestnancom vyššie preplatky ako bola v tomto mesiaci jeho daňová povinnosť, tak tento mesiac neodvedie na DÚ žiadnu daň a rovnako aj nasledujúce mesiace, až kým sa mu preplatok voči DÚ nevynuluje.
Doložené životné poistky na uplatnenie zníženia základu dane by som kópie neuznala. Však im tie originály k ničomu inému netreba. Ak ti nedonesú originál, kópiu potvrdenia im vráť s tým, že na základe kópie im to uznať nemôžeš.
Dúfam, že som na nič nezabudla.
Denisa Holla
19.02.07,08:58
Halo, a mne nepomozete, prosim...
Denisa Holla
19.02.07,09:08
Dakujem ale ak dovolis, mozem sa spytat?Tie nedoplatky alebo preplatky z RZZP . Zam-ec mal vo vyplatnej paske zrazeny nedoplatok konkretnr 87,- a do vypl. pasky mu bol zahrnuty zaroven aj preplatok kt. mal zam-tel konkretne 222,-. Do prijmov danemu zam-covi mam zaratat ten rozdiel konkretne 135?
jankasm
19.02.07,09:16
Dakujem ale ak dovolis, mozem sa spytat?Tie nedoplatky alebo preplatky z RZZP . Zam-ec mal vo vyplatnej paske zrazeny nedoplatok konkretnr 87,- a do vypl. pasky mu bol zahrnuty zaroven aj preplatok kt. mal zam-tel konkretne 222,-. Do prijmov danemu zam-covi mam zaratat ten rozdiel konkretne 135?

Preplatok, ktorý mal zamestnávateľ, sa zamestnanca vôbec netýka. Ak bol uvedený vo výplatnej páske, tak mohol byť, ale len ako informatívny údaj. Zamestnanec si zaplatil svoj nedoplatok, zamestnávateľ svoj nedoplatok. V žiadnom prípade nemal byť zamestnancovi zrazený nedoplatok zamestnávateľa.
Do RZD zahrnieš nedoplatok zamestnanca 87,-Sk, ktorý pripočítaš k jeho zaplatenému poistnému.

Ako je možné, že zamestnancovi vzniko nedoplatok a zamestnávateľovi preplatok? Väčšinou to býva zhodné.
Denisa Holla
19.02.07,09:19
Prosim Vas este 1 otazoku. Ak mal zam-ec prijmy nizsie ako nezdanitelna cast zakladu dane, cize konkretne zaklad dane/ hruby prijem - poistne / mal 86 tis a nezdanitl cast zakladu dane je 90816 , mala by sa mu vratit cela preddavkova dan ktoru zaplatil v r. 2006??Dakujem
jankasm
19.02.07,09:20
Prosim Vas este 1 otazoku. Ak mal zam-ec prijmy nizsie ako nezdanitelna cast zakladu dane, cize konkretne zaklad dane/ hruby prijem - poistne / mal 86 tis a nezdanitl cast zakladu dane je 90816 , mala by sa mu vratit cela preddavkova dan ktoru zaplatil v r. 2006??Dakujem

Áno, presne tak. ;)
Denisa Holla
19.02.07,09:20
Dakujem Janka.